reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jakie będą ceny domów i działek budowlanych w porównaniu z rokiem 2010?

Jakie będą ceny domów i działek budowlanych w porównaniu z rokiem 2010?

Ceny domów dłużej niż ceny mieszkań były odporne na kryzys. Zaczęły iść w dół w II kwartale 2009 r., natomiast przeceny mieszkań zaczęły się już jesienią 2008 r. W 2010 r. ceny domów okazały się wrażliwsze na poprawę koniunktury. W chwili obecnej w całej Polsce z wyjątkiem Lublina, gdzie średnia cena pozostaje niezmienna od IV kwartału 2009, ceny ofertowe są wyższe.

Najbardziej, bo o ponad 10%, wzrosły ceny w Krakowie i Poznaniu, w Warszawie poszły w górę o 5,4%, we Wrocławiu zwiększyły się o 5%. Średnio w największych polskich miastach ceny niedużych domów urosły o 5,7%. W tym samym czasie nastąpiła podwyżka o 3,7% cen ofertowych mieszkań. Należy pamiętać, iż w przypadku domów kilka procent przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Siłą, która kryje się za stosunkowo szybkim tempem wzrostu cen domów, jest wartość gruntów przynależnych do tych domów. Zazwyczaj te kilkaset metrów kwadratowych działki w dużej mierze wpływa na końcową cenę nieruchomości. W przypadku dużych działek, które można ewentualnie podzielić i odsprzedać, sama ziemia niekiedy znacznie podnosi cenę nieruchomości.

Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Ceny dużych domów wzrosły wszędzie poza Białymstokiem, w porównaniu z IV kwartałem 2009 r. Były to wzrosty od 4,4% w Lublinie, 5% w Katowicach, 5,5% w Krakowie do 11% w Łodzi. Interesującym przypadkiem jest Białystok, gdzie ceny domów nie poszły w górę, a wręcz przeciwnie, spadły o 30 tys. Dla porównania, najwyższe wzrosty odnotowujemy w Łodzi – rzędu 11%, Warszawie – 7,1% i Poznaniu – 6,3%.

Dowiedz się także: Jaka jest zależność między wysokością dochodów a zdolnością kredytową?

Warto po raz kolejny wrócić do kwestii cen ziemi jako składowej części kosztów domu. W minionym roku odnotowywaliśmy spadek kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Deweloperzy szacują, że koszty są od 25 do nawet 50% niższe niż w szczytowym roku 2007. W przypadku budowy domu jednorodzinnego, inwestorzy, najczęściej indywidualni, skrupulatnie kalkulują wydatki. Na skutek spadków kosztów budowy dużo bardziej opłacalny może okazać się samodzielny zakup działki i realizacja inwestycji, w porównaniu do zakupu domu, realizowanego przed 2-3 laty. Kluczowy jest tu koszt zakupu ziemi jako części składowej inwestycji. W przypadku takich miast jak Warszawa, Poznań czy Kraków ze względu na bardzo wysokie koszty zakupu działek budowlanych oraz dosyć ograniczoną dostępność gruntów, spadek kosztów budowy może być zbyt słabym bodźcem, aby rozpoczynać samodzielną inwestycję. Natomiast w takim mieście jak Białystok, gdzie działki budowlane nadal można nabyć w atrakcyjnych lokalizacjach i rozsądnych cenach, inwestor jest skłonny zrezygnować z zakupu na rzecz budowy domu. Prowadzi to do ograniczenia popytu na domy z rynku wtórnego i spadek ich cen.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2011 r. ceny działek budowlanych prawdopodobnie będą dalej iść w górę.
W 2011 r. ceny działek budowlanych prawdopodobnie będą dalej iść w górę.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama