Polsko-szwajcarska współpraca gospodarcza
REKLAMA
REKLAMA
Podczas swojej ostatniej wizyty w Szwajcarii wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się z prezydent Leuthard. Podczas rozmowy wicepremier podkreślił znaczenie Polski w Unii Europejskiej i w Europie Środkowo-Wschodniej. – Jako jedyny kraj UE odnotowaliśmy w 2009 r. wzrost gospodarczy. Jesteśmy też liderem naszego regionu, z 25 proc. jego populacji i 1/3 PKB. To tylko niektóre z atutów Polski jako partnera gospodarczego – powiedział.
REKLAMA
Prezydent Doris Leuthard przypomniała z kolei o rozwiązaniach, które pomogły zarówno Polsce jak i Szwajcarii zniwelować skutki kryzysu gospodarczego. – Zauważyliśmy, że Polska pomyślnie przeszła kryzys. Podobnie Szwajcaria, której udało się zachować płynność finansową pomimo rozbudowanego systemu bankowego – zauważyła. – Polsce bardzo pomógł niski kurs złotego, dzięki któremu nasz eksport spadał dużo wolniej niż import – powiedział wicepremier Pawlak.
Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej
Struktura eksportu ulega zmianie. Coraz większą wartość i udział mają wyroby przetworzone i zaawansowane technicznie. Wśród grup towarów eksportowanych do Szwajcarii dominują maszyny, aparaty i elektronika, pojazdy, a także tekstylia, ubrania i obuwie. W imporcie ze Szwajcarii znajdują się wyroby chemiczne, maszyny, aparaty i elektronika, metale i wyroby metalowe oraz instrumenty precyzyjne, zegarki i biżuteria.
Źródło: MG
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.