Kategorie

Jakie są nowe kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka
W konkursach ogłaszanych od 22 czerwca br. obowiązują nowe kryteria oceny projektów przewidzianych do wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Szczegóły znajdziesz poniżej.

22 czerwca 2010 roku Komitet Monitorujący Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka zatwierdził zmiany kryteriów wyboru projektów. W konsekwencji w konkursach ogłaszanych od dnia 22 czerwca br. obowiązują zmienione oraz zupełnie nowe kryteria wyboru.

Ocena wniosku o dofinansowanie

W zależności od systemu naboru projektów w ramach poszczególnych działań i programów operacyjnych kompletna dokumentacja aplikacyjna jest oceniana pod względem wielu kryteriów wyboru. Zasadniczo dzielą się one na kryteria formalne oraz merytoryczne. Dodatkowo mogą zostać wprowadzone inne kryteria w zależności od specyfiki danego programu, działania, konkursu. Kryteria te są opracowywane i opiniowane przez instytucje zaangażowane w system wdrażania danego programu i zatwierdzane przez komitety organizacyjne. W zależności od rodzaju kryterium, jego spełnienie może być obowiązkowe (obligatoryjne) lub fakultatywne (dodatkowe).

Porównaj: Co to jest bon na innowacje dla mikro firmy

Na podstawie złożonej przez nas dokumentacji, pracownicy instytucji organizującej konkurs oraz zespół oceniający stwierdza spełnienie lub nie spełnienie danego kryterium. W przypadku nie spełnienia któregoś z kryteriów formalnych wnioskodawca jest proszony o uzupełnienie wniosku i złożenie jego poprawionej wersji ponownie. Podobnie w sytuacji kryteriów merytorycznych obowiązkowych. W przypadku jednak kryteriów fakultatywnych, ich nie spełnienie nie spowoduje odrzucenia wniosku i zakończenia procesu oceny, ale nie przyznania punktów w ramach tego kryterium. Pamiętajmy, jednak że przyznanie dotacji unijnej zależy od miejsca na liście rankingowej w ramach danego konkursu, a to z kolei o łącznej liczby przyznanych punktów. Dlatego tak ważne jest zadbanie, aby nasz projekt wpisywał się i spełniał nie tylko wymagania obowiązkowe, ale także te dodatkowe, fakultatywne.

Nowe kryteria wyboru projektów w POIG

Zmiany wprowadzone w dniu 22 czerwca br. dotyczą następujących działań w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka:

 • 1.4 Wsparcie projektów celowych

Zmiany wynikały z konieczności wprowadzenia możliwości uzyskania dofinansowania wyłącznie na badawczą część projektu, przy czym część wdrożeniowa finansowana byłaby z innych środków.

 • 5.2 Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących proinnowacyjne usługi oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym

Wprowadzenie nowego projektu systemowego Urzędu Patentowego sprawiło, że konieczne było dostosowanie niektórych kryteriów w działaniu do jego specyfiki. Zmiany oparte były o kryteria dla innych projektów (systemowego, kluczowych) w tym działaniu.

Zmiany związane były z koniecznością eliminacji wpływu terminu złożenia wniosku o dofinansowanie na miejsce projektu na liście rankingowej i dotyczyły sposobu oceny dokonywanej według kryteriów zatwierdzonych wcześniej przez Komitet Monitorujący. Kryteriom fakultatywnym przypisane zostały wagi punktowe, wprowadzono też kryteria rozstrzygające, które zadecydują o kolejności projektów na liście rankingowej w przypadku uzyskania przez projekty identycznej liczby punktów.

 • 6.5.2 Wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji

Ze względu na wprowadzenie nowego poddziałania przedstawiony został zestaw kryteriów formalnych specyficznych, merytorycznych obligatoryjnych i fakultatywnych, które pozwolą na wyłonienie najlepszych projektów, dotyczących udziału przedsiębiorców w branżowych programach promocji oraz programach promocji o charakterze ogólnym. Kryteria dotyczą przede wszystkim produktów, których dotyczyć ma promocja, a także prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności eksportowej.

Polecamy serwis Samochód w firmie

 • 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

Dodane zostało kryterium formalne specyficzne, a także kryterium merytoryczne – obie te zmiany służyć mają lepszej ocenie ekonomicznej wykonalności projektów. Ponadto, wprowadzone zostały niewielkie zmiany w sposobie sformułowania dwóch kryteriów merytorycznych.

Przedstawiona została propozycja nowych kryteriów merytorycznych fakultatywnych, dotyczących przede wszystkim współpracy między przedsiębiorcami, która ma zostać usprawniona w wyniku projektu, a także systemów informatycznych objętych projektem oraz efektywności ekonomicznej przedsięwzięcia.

Aktualna wersja kryteriów wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka znajduje się pod adresem strony internetowej: http://www.poig.gov.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma

  Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. kredytów frankowych

  Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy uznał, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji. W opinii sądu bank może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna, co wyznacza bieg przedawnienia.

  Jaka jest stopa zwrotu z wynajmu mieszkań?

  Wynajem mieszkania. W ostatnich latach popyt na rynku mieszkaniowym istotnie napędzały osoby, które chciały zainwestować w wynajem. Stopy zwrotu z takiego zakupu były znacznie wyższe niż oprocentowanie lokat, a rosnące dynamicznie ceny mieszkań zachęcały do inwestycji.

  Złoto nadal jednym z najbardziej popularnych celów inwestycyjnych

  Zainteresowanie złotem na światowych rynkach jest obecnie ogromne. Samoloty ze złotymi sztabkami latają rzadziej, ale konwoje z cennym ładunkiem mkną autostradami – tak złoto jest transportowane m.in. do Polski. Kruszec stał się popularną alternatywą do inwestowania, także nad Wisłą.

  Od 15 maja bez maseczek na ulicy

  Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby. Co jeszcze się zmieni w tym zakresie?

  Ponownie otwarte kluby fitness, siłownie i baseny

  Od 29 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność klubów fitness i siłowni, a także basenów - wynika z opublikowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

  Resort sprawiedliwości planuje nowelizację art. 388 k.c. Co to oznacza dla sprzedawców?

  Będą zmiany w przepisach. Prawnicy przerażeni proponowanymi zmianami do art. 388 k.c. Zmiana ma zwiększyć ochronę obywateli przed nieuczciwymi i nieetycznymi praktykami sprzedawców.

  Czy fintech to przyszłość bankowości?

  Mówi się, że spółki fintechowe to przyszłość tradycyjnej bankowości, a niektórzy analitycy ryzykują stwierdzenie, iż biznesy łączące świat finansów z nowymi technologiami to przyszłość, która już nadeszła. Taki wariant potwierdzają nastroje na rynkach światowych, a także w strukturach największych funduszy inwestycyjnych globu. Beneficjentem tego typu zmian będzie przede wszystkim sam klient.

  Drewniane konstrukcje szkieletowe coraz popularniejsze

  Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask.

  Wyrok SN ws. kredytów frankowych a sektor bankowy

  Umowy kredytu frankowego. Zdaniem Związku Banków Polskich niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia SN ws. kredytów frankowych oznaczałyby upadek części sektora bankowego. Banki nie byłyby w stanie finansować bieżących potrzeb gospodarki.

  Jak ustawić bezpieczne hasło na komputerze firmowym?

  Bezpieczne hasło i ochrona danych to podstawa każdej firmy. Tymczasem oszuści wykorzystują zaawansowane narzędzia IT do masowego łamania haseł dostępów do usług internetowych i w ten sposób pozyskują ogromne wolumeny danych do dokonywania przestępstw.

  MRiRW: blisko 2,2 mld euro z KPO na sektor rolno-spożywczy

  Sektor rolno-spożywczy ma w Krajowym Planie Odbudowy wyodrębnioną pulę na rozwój i wzmocnienie odporności na kryzysy. Jakie inwestycje będą jeszcze wspierane z KPO?

  Codzienie tracimy około 600 milionów zł z polskiego PKB

  Trzecia fala pandemii łagodniejsza dla gospodarki, ale niektóre sektory wciąż dużo tracą. Kto traci, a kto zyskuje na pandemii?

  Pakiet akcyzowy - zmiany dla firm

  Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym weszła w życie. Szereg zmian już obowiązuje m.in. uzyskiwanie lub cofanie zezwoleń akcyzowych. Co jeszcze się zmieniło?

  Jak powinna wyglądać umowa na dostawy produktów rolniczych?

  Umowa dla rolnika: jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu?

  Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej – co dalej po śmierci przedsiębiorcy

  Prawnik wyjaśnia, co dzieje się po śmierci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wpisanej do CEIDG

  Hotele znów otwarte. Te miejskie na razie są omijane są przez gości

  Od 8 maja hotele znów mogą przyjmować gości. Jednak w przeciwieństwie do hoteli resortowych w tych miejskich nie widać bardzo dużego zainteresowania.

  Ceny mieszkań wzrosły od 7 do 13 proc.

  Ceny mieszkań. W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc., najwyższe wzrosty odnotowano w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, najniższe w Warszawie - wynika z Barometru Metrohouse i Gold Finance. W dalszym ciągu duży jest udział zakupów w celach inwestycyjnych.

  Instalacja fotowoltaiczna - co warto wiedzieć?

  Fotowoltaika. Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Gdzie montować panele? Jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody? Jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć?

  Jak uzyskać wyrok w sprawach budowlanych w mniej niż dwa miesiące?

  Brak płatności nawet jednej faktury może zagrozić wypłacalności wykonawcy. W poszukiwaniu wyjścia z tej pułapki, coraz więcej firm budowlanych zwraca się w kierunku e-arbitrażu.

  Ponad 20% przedsiębiorców z branży beauty zapowiada zwolnienia

  Firmy z branży beauty zamierzają zwolnić część swoich pracowników. Planowane redukcje najczęściej mają obejmować ponad 60% kadr. Branża przeżywa stagnację i zapowiada falę upadłości.

  Pieniądze z KPO na termomodernizację budynków na wsi

  Termomodernizacja budynków na wsi. Z budżetu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą wspierane inwestycje mieszkańców wsi m.in. w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków szkół, bibliotek i domów kultury.

  Jak założyć wyząbkowane opony? Czy się da?

  Jak założyć wyząbkowane opony? To o tyle zasadnicze pytanie, że ząbkowanie oznacza uszkodzenie bieżnika w ogumieniu.

  Dotacje dla firm w maju - lista konkursów

  Dotacje z Funduszy Europejskich czekają na przedsiębiorców. Przedstawiamy listę majowych konkursów i dotacji.

  Tarcza branżowa - zasady wsparcia, nowe kody PKD

  Tarcza branżowa to wsparcie dla firm poszkodowanych przez pandemię COVID-19. Od kiedy i na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy po zmianach?

  Jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

  Rozwód Gatesów. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Czy jest się czego obawiać?