REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie jesienne promocje kredytów mamy do wyboru

Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Jesień przynosi nam nowe oferty kredytów hipotecznych. Obecnie już trzy banki ruszyły z promocjami. Czy są one wystarczająco atrakcyjne, aby skusić klientów?

REKLAMA

Spośród trzech jesiennych promocji kredytów mieszkaniowych, co najmniej jedna ma szansę stać się rynkowym hitem, głównie za sprawą warunków cenowych. Oferta zaproponowana przez DnB Nord na trzydziestoletnim kredycie w wysokości 300 tys. zł pozwala zaoszczędzić niemal 700 zł rocznie w porównaniu do średniej rynkowej. Obiecujące wyniki finansowe banków i powrót kupujących na rynek mieszkaniowy mają szansę spowodować, że to dopiero początek konkurencji między bankami udzielającymi kredytów mieszkaniowych.

REKLAMA

Promocja, która potrwa do końca listopada w banku DnB Nord dotyczy kredytów w euro od 200 tys. zł. Marża kredytu, niezależnie od wielkości wkładu własnego, wynosi 1,8 pkt proc., a dla kredytów od 400 tys. zł 1,6 pkt proc. Dodatkowo, bank nie pobiera prowizji. Przed klientem stawiane są jednak dwa wymogi: konto z wpływami min. 5 tys. zł miesięcznie i karta kredytowa. W sytuacji, kiedy kredytobiorca zdecyduje się przystąpić do długoterminowego programu oszczędnościowego marża spada o 0,4 pkt proc. W efekcie, dla kredytu 400 tys. zł z programem inwestycyjnym, marża wynosi 1,2 pkt proc., a rata trzydziestoletniego zobowiązania 1684 zł, miesięcznie ponad 200 zł mniej niż średnia rynkowa. W przypadku kredytu na 200 tys. zł miesięczna różnica w racie to niecałe 60 zł (widoczne w tabeli poniżej).

Zobacz także: Kalkulator rat kredytu

Trzydziestoletni kredyt na 200 tys. zł zaciągany w euro, wkład własny 25 proc.

Bank

Marża (pkt proc.)

St. Bazowa (proc.)

Oprocentowanie

Rata (zł)

BOŚ

3,05

1,137

4,187

1048

BOŚ (z inwest.)

2,95

1,137

4,087

1035

Średnia rynkowa

2,7

0,886

3,586

969

DnB Nord

1,6

1,137

2,737

911

DnB Nord (z inwest.)

1,4

1,137

2,537

888

Obliczenia nie uwzględniają dodatkowych kosztów (ubezpieczenia, prowadzenie konta, itp.). Źródło: Open Finance

Drugim bankiem, który zdecydował się na poluzowanie warunków cenowych do końca września jest BOŚ. Dla kredytów powyżej 150 tys. zł bank pomniejszy standardową marżę dla kredytów w euro o 0,3 pkt proc., a dla kredytów zaciąganych w złotówkach o 0,15 pkt proc., jednocześnie nie pobierając przy tym prowizji za udzielenie. Oferta nie jest bezwarunkowa, również w tym przypadku należy zobowiązać się do zasilania rachunku (2 tys. zł miesięcznie), aktywnie korzystać z konta oraz wykupić ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Podobnie jak w DnB Nord, istnieje możliwość dalszej obniżki marży po przystąpieniu do długoterminowego programu oszczędnościowego. Zarówno Bank Ochrony Środowiska, jak i DnB Nord, stosują 6-miesięczną stopę bazową, służącą do obliczania oprocentowania. Obecnie jest ona wyższa, ale po rozpoczęciu cyklu podwyżek stóp procentowych będzie to sytuacja działająca na korzyść kredytobiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzydziestoletni kredyt na 200 tys. zł zaciągany w złotówkach, wkład własny 25 proc

Bank

Marża (pkt proc.)

St. Bazowa (proc.)

Oprocentowanie

Rata (zł)

BPH

od 1,4

3,81

5,41

1099

BOŚ

1,4

4

5,4

1123

BOŚ (z inwest.)

1,2

4

5,2

1098

Średnia rynkowa

2,1

3,81

5,91

1175

Obliczenia nie uwzględniają dodatkowych kosztów (ubezpieczenia, prowadzenie konta, itp.).Źródło: Open Finance

Na promocję kredytów zaciąganych w złotówkach zdecydował się również Bank BPH, który do tej pory oferował jedne z najmniej atrakcyjnych warunków na rynku. Obniżka wyniosła 2,6 pkt proc., więc kredyt z 25-proc. wkładem własnym po założeniu konta ma marżę w wysokości od 1,4 pkt proc. Oprócz wysokości wkładu własnego, bank uzależnia warunki cenowe również od historii kredytowej, więc dla tego samego kredytu marża może sięgnąć maksymalnie 3,2 pkt proc. Pokazuje to zatem, że oferta jest atrakcyjna, ale tylko dla klientów z nieskazitelną historią kredytową.

Polecamy także serwis: Lokaty

Należy podkreślić, że obniżanie cen kredytów nie idzie w parze z luzowaniem wymagań wobec kredytobiorców i dotyczy na razie małych banków. Głównie dlatego, że zalegająca gotówka w bankach pozwala na zwiększanie akcji kredytowej, ale już rosnące rezerwy na złe kredyty w całym sektorze bankowym nie pozwalają na dalsze obniżanie jakości portfeli kredytowych. Z tego powodu ewentualna walka o zwiększenie udziału na rynku kredytów detalicznych odbędzie się wśród hipotek, a nie szybkich kredytów konsumpcyjnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA