Jakie są nowe zasady aplikowania o środki unijne dla działania 8.1 POIG – część I
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Postulaty zmian zasad aplikowania o środki w ramach tego popularnego konkursu były niejednokrotnie wysuwane ze strony przedsiębiorców. W związku z tym najpierw dokonano zmiany rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego regulującego warunki przyznawania pomocy, a następnie zaproponowano szereg rozwiązań już na etapie składania dokumentacji konkursowej. Przypomnę tylko, że konkursy ogłaszane w ramach działania 8.1 cieszyły się w 2009 roku ogromną popularnością wśród przedsiębiorców. W ramach ogłoszonych naborów wnioski złożyło ponad 2,8 tys. osób, które ubiegały się o dotacje wysokości 1,8 mld zł. Można zatem przypuszczać, że również tegoroczny nabór będzie bił rekordy popularności wśród przedsiębiorców.
REKLAMA
Od czerwca br. wnioskodawców zainteresowanych pozyskaniem środków unijnych w ramach działania 8.1. POIG obowiązuje nowa treść rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007—2013. Aktualna wersja rozporządzenia z 2 czerwca 2010 roku jest dostępna pod adresem strony internetowej: http://poig.parp.gov.pl
Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy
Jakość, nie termin
W zgodzie z dokumentacją konkursową, wsparcie w ramach naboru będą mogły otrzymać wyłącznie projekty o najwyższej innowacyjności, które oparte są o solidny model biznesowy, rokujący powodzenie na rynku. Przypomnijmy, że po zamknięciu naboru wniosków, co nastąpi zgodnie z ogłoszeniem konkursowym w dniu 30 września br., złożona dokumentacja będzie podlegała ocenie pod kątem spełniania określonych kryteriów. Wśród szeregu kryteriów, nasze wnioski będą oceniane również pod względem tzw. kryteriów merytorycznych fakultatywnych.
Wymagana liczba punktów do uzyskania, aby wniosek mógł być rekomendowany do dofinansowania podczas tej oceny wynosi 60 punktów. Im większa liczba punktów zdobyta podczas tej oceny tym nasze szanse na uzyskanie wsparcie są większe.
Przeczytaj również: Jak stworzyć serwis internetowy dzięki unijnej dotacji? - część I
Podczas najbliższego naboru przyjęto, że projekt będzie mógł uzyskać dodatkowe punkty, jeżeli:
- w ramach projektu wnioskodawca udowodni, że będzie osiągał inne przychody niż ze świadczenia e-usługi, które związane będą z udostępnieniem zasobów serwisu dla działalności marketingowej innych podmiotów i nie będą stanowić czynnika decydującego o rentowności projektu,
Wnioskodawca chcący uzyskać punkty w omawianym kryterium fakultatywnym zobowiązany jest do przedstawienia odpowiedniej kalkulacji rentowności oraz wartości przepływów pieniężnych we właściwych punktach wniosku o dofinansowanie wskazanych w Instrukcji wypełnienia wniosku o dofinansowanie.
- e–usługa świadczona będzie zarówno dla odbiorów krajowych jak i zagranicznych
Wnioskodawca zainteresowany otrzymaniem dodatkowych punktów w ramach tego kryteriów powinien zadbać m.in. o to aby e-usługa była na tyle uniwersalna i elastyczna, by mogła być świadczona zarówno w Polsce jak i na rynkach zagranicznych.
- e-usługa ma znaczenie w skali krajowej lub międzynarodowej
Kryterium dotyczy zaawansowanych e-usług, które mogą okazać się przełomowe w skali krajowej lub międzynarodowej tj. e-usług, których innowacyjność jest na tyle duża, że może przyczynić się do znaczących zmian w rozwoju danej branży lub doprowadzić do powstania nowej branży.
Polecamy serwis Umowy w firmie
- zasadnicza (specyficzna) funkcjonalność dotycząca głównej funkcji e-usługi odpowiada na niezagospodarowaną dotychczas niszę rynkową, poprzez zaspokajanie zasadniczej potrzeby grupy docelowej, która nie może być zaspokojona przez inne usługi lub produkty aktualnie dostępne na rynku
W przypadku uruchomienia serwisu z narzędziami do automatycznej korekty dokumentów formatu X, umożliwiającego dodatkowo edycję dokumentów formatu X i udostępniającego bazę tematów pomocy bazującą na doświadczeniach społeczności użytkowników e-usługi, podstawową użytecznością e-usługi jest usługa korekty dokumentów formatu X.
- projekt wykazuje wysoką efektywność ekonomiczną
Jest to kryterium rozstrzygające, decydujące o ostatecznej liczbie punktów uzyskanych przez projekt.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.