REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie pakiety medyczne dla użytkowników konta osobistego są dostępne w Polsce?

Już osiem banków udostępnia pakiety medyczne dla klientów indywidualnych.
Już osiem banków udostępnia pakiety medyczne dla klientów indywidualnych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o skorzystaniu z pakietu medycznego, oferowanego przez bank, nie powinna być podjęta pochopnie – przypominają eksperci. W jakich sytuacjach firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów opieki lekarskiej? Na jakie wydatki narażamy się, wybierając daną ofertę? Zobaczmy, co mamy do wyboru na rynku.

Jak namówić potencjalnego klienta do założenia konta? W ostatnim czasie banki były bardzo pomysłowe. Kusiły np. płaceniem za samo posiadanie rachunku. Nie dość, że klient miał konto za darmo, mógł jeszcze na nim zarobić. Musiał tylko aktywnie z niego korzystać, np. dużo płacić kartą debetową. W ostatnich miesiącach coraz większą popularnością cieszą się pakiety medyczne. Nie są to jednak usługi oferowane w cenie konta. Trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

REKLAMA

REKLAMA

Pakiety medyczne znają przede wszystkim pracownicy prywatnych firm. Pracodawcy dodają je do wynagrodzenia w ramach świadczeń socjalnych. Ci, którym firma płaci za prywatną opiekę medyczną, wyliczają jej zalety: dzięki niej jest szybciej i wygodniej niż w państwowej służbie zdrowia.

Prywatna służba zdrowia nie wszędzie jest standardem. Banki postanowiły wypełnić tę lukę i zarobić na tym. Szacuje się, że w tym roku wydatki Polaków na prywatne leczenie sięgną 30 mld zł, a w następnych latach mają dynamicznie rosnąć. Dla banków to łakomy kąsek.

Taka usługa może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zanim się na nią zdecydujemy, warto dobrze ją prześwietlić. Zwłaszcza, że na rynku istnieje konkurencja. Świadczenie medyczne proponuje już osiem banków. Porównajmy cenę usługi, jej zakres oraz liczbę i lokalizację placówek, w których będziemy mogli korzystać z usług lekarzy. Warto przyjrzeć się też kosztom i funkcjonalności samego konta bankowego, którego posiadanie warunkuje korzystanie z pakietu medycznego.

Dowiedz się także: Jakie warunki trzeba spełniać, żeby skorzystać z ulgi na Internet?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pakiet ubezpieczeniowy w banku

REKLAMA

Co banki oferują klientom? Pakiety można wykupić tylko dla siebie albo dla całej rodziny. Zwykle oferowane są one w kilku wariantach, a więc różnią się od siebie zakresem usługi. Te podstawowe dają nielimitowany dostęp do lekarza pierwszego kontaktu oraz ograniczoną ilość wizyt do wybranych specjalistów. Przykładowo Lukas Bank w pakiecie podstawowym Opieka Medyczna Zdrowie oferuje nielimitowaną opiekę internisty, pediatry i lekarza rodzinnego, a także nieograniczony dostęp do chirurga ogólnego, chirurga dziecięcego, ginekologa i urologa. Klient może też korzystać z całodobowej pomocy ambulatoryjnej i pielęgniarskiej. W skład podstawowego pakietu wchodzą podstawowe badania: laboratoryjne (biochemiczne, hematologia, badanie moczu, RTG klatki piersiowej i kończyn) i czynnościowe (EKG spoczynkowe, audiometria, spirometria). Można też dostać zniżkę przy korzystaniu z usług stomatologa i na szczepienia ochronne. W pakiecie rozszerzonym klient dodatkowo otrzymuje nielimitowaną opiekę lekarzy specjalistów: alergologa, chirurga naczyniowego, dermatologa, diabetologa, endokrynologa, gastroenterologa, kardiologa, laryngologa, nefrologa, neurologa, okulisty, ortopedy, proktologa, pulmonologa i reumatologa, wizyty domowe oraz szerszy zakres badań ambulatoryjnych.

Banki walczą nie tylko zakresem usług medycznych, ale również ich osiągalnością. Np. mBank gwarantuje dostęp do lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin oraz do lekarza specjalisty w ciągu maksymalnie 5 dni. BNP Paribas Fortis i Lukas Bank gwarantują, że klient zostanie przyjęty szybciej. Na pomoc lekarza internisty trzeba czekać maksymalnie 24 godziny od momentu zgłoszenia, a na pomoc lekarzy specjalistów nie dłużej niż trzy dni.

Ilość placówek a cena

Decydując się na pakiet medyczny, warto zwrócić uwagę na liczbę i lokalizację placówek, w których można skorzystać z opieki. Co z tego, że zamówimy ubezpieczenie, skoro do prywatnego lekarza będziemy musieli jechać do innego miasta?

Największą sieć oferuje Nordea Bank – 1,2 tys. placówek. Po 1 tys. posiadają Lukas Bank i BNP Paribas Fortis. Klienci mBanku i MultiBank mają do dyspozycji po 700, a Polbanku nieco ponad 600 placówek. Najmniej otrzymują osoby, korzystające z pośrednictwa Banku BPH – 150 i Citi Handlowego – 64.

Ile za to zapłacimy? Reklamując usługi medyczne, banki podkreślają często, że miesięczna cena usługi stanowi odpowiednik kosztu jednej wizyty u prywatnego lekarza. Czy to prawda?

To zależy od tego czy forma pakietu jest indywidualna czy rodzinna i od zakresu usług. Bank BPH (Program Prywatnego Ubezpieczenia Zdrowotnego) oferuje jeden pakiet. W BNP Paribas Fortis, Lukas Banku, mBanku i MultiBanku znajdziemy pakiet podstawowy i rozszerzony. Pozostałe banki jeszcze bardziej podzieliły zakres usług. Citi Handlowy oferuje pakiet w czterech wariantach, Nordea Bank w trzech – Nordea Zdrowie Start, Plus i Premium), a Polbank aż w pięciu – Komfortowy, Rozszerzony, Prestiż, Prestiż Plus i Prestiż Senior.

Najtańszy pakiet, Nordea Zdrowie Start, można mieć już od 6,6 zł w Nordea Banku, ale nie należy spodziewać się po nim nie wiadomo jakich usług. Jest to oczywiście pakiet indywidualny. Jego odpowiednik w Polbanku, pakiet Komfortowy, kosztuje 25 zł, a w Citi Handlowym 28 zł. W mBanku i MultiBanku za pakiet podstawowy zapłacimy 69 zł, za rozszerzony o 30 zł więcej.

Przy usługach rodzinnych trzeba już liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych, choć oczywiście zależy to od zakresu. Weźmy jednak cenę pakietu w najpełniejszym wariancie. W Polbanku i Lukas Banku kosztuje on 200 zł, w Nordei 215 zł, a w mBanku i MultiBanku prawie 240 zł miesięcznie. BNP Paribas Fortis liczy sobie 290 zł. W Citi Handlowym jest nieco inaczej – stawka pakietu rozszerzonego odpowiada wielokrotności kwoty za pakiet podstawowy, a więc uzależniona jest od liczby osób, objętych ochroną. Nie należy jednak sugerować się tylko ceną. Najdroższy pakiet nie niekoniecznie da nam najlepszą ochronę.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Co obejmuje ubezpieczenie?

Każdy, zanim wykupi pakiet, powinien zapoznać się z warunkami ubezpieczenia – oferowane przez banki pakiety to nic innego jak ubezpieczenia zdrowotne, a miesięczna opłata za pakiet jest składką ubezpieczeniową. Bezpośrednio zawieramy więc umowę z zakładem ubezpieczeniowym, bank jest tutaj pośrednikiem.

W warunkach ubezpieczenia znajdziemy wszystkie informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ale też dowiemy się, w jakich sytuacjach opieka nie przysługuje nam. Np. firma ubezpieczeniowa AXA (jej ubezpieczenia zdrowotne sprzedaje m.in. Lukas Bank) nie pokrywa kosztów świadczeń zdrowotnych, jeżeli potrzeba ich wykonania wynika bezpośrednio lub pośrednio z niestosowania się ubezpieczonego do zaleceń lekarskich, spożycia alkoholu w znaczących ilościach, zażycia środków farmakologicznych nie zapisanych przez lekarza lub niezgodnie z zaleceniami lekarskimi. AXA nie ponosi też kosztów leczenia niepłodności, wad wrodzonych, okołoporodowych lub wrodzonych chorób metabolicznych i ich następstw.

Warunkiem skorzystania z pakietu medycznego w danym banku jest posiadanie konta osobistego lub karty kredytowej. Skoro to przymus, warto przyjrzeć się finansowej ofercie banku: kosztom prowadzenia rachunku i przelewów. Co z tego, że z usługi medycznej będziemy zadowoleni, jeśli bank będzie nas łupił na innych opłatach.

Czy kolejne banki dołączą usługi medyczne? Pakiety medyczne to stosunkowo nowa usługa. Kilka banków, które się na nią zdecydowały, stanowią swego rodzaju poligon doświadczalny. Rozwój tej usługi, a więc też i większa konkurencja cenowa, zależą od tego, czy na pakiety medyczne, oferowane za pośrednictwem banków, będą chętni. 

Zespół Analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  REKLAMA

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA