REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oszczędzanie, Wskaźniki makro

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak funkcjonował czarny rynek 20 – 30 lat temu?

Jakie sposoby oszczędzania preferowano dwie – trzy dekady temu? Na czym można było dużo zarobić w czasach PRL-u? Analitycy finansowi odpowiadają na te pytania.

Jaką kwotę można pożyczyć pod hipotekę?

Wśród młodych ludzi wzrasta świadomość tego, że własne mieszkanie to wielki wydatek. Eksperci są zdania, że coraz więcej dwudziestoparolatków oszczędza pieniądze na wkład własny. Czy jest to konieczne? A może prościej byłoby zaciągnąć kredyt na sto procent wartości nieruchomości?

Nowe rekordy za oceanem

W czwartek słabe publikacje makroekonomiczne w USA nie były w stanie powstrzymać tamtejszych indeksów od pobicia rekordów hossy. Czyżby nastąpił okres, w którym złe wieści są brane za dobrą monetę, a dobre – uznawane za nieszkodliwe?

Decyzja Fed spowodowała osłabienie dolara

W środę inwestorzy czekali spokojnie na postanowienia FOMC, dotyczące wysokości stóp procentowych. Koszt amerykańskiego pieniądza został pozostawiony na niezmienionym poziomie, a konferencja prasowa, podczas której przedstawiono stanowisko prezesa Fed B. Bernanke, stanowiła wyraźny sygnał do osłabienia dolara względem euro.

REKLAMA

Które konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej wybrać?

Dziś prawie każde konto może być obsługiwane przez Internet, a podział na klasyczne konta osobiste i konta internetowe powoli traci rację bytu. Czy warto wybrać ofertę z dodatkami? Eksperci radzą, w którym banku opłaca się otworzyć rachunek.

Eurodolar papierkiem lakmusowym Fed

Notowania eurodolara pozostawały dzisiaj w wąskim przedziale 1,4650-1,4700. Nie da się ukryć, że inwestorzy będą stronić od poważniejszych transakcji aż do ogłoszenia decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych. Jeszcze większe znaczenie powinna mieć zwołana pierwszy raz po takiej publikacji konferencja prasowa, podczas której poznamy opinię prezesa Rezerwy Federalnej.

Czy chętnie zadłużamy się w bankach?

Na podstawie danych NBP za marzec łatwo jest wywnioskować, że jesteśmy coraz bardziej skorzy do wydawania pieniędzy, a nie oszczędzania. Analitycy finansowi zauważyli, że awersja do lokat terminowych w kwietniu pogłębiła się, zaś apetyt na kredyty wzrósł. Czy to znaczy, że więcej pieniędzy wynieśliśmy z banków, czy też zostawiliśmy środki pieniężne pod ich opieką?

Hossa tylko dla odważnych

Na amerykańskiej giełdzie pobito kolejne rekordy. S&P500 osiągnął najwyższy poziom od czerwca 2008 r., co stanowi dobrą wiadomość dla europejskich byków. Nie wiadomo jednak, czy właścicielom akcji starczy zapału, który jest niezbędny, aby utrzymać hossę.

REKLAMA

Kurs EUR/USD w rejonie 1,4650

Dziś na początku sesji kurs eurodolara testował rejon 1,4500. W niedługim czasie inwestorzy zajęli długie pozycje na eurodolarze, co spowodowało wzrost notowań do poziomu 1,4650. Jest to bariera, która tamuje dalsze osłabienie amerykańskiej waluty w relacji do euro.Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Eurodolar w okolicy 1,4500-1,4650

Ze względu na to, że w piątek giełdy w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech były zamknięte, notowania eurodolara nie podlegały w tym dniu większym wahaniom. W poniedziałek rozpoczął się dzień pracy na Wall Street, co wpłynęło na większą zmienność kursu EUR/USD.

Poświąteczny kogel-mogel

Patrząc krytycznym okiem na okres przedświąteczny i czas Wielkiej Nocy na rynkach finansowych, trzeba przyznać, że sytuacja nie sprzyjała bykom. W Azji nastąpiły trzy dni spadków, w Ameryce utrzymywał się marazm, miedź i srebro potaniały, a napięcie w Libii i jej rejonach zwiększyło się. Nastroje pogarszała niepewność, związana ze zbliżającymi się publikacjami i perspektywa nadchodzących szczytów.

Oby byki nie zaczęły widzieć podwójnie

Byki poradziły już sobie z nerwami i ruchami korekcyjnymi, przypuszczając odważny atak. Ponownie na horyzoncie pojawiły się rekordowo wysokie poziomy indeksów. Powodów do optymizmu nie brakuje, ale biorąc pod uwagę majową tradycję, możemy obawiać się powstania formacji podwójnego szczytu.

Czy spekulacyjne pozycje zostaną pokryte przez Świętami?

Dobre wyniki amerykańskich spółek pozwoliły dolarowi na spadek względem światowych walut. Awersja do ryzyka obniżyła się, a pamięć inwestorów okazuje się na tyle krótka, że zdają się oni być niepomni na niefortunny początek tygodnia. Ma to oddźwięk w wyraźnych zwyżkach giełdowych indeksów, notowaniach surowców i najbardziej ryzykownych walut.

Poprawa nastrojów inwestycyjnych umocniła eurodolara

We wtorek na światowych rynkach nastąpiła poprawa nastrojów inwestycyjnych. Był to m.in. efekt zadowalających wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Za sprawą pozytywnych publikacji wspólna waluta przystąpiła do odrabiania strat względem dolara.

Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Na początku drugiego tygodnia kwietnia kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 3,9545, zaś we wtorek notowania tej pary walutowej wspięły się do poziomu 3,9870. Dlaczego potem nastąpiło umocnienie złotego? Eksperci podkreślają, że aprecjacja rodzimej waluty zmniejszyła się dopiero w reakcji na czwartkowy komentarz prezesa NBP.

Ile można było zarobić w marcu na wynajmie mieszkania?

Eksperci podkreślają, że spada rentowność wynajmu mieszkania. Stawki ofertowe za korzystanie z cudzej nieruchomości idą w dół. Czy inwestowanie pieniędzy w obligacje i lokaty jest bardziej opłacalne?

Potencjał do niewielkiej korekty

Dziennikarze greckiej gazety „Eleftherotipia” podsycają nerwową atmosferę, związaną z restrukturyzacją długu Grecji. Opublikowali anonimową wypowiedź członka Komisji Europejskiej, który stwierdził, iż jego państwo pogodziło się z tym, że nie zdoła wybrnąć z kłopotów finansowych bez wspomnianej reformy.

Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Banki wykazują się coraz większą aktywnością w sferze lokat. Podwyżka stóp procentowych o 25 pb. i plany Ministerstwa Finansów, związane z nową ordynacją podatkową, działają na instytucje finansowe dopingująco – podkreślają eksperci. Jakie zmiany zaszły na rynku depozytów?

Publikacje makro zaleją rynek

Kurs EUR/USD osiągnął wczoraj minimum na poziomie 1,4365. W miarę upływu czasu euro zaczęło odrabiać straty podczas sesji w Stanach Zjednoczonych. Wieczorem eurodolar osiągnął wartość 1,4500.

Gołębi komentarz prezesa NBP

Pierwsza część czwartkowej sesji przyniosła osłabienie euro w relacji do dolara. Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,4362, jednak w godzinach popołudniowych wspólna waluta zdołała odrobić część strat, powracając powyżej 1,4400.

O ile wzrosną opłaty za energię gospodarstw domowych w 2011 roku?

Pod koniec zeszłego roku media zapowiadały podwyżki opłat za energię w roku obecnym. Eksperci przypominają, że niektórzy spodziewali się nawet wzrostu kosztów rzędu kilkudziesięciu procent. O ile tak naprawdę poszły w górę nasze rachunki?

Dalszy ciąg konsolidacji eurodolara

Notowania głównej pary walutowej w dalszym ciągu nie opuszczają przedziału 1,4400-1,4520. Dzisiaj na azjatyckim parkiecie kurs eurodolara przesunął się w stronę dolnej granicy tego rejonu, jednak im bardziej zbliżał się początek pracy europejskich giełd, tym bardziej euro umacniało się względem dolara, w rezultacie idąc w górę aż do 1,4500.

W oczekiwaniu na dane o inflacji

We wtorek kurs EUR/USD pokonał ważny opór na poziomie 1,45 i osiągnął wartość 1,4520. W miarę upływu sesji stabilizował się w przedziale 1,4460-1,4490. Przyczyn osiągnięcia przez eurodolara najwyższego od 15 miesięcy pułapu należy upatrywać się w deklaracji Chin, które wyraziły chęć kupna hiszpańskich obligacji.

Które banki oferują kredyt na SMS-a?

Coraz większą popularność zyskują kredyty, zaciągnięte przez Internet lub telefon. Czy zadłużając się online rzeczywiście możemy zyskać na czasie? Ekspert finansowy wymienia wady i zalety pożyczek, które nie wymagają wizyty w banku.

Główna para walutowa w rejonie 1,44

Na początku tygodnia nastąpiło odreagowanie na rynku euro. Wczoraj dolar umacniał się przez całą sesję. Pod koniec notowań kurs EUR/USD osiągnął wartość 1,4435.

Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji

W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.

Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji

W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.

Kiedy najlepiej jest wysłać przelew?

Dla osób, składających dyspozycję przelewu, kluczowe znaczenie ma to, kiedy następują sesje wychodzące i przychodzące. Dlaczego w niektórych bankach robienie przelewu w piątek mija się z celem? Eksperci tłumaczą, jaką drogę muszą przebyć pieniądze, które zamierzamy przekierować na inne konto.

Poziom 3000 punktów pozostaje nietknięty

Wczoraj wyklarował się koszt pieniądza w strefie euro oraz na światło dzienne wyszła sytuacja w Portugalii. Rynki nie zareagowały bardziej zdecydowanie na te informacje. Pytanie, jaką decyzję podejmie Fed.

Co zrobić, gdy nie mamy pieniędzy na spłacanie kredytu hipotecznego?

Zaciągając kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z faktem, że zadłużamy się na długie lata. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy zawsze stać nas będzie na regularne spłacanie rat. Eksperci ostrzegają, że nie powinniśmy liczyć na pomoc banku w razie problemów finansowych. Co w takim razie zrobić na wypadek, gdyby zabrakło pieniędzy?

Portugalia przyjmie pakiet pomocowy

W środę kurs eurodolara złamał opór na poziomie 1,4280. Rynki zbagatelizowały problemy finansowe Europy. Motywem ich działania były oczekiwania, związane z podwyżkami stóp procentowych w strefie euro oraz rezygnacja z podwyżek w USA.

Czwartkowa sesja ECB tematem dnia

Pozycja Portugalii staje się coraz bardziej niepewna. Wczoraj rating tego kraju obniżyła agencja Moody’s, przy czym nie jest ona odosobniona w swoich działaniach. Inwestorzy pozbywają się portugalskich obligacji, a rentowności 10-latek bliskie są przekroczenia 9 proc. Financial Times roznosi plotki, jakoby Lizbona znajdowała się w trakcie tajnych pertraktacji, dotyczących pomocy finansowej. Euro nie reaguje na problemy krajów PIIGS.

Tydzień pod znakiem podwyżek stóp?

Wtorkowa sesja na GPW odznaczała się jeszcze większym spokojem niż poniedziałkowa, mimo że impulsów do podejmowania decyzji nie brakowało. Na początku notowań niedźwiedzie zepchnęły byki poniżej minimum z poprzedniego dnia, jednak wkrótce popyt zdołał przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść i skończył dzień na plusie.

Jaką cenę trzeba zapłacić za niską marżę?

Wysokość raty uzależniona jest od oprocentowania marży. Jak zauważyli eksperci, można negocjować wartość tego parametru. Jak dużą przecenę są w stanie uzyskać osoby, które stać na kredyt z wkładem własnym rzędu 40 proc. wartości kupowanego mieszkania?

Stopy procentowe po raz kolejny podniesione

We wtorek nie zabrakło istotnych publikacji makroekonomicznych. Rano poznaliśmy wartość indeksu PMI dla sektora usług ze strefy euro. Publikacja ta była zgodna z oczekiwaniami. Wskaźnik ten dla Niemiec osiągnął wartość 60,1 pkt.

Jak przesunąć ratę kredytu mieszkaniowego na inny dzień?

Jeśli Twoja pensja nie wpływa na konto na czas albo zauważyłeś, że w dniu spłaty kredytu musisz regulować zobowiązania po niekorzystnym kursie, ciekawym rozwiązaniem może okazać się wybór innego dnia spłaty kredytu. Eksperci przypominają, że wiele banków przystanie na to bez problemu. Jakich formalności trzeba dopełnić, aby przesunąć dzień spłaty w czasie?

Stopy procentowe na topie

W tym tygodniu uwagę inwestorów przykuwają przede wszystkim banki centralne. Aż pięć z nich rozważa możliwość podwyżki stóp procentowych. Wiadomo już, że stopy pozostały na niezmienionym poziomie w Australii. Zaciekawienie wzbudza decyzja odnośnie stóp w Polsce, a w czwartek poznamy postanowienia Europejskiego Banku Centralnego i Bank of England.

Byki powoli tracą karty przetargowe

Niedawno członkowie Fed zapewniali o chęci zachowania luźnej polityki pieniężnej, ale ich deklaracje mogą nie wystarczyć do podtrzymania hossy. Pomimo wprowadzenia słów w czyny, światowe gospodarki, z amerykańską na czele, borykają się z problemami, które przerastają je.

Wyprzedaż dolara odpowiedzią na słabsze dane ADP

Niewiele potrzeba, aby wpłynąć na decyzje inwestorów. Odczyt ADP przyniósł inwestorom zawód – przyrost liczby nowych etatów w gospodarce wyniósł 179 tys., co jest wynikiem o 20 tys. gorszym niż przewidywano. Publikacja wystarczyła do rozpoczęcia wyprzedaży dolara w relacji do głównych walut.

Jakie pakiety medyczne dla użytkowników konta osobistego są dostępne w Polsce?

Decyzja o skorzystaniu z pakietu medycznego, oferowanego przez bank, nie powinna być podjęta pochopnie – przypominają eksperci. W jakich sytuacjach firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów opieki lekarskiej? Na jakie wydatki narażamy się, wybierając daną ofertę? Zobaczmy, co mamy do wyboru na rynku.

Kiedy opłaca się wycofać wniosek o kredyt hipoteczny i jak to zrobić?

Banki często wprowadzają promocje, w ramach których istnieje możliwość dostania kredytu na preferencyjnych warunkach. Czy można wycofać wniosek kredytowy po przyznaniu kredytu i skorzystać z lepszej oferty w tym samym banku? Ekspertka finansowa podpowiada, co zrobić, żeby zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na kredycie hipotecznym.

Z jakich powodów kupujemy mieszkania lub zamieniamy posiadane nieruchomości na inne?

Co drugi Polak planuje kupno lepszego niż posiadane mieszkania– zauważyli eksperci. Jedna osoba na dwadzieścia chce zamienić posiadane lokum na tańsze. Na co zwracamy uwagę przy wyborze nowej nieruchomości?

Zwiastuny korekty

Zachowanie światowych parkietów sugeruje, że tradycji stanie się za dość i maj przyniesie odreagowanie na giełdach. Za wcześnie jest jednak, aby wyciągać jednoznaczne wnioski, chociaż nie ulega wątpliwości, że korekta na rynkach, zwłaszcza tych dojrzałych, byłaby wskazana. Nie powinna ona jednak mieć gwałtownego przebiegu.

Eurodolar coraz bliżej naruszenia szczytu z listopada 2010 r.

W piątek najwięcej uwagi inwestorzy poświęcili danym na temat amerykańskiego rynku pracy. Odnotowano zwiększenie liczby etatów w sektorze pozarolniczym o 216 tys., podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 190 tys. W marcu Amerykanom udało się również obniżyć stopę bezrobocia do 8,8 proc.

Dlaczego lokaty progresywne nie przynoszą dużych zysków?

Eksperci finansowi patrzą nieprzychylnym okiem na lokaty dynamiczne. Dlaczego ich średnie oprocentowanie prawie nigdy nie przekracza 5 proc. w skali roku? Owszem, może ono wynieść nawet 12 proc., ale jedynie o ostatnim miesiącu korzystania z depozytu.

Co zrobić, żeby nie stracić polisy na życie?

Nawet najlepiej wypłacalne osoby mogą odczuć skutki kryzysu. Co zrobić, jeżeli nie mamy z czego płacić składek na ubezpieczenie na życie? Ekspert radzi, jak wybrnąć z tarapatów, żeby nie stracić polisy.

Niezależność warszawskiego parkietu

W środę na światowych giełdach ostatnie zdanie należało do byków. Mniej jednoznaczne były notowania w Chinach i Polsce. Trudno przewidzieć, czy odreagowanie na GPW nastąpi jeszcze dzisiaj, ale nie można wykluczyć takiej ewentualności.

Dlaczego Polacy płacą mniej za mieszkanie na parterze?

Jeden nabywca na ośmiu skłonny jest zapłacić o 40 tys. zł więcej za mieszkanie, byle nie mieszkać na parterze. Cztery razy mniej klientów niechętnie zapatruje się na poddasza. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że właśnie tam często znajdują się najładniejsze mieszkania. Jakie ma to przełożenie na cenę?

Zagadkowe umocnienie dolara

Wczoraj amerykańscy inwestorzy na rynkach akcji w Stanach Zjednoczonych i Azji nie mogli narzekać na brak dobrej passy. Od wzrostu chińskiego indeksu SSEC o 0,21%, poprzez zwyżkujący o 0,71% S&P 500 aż po Nikkei 225, który znalazł się 2,64% nad kreską, obserwujemy sygnały, świadczące o poprawie globalnych nastrojów. Natomiast pewnym zaskoczeniem było umocnienie się dolara.

Jak obniżyć raty kredytu we franku?

Czy obniżenie raty kredytu walutowego nawet o 230 zł jest możliwe? Opłaca się śledzić kursy walut i kupować euro czy franki, kiedy są tańsze. Ekspert podpowiada, jak uwolnić raty kredytu, spłacanego w obcej walucie, od bankowego spreadu oraz wpływu wydarzeń o znaczeniu globalnym, takich jak kataklizm w Japonii.

REKLAMA