REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z segmentu małych spółek odpadli najsłabsi

Blackstone kupi centra handlowe za 9,4 mld USD, co świadczy o tym, że australijski rynek nieruchomości zyskuje w oczach inwestorów.
Blackstone kupi centra handlowe za 9,4 mld USD, co świadczy o tym, że australijski rynek nieruchomości zyskuje w oczach inwestorów.

REKLAMA

REKLAMA

W zeszłym tygodniu najwięksi inwestorzy przejawiali zdecydowanie mniejszą aktywność w segmencie małych spółek na GPW. Kolosalnie zmniejszył się udział dużych zleceń, przekraczających 10 tys. euro, w obrotach walorami firm z indeksu sWIG80. Spadł on do 26,4% i jest prawie dwukrotnie mniejszy niż miesiąc wcześniej.

REKLAMA

Tak niski jak w ubiegłym tygodniu nie był od bardzo dawna. Analiza segmentu małych spółek ma obecnie istotne znaczenie z uwagi na to, że w tym roku jest on najsilniejszy na warszawskiej giełdzie. Można przyjąć założenie, że dopóki utrzyma dobrą kondycję, dopóty nasz parkiet będzie miał szanse na odzyskanie formy. Natomiast przesilenie koniunktury wśród małych firm zapowiadałoby większe kłopoty na całym rynku akcji.

REKLAMA

W tym sensie znaczenie ubiegłotygodniowej zniżki, najsilniejszej od przeszło 3 miesięcy, zdaje się być ograniczone. Spadku nie spowodował odwrót największych inwestorów, tylko wycofywanie się tych o mniej zasobnych portfelach. Średnia wartość transakcji spadła do 2645 zł wobec 2746 zł tydzień wcześniej i średnio 4722 zł w poprzednich 24 tygodniach. Nadzieje na podtrzymanie dobrej koniunktury w segmencie małych spółek daje piątkowe odbicie od wsparcia indeksu sWIG80. W efekcie ma on szansę na ponowne zaatakowanie oporu w rejonie 13 tys. pkt. Choć brakuje mu do niego ok. 300 pkt., mało realne wydaje się pokonanie tej bariery.

Większym potencjałem w obecnej sytuacji zdają się dysponować największe przedsiębiorstwa. W ich przypadku prawie wszystko zależy od globalnej sytuacji. Ta dziś od rana jest stabilna, co daje szanse na dalsze odzyskiwanie gruntu po ubiegłotygodniowych stratach przez globalne rynki.

Dowiedz się także: Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

Niewielki udział największych zleceń w o obrotach spółek, wchodzących w skład sWIG80, świadczy o tym, że zniżki zostały spowodowane przez mało znaczących inwestorów. To dobry znak dla naszego parkietu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek nieruchomości w Australii

Blackstone, największy na świecie fundusz private equity, wyda 9,4 mld USD na kupno sieci centrów handlowych od Centro Properties Group. Transakcja obejmuje 588 obiektów handlowych. Australijski CPG zarządza centrami handlowymi w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce o łącznej wartości 17 mld USD. Jest zmuszony pozbyć się części aktywów, by móc regulować swoje zobowiązania. Transakcja z Blackstone to największa operacja tego funduszu od czasów przejęcia w październiku 2007 r. Hilton Worldwide. Potwierdza ona fakt, że aktywa powiązane z rynkiem nieruchomości zyskują w oczach inwestorów finansowych. Można ją odczytywać jako wyraz wiary w to, że dołek koniunktury nie będzie się już pogłębiał.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rynek nieruchomości w USA

Dziś poznamy liczbę podpisanych umów kupna domów w styczniu w USA. Jutro natomiast nastąpi podsumowanie pierwszego miesiąca roku na rynku budowlanym, czyli opublikowane zostaną informacje o wydatkach w tym sektorze. To szczególnie wartościowe dane, bo pokazują sytuację zarówno w segmencie komercyjnym, jak i mieszkaniowym, przy jednoczesnym uwzględnieniu wydatków prywatnych i publicznych.

Zespół Analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA