REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie będą ceny domów i działek budowlanych w porównaniu z rokiem 2010?

Marta Kosińska
Marta Kosińska
ekspert rynku nieruchomości
W 2011 r. ceny działek budowlanych prawdopodobnie będą dalej iść w górę.
W 2011 r. ceny działek budowlanych prawdopodobnie będą dalej iść w górę.

REKLAMA

REKLAMA

Ceny domów dłużej niż ceny mieszkań były odporne na kryzys. Zaczęły iść w dół w II kwartale 2009 r., natomiast przeceny mieszkań zaczęły się już jesienią 2008 r. W 2010 r. ceny domów okazały się wrażliwsze na poprawę koniunktury. W chwili obecnej w całej Polsce z wyjątkiem Lublina, gdzie średnia cena pozostaje niezmienna od IV kwartału 2009, ceny ofertowe są wyższe.

Wzrost cen domów o powierzchni do 200 m kw.

REKLAMA

Najbardziej, bo o ponad 10%, wzrosły ceny w Krakowie i Poznaniu, w Warszawie poszły w górę o 5,4%, we Wrocławiu zwiększyły się o 5%. Średnio w największych polskich miastach ceny niedużych domów urosły o 5,7%. W tym samym czasie nastąpiła podwyżka o 3,7% cen ofertowych mieszkań. Należy pamiętać, iż w przypadku domów kilka procent przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Siłą, która kryje się za stosunkowo szybkim tempem wzrostu cen domów, jest wartość gruntów przynależnych do tych domów. Zazwyczaj te kilkaset metrów kwadratowych działki w dużej mierze wpływa na końcową cenę nieruchomości. W przypadku dużych działek, które można ewentualnie podzielić i odsprzedać, sama ziemia niekiedy znacznie podnosi cenę nieruchomości.

Procentowa zmiana średniej ceny domów na rynku wtórnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Wzrost cen domów o powierzchni 200-300 m kw.

Ceny dużych domów wzrosły wszędzie poza Białymstokiem, w porównaniu z IV kwartałem 2009 r. Były to wzrosty od 4,4% w Lublinie, 5% w Katowicach, 5,5% w Krakowie do 11% w Łodzi. Interesującym przypadkiem jest Białystok, gdzie ceny domów nie poszły w górę, a wręcz przeciwnie, spadły o 30 tys. Dla porównania, najwyższe wzrosty odnotowujemy w Łodzi – rzędu 11%, Warszawie – 7,1% i Poznaniu – 6,3%.

Dowiedz się także: Jaka jest zależność między wysokością dochodów a zdolnością kredytową?

Warto po raz kolejny wrócić do kwestii cen ziemi jako składowej części kosztów domu. W minionym roku odnotowywaliśmy spadek kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Deweloperzy szacują, że koszty są od 25 do nawet 50% niższe niż w szczytowym roku 2007. W przypadku budowy domu jednorodzinnego, inwestorzy, najczęściej indywidualni, skrupulatnie kalkulują wydatki. Na skutek spadków kosztów budowy dużo bardziej opłacalny może okazać się samodzielny zakup działki i realizacja inwestycji, w porównaniu do zakupu domu, realizowanego przed 2-3 laty. Kluczowy jest tu koszt zakupu ziemi jako części składowej inwestycji. W przypadku takich miast jak Warszawa, Poznań czy Kraków ze względu na bardzo wysokie koszty zakupu działek budowlanych oraz dosyć ograniczoną dostępność gruntów, spadek kosztów budowy może być zbyt słabym bodźcem, aby rozpoczynać samodzielną inwestycję. Natomiast w takim mieście jak Białystok, gdzie działki budowlane nadal można nabyć w atrakcyjnych lokalizacjach i rozsądnych cenach, inwestor jest skłonny zrezygnować z zakupu na rzecz budowy domu. Prowadzi to do ograniczenia popytu na domy z rynku wtórnego i spadek ich cen.

Procentowa zmiana średniej ceny domów o powierzchni od 200 do 300 metrów kwadratowych na rynku wtórnym

Stabilizacja cen domów w roku 2011

REKLAMA

Zgodnie z tezą o stosunkowo dużej stabilności cen domów w Polsce, wynikającej zarówno z kosztów zakupu ziemi, jak i uwarunkowań kulturowych – przywiązania do własnego miejsca i ziemi jako wartości, na rok 2011 można prognozować utrzymanie cen na poziomie zbliżonym do obecnego. Szczególnie w największych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków, gdzie ceny niemal powróciły do poziomu z 2008 roku, nie należy spodziewać się dalszych wzrostów. W przypadku domów do 200 m kw. możliwa jest kontynuacja trendu wzrostowego w Szczecinie, Katowicach i Łodzi.

W przypadku dużych domów stabilizacja jest jeszcze bardziej prawdopodobna. Jedynie w Białymstoku, gdzie cena wynosi o ponad 100 tys. mniej niż na początku 2008 roku, szansa na wzrost cen jest duża.

Polecamy serwis: Lokaty

Wzrost cen działek budowlanych w 2010 r. i 2011 r.

REKLAMA

Właściciele działek budowlanych zapomnieli już o kryzysie, który dotknął rynek nieruchomości. W przypadku Warszawy ceny ofertowe z IV kwartału 2010 są zbliżone do poziomu z 2008 roku, czyli najwyższego, odnotowanego poziomu cen, a w pozostałych miastach znajdują się na poziomie wyższym od kilku do kilkudziesięciu procent (14% Wrocław i 32% Gdańsk). W ciągu ostatnich 12 miesięcy Kraków, Wrocław i Gdańsk odnotowały wzrosty średnich cen ofertowych na poziomie 22-23%, co oznacza 60 do 70 zł. więcej na każdym metrze. W Warszawie cena wzrosła o 13 punktów procentowych, co przekłada się na podwyżkę rzędu 100 zł.

Wzrost cen ofertowych to zarówno efekt wyprzedaży najtańszych ofert, jak i cierpliwości sprzedających oraz ich przekonania do pozytywnego dla nich kierunku zmian cen w przyszłości. Najtańsze działki zniknęły z rynku w I i II kwartale 2010 roku. Obecnie najniższe ceny działek, dostępnych w dużych miastach, są o kilkadziesiąt złotych wyższe niż przed rokiem. Wydłużył się również czas promocji, dotyczących ofert sprzedaży działek budowlanych. Potwierdza to tezę tezę, jakoby wzrost cen następował na skutek zwiększonego optymizmu właścicieli ziemi, a nie z powodu rosnącego popytu na działki budowlane.

Prognozy statystyczne potwierdzają optymizm właścicieli gruntów. W większości miast można spodziewać się dalszego wzrostu, do 10% w skali roku. Jego warunkiem jest utrzymanie sytuacji gospodarczej na co najmniej takim samym poziomie jak w roku 2010. Argumentem przemawiającym za trendem wzrostowym cen działek budowlanych jest fakt, iż w Polsce większość zasobów mieszkaniowych powstaje w ramach indywidualnych inwestycji. Brak planów wsparcia budownictwa mieszkaniowego i już istniejące ograniczenia będą kolejnym bodźcem, a może wręcz koniecznością, do samodzielnej realizacji inwestycji mieszkaniowych przez poszczególne rodziny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA