Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie pakiety medyczne dla użytkowników konta osobistego są dostępne w Polsce?

Już osiem banków udostępnia pakiety medyczne dla klientów indywidualnych.
Już osiem banków udostępnia pakiety medyczne dla klientów indywidualnych.
inforCMS
Decyzja o skorzystaniu z pakietu medycznego, oferowanego przez bank, nie powinna być podjęta pochopnie – przypominają eksperci. W jakich sytuacjach firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów opieki lekarskiej? Na jakie wydatki narażamy się, wybierając daną ofertę? Zobaczmy, co mamy do wyboru na rynku.

Jak namówić potencjalnego klienta do założenia konta? W ostatnim czasie banki były bardzo pomysłowe. Kusiły np. płaceniem za samo posiadanie rachunku. Nie dość, że klient miał konto za darmo, mógł jeszcze na nim zarobić. Musiał tylko aktywnie z niego korzystać, np. dużo płacić kartą debetową. W ostatnich miesiącach coraz większą popularnością cieszą się pakiety medyczne. Nie są to jednak usługi oferowane w cenie konta. Trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

Pakiety medyczne znają przede wszystkim pracownicy prywatnych firm. Pracodawcy dodają je do wynagrodzenia w ramach świadczeń socjalnych. Ci, którym firma płaci za prywatną opiekę medyczną, wyliczają jej zalety: dzięki niej jest szybciej i wygodniej niż w państwowej służbie zdrowia.

Prywatna służba zdrowia nie wszędzie jest standardem. Banki postanowiły wypełnić tę lukę i zarobić na tym. Szacuje się, że w tym roku wydatki Polaków na prywatne leczenie sięgną 30 mld zł, a w następnych latach mają dynamicznie rosnąć. Dla banków to łakomy kąsek.

Taka usługa może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zanim się na nią zdecydujemy, warto dobrze ją prześwietlić. Zwłaszcza, że na rynku istnieje konkurencja. Świadczenie medyczne proponuje już osiem banków. Porównajmy cenę usługi, jej zakres oraz liczbę i lokalizację placówek, w których będziemy mogli korzystać z usług lekarzy. Warto przyjrzeć się też kosztom i funkcjonalności samego konta bankowego, którego posiadanie warunkuje korzystanie z pakietu medycznego.

Dowiedz się także: Jakie warunki trzeba spełniać, żeby skorzystać z ulgi na Internet?

Pakiet ubezpieczeniowy w banku

Co banki oferują klientom? Pakiety można wykupić tylko dla siebie albo dla całej rodziny. Zwykle oferowane są one w kilku wariantach, a więc różnią się od siebie zakresem usługi. Te podstawowe dają nielimitowany dostęp do lekarza pierwszego kontaktu oraz ograniczoną ilość wizyt do wybranych specjalistów. Przykładowo Lukas Bank w pakiecie podstawowym Opieka Medyczna Zdrowie oferuje nielimitowaną opiekę internisty, pediatry i lekarza rodzinnego, a także nieograniczony dostęp do chirurga ogólnego, chirurga dziecięcego, ginekologa i urologa. Klient może też korzystać z całodobowej pomocy ambulatoryjnej i pielęgniarskiej. W skład podstawowego pakietu wchodzą podstawowe badania: laboratoryjne (biochemiczne, hematologia, badanie moczu, RTG klatki piersiowej i kończyn) i czynnościowe (EKG spoczynkowe, audiometria, spirometria). Można też dostać zniżkę przy korzystaniu z usług stomatologa i na szczepienia ochronne. W pakiecie rozszerzonym klient dodatkowo otrzymuje nielimitowaną opiekę lekarzy specjalistów: alergologa, chirurga naczyniowego, dermatologa, diabetologa, endokrynologa, gastroenterologa, kardiologa, laryngologa, nefrologa, neurologa, okulisty, ortopedy, proktologa, pulmonologa i reumatologa, wizyty domowe oraz szerszy zakres badań ambulatoryjnych.

Banki walczą nie tylko zakresem usług medycznych, ale również ich osiągalnością. Np. mBank gwarantuje dostęp do lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin oraz do lekarza specjalisty w ciągu maksymalnie 5 dni. BNP Paribas Fortis i Lukas Bank gwarantują, że klient zostanie przyjęty szybciej. Na pomoc lekarza internisty trzeba czekać maksymalnie 24 godziny od momentu zgłoszenia, a na pomoc lekarzy specjalistów nie dłużej niż trzy dni.

Ilość placówek a cena

Decydując się na pakiet medyczny, warto zwrócić uwagę na liczbę i lokalizację placówek, w których można skorzystać z opieki. Co z tego, że zamówimy ubezpieczenie, skoro do prywatnego lekarza będziemy musieli jechać do innego miasta?

Największą sieć oferuje Nordea Bank – 1,2 tys. placówek. Po 1 tys. posiadają Lukas Bank i BNP Paribas Fortis. Klienci mBanku i MultiBank mają do dyspozycji po 700, a Polbanku nieco ponad 600 placówek. Najmniej otrzymują osoby, korzystające z pośrednictwa Banku BPH – 150 i Citi Handlowego – 64.

Ile za to zapłacimy? Reklamując usługi medyczne, banki podkreślają często, że miesięczna cena usługi stanowi odpowiednik kosztu jednej wizyty u prywatnego lekarza. Czy to prawda?

To zależy od tego czy forma pakietu jest indywidualna czy rodzinna i od zakresu usług. Bank BPH (Program Prywatnego Ubezpieczenia Zdrowotnego) oferuje jeden pakiet. W BNP Paribas Fortis, Lukas Banku, mBanku i MultiBanku znajdziemy pakiet podstawowy i rozszerzony. Pozostałe banki jeszcze bardziej podzieliły zakres usług. Citi Handlowy oferuje pakiet w czterech wariantach, Nordea Bank w trzech – Nordea Zdrowie Start, Plus i Premium), a Polbank aż w pięciu – Komfortowy, Rozszerzony, Prestiż, Prestiż Plus i Prestiż Senior.

Najtańszy pakiet, Nordea Zdrowie Start, można mieć już od 6,6 zł w Nordea Banku, ale nie należy spodziewać się po nim nie wiadomo jakich usług. Jest to oczywiście pakiet indywidualny. Jego odpowiednik w Polbanku, pakiet Komfortowy, kosztuje 25 zł, a w Citi Handlowym 28 zł. W mBanku i MultiBanku za pakiet podstawowy zapłacimy 69 zł, za rozszerzony o 30 zł więcej.

Przy usługach rodzinnych trzeba już liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych, choć oczywiście zależy to od zakresu. Weźmy jednak cenę pakietu w najpełniejszym wariancie. W Polbanku i Lukas Banku kosztuje on 200 zł, w Nordei 215 zł, a w mBanku i MultiBanku prawie 240 zł miesięcznie. BNP Paribas Fortis liczy sobie 290 zł. W Citi Handlowym jest nieco inaczej – stawka pakietu rozszerzonego odpowiada wielokrotności kwoty za pakiet podstawowy, a więc uzależniona jest od liczby osób, objętych ochroną. Nie należy jednak sugerować się tylko ceną. Najdroższy pakiet nie niekoniecznie da nam najlepszą ochronę.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Co obejmuje ubezpieczenie?

Każdy, zanim wykupi pakiet, powinien zapoznać się z warunkami ubezpieczenia – oferowane przez banki pakiety to nic innego jak ubezpieczenia zdrowotne, a miesięczna opłata za pakiet jest składką ubezpieczeniową. Bezpośrednio zawieramy więc umowę z zakładem ubezpieczeniowym, bank jest tutaj pośrednikiem.

W warunkach ubezpieczenia znajdziemy wszystkie informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ale też dowiemy się, w jakich sytuacjach opieka nie przysługuje nam. Np. firma ubezpieczeniowa AXA (jej ubezpieczenia zdrowotne sprzedaje m.in. Lukas Bank) nie pokrywa kosztów świadczeń zdrowotnych, jeżeli potrzeba ich wykonania wynika bezpośrednio lub pośrednio z niestosowania się ubezpieczonego do zaleceń lekarskich, spożycia alkoholu w znaczących ilościach, zażycia środków farmakologicznych nie zapisanych przez lekarza lub niezgodnie z zaleceniami lekarskimi. AXA nie ponosi też kosztów leczenia niepłodności, wad wrodzonych, okołoporodowych lub wrodzonych chorób metabolicznych i ich następstw.

Warunkiem skorzystania z pakietu medycznego w danym banku jest posiadanie konta osobistego lub karty kredytowej. Skoro to przymus, warto przyjrzeć się finansowej ofercie banku: kosztom prowadzenia rachunku i przelewów. Co z tego, że z usługi medycznej będziemy zadowoleni, jeśli bank będzie nas łupił na innych opłatach.

Czy kolejne banki dołączą usługi medyczne? Pakiety medyczne to stosunkowo nowa usługa. Kilka banków, które się na nią zdecydowały, stanowią swego rodzaju poligon doświadczalny. Rozwój tej usługi, a więc też i większa konkurencja cenowa, zależą od tego, czy na pakiety medyczne, oferowane za pośrednictwem banków, będą chętni. 

Zespół Analiz
Home Broker

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Świadectwo fitosanitarne w formie elektronicznej
  Od 1 lipca br. świadectwa fitosanitarne towarzyszące polskim produktom rolnym eksportowanym do państw trzecich, będą mogły być wydawane także w wersji elektronicznej - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  Dofinansowanie do ogródków działkowych - jak je otrzymać?
  Dofinansowanie do ogródków działkowych przyznawane jest działkowcom na inwestycje w ich częściach wspólnych. Można otrzymać kwotę od 10 tys. zł do 100 tys. zł. Właśnie ruszył kolejny nabór wniosków.
  Gospodarka światowa - prognozy 2022-2023
  Wzrost światowy wchodzi w połowie 2022 roku w trudną fazę w związku z utrzymującym się wysokim poziomem niepewności wynikającej z ryzyk geopolitycznych. W związku z szybszym zaostrzaniem polityki monetarnej i pogarszającą się sytuacją geopolityczną rosną ryzyka dla rynków wschodzących - piszą analitycy Allianz Trade w komentarzu z 1 lipca 2022 r.
  Magazyny miejskie - bliżej klienta, szybsza dostawa
  Zdaniem najemców powierzchni magazynowych – niezależnie od branży, w jakiej działają, najbardziej atrakcyjne są magazyny zlokalizowane w pobliżu docelowego klienta, czyli przede wszystkim w miastach. Szybka dostawa jest szczególnie istotna w przypadku handlu internetowego, a więc to właśnie e-commerce ma szczególny wpływ na popularność tego typu obiektów.
  Zmiana listy dostawców kart flotowych i zakresu usług dla użytkowników e-TOLL od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. każdy wystawca kart flotowych może nawiązać bezpośrednią współpracę z szefem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Dostępna jest możliwość wnoszenia opłaty elektronicznej z wykorzystaniem karty flotowej, jako zabezpieczenia. Sprawdź, czy dostawca Twojej karty flotowej jest zintegrowany z systemem e-TOLL.
  Lewiatan: możliwe jest ograniczenie popytu konsumpcyjnego
  Wzrost cen może w końcu oznaczać ograniczenie popytu konsumpcyjnego, co będzie kolejnym czynnikiem przepowiadającym początek ostrego hamowania gospodarczego - ocenił w piątek ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, odnosząc się do danych GUS o inflacji.
  Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest wynikiem prac nad nową ustawą deweloperską. Dzięki niemu nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości dewelopera. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wspólnie wyjaśniają najważniejsze zmiany.
  Branża eventowa nadal w słabej kondycji [BADANIE]
  Pandemia dała się branży eventowej wyjątkowo mocno we znaki. Po dwóch latach znów mamy wysyp imprez, ale nie wszystkie firmy doczekały tego momentu.
  Ceny wynajmu mieszkań w maju ustabilizowały się
  Ceny wynajmu mieszkań w minionych miesiącach charakteryzowały się ogromnymi wzrostami. Oferty również znikały jak ciepłe bułeczki. W maju jednak dynamika przyrostów spadła.
  OZE szkodliwe dla środowiska? Pilnie potrzebne unijne regulacje
  GDAŃSK – Według danych Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, w styczniu 2022 roku w szczytowych momentach wiatraki zaspokajały 30–35% zapotrzebowania energetycznego Polski, zaś w lutym – prawie 50%. OZE postrzegane są jako wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i sposób na zmniejszanie emisji dwutlenku węgla. W turbinach wiatrowych wciąż wykorzystywany jest jednak gaz fluorowy, tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2. Jak wskazują eksperci Eaton, pilnie potrzebne są unijne regulacje zakazujące jego wykorzystywania.
  Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną
  Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku.
  Podwójne mandaty dla recydywistów od 17 września 2022 r.
  Podwójne mandaty dla recydywistów od 17 września 2022 r.? Dokładnie tak. Tego dnia w życie wejdzie też nowy taryfikator punktów karnych.
  Czy można tankować samochód na włączonym silniku?
  Czy można tankować samochód na włączonym silniku? To temat jednej z niekończących się dyskusji między kierowcami. Jaka jest odpowiedź?
  Wnioski o „pomoc klęskową” tylko do 30 czerwca! Dziś ostatni dzień terminu
  Termin składania wniosków o przyznanie pomocy producentom rolnym poszkodowanym w wyniku wystąpienia w 2021 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych upływa już 30 czerwca br.
  Zablokowany tranzyt do Kaliningradu i Barentsburga. Litwa i Norwegia na kursie kolizyjnym z Kremlem
  Wilno tłumaczy, że zablokowanie tranzytu niektórych towarów do obwodu kaliningradzkiego wynika z prawa unijnego. Litewski Sejm przedłużył do połowy września stan wyjątkowy, wprowadzony 24 lutego po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Decyzja była formalnością, zwłaszcza że napięcie w Wilnie rośnie w związku ze sporem z Rosją o tranzyt sankcyjnych towarów do Kaliningradu.
  Nowe drogi w Polsce. Lato 2022
  Nowe drogi w Polsce? Lato 2022 r. już przywitało nas serią nowych szlaków drogowych, a w wakacje prace będą trwać dalej. Gdzie? O tym w tym tekście.
  Elektryczny Passat, czyli Volkswagen ID.Aero pokazany!
  Elektryczny Passat? Tak, elektryfikacja dotknie również tej ikony polskiej motoryzacji. Wersja zasilana prądem będzie nazwana Volkswagen ID.Aero.
  Konkursy z Funduszy Europejskich dostępne w lipcu
  Nowe konkursy i otwarcie Programów z perspektywy 2021-2027 już niebawem. Tymczasem, zapraszamy do zapoznania się i skorzystania z możliwości, jakie jeszcze mamy z dotychczasowych środków, wciąż aktualnych w lipcu. Oferta obejmuje łącznie 19 konkursów: 8 z programów krajowych, 8 z programów regionalnych oraz 3 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
  KPMG: rynek dóbr luksusowych w Polsce wart w ub.r. ok. 30 mld zł, więcej niż przed pandemią
  Rynek dóbr luksusowych w Polsce był wart w 2021 r. blisko 30 mld zł, czyli więcej niż przed pandemią - wskazano w raporcie firmy doradczej KPMG. Najwięcej bardzo bogatych Polaków mieszkało na Mazowszu, w Wielkopolsce i Małopolsce - podano
  Ile paliwa zużywa klimatyzacja?
  Ile paliwa zużywa klimatyzacja? To latem ważne pytanie. Znamy na nie odpowiedź. Wiemy też czy lepiej jeździć na klimatyzacji czy z otwartymi szybami.
  Sprzedaż mieszkań w II kwartale spadła 18 proc. w porównaniu do I kwartału
  Sprzedaż nowych mieszkań po gwałtownych majowych spadkach w czerwcu zanotowała dalsze spadki, ale ich dynamika znacznie wyhamowała. W całym w II kwartale sprzedano 8.876 mieszkań, co oznacza spadek blisko 50 proc. rdr i 18 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2022 roku - wynika z wstępnych danych portalu mieszkaniowego tabelaofert. pl.
  Międzynarodowe prawo jazdy – co musisz wiedzieć?
  Międzynarodowe prawo jazdy. Co musisz o nim wiedzieć? Jak je zdobyć? I do czego tak właściwie może być potrzebne? Sprawdźmy.
  Lepszy etat niż własna firma. Tylko 7 na 100 Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes
  Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes. Niemal 30 proc. osób prowadzących biznes myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a nieco ponad 20 proc. o jej sprzedaży - wynika z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group.
  Koniec naklejek rejestracyjnych od 4 września 2022 r.
  Koniec naklejek rejestracyjnych od 4 września 2022 r. Nowe przepisy są już tuż za rogiem. Skąd wziął się ten pomysł i co oznacza dla kierowców?
  Zakłócenia łańcuchów dostaw. Importerzy szukają nowych możliwości transportu
  Globalne łańcuchy dostaw nadal są zakłócane przez COVID-19, a sytuację dodatkowo pogorszył wybuch wojny w Ukrainie. W efekcie średnie opóźnienie statków na całym świecie wciąż wynosi około tygodnia, a problemy dotkliwie odczuwają zwłaszcza małe i średnie firmy oraz przedsiębiorstwa pracujące w modelu just in time, które utrzymują minimalny poziom zapasów magazynowych. Sytuacja transportowa uderza też w konsumentów, bo wysokie stawki frachtu wpłynęły na podwyżki cen i wydłużył się czas dostaw gotowych produktów do sklepów. Na dodatek ten czas wkrótce może być jeszcze dłuższy.