REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ESG - environmental social and governance - ekologia, społeczna odpowiedzialność biznesu
ESG - environmental social and governance - ekologia, społeczna odpowiedzialność biznesu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Z takiego założenia wychodzą dziś zarządy wszystkich dużych giełdowych spółek, prowadzących politykę ESG. Również Blackrock, będący globalną firmą inwestycyjną ma duży udział w tym rodzaju działalności. Ten gigant na rynku giełdowym, zarządzający kapitałem liczonym w 10 bilionach dolarów dokonał właśnie rebrandingu, nazywając ESG „Inwestowaniem Tranzycyjnym”. Zastanowimy się tutaj na czym polega ta zmiana oraz przedstawimy, co sądzą na ten temat eksperci rynków finansowych.

REKLAMA

 

Blackrock osiąga znakomite wyniki między innymi dzięki umiejętnemu prowadzeniu polityki odpowiedzialnego biznesu, która przyciąga inwestorów. Źródło: Investing.com.

Źródło zewnętrzne

ESG ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej

REKLAMA

Inwestowanie z naciskiem na ESG jest kluczowe dla funkcjonowania nowoczesnej spółki. Tak uważa wielu ekspertów rynków finansowych, oceniających potencjał inwestycyjny nie tylko w kategoriach salda bieżących obrotów, ale także wpływu biznesu na jego społeczne otoczenie.

Eryk Lipski, dyrektor przedstawicielstwa Freedom Finance Europe w Polsce twierdzi, że: “Pandemia COVID-19 jednoznacznie wykazała, że korporacje odgrywają kluczową rolę w rozwiązywaniu globalnych problemów. Instytucje rządowe nie rozwiążą samodzielnie problemów takich jak choroby, zmiana klimatu, bezpieczeństwo w miejscu pracy lub nierówności płacowe występujące na bazie płci i rasy. Te problemy dotyczą ludzi na całym świecie i do ich rozwiązania potrzebne są środki oraz doświadczenia korporacji.

Co zatem sprawia, że dana spółka staje się dobrą inwestycją ESG? Dobra firma ESG skupia się na wsparciu programów ochrony środowiska, dbaniu o swoich pracowników, wywoływaniu pozytywnego wpływu na lokalne społeczności, oraz na zapewnianiu wartości dodanej dla swoich udziałowców. Warto zatem sprawdzić reputację firmy przez agencje ratingowe ESG, takie jak MSCI i Sustainalytics. 

Wyniki finansowe nadal pozostają jednak krytyczne dla inwestowania ESG. Jeżeli należysz do inwestorów ESG, możesz promować odpowiedzialność korporacji bez poświęcania wyników. Instytucjonalni inwestorzy korzystają z ratingów ESG do wspierania wysokich standardów firm, a indywidualni inwestorzy mogą robić to samo. Inwestując w wiodące firmy ESG, wspierasz inicjatywy takie jak efektywność energetyczna, redukcja ilości odpadów, bezpieczniejsze miejsca pracy i etyczne praktyki w biznesie.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ESG według menedżerów Blackrock

REKLAMA

Podobnie uważa Mark Wiedman, nowy dyrektor ds. klientów globalnych w Blackrock. Według niego, ESG jest kluczowe dla działalności spółek giełdowych, ale „ten termin jest dzisiaj zbyt szeroki dla wielu klientów”. Dlatego właśnie firma powinna skupić się na „inwestowaniu tranzycyjnym”. Według niego kluczowe staje się inwestowanie w duże projekty infrastrukturalne, oraz w branże, które przyspieszyłyby przejście od paliw kopalnych, do odnawialnych źródeł energii. Wiedman jest więc fanem mocno zaakcentowanego przejścia, czyli „tranzycji” w stronę nowoczesnej działalności, a nie doraźnych, niewielkich działań.

Wiedman oczekuje, że wprowadzenie tych dużych projektów infrastrukturalnych będzie wspierać nie tylko społeczne otoczenie biznesu. Przestawienie się na odnawialne źródła energii po prostu będzie się opłacać firmom, które do tej pory korzystają na przykład z mało efektywnych źródeł węglowych. 

Sens tak podjętych działań potwierdza Chris Fidler, dyrektor Globalnych Standardów Branżowych w CFA Institute. Według niego, rozumienie ESG zmieniło się w czasie. Według oryginalnej koncepcji, ESG miało wspierać idee zrównoważonego rozwoju. Gdy jednak termin ten zdobywał coraz większą popularność i firmy zaczęły wdrażać go powszechnie, stało się to bardzo szerokim, parasolowym pojęciem, które należało uszczególnić. Co więcej, według tego eksperta, ESG zaczęło być kojarzone w pewnych kręgach z określoną orientacją polityczną, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

Ruch giganta inwestycji Blackrock ma być więc również ukłonem w stronę bardziej konserwatywnego grona inwestorów, którzy nie chcą być kojarzeni z określoną polityką. Dochodzą do tego ponadto wprost spory establishmentu republikańskiego z Blackrock w niektórych stanach w USA, których przedstawiciele nie są skłonni do ograniczania korzystnej dla nich działalności z wydobycia paliw kopalnych takich jak ropa naftowa. Nowe pojęcie „Inwestowania tranzycyjnego” ma za zadanie zmienić nieco wizerunek ESG, choć idee jakie się za tym kryją pozostają niezmienne. Powinno też pogodzić obie strony tego politycznego sporu, który narasta wraz z coraz większym zainteresowaniem ESG przez inwestorów na całym świecie.

Przyszłość inwestowania ESG i tranzycyjnego

Pytanie o istotę zarządzania ESG ma tym większe znaczenie, że kwoty instrumentów obejmujących ten sektor regularnie rosną i do 2025 roku mają wynieść 50 miliardów dolarów.

 

Rosnące kwoty instrumentów związanych z ESG. Źródło: Emarketer.com.

Źródło zewnętrzne

Niezależnie więc od sporów, nie można ukryć, że zarówno społeczna świadomość istoty takich inwestycji, jak również chęć firm do przeznaczenia części zysków na programy zrównoważonego rozwoju będzie miała jeszcze większe znaczenie w najbliższych latach. Według raportu Schroders, jedna trzecia dyrektorów amerykańskich spółek wskazała, że straciła, albo poniosła ryzyko utraty klienta przez niewystarczające zaangażowanie w ESG. Natomiast niemal połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań. Dla firm działających na globalnych rynkach nie jest więc już pytaniem czy należy się zaangażować w ESG, a raczej w jakim zakresie podejmować działania dla lepszej przyszłości.

Dmytro Spilka

Zobacz także: Złoty traci na wartości, a polskim bankom rosną rekordowe zyski [PORANNY BRIEF]
Tesla i Apple na chińskiej wojnie cenowej. Z perspektywy biznesu Państwo Środka zaczyna przypominać Brazylię

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA