REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Potencjał do niewielkiej korekty

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Ewentualna korekta notowań USD/PLN skorelowana jest z dzisiejszym kursem eurodolara.
Ewentualna korekta notowań USD/PLN skorelowana jest z dzisiejszym kursem eurodolara.

REKLAMA

REKLAMA

Dziennikarze greckiej gazety „Eleftherotipia” podsycają nerwową atmosferę, związaną z restrukturyzacją długu Grecji. Opublikowali anonimową wypowiedź członka Komisji Europejskiej, który stwierdził, iż jego państwo pogodziło się z tym, że nie zdoła wybrnąć z kłopotów finansowych bez wspomnianej reformy.

REKLAMA

Takie publikacje utwierdzają rynek w przekonaniu, że prędzej czy później Grecy zostaną zmuszeni do przeprowadzenia dość bolesnych zmian – wydaje się, że zostaną one wprowadzone w czerwcu, na kiedy zaplanowana została publikacja szczegółowego raportu, dotyczącego perspektyw dla Grecji. W efekcie przez kilka najbliższych tygodni notowania wspólnej waluty prawdopodobnie pozostaną pod presją spadkową. Rynek nie będzie pewny skali potencjalnych strat, wynikających z restrukturyzacji długu przez Grecję. Nie oznacza to jednak, że zabraknie na nim miejsca na chwilowe korekty.

REKLAMA

Tak może być dzisiaj, gdyż wczoraj rynek dość wyraźnie zareagował na informację o obniżce perspektywy ratingu dla USA przez agencję S&P. Zwłaszcza, że tą drogą nie podążył Moody’s, którego analitycy przyznali, że z pewnym optymizmem patrzą na ostatnie zapowiedzi cięć wydatków w amerykańskim budżecie o 4 mld USD. Plan oszczędnościowy ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Analitycy dodali jednak, że pewna niepewność wiąże się ze sposobem realizacji tego ambitnego projektu – w tej kwestii S&P była bardziej pesymistyczna. Dzisiaj pozostaje nam uważnie śledzić publikacje danych makro.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

EUR/PLN:

Wczoraj notowania zbliżyły się do poziomu 4,00, ale nie naruszyły go. Niemniej doszło do ataku na opór w rejonie 3,98-3,99, co sygnalizuje trendy na kolejne dni. Dzienne wskaźniki zaczynają delikatnie iść w górę, sugerując rozpoczęcie nowej fali wzrostowej w cyklu od połowy stycznia br. To sugeruje, że w perspektywie tygodnia – dwóch powinien mieć miejsce test strefy 4,03-4,04, zakończony ich naruszeniem. Dzisiaj rynek może cofnąć się w okolice 3,9650.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN:

Wczoraj dolar zrealizował plan na kilka dni, osiągając okolice 2,80 i dochodząc do 2,8230. Tak silna zwyżka musiała sprowokować do korekty. Wydaje się, że odreagowanie nie powinno przekroczyć 2,77-2,7750, chociaż wiele będzie zależeć od kursu EUR/USD. Dzienne wskaźniki wyraźnie potwierdziły wczorajszą zwyżkę. To sugeruje, że w perspektywie kolejnych dni rynek będzie kierować się powyżej 2,85.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Rynek przełamał kluczowe wsparcie na 1,4250-1,4280, które teraz będzie mocnym oporem. Dzienne wskaźniki potwierdzają ruch spadkowy, co sugeruje początek głębszej korekty. W perspektywie kolejnych dni powinniśmy kierować się w stronę 1,4050.

GBP/USD:

Presja spadkowa na funta w perspektywie kolejnych dni powinna utrzymać się, stąd też cel na 1,60 jest wciąż realny. Dzisiaj nie można wykluczyć pewnego odreagowanie, ale raczej nie uda się pokonać oporu na 1,6280-1,6300.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA