reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czym jest wzór przemysłowy i jego ochrona?

Czym jest wzór przemysłowy i jego ochrona?

Zgodnie z definicją ustawową wzoru przemysłowego stanowi on „nową i posiadającą indywidualny charakter postać wytworu lub jego części nadaną mu w szczególności poprzez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację” (Art. 102 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej).

Należy przez to rozumieć, że wzór przemysłowy może obejmować jedynie zewnętrzny wygląd produktu (wytworu), nie zaś sam produkt. Odpowiednikiem wzoru przemysłowego według poprzednio obowiązującej ustawy, był wzór zdobniczy.

Określenie to w mojej opinii lepiej oddawało przedmiot jego ochrony. Ochrona wynikająca ze wzoru przemysłowego nie dotyczy bowiem cech technicznych czy też użytkowych produktów, lecz cech które stanowią o jego charakterystycznym wyglądzie zewnętrznym, chodzi zatem o szeroko pojęte zdobnictwo. Przy czym wzory przemysłowe odnoszą się do wytworów niemal każdego rodzaju, począwszy od produktów spożywczych czy też kosmetycznych, poprzez artykuły gospodarstwa domowego, meble, zabawki, do samochodów i budowli architektonicznych, a nawet po czcionki typograficzne. 

Polecamy: Po co rejestrować znak towarowy

Należy pamiętać tylko, że wygląd wytworu będącego przedmiotem zgłoszenia powinien charakteryzować się cechami indywidualnymi, jak np. oryginalna szata graficzna, kształt, struktura materiału. Częstym zjawiskiem jest udoskonalanie przez  przedsiębiorców swoich produktów oraz dostosowywanie ich do oczekiwań określonych odbiorców. Konsekwencją takiego działania jest powstanie nowego i oryginalnego wzoru przemysłowego.

Celem zapewnienia należytej ochrony tak powstałemu wytworowi jest uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa z rejestracji udziela Urząd Patentowy RP lub odpowiedni urząd ds. własności przemysłowej w innym państwie. Cała procedura przed polskim Urzędem trwa od 2 do 4 miesięcy. Natomiast prawo z rejestracji może trwać nawet do 25 lat.

Niewątpliwie uzyskanie prawa wyłącznego do wzoru przemysłowego podnosi wartość produktu. Ponadto istotne jest, iż prawo z rejestracji wzoru przyznaje jego właścicielowi uprawnienie do wyłącznego korzystania ze wzoru w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uzyskanie prawa z rejestracji przynosi również dodatkowe korzyści zabezpieczając przed kopiowaniem bądź podrabianiem wzoru przez konkurencję oraz prowadzi do zwiększenia zysków przedsiębiorstwa (jako jedynego oferującego określony wyjątkowy produkt). Ponadto zarejestrowane wzory przemysłowe należą do aktywów przedsiębiorstwa (zwiększając jego wartość), mogą również być przedmiotem sprzedaży lub licencji.

Polecamy: Jak przedsiębiorca powinien definiować produkt

reklama

Czytaj także

Ekspert:

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Celem zapewnienia należytej ochrony tak powstałemu wytworowi jest uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
Celem zapewnienia należytej ochrony tak powstałemu wytworowi jest uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama