PKB w IV kwartale 2010 r. wzrósł o 4,4 proc.
REKLAMA
REKLAMA
- W czwartym kwartale ubiegłego roku wzrost gospodarczy ciągnęła konsumpcja indywidualna i publiczna oraz odbudowa zapasów przez przedsiębiorstwa – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.
REKLAMA
- Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej. W czwartym kwartale minimalnie o 0,3 pkt. proc. wzrosły inwestycje, jednak to efekt przede wszystkim inwestycji publicznych. Przedsiębiorstwa bowiem zainwestowały mniej niż w czwartym kwartale 2009 roku. Jest jednak szansa, że w tym roku inwestycje prywatne wreszcie ruszą, bo poziom wykorzystania mocy wytwórczych w firmach jest bardzo wysoki, a rosnący popyt będzie wymagał zwiększania produkcji. Mówią o tym zresztą same przedsiębiorstwa, że dłużej z inwestycjami nie mogą czekać, bo w efekcie będą tracić szanse na utrzymanie udziału w rosnącym rynku lub na wzrost tego udziału.
Przeczytaj również: Jaka była wielkość wskaźnika wyprzedzającego koniunktury ESI w latach 2001 – 2011?
Szybkiemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszy wyższa dynamika importu niż eksportu. Relatywnie słaby wzrost eksportu w ostatnim kwartale 2010 roku, jedynie o 6,8 proc, z jednej wynika strony z wysokiej bazy porównawczej z czwartym kwartałem 2009 roku, z drugiej strony oznacza, że do dalszego wzrostu eksportu i gospodarki nie wystarczy tylko i wyłącznie rynek niemiecki.
Polecamy serwis: Budżet domowy
Wartość dodana brutto wzrosła we wszystkich sektorach gospodarki: w przemyśle o 6,2 proc., w budownictwie o 6,6 proc., w transporcie, gospodarce magazynowej i łączności o 6 proc. i w handlu o 4,7 proc. To świadczy o tym, że nasza gospodarka znajduje się na ścieżce wzrostu.
W tym roku motorem napędowym koniunktury gospodarczej nadal będzie konsumpcja, ale drugim filarem wzrostu staną się także inwestycje prywatne – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.