REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po pierwszym tygodniu obroty na minusie

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
W tym tygodniu najlepsze wyniki miała giełda w Estonii.
W tym tygodniu najlepsze wyniki miała giełda w Estonii.

REKLAMA

REKLAMA

Na pierwsze zwiększenie obrotów na giełdzie w tym roku musieliśmy czekać aż do piątku. Taka kolej rzeczy jest tym bardziej zaskakująca, że po wolnym czwartku należało raczej spodziewać się braku aktywności wśród handlujących. Już w pierwszych godzinach notować WIG20 rozpoczął walkę o odzyskanie poziomu 2700 pkt. Ten cel został osiągnięty na chwilę. Dzień zakończył się jednak podobnie, co dwa poprzednie, przewagą podaży.

Spadki, zwłaszcza w drugiej części dnia, można było uzasadnić danymi makro z USA. Po środowym raporcie ADP, który pokazał prawie 300 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym, rynek po cichu liczył na to, że dzisiejsze, oficjalne dane z Departamentu Pracy znacznie przekroczą prognozy 125 tysięcy zatrudnionych. Tymczasem w sektorze pozarolniczym przybyło jedynie 103 tysiące pracowników. Słaby wynik, w porównaniu do prognoz, wynikał ze znacznie mniejszego udziału sektora prywatnego, który stworzył 113 tysięcy nowych miejsc pracy, a nie aż 180 tysięcy, jak prognozowano. Na pocieszenie popyt dostał informacje, że w całym 2010 roku stworzono łącznie ponad 1,1 mln miejsc pracy, a stopa bezrobocia w USA spadła z 9,7 proc. do 9,4 proc., czyli jest najniższa od maja 2009. Brzmiałoby to lepiej, gdyby spadek nie wynikał z większej liczby osób pracujących, a ze zmniejszania się zasobów siły roboczej, co już tak optymistyczne nie jest. Prawdziwe bezrobocie, wliczające pracujących z przymusu na pół etatu oraz tych, którzy zrezygnowali z szukania pracy, sięga 16,7 proc. Ponadto znów padł rekord średniej długości pozostawania bez pracy, który sięga ponad 34 tygodnie.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak silna jest gospodarka Niemiec w porównaniu z USA?

REKLAMA

Jak najlepiej próbował przedstawiać całą sytuację ekonomiczną Ben Bernanke, zeznający dziś przed komisją Senatu USA. Twierdził, że widać już pozytywne efekty OE2, że trwa umiarkowanie silne ożywienie gospodarcze, ale ponieważ rynek pracy wróci do normy dopiero za 4-5 lat, może on zagrozić ciągle niepewnemu wzrostowi. Nikt co prawda nie wie, jak wygląda teraz „normalny rynek pracy”, ale wydaje się, że cechuje się on 6-7 proc. bezrobociem. Jeżeli tak, to do normalności będziemy powracali przez pół dekady, a przy jakiejkolwiek recesji w tym czasie bezrobocie powróci do dwucyfrowych wartości, co będzie oznaczało giełdowe spadki.

Pierwszy tydzień, choć w znacznym stopniu niepełny, przez poniedziałkowy brak handlu w Londynie i czwartkowe święto w kraju kończy się spadkiem WIG20 o 2,2 proc. Nie jest to żadna tragedia, bo końcówka roku cechowała się wypychaniem indeksu w górę przy mikro-obrotach, co można było często odnotowywać. Pomijając tamten nienaturalny okres, wróciliśmy do trendu bocznego sprzed okresu świątecznego i każde zejście w okolice 2630 pkt. należy traktować jako okazję do kupna tańszych akcji. Problemy pojawią się 2-3 proc. poniżej tego poziomu.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach ciekawostki można wspomnieć, że najlepszym parkietem w Europie w tym tygodniu była giełda estońska, należąca do państwa, które od początku roku znajduje się oficjalnie w strefie euro. Tamtejszy giełdowy indeks TALSE w pierwszym tygodniu zyskał blisko 10 proc., widać więc, że przyjęcie euro pomaga, przynajmniej inwestorom giełdowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA