REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które banki oferują kredyt na SMS-a?

Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Coraz większą popularność zyskują kredyty, zaciągnięte przez Internet lub telefon. Czy zadłużając się online rzeczywiście możemy zyskać na czasie? Ekspert finansowy wymienia wady i zalety pożyczek, które nie wymagają wizyty w banku.

REKLAMA

Zarządzanie domowymi finansami przy pomocy sieci staje się standardem, ale konsumentom nie wystarcza wyłącznie internetowy rachunek osobisty z możliwością oszczędzania. Dlatego instytucje finansowe coraz częściej reklamują możliwość zaciągania pożyczek bez wychodzenia z domu. Zapewnienie kredytobiorcom wygody to również droga ku zwiększeniu sprzedaży kredytów i zmniejszeniu kosztów. Tymczasem tylko nieliczne banki oferują przeprowadzenie procesu kredytowego całkowicie online, czyli bez konieczności wizyty kuriera czy pracownika banku.

REKLAMA

Do zatwierdzenia umowy szybkiej pożyczki może wystarczyć nawet jednorazowe hasło, przesłane z banku SMS-em lub kod, wygenerowany przez token. Taka metoda ma szanse skutecznie skrócić czas przyznania kredytu. A ponieważ jest przeznaczona wyłącznie dla klientów znanych bankowi, również wypłata środków odbywa się w ekspresowym tempie. Jednak, oprócz utrzymywania konta, klient musi dodatkowo zapewniać stałe wpływy, a w wybranych przypadkach – posiadać otwartą umowę produktową, tzw. umowę ramową. Jest to dokument, który raz podpisany, pozwala na późniejsze korzystanie z produktów kredytowych bez konieczności składania kolejnych podpisów.

Przeczytaj również: Czy warto mieć konto bankowe z debetem?

REKLAMA

Na rynku istnieje co najmniej siedem banków, które są skłonne udzielić własnym klientom kredytu wyłącznie przez telefon lub Internet. Pożyczkę na telefon można zaciągnąć w Alior Banku, a od niedawna również w mBanku. Pierwszy z nich oferuje kredyty gotówkowe, limity odnawialne w rachunku oraz karty kredytowe na podstawie umowy ramowej. Z kolei mBank poszedł o krok dalej, ponieważ pożyczy pieniądze klientom, którzy nie mają nawet umowy ramowej. Wystarczy, że w systemie bankowości internetowej konsument otrzyma indywidualnie przygotowaną propozycję kredytową, tzw. Ofertę dla Ciebie, która jest aktualizowana co kilka tygodni na podstawie historii rachunku. Użytkownik konta w każdej chwili może zadzwonić do banku po pieniądze, a ten zobowiązuje się udostępnić środki najszybciej jak to możliwe. W tym przypadku szybkość nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ bank liczy na to, że nowa forma udzielania kredytów będzie konkurencyjna dla zakupów ratalnych. mBank żywi nadzieję na upowszechnienie nowego rozwiązania i lada dzień ruszy z kampanią marketingową. Natomiast w drugiej połowie 2011 roku na podobnych zasadach zaciąganie kredytów umożliwi również MultiBank, należący do tej samej grupy kapitałowej. Na razie instytucja ta aktywnie wykorzystuje Internet do sprzedaży konsumpcyjnych produktów kredytowych.

Na zaciągnięcie kredytu bez wstawania z fotela mogą liczyć również klienci Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, HSBC oraz Meritum Banku. Wystarczy zalogować się do systemu bankowości internetowej i skorzystać z indywidualnej oferty banku lub złożyć odpowiedni wniosek. Następnie trzeba poczekać na decyzję kredytową. Jeśli rozstrzygnięcie jest pozytywne i klient akceptuje warunki kredytu, pozostaje zatwierdzić umowę w taki sam sposób, w jaki wykonuje się przelewy internetowe. W teorii wszystko wydaje się proste i niezwykle szybkie. Trzeba jednak mieć świadomość, że zdarzają się również komplikacje. A wtedy czas analizy wniosku kredytowego wydłuża się, chociażby w wyniku konieczności dostarczenia dokumentów, potwierdzających dochody. Wtedy kredyt przestaje być szybki, a proces – całkowicie elektroniczny. Co więcej, w razie przeszkód przebieg przyznania środków nieraz okazuje się dłuższy niż podczas wizyty w bankowej placówce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

Wśród zdalnych produktów kredytowych wciąż zdecydowanie dominuje rozwiązanie korespondencyjne. Klient może wnioskować o kredyt przez Internet lub telefon, ale konieczna jest wizyta kuriera, który ma za zadanie odebrać dokumenty lub dostarczyć przyszłemu kredytobiorcy gotową do podpisania umowę. Takie rozwiązanie stosują między innymi Bank BPH, Euro Bank, Lukas Bank czy VW Bank. Z kolei Deutsche Bank i Citi Handlowy zamiast kuriera są gotowi przysłać pracownika banku. O ile usługi kuriera to wygodne rozwiązanie, trzeba liczyć się z ewentualną koniecznością pofatygowania się na pocztę. Przesłania dokumentów pocztą wymaga chociażby Nordea Bank, udzielając kredytów w rachunku, natomiast PKO Bank Polski potrzebuje odesłania podpisanej przez klienta umowy.

Błyskawiczny kredyt na telefon lub przez Internet powoli przestaje być domeną firm pożyczkowych, gdzie roczna, rzeczywista stopa oprocentowania przekracza nawet kilkaset proc. Nie znaczy to jednak, że pożyczki bez wychodzenia z domu, oferowane przez banki, należą do najtańszych. Mimo że ich koszt dystrybucji z reguły jest niższy, instytucje finansowe niechętnie dzielą się zyskami. Dlatego konsumenci, którzy bezwzględnie potrzebują kredytów konsumpcyjnych, nie powinni usypiać swojej czujności tylko ze względu na większą ilość możliwości zaciągnięcia nowych zobowiązań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA