REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Publikacje makro zaleją rynek

Agencja Moody’s obniżyła rating Irlandii do poziomu Baa3, z utrzymaniem perspektywy negatywnej, co stanowi najniższy szczebel ratingu o charakterze inwestycyjnym.
Agencja Moody’s obniżyła rating Irlandii do poziomu Baa3, z utrzymaniem perspektywy negatywnej, co stanowi najniższy szczebel ratingu o charakterze inwestycyjnym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kurs EUR/USD osiągnął wczoraj minimum na poziomie 1,4365. W miarę upływu czasu euro zaczęło odrabiać straty podczas sesji w Stanach Zjednoczonych. Wieczorem eurodolar osiągnął wartość 1,4500.

REKLAMA

Nadal poziom ten stanowi silny opór, skutecznie ograniczający dalsze wzrosty głównej pary walutowej. W trakcie sesji azjatyckiej eurodolar pozostał stabilny, poruszając się w przedziale 1,4460-1,4500. Przed rozpoczęciem handlu w Europie na rynek napłynęła informacja o obniżce przez agencję Moody’s ratingu Irlandii do poziomu Baa3 z Baa1, z utrzymaniem perspektywy negatywnej. Jest to najniższy poziom ratingu o charakterze inwestycyjnym. Informacja ta spowodowała lekkie osłabienie euro w relacji do dolara do poziomu 1,4450.

REKLAMA

Dzisiejsza sesja będzie obfitować w publikacje makroekonomiczne z zagranicy. W czasie sesji w Azji poznaliśmy dane z chińskiej gospodarki. Inflacja CPI w Państwie Środka wzrosła w marcu do 5,4 proc. r/r, oczekiwano 5,2 proc. r/r. Lepiej od prognoz wypadła również dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w marcu, wynosząc odpowiednio: 14,8 proc. r/r oraz 17,4 proc. r/r. Dynamika PKB Chin w I kwartale wyniosła 9,7 proc. r/r, co jest wynikiem nieznacznie lepszym od oczekiwań.

Dowiedz się także: Które publikacje makroekonomiczne były najistotniejsze dla kursów złotego i eurodolara w trzecim tygodniu lutego?

W dalszej części dnia, o godzinie 11.00, poznamy ważne dane ze strefy euro na temat inflacji konsumentów. Oczekuje się wzrostu cen w marcu o 2,6 proc. r/r. Wynik wyższy od prognoz stanowiłby wsparcie dla euro na fali oczekiwań na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez ECB. Z kolei o 14.30 opublikowane zostaną dane na temat inflacji konsumentów w USA. Rynkowy konsensus zakłada wielkość wskaźnika CPI na poziomie 2,6 proc. r/r. Równie istotny będzie także odczyt inflacji bazowej, w przypadku której oczekuje się niewielkiego wzrostu do poziomu 1,2 proc. r/r. Utrzymanie się inflacji bazowej na stabilnym poziomie powinno wciąż ograniczać oczekiwania na zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed. Poznamy również dane na temat napływu kapitałów do USA, produkcji przemysłowej oraz wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan w Stanach Zjednoczonych. Tak liczny napływ publikacji makro może spowodować wzrost zmienności na rynku.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Koniec tygodnia przyniesie kilka istotnych publikacji na rynkach międzynarodowych. Rynki nie powinny spodziewać sie zaskoczenia ze strony finalnego odczytu inflacji za marzec w strefie euro. Natomiast w USA spodziewany jest dalszy wzrost inflacji headlinowej. Istotniejszy odczyt, dotyczący inflacji bazowej, wskazuje na niewielki jej wzrost w marcu, co nie powinno wzmacniać oczekiwań na szybsze zakończenie QE2. Dla kursu dolara znaczenie mogą mieć publikowane w godzinach popołudniowych dane o produkcji przemysłowej, wykorzystaniu mocy produkcyjnych oraz kwietniowy odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan. Nie bez wpływu na rynek pozostanie też publikacja kwartalnych wyników Bank of America. Kurs EUR/USD powinien pozostawać dziś w przedziale 1,4440- 1,4510.

Krajowy rynek powinien rozpocząć sesję przy pozytywnym sentymencie, na co wskazują wzrosty kontraktów na niemiecki DAX i francuski CAC-40. Złoty w relacji do euro otworzył się na poziomie 3,9480. Wczorajsza wypowiedź prezesa NBP, nakierowana na tonowanie „jastrzębich” nastrojów po gwałtownym wzroście indeksu cen konsumpcyjnych, powinna nieco zmniejszyć oczekiwania na dalszy wzrost stóp procentowych. W takim przypadku dziś złoty może pozostać w trendzie bocznym i poruszać się w przedziale 3,94-3,95 za euro. Tym bardziej, iż brakuje dziś istotnych danych makro z kraju.

Krzysztof Wołowicz
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA