REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Strategie inwestycyjne, Import

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polscy handlowcy największymi optymistami w UE

Ponad połowa polskich eksporterów i importerów, 57 proc., przejawia optymistyczne nastawienie do wzrostu obrotów. Jedna trzecia osób z tej grupy nastawia się na przychody na niezmienionym poziomie. Do takich wniosków prowadzą badania nastrojów w handlu HSBC.

Jaki wpływ na decyzje inwestycyjne mają non-farm payrolls?

Jak w krótkim czasie ocenić sytuację gospodarczą danego państwa? Eksperci podpowiadają, że najłatwiej jest sprawdzić dane na temat stopy bezrobocia oraz ilości nowo utworzonych miejsc pracy. Jedną z publikacji, które pozwalają trafnie oszacować globalną koniunkturę w USA, jest raport NFP.

Wymiana euro sposobem na szybkie zmniejszenie inflacji

Rząd nie poprzestaje na podnoszeniu stóp procentowych. Wymienia na rynku euro, które pochodzi z UE i emituje obligacje, nominowane w walutach. Działania te zmierzają to zmniejszenia presji inflacyjnej poprzez umocnienie złotego.

Złoty traci na wartości

Dzisiaj został podany do wiadomości publicznej Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Zakłada on redukcję deficytu budżetowego oraz zadłużenia państwa w kolejnych latach, nie przewiduje natomiast przekroczenia 55 proc. progu, określonego w konstytucji jako maksymalny, możliwy to tolerowania stosunek długu publicznego do PKB.

REKLAMA

Jak inwestować żeby nie dać nabić się w butelkę?

Eksperci przestrzegają przed firmami, które podszywają się pod podmioty, świadczące usługi finansowe i wyłudzają pieniądze. Na liście Komisji Nadzoru Finansowego znalazło się już przeszło 40 podejrzanych firm. Jak inwestować, żeby nie dać nabrać się hochsztaplerom?

Dlaczego do końca drugiego kwartału 2011 r. będziemy budować mniej mieszkań?

Dlaczego w lutym 2010 r. oddano do użytkowania o 13,8 proc. mniej lokali niż w analogicznym okresie rok temu, a roczna dynamika spadku wzrosła do ponad 13,2 proc. z 12,3 proc. w styczniu? Eksperci podkreślają, że w zeszłym miesiącu klienci mieli do dyspozycji 8,5 tys. nowych mieszkań, zaś w ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło 131 tys. nieruchomości mieszkaniowych, 20 tys. mniej niż w poprzednim roku.

Jak inwestować w fundusze polskich akcji?

Przeszło połowa biernie oszczędzających osób nie zdołała uchronić swoich funduszy przed inflacją. Jakie decyzje umożliwiłyby podwojenie zysków w ciągu ostatnich 11 lat? Ekspert radzi, którą strategię inwestycyjną wybrać, żeby skutecznie pomnożyć swoje oszczędności.

Jakie są 3 skuteczne sposoby na poprawę warsztatu inwestycyjnego?

Trzymanie się planu inwestowania to najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie sukcesu na rynku Forex. Co jednak zrobić, jeżeli brakuje nam samodyscypliny? Ekspert radzi, jak w prosty sposób udoskonalić swój warsztat inwestycyjny.

REKLAMA

Na jakich zasadach funkcjonuje III filar w Polsce?

Eksperci finansowi radzą, jak skutecznie odkładać pieniądze na emeryturę. Młodzi ludzie nie mają złudzeń – środków, które są gromadzone przez ZUS i OFE, prawdopodobnie zabraknie dla nich. Co zrobić, żeby zagwarantować sobie spokojną przyszłość?

Czym jest inflacja i jak z nią walczyć?

Inflacji ma bezpośrednie przełożenie na nasze finanse. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować zjawiska inflacji, ale możemy dokonać jego redukcji – podkreślają ekonomiści. Jak zdefiniować inflację i w jaki sposób możemy chronić przed nią swoje pieniądze?

Japonia przestała na chwilę być w centrum uwagi

We wtorek rano inwestorzy zareagowali na niepokojące informacje z Japonii szybkim zamykaniem ryzykownych pozycji na wszystkich rynkach, zwracając się w stronę amerykańskiej waluty, która traktowana jest jako bezpieczna oaza na pustyni globalnych zawirowań. Jednak po kilku godzinach racjonalne podejście wzięło górę nad emocjonalnym zachowaniem.

Wydarzenia w Japonii wstrząsnęły giełdami

Inwestorzy potrzebowali kilka dni, aby dotarła do nich skala zniszczeń w Japonii. We wtorek światowe giełdy gwałtownie zareagowały na kataklizm w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Z jakimi problemami boryka się chińska gospodarka?

Ceny na rynku nieruchomości w Państwie Środka osiągnęły rekordowe poziomy, a inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Jak Chińczycy usiłują zabezpieczyć się przed uszczupleniem swoich portfeli? Inwestują w złoto i srebro – odpowiadają eksperci.

Dalsze spadki notowań EUR/USD

Przez większą część środkowej sesji USA kurs EUR/USD lawirował wokół poziomu 1,3900. Dzisiaj na azjatyckim parkiecie notowania tej pary walutowej spadły poniżej wymienionej wartości, zatrzymując się w rejonie 1,3870.

Rząd pożycza z OFE, ale nie odda

We wtorek rząd zdecydował się obniżyć wysokość składki odprowadzanej do OFE do 2,3 proc. w tym roku. Będzie ona stopniowo podwyższana do 3,5 proc. w roku 2017. Przedstawiciele PKPP Lewiatan nie popierają takiego rozwiązania. Przestrzegają przed uszczupleniem oszczędności i inwestycji, w ślad za którym pójdą zarówno emerytury, jak i wynagrodzenia.

Które fundusze zarobiły w lutym najwięcej?

Dlaczego nowe fundusze przynoszą największe zyski? Wprowadzony na polski rynek dwa miesiące temu Pioneer Akcji Aktywna Selekcja uzyskał w lutym najwyższą stopę zwrotu wśród funduszy akcji polskich. Również spośród akcji małych i średnich spółek najwyższe notowania miał nowy fundusz, zarządzany przez Amplico TFI. Eksperci są zdania, że warto lokować środki w nowych funduszach.

PKB w IV kwartale 2010 r. wzrósł o 4,4 proc.

W roku 2010 wzrost gospodarczy sięgnął 3,8 proc., jak wynika z szacunków, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W czwartym kwartale 2010 roku przyrost PKB wyniósł 4,4 proc. Dla porównania, w trzecim kwartale PKB zwiększył się o 3,8 proc.

Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

W styczniu 2011 r. inwestorzy indywidualni nabyli obligacje detaliczne Skarbu Państwa na łączną kwotę, wynoszącą ponad 110 mln zł. Eksperci podkreślają, że największym powodzeniem w tej grupie nabywców cieszyły się obligacje dwuletnie. Dlaczego od kwietnia ubiegłego roku są one najczęściej kupowanymi detalicznymi papierami wartościowymi Skarbu Państwa?

Z segmentu małych spółek odpadli najsłabsi

W zeszłym tygodniu najwięksi inwestorzy przejawiali zdecydowanie mniejszą aktywność w segmencie małych spółek na GPW. Kolosalnie zmniejszył się udział dużych zleceń, przekraczających 10 tys. euro, w obrotach walorami firm z indeksu sWIG80. Spadł on do 26,4% i jest prawie dwukrotnie mniejszy niż miesiąc wcześniej.

Odpływ kapitału z GPW

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych odsłoniła swoją rażącą słabość. Należy zadać sobie pytanie, co takiego się stało, że inwestorzy postanowili zrezygnować z posiadania polskich akcji. Wszak zarówno za decyzjami byków, jak i niedźwiedzi, zawsze stoją konkretne pobudki.

Jakie są najlepsze fundusze parasolowe?

Poznaj zestawienie funduszy parasolowych, sporządzone przez ekspertów z Open Finance. Dowiedz się, co decyduje o tym, który fundusz jest najlepszy? Najlepiej wypadł KBC FIO, osiągając 12 pkt., ale walka o podium była zaciekła i tuż za tym funduszem uplasował się ING SFIO z wynikiem 11,5 pkt.

Dziś kolejna runda rodeo przy Wall Street

W piątek giełda przy Wall Street narzuciła tempo innym parkietom i światowe indeksy poszły w górę. Byki nie powinny jednak nastawiać się na to, że będą wiecznie wygrywać. Wyniki rodeo mogą się jeszcze odwrócić.

Indie importują srebro

Żaden kraj nie kupuje tyle metali szlachetnych co Indie. W 2010 r. zwiększyła się liczba importowanego tutaj srebra, ponieważ lokalna produkcja nie jest w stanie wyjść naprzeciw wzrastającemu popytowi.

Dane o PKB w Polsce opublikowane

Podczas wczorajszej sesji złoty nieznacznie stracił na wartości. Agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła rating Japonii. Na wieść o tym wzrosła awersja do ryzyka.  Wczoraj kurs EUR/PLN zwyżkował w okolice 3,9100, a dzisiaj jeszcze dalej – do obszaru 3,9200. Nie utrzymał się jednak długo na tym poziomie i szybko wrócił pod 3,9100.

Kiedy budowano mieszkania o odpowiednim dla nas metrażu?

W latach siedemdziesiątych mieszkania powstawały jak grzyby po deszczu – w ciągu roku przybywało ich przeszło 270 tys. W 2010 r. wybudowano ich dwa razy mniej. Między rokiem 1971 a 1978 wzniesiono tyle lokali co w ciągu ostatniego dwudziestolecia. Inwestycje z dekady Gierka były strzałem w dziesiątkę – miały dokładnie taki metraż, jaki jest najbardziej pożądany obecnie. Tymczasem deweloperzy oferują mieszkania o 14,8 m kw. za duże.

Obligacje Portugalii sprzedane

Mamy już za sobą przetarg 3-letnich i 10-letnich, portugalskich obligacji. Rozeszły się wszystkie papiery o wartości 1,25 mld EUR, przy czym największy popyt był na te o dłuższym terminie wykupu. Można mówić o stosunku popytu do podaży 3,2, W porównaniu z listopadowym przetargiem średnia rentowność poszła w dół, wynosząc 6,719 proc.

Jakie są najmłodsze indeksy na GPW?

Giełda nieustannie kreuje wskaźniki, odwzorowujące koniunkturę w poszczególnych segmentach spółek. Spośród nich najkrócej istnieje indeks, gromadzący firmy, które regularnie wypłacają dywidendę. Trudno przewidzieć, czy spotka go podobny los co TechWIG.

Dlaczego znakomite dane z początku stycznia niewiele pomogą giełdom?

Pierwszy tydzień nowego roku był inny niż zawsze, ponieważ dla inwestorów trwał krócej. W poniedziałek giełda w Londynie była zamknięta, co odbiło się negatywnie na handlu, natomiast w czwartek nie funkcjonowała krajowa GPW, czemu winna jest zmiana w podejściu do święta Trzech Króli.

Po pierwszym tygodniu obroty na minusie

Na pierwsze zwiększenie obrotów na giełdzie w tym roku musieliśmy czekać aż do piątku. Taka kolej rzeczy jest tym bardziej zaskakująca, że po wolnym czwartku należało raczej spodziewać się braku aktywności wśród handlujących. Już w pierwszych godzinach notować WIG20 rozpoczął walkę o odzyskanie poziomu 2700 pkt. Ten cel został osiągnięty na chwilę. Dzień zakończył się jednak podobnie, co dwa poprzednie, przewagą podaży.

Jakie będą ceny domów i działek budowlanych w porównaniu z rokiem 2010?

Ceny domów dłużej niż ceny mieszkań były odporne na kryzys. Zaczęły iść w dół w II kwartale 2009 r., natomiast przeceny mieszkań zaczęły się już jesienią 2008 r. W 2010 r. ceny domów okazały się wrażliwsze na poprawę koniunktury. W chwili obecnej w całej Polsce z wyjątkiem Lublina, gdzie średnia cena pozostaje niezmienna od IV kwartału 2009, ceny ofertowe są wyższe.

W co najbardziej opłaca się inwestować w 2011 roku?

Jeżeli kryzys fiskalny Eurloandu nie doprowadzi do niewypłacalności banków, jego nasilenie wywoła spadek cen akcji. Mogą to wykorzystać osoby, chcące zainwestować w fundusze inwestycyjne z tego obszaru geograficznego. Natomiast zyski z obligacji prawdopodobnie będą poniżej przeciętnej.

Złoto będzie coraz droższe

Spadek wartości dolara w dniu dzisiejszym nie pozostał bez wpływu na rynek złota. Ceny tego kruszcu poszły w górę.

Przyrost PKB wyniesie 3,8 proc.

W 2010 r. obserwowaliśmy powolny wzrost gospodarki. Po trzech kwartałach PKB było o 3,6 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do końca br. prawdopodobnie zwiększy się jeszcze o 0,2 proc.

Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. II

Wszyscy oczekują od prognostyków nieomylności, zwłaszcza media i bezpośredni odbiorcy prognoz. Dopiero wówczas, gdy przewidywania dotyczące kursów walut czy akcji sprawdzałyby się z dokładnością co do jednego grosza, inwestorzy byliby zadowoleni.

Na czym polega personal banking?

Już osoby, zarabiające nieco ponad równowartość dwóch średnich krajowych, mogą skorzystać z usług w ramach bankowości osobistej. Decydując się na prestiżowy rachunek, w ramach personal banking muszą liczyć się z wysokimi kosztami jego utrzymania, ale również otrzymują dostęp do ekskluzywnych ofert, unikatowych produktów i korzystnych warunków cenowych, niedostępnych dla innych.

Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. I

Wiele osób popełnia błąd, oczekując do od analityków i ekonomistów jednoznacznych odpowiedzi, podczas kiedy prognozowanie bazuje jedynie na prawdopodobieństwie wystąpienia danego zjawiska. Powinni o tym pamiętać inwestorzy. Ślepe podążanie za danymi, podawanymi przez specjalistów, może okazać się dla nich zgubne.

Które produkty strukturyzowane oparte na surowcach przyniosły największe zyski w 2010 r.?

Produkty strukturyzowane, oparte na notowaniach surowców, przyniosły zarobek sięgający 15 proc. Surowce stają się coraz bardziej ponętną opcją dla inwestorów. Wystarczy prześledzić ich notowania z ostatniego roku: wartość złota wzrosła o 23 proc., kontrakty terminowe na ropę Brent podrożały o 27 proc., miedź zyskała na wartości przeszło32 proc., a srebro – 67 proc.

Jakie stopy zwrotu przyniosły fundusze hedgingowe w listopadzie 2010?

W listopadzie fundusze hedgingowe nie przyniosły zbyt dużych zysków. Inwestowanie na na giełdach papierów wartościowych było jeszcze mniej rentowne. Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w listopadzie 2010 roku benczmark światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index – wzrósł o 0,1 proc. wobec 2,2 proc. w październiku.

Gdzie znaleźć mieszkanie o odpowiednim dla siebie metrażu?

W październiku największe zapotrzebowanie było na mieszkania o średniej powierzchni 51,7 m kw. W tym miesiącu spółdzielnie oddawały do użytku mieszkania o zbliżonej, przeciętnej powierzchni – 53,1 m kw. Tymczasem deweloperzy przeliczyli się z możliwościami swoich klientów, budując o jeden pokój za dużo – przecenili potrzeby nabywców o ok. 13,6 m kw.

Wzrost gospodarczy w Polsce vs. dług publiczny

Produkt Krajowy Brutto w Polsce w III kw. przerósł najśmielsze oczekiwania ekonomistów. Wzrósł aż o 4,2% r/r. jak podaje raport Komisji Europejskiej, wchodzimy w fazę dynamicznego rozwoju, co uwidoczni się w ciągu najbliższych lat.

Czy budownictwo mieszkaniowe w Polsce przechodzi zastój?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę rośnie, ale nie przekłada się to na ilość mieszkań oddanych do użytkowania. W październiku dostaliśmy do dyspozycji o jedną trzecią mniej mieszkań niż w zeszłym roku. Te, które powstaną, będą gotowe dopiero za dwa lata.

Rynki wschodzące: poznaj najważniejsze akronimy

Rynki wschodzące, w szczególności Chiny i Brazylia, cieszą się dużą popularność wśród inwestorów. Tym samym zagraniczne fundusze, w walce o klienta, starają tworzyć nowe koszyki rozwijających państw. Mamy więc do wyboru nie tylko BRIC, ale i NEXT 11, CIVETS, czy E7. Co jednak oznaczają poszczególne skróty? Dowiesz się poniżej.

Nowe fundusze inwestycyjne warte ryzyka?

Nowo powstałe fundusze inwestycyjne mogą nie cieszyć się zbyt dużym zaufaniem, gdyż określenie ich efektywności jest wręcz niemożliwe. Czy takie myślenie jest słuszne? Może jednak warto podjąć ryzyko?

Czy nowe fundusze ETF są warte uwagi

22 września 2010 r. na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych zadebiutuje pierwszy, długo wyczekiwany na naszym rynku ETF. Ma on wiernie odwzorowywać zachowanie indeksu WIG20. Czy fundusz ten okaże się dla inwestorów ciekawą alternatywą? Jakie są jego mocne i słabe strony? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Na czym polega arbitraż walutowy

Słowo „arbitraż” może oznaczać wiele różnych rzeczy w zależności od dziedziny. W przypadku rynku walutowego, można powiedzieć, iż jest to działanie polegające na kupnie i sprzedaży waluty w celu osiągnięcia zysku. Jak to dokładnie wygląda i czy rzeczywiście można na tym zarobić?

Czy cena miedzi ukazuje trendy panujące na giełdzie

Rynek podstawowego metalu przemysłowego, jakim jest miedź, jest bardzo interesującym „barometrem”. Uważa się, że cena tego surowca zmienia się wraz z kierunkiem trendu w gospodarce światowej. Czy wpływa ona także na giełdowe indeksy? A jeśli tak, to w jakim stopniu?

Obligacje Lehamn Brothers: Citi Handlowy wprowadzał w błąd?

Część klientów Citi Handlowego może mieć powody do zadowolenia. A dokładnie Ci, którzy nabyli obligacje upadłego Lehman Brothers za pośrednictwem tego banku. Dlaczego? W sporze prowadzonym z powództwa cywilnego, dotyczącym uzyskania odszkodowania od banku, osiągnęli oni połowiczny sukces. Jednakże, mimo materiałów obciążających doradców, postępowanie karne zostało umorzone.

W które fundusze parasolowe warto zainwestować

Po pierwsze bogata oferta produktowa, po drugie dobre wyniki subfunduszy, a po trzecie relatywnie niskie koszty – to trzy podstawowe cechy, które powinny charakteryzować dobry fundusz parasolowy. Czy na naszym rynku istnieje produkt, który spełnia wszystkie wymogi?

Podstawowe elementy kontraktu eksportowego

Kontrakt eksportowy jest dokumentem, na który składa się kilka bardzo ważnych elementów. Czego dotyczą i jak powinny zostać ujęte? Przeczytaj.

Co powinno znaleźć się w kontrakcie eksportowym?

Zawarcie kontraktu eksportowego może przysporzyć firmie wielu trudności. Jakie elementy powinny się w nim znaleźć i co powinny regulować?

REKLAMA