REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oby byki nie zaczęły widzieć podwójnie

Liderem wzrostów na amerykańskich giełdach został Nasdaq, chociaż skala jego zwyżek nie była powalająca.
Liderem wzrostów na amerykańskich giełdach został Nasdaq, chociaż skala jego zwyżek nie była powalająca.

REKLAMA

REKLAMA

Byki poradziły już sobie z nerwami i ruchami korekcyjnymi, przypuszczając odważny atak. Ponownie na horyzoncie pojawiły się rekordowo wysokie poziomy indeksów. Powodów do optymizmu nie brakuje, ale biorąc pod uwagę majową tradycję, możemy obawiać się powstania formacji podwójnego szczytu.

REKLAMA

Było do przewidzenia to, że byki będą starały się zatrzeć złe wrażenie po poniedziałkowym spadku, jednak zaskakująca mogła być skala środowych zwyżek. Dotyczyło to przede wszystkim głównych parkietów europejskich, z Frankfurtem rosnącym chwilami o 3 proc. bez wyraźnej przyczyny, nie licząc dobrych nastrojów i chęci odreagowania. Takie reakcje są typowe dla rynków mniej dojrzałych i mniej płynnych. A te akurat wczoraj lekko przysypiały. DAX wyszedł jednym ruchem ponad niedawne szczyty i robi wrażenie, jakby nie miał zamiaru na tym poprzestawać. Gdyby nie majowa, niekorzystna dla byków tradycja, można by przypuszczać, że wkrótce porwie się na szczyt całej, ponad dwuletniej hossy. Brakuje mu do tego zaledwie 2,4 proc.

REKLAMA

Wall Street także radziła sobie bardzo dobrze, ale o euforii trudno mówić, nawet w przypadku ponad 2 proc. wzrostu Nasdaq. Amerykanie mieli powody do radości. Dostarczyła ich większość spółek, ogłaszających wyniki finansowe. Liderem zwyżek był Nasdaq, prym wiodły spółki technologiczne. Chłód, z jakim inwestorzy przyjmowali wcześniejsze, również dobre wyniki kwartalne, teraz zmienił się w entuzjazm. Powinien on utrzymać się także dziś. Po środowej sesji Apple pochwaliła się zyskiem dwukrotnie wyższym niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, przy podobnej dynamice przychodów. Pozostałe spółki nie osiągnęły aż tak spektakularnych rezultatów, ale podały wyniki lepsze niż się spodziewano. Dziś czeka nas wysyp raportów, do którego przyczynią się między innymi: General Electric, DuPont, McDonald's, Morgan Stanley, Philip Morris, Verizon czy Xerox.

Przeczytaj również: Czy wzrost presji inflacyjnej ma charakter globalny?

Po wczorajszej zwyżce o 1,5 proc., Dow Jones znalazł się na poziomie najwyższym od prawie trzech lat. S&P500 jeszcze do takiego rekordu trochę brakuje, ale środowe wyjście powyżej poziomu 1330 punktów daje szansę na atak. Szczyt znajduje się zaledwie 14 punktów wyżej. O ile jednak dotarcie do niego może nie być trudne, to schody zaczną się później. Jeśli bykom nie starczy sił, by pójść wyżej, a maj potwierdzi swoją złą sławę, na wykresie powstanie formacja podwójnego szczytu. Wówczas mogłaby czekać nas powtórka scenariusza z wiosny 2010 r., gdy od końca kwietnia do początku czerwca S&P500 stracił ponad 15 proc.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dziś na giełdach azjatyckich w dalszym ciągu przeważały wzrosty, ale ich skala była mniejsza niż w środę. Nadal bardzo dobrze radził sobie indeks na Tajwanie, zyskujący ponad 1,5 proc. Nikkei zwiększył swoją wartość o prawie 1 proc. W Szanghaju na godzinę przed końcem handlu wskaźniki rosły po 0,5-0,7 proc. Kontrakty na amerykańskie indeksy szły w górę po 0,3-0,4 proc., sygnalizując, że optymizm utrzymuje się.

Oprócz wydarzeń ze świata, dziś znaczenie mogą też mieć czynniki lokalne. Wyniki kwartalne opublikowała Telekomunikacja Polska, a PKN Orlen dopiero zapozna nas z szacunkowymi danymi za pierwszy kwartał. Zysk telekomu wyniósł 189 mln zł, spadł więc o 34 proc. i był znacznie mniejszy niż się spodziewano. Mniej wyniosły także przychody.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA