REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie będą ceny domów i działek budowlanych w porównaniu z rokiem 2010?

Marta Kosińska
Marta Kosińska
ekspert rynku nieruchomości
W 2011 r. ceny działek budowlanych prawdopodobnie będą dalej iść w górę.
W 2011 r. ceny działek budowlanych prawdopodobnie będą dalej iść w górę.

REKLAMA

REKLAMA

Ceny domów dłużej niż ceny mieszkań były odporne na kryzys. Zaczęły iść w dół w II kwartale 2009 r., natomiast przeceny mieszkań zaczęły się już jesienią 2008 r. W 2010 r. ceny domów okazały się wrażliwsze na poprawę koniunktury. W chwili obecnej w całej Polsce z wyjątkiem Lublina, gdzie średnia cena pozostaje niezmienna od IV kwartału 2009, ceny ofertowe są wyższe.

Wzrost cen domów o powierzchni do 200 m kw.

REKLAMA

Najbardziej, bo o ponad 10%, wzrosły ceny w Krakowie i Poznaniu, w Warszawie poszły w górę o 5,4%, we Wrocławiu zwiększyły się o 5%. Średnio w największych polskich miastach ceny niedużych domów urosły o 5,7%. W tym samym czasie nastąpiła podwyżka o 3,7% cen ofertowych mieszkań. Należy pamiętać, iż w przypadku domów kilka procent przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Siłą, która kryje się za stosunkowo szybkim tempem wzrostu cen domów, jest wartość gruntów przynależnych do tych domów. Zazwyczaj te kilkaset metrów kwadratowych działki w dużej mierze wpływa na końcową cenę nieruchomości. W przypadku dużych działek, które można ewentualnie podzielić i odsprzedać, sama ziemia niekiedy znacznie podnosi cenę nieruchomości.

Procentowa zmiana średniej ceny domów na rynku wtórnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Wzrost cen domów o powierzchni 200-300 m kw.

Ceny dużych domów wzrosły wszędzie poza Białymstokiem, w porównaniu z IV kwartałem 2009 r. Były to wzrosty od 4,4% w Lublinie, 5% w Katowicach, 5,5% w Krakowie do 11% w Łodzi. Interesującym przypadkiem jest Białystok, gdzie ceny domów nie poszły w górę, a wręcz przeciwnie, spadły o 30 tys. Dla porównania, najwyższe wzrosty odnotowujemy w Łodzi – rzędu 11%, Warszawie – 7,1% i Poznaniu – 6,3%.

Dowiedz się także: Jaka jest zależność między wysokością dochodów a zdolnością kredytową?

Warto po raz kolejny wrócić do kwestii cen ziemi jako składowej części kosztów domu. W minionym roku odnotowywaliśmy spadek kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Deweloperzy szacują, że koszty są od 25 do nawet 50% niższe niż w szczytowym roku 2007. W przypadku budowy domu jednorodzinnego, inwestorzy, najczęściej indywidualni, skrupulatnie kalkulują wydatki. Na skutek spadków kosztów budowy dużo bardziej opłacalny może okazać się samodzielny zakup działki i realizacja inwestycji, w porównaniu do zakupu domu, realizowanego przed 2-3 laty. Kluczowy jest tu koszt zakupu ziemi jako części składowej inwestycji. W przypadku takich miast jak Warszawa, Poznań czy Kraków ze względu na bardzo wysokie koszty zakupu działek budowlanych oraz dosyć ograniczoną dostępność gruntów, spadek kosztów budowy może być zbyt słabym bodźcem, aby rozpoczynać samodzielną inwestycję. Natomiast w takim mieście jak Białystok, gdzie działki budowlane nadal można nabyć w atrakcyjnych lokalizacjach i rozsądnych cenach, inwestor jest skłonny zrezygnować z zakupu na rzecz budowy domu. Prowadzi to do ograniczenia popytu na domy z rynku wtórnego i spadek ich cen.

Procentowa zmiana średniej ceny domów o powierzchni od 200 do 300 metrów kwadratowych na rynku wtórnym

Stabilizacja cen domów w roku 2011

REKLAMA

Zgodnie z tezą o stosunkowo dużej stabilności cen domów w Polsce, wynikającej zarówno z kosztów zakupu ziemi, jak i uwarunkowań kulturowych – przywiązania do własnego miejsca i ziemi jako wartości, na rok 2011 można prognozować utrzymanie cen na poziomie zbliżonym do obecnego. Szczególnie w największych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków, gdzie ceny niemal powróciły do poziomu z 2008 roku, nie należy spodziewać się dalszych wzrostów. W przypadku domów do 200 m kw. możliwa jest kontynuacja trendu wzrostowego w Szczecinie, Katowicach i Łodzi.

W przypadku dużych domów stabilizacja jest jeszcze bardziej prawdopodobna. Jedynie w Białymstoku, gdzie cena wynosi o ponad 100 tys. mniej niż na początku 2008 roku, szansa na wzrost cen jest duża.

Polecamy serwis: Lokaty

Wzrost cen działek budowlanych w 2010 r. i 2011 r.

REKLAMA

Właściciele działek budowlanych zapomnieli już o kryzysie, który dotknął rynek nieruchomości. W przypadku Warszawy ceny ofertowe z IV kwartału 2010 są zbliżone do poziomu z 2008 roku, czyli najwyższego, odnotowanego poziomu cen, a w pozostałych miastach znajdują się na poziomie wyższym od kilku do kilkudziesięciu procent (14% Wrocław i 32% Gdańsk). W ciągu ostatnich 12 miesięcy Kraków, Wrocław i Gdańsk odnotowały wzrosty średnich cen ofertowych na poziomie 22-23%, co oznacza 60 do 70 zł. więcej na każdym metrze. W Warszawie cena wzrosła o 13 punktów procentowych, co przekłada się na podwyżkę rzędu 100 zł.

Wzrost cen ofertowych to zarówno efekt wyprzedaży najtańszych ofert, jak i cierpliwości sprzedających oraz ich przekonania do pozytywnego dla nich kierunku zmian cen w przyszłości. Najtańsze działki zniknęły z rynku w I i II kwartale 2010 roku. Obecnie najniższe ceny działek, dostępnych w dużych miastach, są o kilkadziesiąt złotych wyższe niż przed rokiem. Wydłużył się również czas promocji, dotyczących ofert sprzedaży działek budowlanych. Potwierdza to tezę tezę, jakoby wzrost cen następował na skutek zwiększonego optymizmu właścicieli ziemi, a nie z powodu rosnącego popytu na działki budowlane.

Prognozy statystyczne potwierdzają optymizm właścicieli gruntów. W większości miast można spodziewać się dalszego wzrostu, do 10% w skali roku. Jego warunkiem jest utrzymanie sytuacji gospodarczej na co najmniej takim samym poziomie jak w roku 2010. Argumentem przemawiającym za trendem wzrostowym cen działek budowlanych jest fakt, iż w Polsce większość zasobów mieszkaniowych powstaje w ramach indywidualnych inwestycji. Brak planów wsparcia budownictwa mieszkaniowego i już istniejące ograniczenia będą kolejnym bodźcem, a może wręcz koniecznością, do samodzielnej realizacji inwestycji mieszkaniowych przez poszczególne rodziny.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA