| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Decyzja Fed spowodowała osłabienie dolara

Decyzja Fed spowodowała osłabienie dolara

W środę inwestorzy czekali spokojnie na postanowienia FOMC, dotyczące wysokości stóp procentowych. Koszt amerykańskiego pieniądza został pozostawiony na niezmienionym poziomie, a konferencja prasowa, podczas której przedstawiono stanowisko prezesa Fed B. Bernanke, stanowiła wyraźny sygnał do osłabienia dolara względem euro.

B. Bernanke zapowiedział przeprowadzenie programu skupu aktywów zgodnie z planem, do czerwca bieżącego roku. W obliczu przewidywanego, słabszego tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku, nie zasygnalizowano konieczności zacieśniania polityki pieniężnej. Wprawdzie nie padły żadne informacje, dotyczące ewentualnej, kolejnej odsłony programu stymulacyjnego, jednak potwierdzenie dotychczasowego kierunku polityki Fed stanowiło wystarczający impuls dla rynku do dalszej deprecjacji amerykańskiej waluty. Notowania EUR/USD wzrosły w czasie dzisiejszej sesji azjatyckiej do poziomu 1,4881. Niewiele już dzieli kurs głównej pary walutowej od istotnego, psychologicznego poziomu 1,5000 i prawdopodobnie w kolejnych dniach eurodolar podejmie pierwsze próby pokonania tego oporu.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Dziś poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Na godzinę 14.30 zaplanowany jest odczyt dynamiki PKB za I kw. bieżącego roku. Oczekuje się wyniku na poziomie 2 proc. w ujęciu zannualizowanym. O tej samej godzinie zostaną opublikowane również dane na temat liczby wniosków o zasiłek na bezrobotnych. Rynkowy konsensus zakłada wynik na poziomie 392 tys.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

EUR/PLN rozpoczął dzisiejszą sesję na poziomie 3,9270, a USD/PLN od 2,6470. Notowania obu par walutowych na otwarciu znajdowały się pod wpływem wczorajszej decyzji Fed i komentarza B. Bernanke po decyzji. Dalsze utrzymywanie niskich stóp procentowych w USA będzie wspierać polską walutę. Dzisiejsza sesja na rynku krajowym, wobec braku jakichkolwiek znaczących publikacji makroekonomicznych w Polsce, powinna przebiegać pod dyktando ruchów na rynkach bazowych. Aczkolwiek wczorajsza wypowiedź wiceministra finansów, iż resort będzie wymieniał na rynku środki unijne w bieżącym kwartale, wpisuje się w trend umocnienia złotego i póki co okazuje się skuteczną metodą. Pytanie, jak długo rynek będzie reagował na tego typu interwencje werbalne? Technicznie EUR/PLN powinien dziś kontynuować umocnienie. Przebity został bowiem poziom 3,9340, który wcześniej był mocnym wsparciem – obecnie stał się on oporem, który powinien wyznaczać dalszy kierunek na linii EUR/PLN. W perspektywie kilku najbliższych dni cena 3,9390 za euro stanowi kluczowy opór.

Krzysztof Wołowicz
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »