REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rejestracja spółki, Udziały

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyłączenie udziałowca ze spółki z o.o.

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość wyłączenia udziałowca ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych - fuzja i inkorporacja

Łączenie transgraniczne spółek jest jedną z dwóch odmian procesu przekształcania. Obejmuje on spółki, z których przynajmniej dwie podlegają przepisom prawa różnych państw członkowskich. Dwie podstawowe formy łączenia to inkorporacja oraz fuzja.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Od 1 lipca 2011 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzona ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowelizacja wprowadziła długo oczekiwaną i postulowaną przez wielu przedsiębiorców możliwość przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną).

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna jest szczególnym rodzajem spółki handlowej, który łączy w sobie cechy spółek osobowych i kapitałowych. Jest instytucją stosunkowo nową w polskim prawie spółek, wprowadzoną dopiero przez Kodeks spółek handlowych, który wszedł w życie w roku 2001. Wiedza przedsiębiorców na temat procedury zakładania spółek komandytowo-akcyjnych jest niewielka.

REKLAMA

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 3 – postępowanie rejestrowe

Możliwość zawiązania spółki z o.o. przez internet oznacza także zmiany w postępowaniu rejestrowym. Szybsza będzie też rejestracja takiej spółki w KRS.

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 2

Od Nowego Roku umowa spółki z o.o. może być zawarta przez internet, bez konieczności wizyty u notariusza. Zmiany dotyczą także formalności przy rejestracji takiej spółki.

Zakładanie spółki przez internet 2012

Nowy Rok to czas dużych zmian w prawie. Jedną z nich jest możliwość założenia przez internet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umorzenie udziałów z czystego zysku a dokonanie zmian kapitałowych

Umorzenie udziałów z czystego zysku może zostać wykorzystane do dokonywania zmian kapitałowych. Eksperta podpowiada jak to zrobić.

REKLAMA

Nabycie udziałów spółki dominującej przez spółkę zależną

Istnienie wzajemnego stosunku zależności i dominacji uniemożliwia skuteczne nabycie udziałów w przypadku spółki z o.o., a w przypadku spółki akcyjnej istotnie ogranicza uprawnienia nabywcy.

Zbywanie udziałów spółki z o.o. - ograniczenia

Udziały spółki z o.o. co do zasady nie podlegają ograniczeniom. Takowe mogą wynikać jednak z umowy spółki. Nie wolno zbywać udziałów także przed zarejestrowaniem spółki.

Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?

Spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki. Spółka ta może prowadzić działalność gospodarczą. Wspólnicy nie mają jednak możliwość rozporządzania jej udziałami aż do czasu zarejestrowania.

Umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o. - WZÓR UMOWY

Umowa sprzedaży udziałów w sp. z o.o. musi być zawarta w formie pisemnej. z podpisami poświadczonymi notarialnie. Umowa spółki może uzależniać sprzedaż od wyrażenia zgody przez spółkę. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Ochrona nazwy spółki – cz. 2

Oznaczenie przedsiębiorcy podlega ochronie. Przedsiębiorcy kopiujący nazwy, symbole, znaki graficzne innych firm, popełniają czyny nieuczciwej konkurencji.

Ochrona nazwy spółki

Oznaczenie przedsiębiorcy podlega ochronie. Można zatem podjąć stosowne kroki w stosunku do podmiotu, który używa bliźniaczej nazwy swojego przedsiębiorstwa.

Jakie obowiązki informacyjne funkcjonują w koncernach i holdingach?

Specyficznymi formami prowadzenia biznesu są koncern i holding. Są to formy niezdefiniowane przez kodeks spółek handlowych ale dostrzegane i definiowane przez doktrynę, orzecznictwo, oraz praktykę.

Co można wnieść aportem do spółki kapitałowej?

Nie każdy przedmiot i prawo może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Które banki najczęściej oferują kredyty samochodowe?

Polacy na tyle już oswoili się z kredytami samochodowymi, że coraz chętniej szukają finansowania w bankach. Komu będzie trudniej pożyczyć pieniądze na auto? Eksperci dokonali analizy ostatniego kwartału.

Czy e-rejestracja spółek z o. o. stwarza ryzyko nadużyć?

E-rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to nowa procedura objęta projektem ustawy przygotowanym przez resort sprawiedliwości, która ma pozwolić na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w szybszym i mniej sformalizowanym trybie.

Czy e-rejestracja spółek z o. o. stwarza ryzyko nadużyć?

E-rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to nowa procedura objęta projektem ustawy przygotowanym przez resort sprawiedliwości, która ma pozwolić na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w szybszym i mniej sformalizowanym trybie.

Czy można dostać kredyt hipoteczny na połowę domu?

Banki chętnie przyznają kredyty hipoteczne na standardowe zakupy, takie jak zakup mieszkania. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy kupić pół domu? Eksperci finansowi przekonują, że również tacy nietypowi klienci mają szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Muszą jednak liczyć się z długim okresem oczekiwania na decyzję.

Czym są udziały uprzywilejowane w spółce z o.o.?

Zasadą jest, że wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają równe prawa i obowiązki w spółce. Niektórzy jednak wspólnicy mogą mieć udziały uprzywilejowane. Kiedy wspólnik może posiadać udział uprzywilejowany, na czym to uprzywilejowanie polega i co się z tym wiąże?

Czy bank zabezpieczy się na udziałach w nieruchomości?

Zwykle właścicielem nieruchomości jest jedna osoba bądź małżonkowie na podstawie wspólnoty majątkowej. Bywa jednak, że w drodze wykonania spadku, darowizny czy kupna nieruchomości wraz z inną osobą dochodzi do powstania współwłasności w częściach ułamkowych. Co w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli będzie chciał zaciągnąć kredyt zabezpieczony na nieruchomości?

Jakie są skutki rozporządzenia udziałem lub akcją przed wpisem do rejestru?

W przypadku spółek wiele czynności nie może być dokonanych przed wpisem spółki do rejestru. Tak jest np. w przypadku spółek kapitałowych w zakresie rozporządzania akcjami spółki akcyjnej lub udziałem w spółce z o.o. Jakie zasady obowiązują w zakresie rozporządzania akcjami lub udziałami w spółkach kapitałowych?

Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?

Akcjonariusz posiada uprawnienie do realizacji swojego prawa udziału bądź to osobiście, bądź przez pełnomocnika. Osobisty udział akcjonariusza to bezpośrednia forma uczestnictwa w podejmowaniu uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W związku z udziałem akcjonariusza w walnym zgromadzeniu spółki akcjonariusz może wykonywać przysługujące mu prawa z akcji. Akcjonariusz może realizować swoje prawo zawsze wtedy, gdy jego głosowanie osobiste albo przez pełnomocnika nie jest wyłączone.

Umorzenie udziałów a wyłączenie wspólnika w spółce z o. o.

Konstrukcja prawna spółki z o.o. łączy w sobie elementy kapitałowe z elementami właściwymi spółkom osobowym. Najważniejszym elementem jest jednak współdziałanie wspólników, a więc ich zaangażowanie się w sprawy spółki dla osiągnięcia wspólnego celu (art. 3 k.s.h.). W porównaniu z regulacją drugiej ze spółek kapitałowych – spółki akcyjnej – przepisy ustrojowe spółki z o.o. przyznają wspólnikowi szersze uprawnienia korporacyjne. Umożliwiają one większe zaangażowanie w prowadzenie spraw spółki, w zależności od proporcji jego udziału w kapitale zakładowym. Niekiedy jednak wspólnik może zostać pozbawiony udziału wbrew jego woli.

Kiedy można wyłączyć wspólnika ze spółki z o.o.?

W niektórych przypadkach można żądać wyłączenia wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W jakich sytuacjach może to mieć miejsce i jak wygląda procedura z tym związana?

Księga udziałów w spółce z o.o. i skutki jej nieprowadzenia

Przepisy nakładają na zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązek prowadzenia księgi udziałów. Co zawiera księga udziałów i jakie są konsekwencje jej nieprowadzenia przez zarząd spółki z o.o.?

Czy wspólnik spółki cywilnej może rozporządzać swoim udziałem?

Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może także domagać się podziału majątku wspólników.

Jak zbyć udziały w sp. z o.o.?

Udziały w sp. z o.o. jako prawa majątkowe są zbywalne, z pewnymi wyjątkami, można bowiem ograniczyć możliwość zbycia udziałów, ale żadna umowa nie może zakazywać obrotu udziałami.

Jak umorzyć udziały w sp. z o.o.?

Jakie są sposoby umorzenia udziałów w spółce z o.o.? Jakie obowiązki ma zarząd oraz wspólnicy spółki w przypadku umorzenia udziałów? Odpowiedzi w poniższym artykule.

Jak pozbyć się udziałów w spółce z o. o.?

Najprostszą metodą na pozbycie się udziałów w sp. z o.o. jest porozumienie stron. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Co zatem zrobić, gdy zachodzi konflikt i część wspólników chce - niejako z woli swojego kontrahenta - pozbyć się wspólnika ze spółki?

Jak zarejestrować spółkę jawną?

Spółka jawna nie powstaje z chwilą zawarcia umowy, bowiem do jej powstania konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Zatem sama umowa spółki nie wystarczy. Następny krok to skuteczne zgłoszenie umowy spółki jawnej do rejestru. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować się do poniższych punktów.

Kto reprezentuje spółkę jawną?

W spółce jawnej będącej spółką osobową prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami i ze spółką, ale czy również każdy wspólnik ma prawo podpisywać w imieniu spółki umowy?

Umowa sprzedaży udziałów

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi o tym, czy wspólnikowi może przysługiwać tylko jeden, czy też więcej udziałów. W przypadku, gdy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, to udziały w kapitale zakładowym powinny one mieć równy i niepodzielny charakter.

Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?

Sąd Najwyższy podjął ważną uchwałę w sprawie uprawnień sądu rejestrowego. W uchwale z 20 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że sąd rejestrowy, tj. wydział gospodarczy sądu rejonowego prowadzący Krajowy Rejestr Sądowy, do którego wpisywani są m.in. przedsiębiorcy także prowadzący działalność w formie spółek, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym jest uprawniony do badania wpływu naruszeń procedury podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej na ich treść (sygn. akt III CZP 122/09).

Badanie dokumentów korporacyjnych spółek kapitałowych w procesie inwestycyjnym

Trwająca od kilkunastu miesięcy niekorzystna sytuacja gospodarcza skłania wielu przedsiębiorców do wdrażania procesów restrukturyzacyjnych prowadzących do poprawy struktury organizacyjnej i zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dekoniunktura sprzyja zwłaszcza fuzjom i przejęciom oraz szeroko pojętej restrukturyzacji podmiotowej przedsiębiorstw, czyli różnego rodzaju przekształceniom prawno – ekonomicznym.

Uprzywilejowanie akcji i udziałów w spółkach

Kodeks spółek handlowych pozwala na znaczące uprzywilejowanie akcji i udziałów- w stosunku do pozostałych (zwykłych). Jednak podlega to również pewnym ograniczeniom.

Nabycie udziałów własnych w celu umorzenia bez obniżenia kapitału zakładowego ("buy-back")

Umorzenie udziałów z czystego zysku, bez obniżania kapitału zakładowego możliwe jest jedynie w spółce z o.o. Jest to strategia o tyle wygodna, że nie wymaga przeprowadzania postępowania konwokacyjnego.

Kiedy suma wartości udziałów nie odpowiada wysokości kapitału zakładowego?

Matematyka jest bezlitosna- kapitał zakładowy dzieli się na udziały- stąd ich suma powinna odpowiadać jego wysokości. Nie zawsze tak jednak się dzieje- a suma wartości udziałów może odbiegać od wartości kapitału zakładowego.

Ile udziałów należy zakupić aby mieć pełną kontrolę nad spółką z o.o.?

Jeśli planujemy przejęcie pakietu kontrolnego spółki z o.o. warto zastanowić się jaki procent udziałów powinniśmy wykupić- 51% nie zawsze wystarczy.

Pojęcie spółki akcyjnej w organizacji

To jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Stanowi wstępną formę spółki akcyjnej stworzoną dla umożliwienia szybkiego rozpoczęcia działalności przez spółkę, bez konieczności oczekiwania na jej rejestrację.

Udział w zyskach spółki cywilnej

Spółka cywilna- to umowa zawarta do osiągnięcia określonego celu gospodarczego- ten w założeniu ma przynieść zysk. Jak jednak go podzielić pomiędzy wspólników.

Jak założyć spółkę cywilną?

Spółka cywilna (z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego) jest jedynie umową. Oznacza to, że nie posiada odrębnej podmiotowości prawnej – jej skuteczność wymaga jedynie zawarcia odpowiedniej umowy.

Wymogi umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Kodeks spółek handlowych nakłada liczne obowiązki na wspólników sp. z o.o. w zakresie sporządzenia umowy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji

Spółka z o.o. może funkcjonować w obrocie jako oddzielny podmiot, już po podpisaniu umowy spółki. Istnieje wówczas (do momentu wpisu do rejestru) jako spółka w organizacji- będąca tzw. ułomną osobą prawną.

Zbycie udziałów w spółkach osobowych

Pomimo, iż cechą odróżniającą spółki osobowe od spółek kapitałowych, jest teoretycznie większa trwałość i stabilności składu osobowego ich wspólników, to jednak ustawodawca w art. 10 ksh przewidział możliwość zbycia udziałów przez wspólników.

Ustanowienie zastawu rejestrowego na udziale w spółce osobowej

Często wspólnicy, przy formułowaniu umowy spółki, nie odnoszą się wprost do możliwości ustanowienia zastawu na jej udziałach. W takim przypadku należy sprawdzić czy umowa spółki zezwala na zbycie jej udziałów (rozumiane jako przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na rzecz osoby trzeciej). Ponadto, zgodnie z treścią art. 10 ksh, zbycie udziałów spółki jest możliwe – o ile umowa spółki nie stanowi inaczej - po uzyskaniu zgody pozostałych udziałowców.

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Śmierć wspólnika spółki z o.o. może powodować pewne problemy wynikające z przejścia przysługujących mu udziałów w spółce na osoby po nim dziedziczące. Co do zasady, w przypadku braku testamentu dziedziczenie praw i obowiązków przysługujących spadkodawcy regulowane jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z ogólna zasadą w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek.

Apelacja w postępowaniu rejestrowym

Apelacja w postępowaniu rejestrowym KRS jest środkiem zaskarżenia od postanowień sądu pierwszej instancji orzekających co do istoty sprawy. Powinna spełniać określone prawem wymogi, aby nie została odrzucona przez sąd już w fazie formalnego badania pisma procesowego.

Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym

Postępowanie rejestrowe jest nieprocesowym postępowaniem sądowym. Warto pamiętać, iż od orzeczenia referendarza sądowego wydanego w sprawie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przysługiwać będzie skarga na orzeczenie referendarza sądowego.

REKLAMA