REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wierzyciel, Dofinansowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy JESSICA pomoże polskim miastom

Inicjatywa JESSICA jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Banku Rozwoju Rady Europy i Komisji Europejskiej. Wspólnie z programem JEREMIE wspomaga inwestycje w ramach zintegrowanych programów rozwoju obszarów miejskich. Czy unijna inicjatywa JESSICA jest w stanie wspomóc rozwój polskich miast?

Polska za sterami UE - jakie perspektywy

1 lipca 2011 Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Do kompetencji polskich władz należeć będzie wyznaczanie kierunku politycznego rozwoju Wspólnoty, dbałość o jej rozwój, bezpieczeństwo, dalszą integrację.

Jakich wierzytelności wspólnik spółki jawnej nie będzie mógł potrącić?

Jeżeli wspólnik spółki jawnej wyrządził spółce szkodę, spółka ma w stosunku to tego wspólnika wierzytelność przysługującą z tytułu wyrządzenia przez niego szkody. Jeżeli wspólnikowi również przysługuje jakaś wierzytelność wobec spółki, potrącenie tej wierzytelności z wierzytelnością spółki przysługującą wobec wspólnika z tytułu wyrządzenia szkody w pewnych przypadkach nie będzie możliwe.

Jakie są dotacje na odnawialne źródła energii

Wzrost cen surowców nieodnawialnych spowodował, że zaczęto dostrzegać możliwości pozyskiwania energii metodami alternatywnymi. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013, na działania bezpośrednio związane z odnawialnymi źródłami energii przeznaczono aż 880 mln euro. Kto może być beneficjentem tego działania?

REKLAMA

Unijne stypendia dla lubuskich doktorantów - jak je zdobyć

Nawet do 5 tys. zł miesięcznie może wynieść unijne stypendium dla doktorantów lubuskich uczelni. Aby jednak otrzymać pomoc finansową konieczne trzeba spełnić kilka warunków.

Szansa na międzynarodową promocję dzięki unijnym funduszom

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla śląskich przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w międzynarodowych targach i wystawach. Na ten cel można otrzymać z Unii Europejskiej nawet do 50 tys. złotych.

Jak zaistnieć w sieci dzięki dotacji na e-usługi

W ramach funduszy na lata 2007-2013 część środków została skierowana do przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem w swoich firmach nowoczesnych systemów teleinformatycznych. Dzięki tym pieniądzom możliwe jest zaistnienie firmy na szerszym rynku i zwiększenie wolumenu sprzedaży swoich produktów i usług. Dzisiaj taką możliwość otworzono również przed przedsiębiorcami z województwa łódzkiego.

Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

Jest szansa na odnowę zdegradowanych obszarów miejskich. Szansę taką dają środki unijne, dzięki którym będzie można poprawić estetykę aglomeracji miejskich. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się konkursy o dotacje unijne, związane z dofinansowaniem rewitalizacji miast.

REKLAMA

Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej – część II

Ubieganie się o przyznanie renty strukturalnej przebiega dwuetapowo. Jeżeli jednak przekazanie gospodarstwa rolnego nastąpiło w zgodzie z informacjami zawartymi we wniosku z I etapu, wówczas II etap nie jest obowiązkowy.

Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej – część I

Wypełnienie formularza o przyznanie renty strukturalnej nie jest skomplikowane, pod warunkiem zachowania kilku podstawowych zasad. Z decyzją trzeba się jednak pospieszyć – wnioski o przyznanie renty przyjmowane są tylko do 10 września br.

Komornik będzie mógł odmówić przyjęcia sprawy spoza rewiru

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji pozwala komornikowi na odmówienie przyjęcia sprawy, która wymaga podjęcia czynności poza rewirem. Nowelizacja jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 maja 2009.

Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców

Przekazywanie środków przez Unię Europejska na zróżnicowane programy planowane jest ze znacznym wyprzedzeniem. Jak będzie wyglądało przyszłe dziesięciolecie i jakie miejsce zajmą w nim przedsiębiorcy dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak wnioskować o przyznanie renty strukturalnej

Procedura ubiegania się o przyznanie renty strukturalnej nie jest skomplikowana. Wystarczy pobrać ze strony internetowej formularz wniosku, wypełnić go, a następnie przekazać do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dotacje unijne na renty strukturalne

Prawo do otrzymywania renty strukturalnej przysługuje rolnikom, którzy przekażą swoje gospodarstwo rolne i zrezygnują z prowadzenia działalności rolniczej. Warunkiem przyznania renty jest złożenie w wymaganym terminie wniosku o przyznanie renty strukturalnej.

Jak pozyskać unijne środki na wspólne inwestycje w przedsiębiorstwach

Potwierdzamy informacje o wznowieniu konkursu na wsparcie powiązań kooperacyjnych w przedsiębiorstwach w województwie świętokrzyskim. Do rozdysponowania podczas tego naboru jest 18 mln zł. Zatem przedsiębiorcy na start!

Wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich

Już wkrótce w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie można składać wnioski o wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich. W ramach tegorocznego naboru wniosków można uzyskać do 100 tyś. złotych dotacji.

Jak wnioskować o wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich

Już od 24 sierpnia br. można składać wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich. Unia Europejska może pokryć do 50% kosztów poniesionych na realizację inwestycji. Warto się jednak spieszyć – w ramach konkursu obowiązuje zasada – kto pierwszy ten lepszy.

Jak zmodernizować gospodarstwo rolne za środki unijne?

Z pomocy ze środków europejskich mogą skorzystać również mieszkańcy wsi. „Młodzi rolnicy” będą mogli otrzymać do 75 tys. złotych na przebudowę gospodarstw rolnych lub zakup gruntów. Nabór wniosków rusza już 17 sierpnia br.

Własny biznes dzięki unijnym funduszom na Warmii i Mazurach - porada

Jeśli masz pomysł na uruchomienie własnej działalności gospodarczej i szukasz środków, które pozwolą urzeczywistnić to marzenie, powinieneś niezwłocznie zainteresować się możliwościami, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jakie zmiany wprowadzono we wniosku o dofinansowanie projektu dla konkursu PO IG 8.1 - część I

W poniższym artykule opisujemy zmiany jakie wprowadziła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości na koniec czerwca 2010 roku. Wprowadzone zmiany mają za zadanie premiować projekty najbardziej odpowiadające celom działania 8.1 PO IG. Są to projekty cechujące się wysoką innowacyjnością oraz oparte o wiarygodny model biznesowy.

Jak otrzymać dofinansowanie na e-usługę

PARP ogłosiła konkurs na działanie 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). W okresie od 30 lipca 2010 roku do 30 września 2010 roku można składać w tym konkursie wnioski na projekty, które mają na celu zaoferowanie e-usługi. Kto i na co można otrzymać dofinansowanie?

Jak podlascy przedsiębiorcy mogą promować się w kraju i za granicą dzięki unijnym funduszom

Tylko do 30 lipca br. będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie przedsiębiorców, którzy chcieliby promować swoje produkty za granicami Polski. Na ten cel przeznaczono kwotę ponad 1,5 mln PLN.

Trwa konkurs dla przedsiębiorców w województwie podlaskim – część II

Jeśli myślisz o rozwoju swojego przedsiębiorstwa poprzez np. rozszerzenie oferty produktowej niezwłocznie powinieneś zainteresować się możliwościami, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska. Jeszcze do 13 sierpnia istnieje możliwość wsparcia tego typu inwestycji ze środków europejskich.

Trwa konkurs dla przedsiębiorców w województwie podlaskim – część I

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby otrzymać pieniądze na rozwój swojego przedsiębiorstwa, powinni zainteresować się możliwościami, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska. Warto jednak pospieszyć się z decyzją, ponieważ czasu na złożenie wymaganych dokumentów jest coraz mniej.

Jak przygotować projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim

W spotkaniach z potencjalnymi wnioskodawcami niejednokrotnie pytani jesteśmy w jaki sposób przygotować dobry projekt. Jakie informacje umieścić w dokumentacji, aby sprostać wymaganiom komisji oceniającej i dostać upragnioną dotację? Nie ma jednej skutecznej recepty, która gwarantowałaby przyznanie unijnego wsparcia. Tym nie mniej możemy zwiększyć swoje szansę na otrzymanie unijnego grantu po szczegółowym zapoznaniu się kryteriami wyboru projektów.

Jak pozyskać fundusze na rozwój najmniejszych firm w województwie łódzkim

Wsparcie w ramach funduszy unijnych mogą otrzymać również mikro- i mali przedsiębiorcy realizujący swoje projekty na terenie województwa łódzkiego. Wkrótce rozpocznie się nabór projektów.

Zasady horyzontalne w działaniach promocyjnych EFS – część II

W poprzedniej części artykułu uwagę poświeciłem urzeczywistnianiu w projektach unijnych zasady równości szans kobiet i mężczyzn. Napisałem dlaczego tak ważne jest urzeczywistnianie tej zasady, zwłaszcza w kontekście wdrażania projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zasadzie tej poświęcono dotychczas najwięcej uwagi w publicystyce, tym ni mniej musimy pamiętać, że realizowane projekty powinny przyczyniać się także do innych zasad horyzontalnych. Jakich? O tym w tej części artykułu.

Kontrowersyjny konkurs na Mazowszu - podsumowanie

Na tegoroczny konkurs dotyczący rozwoju przedsiębiorczości, firmy z Mazowsza czekały przeszło pół roku. Złożonych zostało 689 wniosków, o poziomie dofinansowania blisko dziewięciokrotnie większym niż przewidziana na konkurs alokacja.Konkurs ten wzbudził wiele kontrowersji.

Jakie są nowe zasady aplikowania o środki unijne dla działania 8.1 POIG – część I

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wnioskodawców działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, podjęto działania, które w założeniu mają ułatwić aplikowanie o środki pomocowe. Ostateczna decyzja w tej sprawie została podjęta podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego Programu Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, które odbyło się 22 czerwca br. Przyjęte zmiany będą obowiązywać już od najbliższego naboru wniosków tj. od 30 lipca br. Koniecznie zapoznaj się z tymi zmianami.

Jak stworzyć serwis internetowy dzięki unijnej dotacji? – część II

Już wkrótce ruszy nabór wniosków na dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki elektronicznej. Ze środków unijnych będzie można dofinansować wiele ciekawych i nowatorskich rozwiązań z zakresu e-usług. Już dzisiaj można przewidzieć, że konkurs ten będzie się cieszyć ogromną popularnością wśród wnioskodawców. Jeśli jesteś zainteresowany – zacznij przygotowywać dokumentacje aplikacyjną.

Jakie świadczenia może zająć komornik?

Musisz wiedzieć, że w postępowaniu egzekucyjnym obowiązek wskazania składników majątku dłużnika spoczywa na wierzycielu. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. orzeczenie SN z 25 kwietnia 1955 r., IV CZ 72/55, OSN 1956, nr III, poz. 69) wskazanie we wniosku o wszczęcie egzekucji tylko rodzaju egzekucji bez określenia jej sposobu nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 797 kodeksu postępowania cywilnego („kpc”). W praktyce oznacza to, że komornik nie podejmie egzekucji ze składników majątku dłużnika, które nie zostały wskazane we wspomnianym wniosku.

Trwa konkurs na wsparcie przedsiębiorców w województwie wielkopolskim

Przedsiębiorcy z województwa wielkopolskiego mają szansę na otrzymanie dofinansowanie unijnego na rozwój swoich firm. Trzeba się jednak spieszyć i w terminie naboru złożyć wymaganą dokumentacje aplikacyjną.

Ochrona majątku na granicy prawa cz. IV, czyli bankructwo umyślne i nieumyślne

Przepisy art. 301 § 2 i 3 k.k. określają czyny zabronione, stanowiące podstawę przestępstwa umyślnego lub nieumyślnego bankructwa, których istotą jest karalne lekkomyślne doprowadzenie przez dłużnika do swojego bankructwa (upadłości lub niewypłacalności).

Ochrona majątku na granicy prawa cz. III, czyli oszukańczy transfer majątku

Istota zachowania przestępczego spenalizowanego w art. 301 § 1 k.k. polega na tym, że osoba będąca dłużnikiem kilku wierzycieli udaremnia lub ogranicza zaspokojenie ich należności przez to, że tworzy w oparciu o przepisy prawa nową jednostkę gospodarczą i przenosi na nią składniki swojego majątku.

Ochrona majątku na granicy prawa cz. II, czyli udaremnienie egzekucji

Niektóre działania dłużnika, usiłującego ocalić własny majątek przed egzekucją, kwalifikowane są jako przestępstwa. Jeden z takich przykładów zawiera art. 300 k.k.

Jak wnioskować o dofinansowanie projektów w konkursie dla przedsiębiorców w Wielkopolsce

Tylko do 2 sierpnia br. trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców zamierzających wykorzystać unijną dotację na rozwój swojej firmy. Proces aplikowania o dostępne fundusze unijne podlega zasadom określonym przez instytucje organizującą konkurs.

Jakie są nowe kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

W konkursach ogłaszanych od 22 czerwca br. obowiązują nowe kryteria oceny projektów przewidzianych do wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Fundusze unijne w okresie programowania 2007-2013 a Partnerstwo Publiczno-Prywatne

Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015 określa, że realizacja strategii finansowana pochodzić będzie zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych. Przy czym konkretyzuje, iż na środki krajowe składają się źródła publiczne oraz prywatne i mówi wręcz, że coraz większe znaczenie powinno mieć upowszechnianie mechanizmów i form partnerstwa publiczno-prywatnego.

Pożytki i koszty a wartość przedmiotu sporu

W sprawach o prawa majątkowe w pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. W jaki sposób obliczyć wartość przedmiotu sporu gdy obok żądania głównego dochodzimy pożytków oraz dodatkowych kosztów? Przepis artykułu 20 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. O jakich kosztach mowa w tym przepisie? Co należy uznać za pożytki?

Jak efektywniej wykorzystać środki unijne poprzez zastosowanie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Komisja Europejska dostrzega możliwość łączenie w ramach inwestycji zarówno środków unijnych jak i partnerstwa publiczno – prywatnego czyli tak zwane hybrydowe PPP. Model ten okazać się może szczególnie efektywny dla nowych krajów członkowskich, które intensywnie wykorzystują środki unijne w celu wyrównania luki infrastrukturalnej.

Wniosek o dofinansowanie na wsparcie przedsiębiorczości na Mazowszu – część II

Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej na potrzeby prowadzonego naboru wniosków w ramach działania 1.5 może być kluczem do przyznania unijnej dotacji. Samo wypełnienie wniosku nie jest zadaniem trudnym do wykonania o ile będziemy postępować zgodnie z określonymi zasadami.

Jak aplikować o fundusze na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

Tylko przez kilka dni będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie w ramach konkursu na wsparcie przedsiębiorców w województwie mazowieckim. To prawdopodobnie jedyny nabór wniosków w tym roku w ramach działania 1.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Ochrona majątku na granicy prawa część I - wprowadzenie

Chociaż w Polsce nie można pójść za długi do więzienia, to niektóre działania dłużników zmierzające do ochrony ich majątku przed windykacją ze strony wierzycieli stanowić mogą przestępstwo.

Rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu – część II

Chcesz pozyskać pieniądze na unowocześnienie swojej firmy? A może chcesz nabyć patent lub know-how i wykorzystać je w swoim przedsiębiorstwie? Teraz jest to możliwe przy współudziale środków unijnych.

Rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu – część I

Ruszył konkurs na wsparcie przedsiębiorczości na Mazowszu. To prawdopodobnie jedyna szansa w tym roku na zdobycie unijnej dotacji w ramach działania 1.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Jak aplikować o wsparcie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniem terenu pod inwestycje w województwach Polski Wschodniej. Pozostająca do rozdysponowania kwota to ponad 140 mln PLN. Aby jednak móc skutecznie rywalizować o fundusze konieczne jest przygotowanie i złożenie dokumentacji aplikacyjnej.

Wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Przed przedsiębiorcami kolejna szansa na otrzymanie unijnej dotacji. Tym razem jednak dotyczy ona podmiotów, które zdecydują się realizować swoje inwestycje na terenie 5 województw Polski Wschodniej.

Szansa firm MŚP na międzynarodowy rozwój

W 2010 r. małe i średnie przedsiębiorstwa stoją przed możliwością dofinansowania swej działalności eksportowej w ramach Działania 6.1 Paszport do eksportu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Według aktualnego harmonogramu naboru wniosków, z dniem 20 września br. beneficjenci już po raz trzeci w tym roku będą mogli ubiegać się o dotację.

Jakie będą zmiany w budżecie Unii Europejskiej

Unia Europejska chce zwiększyć wsparcie sfery badań i innowacji, kosztem środków przeznaczanych na dotychczasową pomoc regionom biednym w zakresie haseł zrównoważonego rozwoju. Jak zatem wygląda środowisko kształtowania się budżetu unijnego i jak prezentują się nowe kierunki wydatków?

Czy partnerstwo publiczno-prywatne jest sposobem na dotacje

Realizacja projektów o dofinansowanie z UE może stać się jeszcze prostsza dzięki zastosowaniu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Polskie regulacje prawne od 2005 r. dopuszczają możliwość dofinansowania inwestycji w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak jednak pokazuje polska rzeczywistość – chcieć nie zawsze oznacza móc.

REKLAMA