Klauzula generalna nieuczciwych praktyk rynkowych
REKLAMA
REKLAMA
Art. 4 ust. 1. Praktyka rynkowa stosowana przez przedsiębiorców wobec konsumentów jest nieuczciwa, jeżeli jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i w istotny sposób zniekształca lub może zniekształcić zachowanie rynkowe przeciętnego konsumenta przed zawarciem umowy dotyczącej produktu, w trakcie jej zawierania lub po jej zawarciu.
REKLAMA
REKLAMA
Posługując się językiem prawniczym należałoby wskazać, iż mamy do czynienia z tzw. Klauzulą generalną, stanowiącą ramową, ogólną regulację, która na użytek danego stanu faktycznego będzie podlegała uściśleniu. Klauzule generalne zawierają najczęściej zwroty niedookreślone (np. dobre obyczaje, zasady współżycia społecznego, poszanowanie słusznych interesów konsumentów itp.), które nie są zdefiniowane w sposób ścisły w przepisach prawa.
Pozwala to na znaczną swobodę w ich interpretacji, w ramach wykształconych przez prawo wykładni, które wykluczają całkowicie dowolną interpretację. Klauzule generalne nie podlegają zatem zawsze jednakowej interpretacji (według identycznego schematu w każdych okolicznościach), lecz ich cechą jest pewna elastyczność stosowania w zależności od zaistniałej sytuacji faktycznej.
Firma windykacyjna w pismach kierowanych do dłużników sugeruje, iż niepłacenie rachunków stanowi przestępstwo. Powołując się na przepis kodeksu karnego dotyczący oszustwa, wskazuje na możliwość złożenia zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dłużnika.
Polecamy: Czym jest sprzedaż premiowana
Powyższą praktykę, sugerującą, iż dłużnik jest potencjalnym przestępcą, należy uznać za sprzeczną z dobrymi obyczajami, rozumianymi w tym przypadku jako chęć wywołania błędnego przekonania u konsumentów, zastraszenia ich oraz wywołania poczucia lęku - czyli działania, które zasadniczo odbiega od przyjętych standardów rzetelności, uczciwości oraz poszanowania kontrahenta.
Ponadto, należy pamiętać, iż za każdym razem to uprawniony organ dokonuje wykładni klauzuli generalnej, rozstrzygając, czy dane działanie można jej przyporządkować, czy też nie.
Jako przykład klauzul generalnych funkcjonujących w innych przepisach prawnych można wskazać na art. 17 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, art. 3 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, art. 5 kodeksu cywilnego, czy też art. 385 (1) § 1 kodeksu cywilnego.
Polecamy: serwis Zakładam Firmę
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.