REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są nowe kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka
Kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

REKLAMA

REKLAMA

W konkursach ogłaszanych od 22 czerwca br. obowiązują nowe kryteria oceny projektów przewidzianych do wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Szczegóły znajdziesz poniżej.

22 czerwca 2010 roku Komitet Monitorujący Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka zatwierdził zmiany kryteriów wyboru projektów. W konsekwencji w konkursach ogłaszanych od dnia 22 czerwca br. obowiązują zmienione oraz zupełnie nowe kryteria wyboru.

REKLAMA

Ocena wniosku o dofinansowanie

W zależności od systemu naboru projektów w ramach poszczególnych działań i programów operacyjnych kompletna dokumentacja aplikacyjna jest oceniana pod względem wielu kryteriów wyboru. Zasadniczo dzielą się one na kryteria formalne oraz merytoryczne. Dodatkowo mogą zostać wprowadzone inne kryteria w zależności od specyfiki danego programu, działania, konkursu. Kryteria te są opracowywane i opiniowane przez instytucje zaangażowane w system wdrażania danego programu i zatwierdzane przez komitety organizacyjne. W zależności od rodzaju kryterium, jego spełnienie może być obowiązkowe (obligatoryjne) lub fakultatywne (dodatkowe).

Porównaj: Co to jest bon na innowacje dla mikro firmy

Na podstawie złożonej przez nas dokumentacji, pracownicy instytucji organizującej konkurs oraz zespół oceniający stwierdza spełnienie lub nie spełnienie danego kryterium. W przypadku nie spełnienia któregoś z kryteriów formalnych wnioskodawca jest proszony o uzupełnienie wniosku i złożenie jego poprawionej wersji ponownie. Podobnie w sytuacji kryteriów merytorycznych obowiązkowych. W przypadku jednak kryteriów fakultatywnych, ich nie spełnienie nie spowoduje odrzucenia wniosku i zakończenia procesu oceny, ale nie przyznania punktów w ramach tego kryterium. Pamiętajmy, jednak że przyznanie dotacji unijnej zależy od miejsca na liście rankingowej w ramach danego konkursu, a to z kolei o łącznej liczby przyznanych punktów. Dlatego tak ważne jest zadbanie, aby nasz projekt wpisywał się i spełniał nie tylko wymagania obowiązkowe, ale także te dodatkowe, fakultatywne.

Nowe kryteria wyboru projektów w POIG

Zmiany wprowadzone w dniu 22 czerwca br. dotyczą następujących działań w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 1.4 Wsparcie projektów celowych

Zmiany wynikały z konieczności wprowadzenia możliwości uzyskania dofinansowania wyłącznie na badawczą część projektu, przy czym część wdrożeniowa finansowana byłaby z innych środków.

  • 5.2 Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących proinnowacyjne usługi oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym

Wprowadzenie nowego projektu systemowego Urzędu Patentowego sprawiło, że konieczne było dostosowanie niektórych kryteriów w działaniu do jego specyfiki. Zmiany oparte były o kryteria dla innych projektów (systemowego, kluczowych) w tym działaniu.

Zmiany związane były z koniecznością eliminacji wpływu terminu złożenia wniosku o dofinansowanie na miejsce projektu na liście rankingowej i dotyczyły sposobu oceny dokonywanej według kryteriów zatwierdzonych wcześniej przez Komitet Monitorujący. Kryteriom fakultatywnym przypisane zostały wagi punktowe, wprowadzono też kryteria rozstrzygające, które zadecydują o kolejności projektów na liście rankingowej w przypadku uzyskania przez projekty identycznej liczby punktów.

  • 6.5.2 Wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji

Ze względu na wprowadzenie nowego poddziałania przedstawiony został zestaw kryteriów formalnych specyficznych, merytorycznych obligatoryjnych i fakultatywnych, które pozwolą na wyłonienie najlepszych projektów, dotyczących udziału przedsiębiorców w branżowych programach promocji oraz programach promocji o charakterze ogólnym. Kryteria dotyczą przede wszystkim produktów, których dotyczyć ma promocja, a także prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności eksportowej.

Polecamy serwis Samochód w firmie

  • 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

Dodane zostało kryterium formalne specyficzne, a także kryterium merytoryczne – obie te zmiany służyć mają lepszej ocenie ekonomicznej wykonalności projektów. Ponadto, wprowadzone zostały niewielkie zmiany w sposobie sformułowania dwóch kryteriów merytorycznych.

Przedstawiona została propozycja nowych kryteriów merytorycznych fakultatywnych, dotyczących przede wszystkim współpracy między przedsiębiorcami, która ma zostać usprawniona w wyniku projektu, a także systemów informatycznych objętych projektem oraz efektywności ekonomicznej przedsięwzięcia.

Aktualna wersja kryteriów wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka znajduje się pod adresem strony internetowej: http://www.poig.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA