REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są nowe kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka
Kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

REKLAMA

REKLAMA

W konkursach ogłaszanych od 22 czerwca br. obowiązują nowe kryteria oceny projektów przewidzianych do wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Szczegóły znajdziesz poniżej.

22 czerwca 2010 roku Komitet Monitorujący Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka zatwierdził zmiany kryteriów wyboru projektów. W konsekwencji w konkursach ogłaszanych od dnia 22 czerwca br. obowiązują zmienione oraz zupełnie nowe kryteria wyboru.

REKLAMA

Ocena wniosku o dofinansowanie

W zależności od systemu naboru projektów w ramach poszczególnych działań i programów operacyjnych kompletna dokumentacja aplikacyjna jest oceniana pod względem wielu kryteriów wyboru. Zasadniczo dzielą się one na kryteria formalne oraz merytoryczne. Dodatkowo mogą zostać wprowadzone inne kryteria w zależności od specyfiki danego programu, działania, konkursu. Kryteria te są opracowywane i opiniowane przez instytucje zaangażowane w system wdrażania danego programu i zatwierdzane przez komitety organizacyjne. W zależności od rodzaju kryterium, jego spełnienie może być obowiązkowe (obligatoryjne) lub fakultatywne (dodatkowe).

Porównaj: Co to jest bon na innowacje dla mikro firmy

Na podstawie złożonej przez nas dokumentacji, pracownicy instytucji organizującej konkurs oraz zespół oceniający stwierdza spełnienie lub nie spełnienie danego kryterium. W przypadku nie spełnienia któregoś z kryteriów formalnych wnioskodawca jest proszony o uzupełnienie wniosku i złożenie jego poprawionej wersji ponownie. Podobnie w sytuacji kryteriów merytorycznych obowiązkowych. W przypadku jednak kryteriów fakultatywnych, ich nie spełnienie nie spowoduje odrzucenia wniosku i zakończenia procesu oceny, ale nie przyznania punktów w ramach tego kryterium. Pamiętajmy, jednak że przyznanie dotacji unijnej zależy od miejsca na liście rankingowej w ramach danego konkursu, a to z kolei o łącznej liczby przyznanych punktów. Dlatego tak ważne jest zadbanie, aby nasz projekt wpisywał się i spełniał nie tylko wymagania obowiązkowe, ale także te dodatkowe, fakultatywne.

Nowe kryteria wyboru projektów w POIG

Zmiany wprowadzone w dniu 22 czerwca br. dotyczą następujących działań w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 1.4 Wsparcie projektów celowych

Zmiany wynikały z konieczności wprowadzenia możliwości uzyskania dofinansowania wyłącznie na badawczą część projektu, przy czym część wdrożeniowa finansowana byłaby z innych środków.

  • 5.2 Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących proinnowacyjne usługi oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym

Wprowadzenie nowego projektu systemowego Urzędu Patentowego sprawiło, że konieczne było dostosowanie niektórych kryteriów w działaniu do jego specyfiki. Zmiany oparte były o kryteria dla innych projektów (systemowego, kluczowych) w tym działaniu.

Zmiany związane były z koniecznością eliminacji wpływu terminu złożenia wniosku o dofinansowanie na miejsce projektu na liście rankingowej i dotyczyły sposobu oceny dokonywanej według kryteriów zatwierdzonych wcześniej przez Komitet Monitorujący. Kryteriom fakultatywnym przypisane zostały wagi punktowe, wprowadzono też kryteria rozstrzygające, które zadecydują o kolejności projektów na liście rankingowej w przypadku uzyskania przez projekty identycznej liczby punktów.

  • 6.5.2 Wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji

Ze względu na wprowadzenie nowego poddziałania przedstawiony został zestaw kryteriów formalnych specyficznych, merytorycznych obligatoryjnych i fakultatywnych, które pozwolą na wyłonienie najlepszych projektów, dotyczących udziału przedsiębiorców w branżowych programach promocji oraz programach promocji o charakterze ogólnym. Kryteria dotyczą przede wszystkim produktów, których dotyczyć ma promocja, a także prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności eksportowej.

Polecamy serwis Samochód w firmie

  • 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

Dodane zostało kryterium formalne specyficzne, a także kryterium merytoryczne – obie te zmiany służyć mają lepszej ocenie ekonomicznej wykonalności projektów. Ponadto, wprowadzone zostały niewielkie zmiany w sposobie sformułowania dwóch kryteriów merytorycznych.

Przedstawiona została propozycja nowych kryteriów merytorycznych fakultatywnych, dotyczących przede wszystkim współpracy między przedsiębiorcami, która ma zostać usprawniona w wyniku projektu, a także systemów informatycznych objętych projektem oraz efektywności ekonomicznej przedsięwzięcia.

Aktualna wersja kryteriów wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka znajduje się pod adresem strony internetowej: http://www.poig.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

REKLAMA

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA