REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyzja Fed spowodowała osłabienie dolara

Eurodolar zbliża się do psychologicznego oporu na poziomie 1,5000.
Eurodolar zbliża się do psychologicznego oporu na poziomie 1,5000.

REKLAMA

REKLAMA

W środę inwestorzy czekali spokojnie na postanowienia FOMC, dotyczące wysokości stóp procentowych. Koszt amerykańskiego pieniądza został pozostawiony na niezmienionym poziomie, a konferencja prasowa, podczas której przedstawiono stanowisko prezesa Fed B. Bernanke, stanowiła wyraźny sygnał do osłabienia dolara względem euro.

B. Bernanke zapowiedział przeprowadzenie programu skupu aktywów zgodnie z planem, do czerwca bieżącego roku. W obliczu przewidywanego, słabszego tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku, nie zasygnalizowano konieczności zacieśniania polityki pieniężnej. Wprawdzie nie padły żadne informacje, dotyczące ewentualnej, kolejnej odsłony programu stymulacyjnego, jednak potwierdzenie dotychczasowego kierunku polityki Fed stanowiło wystarczający impuls dla rynku do dalszej deprecjacji amerykańskiej waluty. Notowania EUR/USD wzrosły w czasie dzisiejszej sesji azjatyckiej do poziomu 1,4881. Niewiele już dzieli kurs głównej pary walutowej od istotnego, psychologicznego poziomu 1,5000 i prawdopodobnie w kolejnych dniach eurodolar podejmie pierwsze próby pokonania tego oporu.

REKLAMA

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Dziś poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Na godzinę 14.30 zaplanowany jest odczyt dynamiki PKB za I kw. bieżącego roku. Oczekuje się wyniku na poziomie 2 proc. w ujęciu zannualizowanym. O tej samej godzinie zostaną opublikowane również dane na temat liczby wniosków o zasiłek na bezrobotnych. Rynkowy konsensus zakłada wynik na poziomie 392 tys.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

EUR/PLN rozpoczął dzisiejszą sesję na poziomie 3,9270, a USD/PLN od 2,6470. Notowania obu par walutowych na otwarciu znajdowały się pod wpływem wczorajszej decyzji Fed i komentarza B. Bernanke po decyzji. Dalsze utrzymywanie niskich stóp procentowych w USA będzie wspierać polską walutę. Dzisiejsza sesja na rynku krajowym, wobec braku jakichkolwiek znaczących publikacji makroekonomicznych w Polsce, powinna przebiegać pod dyktando ruchów na rynkach bazowych. Aczkolwiek wczorajsza wypowiedź wiceministra finansów, iż resort będzie wymieniał na rynku środki unijne w bieżącym kwartale, wpisuje się w trend umocnienia złotego i póki co okazuje się skuteczną metodą. Pytanie, jak długo rynek będzie reagował na tego typu interwencje werbalne? Technicznie EUR/PLN powinien dziś kontynuować umocnienie. Przebity został bowiem poziom 3,9340, który wcześniej był mocnym wsparciem – obecnie stał się on oporem, który powinien wyznaczać dalszy kierunek na linii EUR/PLN. W perspektywie kilku najbliższych dni cena 3,9390 za euro stanowi kluczowy opór.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krzysztof Wołowicz
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA