REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest wzór przemysłowy i jego ochrona?

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa
Kancelaria Prawno-Patentowa
Ewa Niesiobędzka-Krause
Celem zapewnienia należytej ochrony tak powstałemu wytworowi jest uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
Celem zapewnienia należytej ochrony tak powstałemu wytworowi jest uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z definicją ustawową wzoru przemysłowego stanowi on „nową i posiadającą indywidualny charakter postać wytworu lub jego części nadaną mu w szczególności poprzez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację” (Art. 102 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej).

Należy przez to rozumieć, że wzór przemysłowy może obejmować jedynie zewnętrzny wygląd produktu (wytworu), nie zaś sam produkt. Odpowiednikiem wzoru przemysłowego według poprzednio obowiązującej ustawy, był wzór zdobniczy.

REKLAMA

Określenie to w mojej opinii lepiej oddawało przedmiot jego ochrony. Ochrona wynikająca ze wzoru przemysłowego nie dotyczy bowiem cech technicznych czy też użytkowych produktów, lecz cech które stanowią o jego charakterystycznym wyglądzie zewnętrznym, chodzi zatem o szeroko pojęte zdobnictwo. Przy czym wzory przemysłowe odnoszą się do wytworów niemal każdego rodzaju, począwszy od produktów spożywczych czy też kosmetycznych, poprzez artykuły gospodarstwa domowego, meble, zabawki, do samochodów i budowli architektonicznych, a nawet po czcionki typograficzne. 

Polecamy: Po co rejestrować znak towarowy

Należy pamiętać tylko, że wygląd wytworu będącego przedmiotem zgłoszenia powinien charakteryzować się cechami indywidualnymi, jak np. oryginalna szata graficzna, kształt, struktura materiału. Częstym zjawiskiem jest udoskonalanie przez  przedsiębiorców swoich produktów oraz dostosowywanie ich do oczekiwań określonych odbiorców. Konsekwencją takiego działania jest powstanie nowego i oryginalnego wzoru przemysłowego.

Celem zapewnienia należytej ochrony tak powstałemu wytworowi jest uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawa z rejestracji udziela Urząd Patentowy RP lub odpowiedni urząd ds. własności przemysłowej w innym państwie. Cała procedura przed polskim Urzędem trwa od 2 do 4 miesięcy. Natomiast prawo z rejestracji może trwać nawet do 25 lat.

REKLAMA

Niewątpliwie uzyskanie prawa wyłącznego do wzoru przemysłowego podnosi wartość produktu. Ponadto istotne jest, iż prawo z rejestracji wzoru przyznaje jego właścicielowi uprawnienie do wyłącznego korzystania ze wzoru w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uzyskanie prawa z rejestracji przynosi również dodatkowe korzyści zabezpieczając przed kopiowaniem bądź podrabianiem wzoru przez konkurencję oraz prowadzi do zwiększenia zysków przedsiębiorstwa (jako jedynego oferującego określony wyjątkowy produkt). Ponadto zarejestrowane wzory przemysłowe należą do aktywów przedsiębiorstwa (zwiększając jego wartość), mogą również być przedmiotem sprzedaży lub licencji.

Polecamy: Jak przedsiębiorca powinien definiować produkt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA