Czym jest sprzedaż premiowana
REKLAMA
REKLAMA
Okazuje się, że nie. Ustawodawca stwierdził, że zbyt liczne promocje ograniczają zdolność konsumenta do podejmowania przemyślanych, odpowiedzialnych decyzji. Innymi słowy, klient jest rozpraszany poprzez obiecywane mu ciągłe bonusy. Celem takie regulacji jest oczywiście przewrócenie odbiorcom możliwości oceny produktu, z uwagą na jego właściwości i jakość, a nie przez pryzmat promocji. Ponadto, taka regulacja ma chronić małe i średnie przedsiębiorstwa, które z uwagi na mniejszy obrót nie mają wystarczających środków finansowych na organizowanie ciągłych obniżek i rabatów.
REKLAMA
W efekcie rozmów sejm uchwalił przepis, mówiący, że: „Czynem nieuczciwej konkurencji jest sprzedaż konsumentom towarów lub usług połączona z przyznaniem wszystkim albo niektórym nabywcom towarów lub usług nieodpłatnej premii, w postaci towarów lub usług odmiennych od stanowiących przedmiot sprzedaży”.
Polecamy serwis: Reklama w małej firmie
Odmiennych, czyli jakich?
REKLAMA
Ważną kwestią jest określenie co oznacza zwrot „towarów lub usług odmiennych od stanowiących przedmiot sprzedaży”. W toku prac nad ustawą pominięto sformułowanie definicji. Przyjmuje się, że produkty odmienne to takie, które nie mogą być stosowane zamiennie lub w żadnym wypadku nie pomagają w używaniu produktu głównego.
Dozwolone jest zatem organizowanie promocji typu „2 w cenie 1” oraz oferowanie za zakup towaru „głównego” produktów komplementarnych – np. do telefonu dodajemy etui gratis lub do komputera – pamięć przenośną.
Wyjątek
Nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji, jeśli premie stanowią towary lub usługi:
- o niewielkiej wartości lub próbki towaru;
- wygrane w loteriach promocyjnych, organizowanych na podstawie przepisów o grach hazardowych;
- wygrane w konkursach, których wynik nie zależy od przypadku.
Przeczytaj także: Kreowanie wizerunku w biznesie
Warto dodać, że akcje przedsprzedażowe, polegające na oferowaniu potencjalnym klientom bezpłatnych próbek lub bezpłatnej możliwości sprawdzenia poziomu i jakości usług (np. jazda próbna samochodem) – nazywane są reklamą wartościową. Takie działania pozwalają klientowi ocenić firmę i jej asortyment przed podjęciem decyzji o zakupie. Z punktu widzenia przedsiębiorcy tego typu promocje również są korzystne, ponieważ budują pozytywny wizerunek i przywiązują do przedsiębiorstwa tych najbardziej niezdecydowanych odbiorców.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.