| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Japonia przestała na chwilę być w centrum uwagi

Japonia przestała na chwilę być w centrum uwagi

We wtorek rano inwestorzy zareagowali na niepokojące informacje z Japonii szybkim zamykaniem ryzykownych pozycji na wszystkich rynkach, zwracając się w stronę amerykańskiej waluty, która traktowana jest jako bezpieczna oaza na pustyni globalnych zawirowań. Jednak po kilku godzinach racjonalne podejście wzięło górę nad emocjonalnym zachowaniem.

W efekcie sytuacja na rynkach zaczęła normować się. Dużą rolę odegrało tutaj zachowanie graczy na Wall Street, gdzie po otwarciu handlu, o godz. 14.30 spadki nie były aż tak głębokie. W efekcie po południu także i nasz złoty zaczął nieznacznie odrabiać straty. O godz. 15.30 notowania EUR/PLN osiągnęły wartość 4,0420, a para USD/PLN zeszła poniżej 2,90. Głębszy spadek dolara to wynik odreagowania na kursie EUR/USD. Po początkowej zniżce w okolice 1,3852, później nastąpił powrót powyżej 1,39. O godz. 15.30 powyższa para walutowa oscylowała wokół 1,3945.

Rynek poznał dzisiaj kilka istotnych informacji. Niemiecki indeks ZEW nieoczekiwanie spadł w marcu z 15,7 pkt. do 14,1 pkt., co wzbudziło pewne obawy, związane z ewentualnymi skutkami opcjonalnego zacieśnienia polityki przez Europejski Bank Centralny w kwietniu. Dane te stały się też pretekstem do spadku EUR/USD we wspomniane okolice 1,3850. Po południu pojawiły się publikacje z USA. Indeks NY Empire State wzrósł w marcu do 17,5 pkt., podczas gdy oczekiwano 17 pkt., a ceny importu i eksportu w lutym były wyższe od szacunków. Wyniosły odpowiednio 1,4 proc. m/m i 1,2 proc. m/m. Teoretycznie są to informacje pro-dolarowe, zwłaszcza, jeżeli chodzi o ceny importu. Niemniej wyższy NY Empire State pomógł giełdom i ograniczył ryzyko.

Przeczytaj również: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Inną kwestią jest dzisiejsze podejście rynku, który za nadrzędny uznaje wieczorny komunikat FED. W efekcie publikowane o godz. 14.00 i 15.00 dane o napływie kapitałów netto do USA w styczniu, które wyniosły 51,5 mld USD oraz o nastrojach wśród pośredników nieruchomości w marcu – wynik sięgnął 17 pkt. – nie miały już większego znaczenia.

W kraju o godz. 14.00 GUS podał dane o inflacji za luty. Rewizja koszyka, jaki jest wykorzystywany do obliczeń, sprawiła, że dane za styczeń zostały zrewidowane z 3,8 proc. r/r do 3,6 proc. r/r. W lutym odczyt ponownie wyniósł 3,6 proc. r/r, wobec pierwotnie oczekiwanych 3,9 proc. r/r. Te dane teoretycznie nieco zmniejszają szanse na kwietniową podwyżkę stóp procentowych, chociaż wiele będzie zależeć od jutrzejszych danych o płacach. Przed publikacją GUS głos zabrał członek RPP, Jerzy Hausner, który stwierdził, iż RPP powinna nadal podwyższać stopy procentowe, a także uwzględnić możliwe zacieśnienie polityki przez Europejski Bank Centralny.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dzisiaj o godz. 19.15 poznamy komunikat FED. Jeżeli będzie on „gołębi”, dolar powinien osłabić się, giełdy kontynuować odreagowanie, a złoty – umocnić się.

EUR/USD:

Złamanie poziomu 1,39 doprowadziło dzisiaj do testu kluczowych 1,3850-60. Przy tym poziomie popyt zdołał wybronić się, a wyraźny powrót w okolice 1,3950 sprawia, iż cały czas scenariusz ataku na szczyt z 7 marca, który znajduje się na poziomie 1,4037, pozostaje aktualny w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Scenariusz bazowy zakłada, że taka próba powinna zostać podjęta już dzisiaj w nocy. Zwłaszcza, że rynek będzie pozycjonował się na jutrzejsze dane o inflacji w strefie euro, które zostaną podane o godz. 11.00.

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jutro o godz. 11.00 dowiemy się, ile wyniosła inflacja w strefie euro.
Jutro o godz. 11.00 dowiemy się, ile wyniosła inflacja w strefie euro.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »