REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Japonia przestała na chwilę być w centrum uwagi

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Jutro o godz. 11.00 dowiemy się, ile wyniosła inflacja w strefie euro.
Jutro o godz. 11.00 dowiemy się, ile wyniosła inflacja w strefie euro.

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek rano inwestorzy zareagowali na niepokojące informacje z Japonii szybkim zamykaniem ryzykownych pozycji na wszystkich rynkach, zwracając się w stronę amerykańskiej waluty, która traktowana jest jako bezpieczna oaza na pustyni globalnych zawirowań. Jednak po kilku godzinach racjonalne podejście wzięło górę nad emocjonalnym zachowaniem.

REKLAMA

W efekcie sytuacja na rynkach zaczęła normować się. Dużą rolę odegrało tutaj zachowanie graczy na Wall Street, gdzie po otwarciu handlu, o godz. 14.30 spadki nie były aż tak głębokie. W efekcie po południu także i nasz złoty zaczął nieznacznie odrabiać straty. O godz. 15.30 notowania EUR/PLN osiągnęły wartość 4,0420, a para USD/PLN zeszła poniżej 2,90. Głębszy spadek dolara to wynik odreagowania na kursie EUR/USD. Po początkowej zniżce w okolice 1,3852, później nastąpił powrót powyżej 1,39. O godz. 15.30 powyższa para walutowa oscylowała wokół 1,3945.

REKLAMA

Rynek poznał dzisiaj kilka istotnych informacji. Niemiecki indeks ZEW nieoczekiwanie spadł w marcu z 15,7 pkt. do 14,1 pkt., co wzbudziło pewne obawy, związane z ewentualnymi skutkami opcjonalnego zacieśnienia polityki przez Europejski Bank Centralny w kwietniu. Dane te stały się też pretekstem do spadku EUR/USD we wspomniane okolice 1,3850. Po południu pojawiły się publikacje z USA. Indeks NY Empire State wzrósł w marcu do 17,5 pkt., podczas gdy oczekiwano 17 pkt., a ceny importu i eksportu w lutym były wyższe od szacunków. Wyniosły odpowiednio 1,4 proc. m/m i 1,2 proc. m/m. Teoretycznie są to informacje pro-dolarowe, zwłaszcza, jeżeli chodzi o ceny importu. Niemniej wyższy NY Empire State pomógł giełdom i ograniczył ryzyko.

Przeczytaj również: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

REKLAMA

Inną kwestią jest dzisiejsze podejście rynku, który za nadrzędny uznaje wieczorny komunikat FED. W efekcie publikowane o godz. 14.00 i 15.00 dane o napływie kapitałów netto do USA w styczniu, które wyniosły 51,5 mld USD oraz o nastrojach wśród pośredników nieruchomości w marcu – wynik sięgnął 17 pkt. – nie miały już większego znaczenia.

W kraju o godz. 14.00 GUS podał dane o inflacji za luty. Rewizja koszyka, jaki jest wykorzystywany do obliczeń, sprawiła, że dane za styczeń zostały zrewidowane z 3,8 proc. r/r do 3,6 proc. r/r. W lutym odczyt ponownie wyniósł 3,6 proc. r/r, wobec pierwotnie oczekiwanych 3,9 proc. r/r. Te dane teoretycznie nieco zmniejszają szanse na kwietniową podwyżkę stóp procentowych, chociaż wiele będzie zależeć od jutrzejszych danych o płacach. Przed publikacją GUS głos zabrał członek RPP, Jerzy Hausner, który stwierdził, iż RPP powinna nadal podwyższać stopy procentowe, a także uwzględnić możliwe zacieśnienie polityki przez Europejski Bank Centralny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Inwestycje

Dzisiaj o godz. 19.15 poznamy komunikat FED. Jeżeli będzie on „gołębi”, dolar powinien osłabić się, giełdy kontynuować odreagowanie, a złoty – umocnić się.

EUR/USD:

Złamanie poziomu 1,39 doprowadziło dzisiaj do testu kluczowych 1,3850-60. Przy tym poziomie popyt zdołał wybronić się, a wyraźny powrót w okolice 1,3950 sprawia, iż cały czas scenariusz ataku na szczyt z 7 marca, który znajduje się na poziomie 1,4037, pozostaje aktualny w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Scenariusz bazowy zakłada, że taka próba powinna zostać podjęta już dzisiaj w nocy. Zwłaszcza, że rynek będzie pozycjonował się na jutrzejsze dane o inflacji w strefie euro, które zostaną podane o godz. 11.00.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

REKLAMA

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

REKLAMA