REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany wprowadzono we wniosku o dofinansowanie projektu dla konkursu PO IG 8.1 - część I

dofinansowanie projektu dla konkursu PO IG 8.1
dofinansowanie projektu dla konkursu PO IG 8.1
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W poniższym artykule opisujemy zmiany jakie wprowadziła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości na koniec czerwca 2010 roku. Wprowadzone zmiany mają za zadanie premiować projekty najbardziej odpowiadające celom działania 8.1 PO IG. Są to projekty cechujące się wysoką innowacyjnością oraz oparte o wiarygodny model biznesowy.

Nowe kryteria merytoryczne o charakterze fakultatywnym:

REKLAMA

 • O rentowności projektu będzie decydować uzyskanie z niego przychodów pochodzących ze świadczenia e-usługi, a nie przychodów związanych z udostępnianiem serwisu dla działalności marketingowej innych podmiotów (powierzchnia reklamowa udostępniana i sprzedawana na stronach WWW e-usługi). Wskazane jest posiadanie rozbudowanego modelu biznesowego e-usługi przewidującego przychody z różnych źródeł, innych niż powierzchnia reklamowa na jej stronie internetowej.
 • Atutem e-usługi będzie świadczenie jej zarówno na rzecz odbiorców krajowych, jak i zagranicznych, a także jej zasięg krajowy i zagraniczny.
 • Główna funkcjonalność e-usługi będzie związana z niezagospodarowaną dotychczas niszą rynkową, poprzez zaspokajanie zasadniczej potrzeby grupy docelowej – potrzeby, która nie może być zaspokojona przez inne usługi lub produkty aktualnie dostępne na rynku.
 • Współczynnik efektywności elektronicznej (EE) będzie liczony według wzoru:

REKLAMA

EE= 0,3*ROS+0,7*ROI, gdzie:
ROS to wskaźnik rentowności sprzedaży, ROI to wskaźnik rentowności inwestycji stosowany w celu mierzenia efektywności działania przedsiębiorstwa niezależnie od struktury jego majątku czy czynników nadzwyczajnych.

Nowością w najbliższym konkursie o dofinansowanie projektów w ramach działania 8.1 PO IG jest także możliwość składania wniosków drogą elektroniczną. Jednak aby móc składać wnioski wyłącznie w wersji elektronicznej, wnioskodawca musi dysponować elektronicznym podpisem z certyfikatem kwalifikowanym.

Jakie są projektowane zmiany

Oprócz wprowadzonych już nowych zasad, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości planuje wprowadzenie kolejnych, dotyczących projektu oraz samego wnioskodawcy.

Przeczytaj także: Jak stworzyć serwis internetowy dzięki unijnej dotacji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W punkcie Identyfikacja projektu pojawiły się dwa nowe podpunkty:

 • Krótki opis projektu – tu należy zwięźle opisać, na czym będzie polegała realizacja projektu, a także scharakteryzować wszystkie projektowane e-usługi oraz określić główne cele przez nie realizowane;
 • Słowa kluczowe – należy podać 2 do 5 słów kluczowych odnoszących się do funkcjonalności e-usługi oraz zidentyfikowanych grup docelowych projektu.

Zmienił się nieco opis punktu Rodzaj i poziom innowacyjności projektu – tu należy wskazać (poprzez wybranie z listy) rodzaj innowacyjności oraz jej poziom. Dokładny opis innowacyjności projektu (na czym polega, z czego wynika wartość dodana projektu i dlaczego wnioskodawca uznaje swoją e-usługę za innowacyjną) należy umieścić w części Szczegółowy opis projektu, w punkcie 15.

Informacje ogólne o wnioskodawcy

W punkcie Identyfikacja wnioskodawcy należy dodatkowo zamieścić krótki opis wnioskodawcy, w którym powinny znaleźć się informacje o:

 • okolicznościach i celu powstania przedsiębiorstwa wnioskodawcy;
 • działalności prowadzonej w okresie poprzedzającym złożenie wniosku;
 • tej części działalności wnioskodawcy, która nie jest przedmiotem projektu;
 • rynkach właściwych, na których wnioskodawca prowadzi lub będzie prowadził działalność gospodarczą;
 • prowadzeniu działalności lub zamiarze prowadzenia działalności będącej elementem większego organizmu gospodarczego, wraz z charakterystyką tego organizmu i swojej w nim roli;
 • innych, niestandardowych sytuacjach dotyczących strony formalnoprawnej wnioskodawcy, które mogą rzutować na treść wniosku i realizację projektu.

Kolejna zmiana w tej części wniosku to rozbicie danych wnioskodawcy na dwa osobne punkty – wypełnia się jeden z nich niezależnie od tego czy podmiot jest przedsiębiorstwem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

Kolejne istotne zmiany zostały przedstawione w drugiej części artykułu.

Artykuł jest fragmentem książki Dotacje na e-biznes. Pozyskiwanie środków z UE w ramach PO IG 8.1 autorstwa Agaty Łukaszewskiej. Wydawnictwo Onepress.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA