| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 3 – postępowanie rejestrowe

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 3 – postępowanie rejestrowe

Możliwość zawiązania spółki z o.o. przez internet oznacza także zmiany w postępowaniu rejestrowym. Szybsza będzie też rejestracja takiej spółki w KRS.

Zmiany przy tworzeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jakie weszły w życie 1 stycznia 2012 r. mają na celu uproszczenie całej procedury powołania do życia spółki. Z tego też względu nowelizacja objęła nie tylko przepisy Kodeksu spółek handlowych (umożliwiając zawarcie umowy spółki z o.o. przez internet za pomocą specjalnego formularza) lecz również przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Prostsze ma być nie tylko samo powołanie spółki, poprze możliwość pominięcia wizyty u notariusza, lecz także sama jej rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zobacz: Zawieszenie postępowania rejestrowego

Wniosek drogą elektroniczną

W sytuacji spółki zawartej za pomocą wzorca umownego (przez internet) możliwe będzie złożenie elektronicznego wniosku o wpis spółki do rejestru. Co więcej, taki wniosek nie będzie musiał być opatrzony elektronicznym podpisem. Zgodnie z art. 19 ust. 2b ustawy o KRS może być on opatrzony „innym podpisem elektronicznym” a więc nie tylko bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Zobacz: Jak uzyskać podpis elektroniczny?

Zasada jednego dnia

Motywem przewodnim zmian jest przyspieszenie całej procedury, dlatego też zmniejszeniu uległ termin, w którym wniosek powinien być rozpoznany. Zgodnie z art. 20 a ustawy o KRS w normalnej sytuacji wniosek o wpis jest rozpoznawany przez sąd w terminie 7 dni od daty jego wpływu (par. 1). W przypadku jednego spółki, która została zawarta za pomocą wzorca umownego, wniosek taki będzie rozpatrzony przez sąd rejestrowy w terminie jednego dnia od daty jego wpływu (par. 2).

Termin ten może jednak ulec wydłużeniu, jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wezwania do usunięcia przeszkody do dokonania wpisu, wysłuchania uczestników postępowania lub przeprowadzenia rozprawy. Wtedy też powinien być od rozpatrzony w terminie 7 dni od usunięcia przeszkód lub w terminie miesiąca (przy potrzebie wysłuchania uczestników postępowania lub przy konieczności przeprowadzenia rozprawy).

Wniosek o wpis do rejestru spółki zawartej za pomocą formularza internetowego, powinien być dokonany w terminie jednego dnia od daty wpływu wniosku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »