reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Czym jest sprzedaż premiowana

Czym jest sprzedaż premiowana

W sklepach promocja goni promocję, a konsumenci są zmuszeni obliczać, czy korzystniejszy będzie zakup trzech wód mineralnych w cenie jednej, czy może dwóch z kompletem szklanek gratis. Walka o klienta bywa naprawdę wyczerpująca i niejednokrotnie poważnie naraża budżet przedsiębiorcy. Czy oscylowanie na granicy opłacalności jest wyłączną sprawą przedsiębiorcy?

Okazuje się, że nie. Ustawodawca stwierdził, że zbyt liczne promocje ograniczają zdolność konsumenta do podejmowania przemyślanych, odpowiedzialnych decyzji. Innymi słowy, klient jest rozpraszany poprzez obiecywane mu ciągłe bonusy. Celem takie regulacji jest oczywiście przewrócenie odbiorcom możliwości oceny produktu, z uwagą na jego właściwości i jakość, a nie przez pryzmat promocji. Ponadto, taka regulacja ma chronić małe i średnie przedsiębiorstwa, które z uwagi na mniejszy obrót nie mają wystarczających środków finansowych na organizowanie ciągłych obniżek i rabatów. 

W efekcie rozmów sejm uchwalił przepis, mówiący, że: „Czynem nieuczciwej konkurencji jest sprzedaż konsumentom towarów lub usług połączona z przyznaniem wszystkim albo niektórym nabywcom towarów lub usług nieodpłatnej premii, w postaci towarów lub usług odmiennych od stanowiących przedmiot sprzedaży”.

Polecamy serwis: Reklama w małej firmie

Odmiennych, czyli jakich?

Ważną kwestią jest określenie co oznacza zwrot „towarów lub usług odmiennych od stanowiących przedmiot sprzedaży”. W toku prac nad ustawą pominięto sformułowanie definicji. Przyjmuje się, że produkty odmienne to takie, które nie mogą być stosowane zamiennie lub w żadnym wypadku nie pomagają w używaniu produktu głównego. 

Dozwolone jest zatem organizowanie promocji typu „2 w cenie 1” oraz oferowanie za zakup towaru „głównego” produktów komplementarnych – np. do telefonu dodajemy etui gratis lub do komputera – pamięć przenośną. 

Wyjątek

Nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji, jeśli premie stanowią towary lub usługi:

  •  o niewielkiej wartości lub próbki towaru;
  •  wygrane w loteriach promocyjnych, organizowanych na podstawie przepisów o grach hazardowych;
  •  wygrane w konkursach, których wynik nie zależy od przypadku.

Przeczytaj także: Kreowanie wizerunku w biznesie

Warto dodać, że akcje przedsprzedażowe, polegające na oferowaniu potencjalnym klientom bezpłatnych próbek lub bezpłatnej możliwości sprawdzenia poziomu i jakości usług (np. jazda próbna samochodem) – nazywane są reklamą wartościową. Takie działania pozwalają klientowi ocenić firmę i jej asortyment przed podjęciem decyzji o zakupie. Z punktu widzenia przedsiębiorcy tego typu promocje również są korzystne, ponieważ budują pozytywny wizerunek i przywiązują do przedsiębiorstwa tych najbardziej niezdecydowanych odbiorców.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama