reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Współpraca polsko-francuska

Współpraca polsko-francuska

Obroty w wymianie handlowej między Polską i Francją w pierwszym półroczu 2010 roku wzrosły o 20%. Polska pozostaje jednym z najważniejszych parterów handlowych dla Francji w Europie Środkowo-Wschodniej.

We francuskim eksporcie do Polski dominują wyroby elektro-mechaniczne oraz chemiczne (produkty farmaceutyczne i para-chemiczne, chemia organiczna, tworzywa sztuczne, kosmetyki). Z kolei Polska sprzedaje do Francji głównie wyroby elektromaszynowe, artykuły rolno-spożywcze, meble i wyroby hutnicze.

Wartość inwestycji firm francuskich w naszym kraju w 2009 r. wyniosła 15 mld euro. Tym samym Francja utrzymała silną pozycję trzeciego partnera handlowego Polski – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z Anne-Marie Idrac, francuską sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego. Rozmowy odbyły się 16 września 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że polsko-francuskie obroty handlowe wzrosły o 20 proc. w ciągu pierwszego półrocza 2010 r. – Ponadto w ubiegłym roku eksport do Francji wyniósł 6,8 mld euro, a import blisko 5 mld euro – podkreślił wiceszef rządu.

Polecamy: Skończyłeś studia - załóż własny biznes

Zdaniem minister Idrac Polska jest atrakcyjna dla francuskich przedsiębiorców, o czym świadczy ich liczny udział w prestiżowych przetargach i projektach infrastrukturalnych. – Najwięcej naszych firm lokuje swoje inwestycje w takich sektorach, jak: telekomunikacja, produkcja przemysłowa, handel, energetyka oraz usługi finansowe – wyjaśniła.

Z kolei podczas rozmów francuskiej delegacji z wiceministrem gospodarki Marcinem Korolcem poruszone zostały kwestie związane m.in. ze wspólną polityką handlową Unii Europejskiej. Obie strony zgodziły się, że konieczne są dalsze dyskusje nad jej kształtem po kryzysie i w związku z wejściem w życie Traktatu z Lizbony. – Należy również uszczegółowić politykę UE w zakresie bilateralnych umów o ochronie inwestycji – zaznaczył wiceminister Korolec. Dodał, że jednym z priorytetów polskiej Prezydencji w UE będzie rynek wewnętrzny.

Źródło: MG

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama