reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > PKB w IV kwartale 2010 r. wzrósł o 4,4 proc.

PKB w IV kwartale 2010 r. wzrósł o 4,4 proc.

W roku 2010 wzrost gospodarczy sięgnął 3,8 proc., jak wynika z szacunków, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W czwartym kwartale 2010 roku przyrost PKB wyniósł 4,4 proc. Dla porównania, w trzecim kwartale PKB zwiększył się o 3,8 proc.

- W czwartym kwartale ubiegłego roku wzrost gospodarczy ciągnęła konsumpcja indywidualna i publiczna oraz odbudowa zapasów przez przedsiębiorstwa – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

- Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej. W czwartym kwartale minimalnie o 0,3 pkt. proc. wzrosły inwestycje, jednak to efekt przede wszystkim inwestycji publicznych. Przedsiębiorstwa bowiem zainwestowały mniej niż w czwartym kwartale 2009 roku. Jest jednak szansa, że w tym roku inwestycje prywatne wreszcie ruszą, bo poziom wykorzystania mocy wytwórczych w firmach jest bardzo wysoki, a rosnący popyt będzie wymagał zwiększania produkcji. Mówią o tym zresztą same przedsiębiorstwa, że dłużej z inwestycjami nie mogą czekać, bo w efekcie będą tracić szanse na utrzymanie udziału w rosnącym rynku lub na wzrost tego udziału.

Przeczytaj również: Jaka była wielkość wskaźnika wyprzedzającego koniunktury ESI w latach 2001 – 2011?

Szybkiemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszy wyższa dynamika importu niż eksportu. Relatywnie słaby wzrost eksportu w ostatnim kwartale 2010 roku, jedynie o 6,8 proc, z jednej wynika strony z wysokiej bazy porównawczej z czwartym kwartałem 2009 roku, z drugiej strony oznacza, że do dalszego wzrostu eksportu i gospodarki nie wystarczy tylko i wyłącznie rynek niemiecki.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Wartość dodana brutto wzrosła we wszystkich sektorach gospodarki: w przemyśle o 6,2 proc., w budownictwie o 6,6 proc., w transporcie, gospodarce magazynowej i łączności o 6 proc. i w handlu o 4,7 proc. To świadczy o tym, że nasza gospodarka znajduje się na ścieżce wzrostu.
W tym roku motorem napędowym koniunktury gospodarczej nadal będzie konsumpcja, ale drugim filarem wzrostu staną się także inwestycje prywatne
– dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polska gospodarka znajduje się w fazie wzrostu.
Polska gospodarka znajduje się w fazie wzrostu.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama