Czym jest wzór przemysłowy i jego ochrona?
REKLAMA
REKLAMA
Należy przez to rozumieć, że wzór przemysłowy może obejmować jedynie zewnętrzny wygląd produktu (wytworu), nie zaś sam produkt. Odpowiednikiem wzoru przemysłowego według poprzednio obowiązującej ustawy, był wzór zdobniczy.
REKLAMA
Określenie to w mojej opinii lepiej oddawało przedmiot jego ochrony. Ochrona wynikająca ze wzoru przemysłowego nie dotyczy bowiem cech technicznych czy też użytkowych produktów, lecz cech które stanowią o jego charakterystycznym wyglądzie zewnętrznym, chodzi zatem o szeroko pojęte zdobnictwo. Przy czym wzory przemysłowe odnoszą się do wytworów niemal każdego rodzaju, począwszy od produktów spożywczych czy też kosmetycznych, poprzez artykuły gospodarstwa domowego, meble, zabawki, do samochodów i budowli architektonicznych, a nawet po czcionki typograficzne.
Polecamy: Po co rejestrować znak towarowy
Należy pamiętać tylko, że wygląd wytworu będącego przedmiotem zgłoszenia powinien charakteryzować się cechami indywidualnymi, jak np. oryginalna szata graficzna, kształt, struktura materiału. Częstym zjawiskiem jest udoskonalanie przez przedsiębiorców swoich produktów oraz dostosowywanie ich do oczekiwań określonych odbiorców. Konsekwencją takiego działania jest powstanie nowego i oryginalnego wzoru przemysłowego.
Celem zapewnienia należytej ochrony tak powstałemu wytworowi jest uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
Prawa z rejestracji udziela Urząd Patentowy RP lub odpowiedni urząd ds. własności przemysłowej w innym państwie. Cała procedura przed polskim Urzędem trwa od 2 do 4 miesięcy. Natomiast prawo z rejestracji może trwać nawet do 25 lat.
REKLAMA
Niewątpliwie uzyskanie prawa wyłącznego do wzoru przemysłowego podnosi wartość produktu. Ponadto istotne jest, iż prawo z rejestracji wzoru przyznaje jego właścicielowi uprawnienie do wyłącznego korzystania ze wzoru w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Uzyskanie prawa z rejestracji przynosi również dodatkowe korzyści zabezpieczając przed kopiowaniem bądź podrabianiem wzoru przez konkurencję oraz prowadzi do zwiększenia zysków przedsiębiorstwa (jako jedynego oferującego określony wyjątkowy produkt). Ponadto zarejestrowane wzory przemysłowe należą do aktywów przedsiębiorstwa (zwiększając jego wartość), mogą również być przedmiotem sprzedaży lub licencji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.