REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby skorzystać z ulgi na Internet?

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Odsetek osób, korzystających z ulgi na Internet, rośnie z roku na rok.
Odsetek osób, korzystających z ulgi na Internet, rośnie z roku na rok.

REKLAMA

REKLAMA

Co drugi mieszkaniec większego miasta sięga po zwrot podatku za Internet w rocznym rozliczeniu PIT za 2010 rok, co trzeci mieszczanin korzysta z ulgi na dzieci. Eksperci przyznają, że dużą popularnością cieszy się również wspólne rozliczanie małżonków. W jaki sposób odzyskać część wydanych pieniędzy?

Ulga na Internet będzie zdecydowanie najpopularniejszą w rozliczeniu rocznym PIT za 2010 rok. Skorzysta z niej aż 49,6% podatników – wskazują badania ankietowe, zrealizowane w dniach 15-22 kwietnia w oddziałach Tax Care i Home Broker w dużych miastach Polski. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 2500 respondentów.

REKLAMA

REKLAMA

Na dane Ministerstwa Finansów, dotyczące rozliczeń podatku za 2010 rok, trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy. Resort zwyczajowo podaje je do wiadomości dopiero w okresie wakacyjnym. I choć publikacje te z pewnością będą odbiegać od wyników ankiety, już dziś można powiedzieć, że odsetek korzystających z ulgi na Internet rośnie. Według danych MF z ulgi tej skorzystało w rozliczeniu podatku za 2009 rok 15% podatników.

Wysoki odsetek takich osób wynika stąd, że badaniu poddani zostali mieszkańcy większych miast i jednocześnie osoby stosunkowo młode, które częściej korzystają z dostępu do sieci w domu. Wśród respondentów, odpowiadających na pytania w oddziałach Home Broker, aż 66% stanowiły osoby w wieku od 26 do 46 lat. 

Aby skorzystać z odliczenia na Internet, trzeba posiadać odpowiednią fakturę – papierową lub elektroniczną, a także dowód poniesienia wydatku , np. dowód przelewu bankowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co trzeci podatnik skorzysta z ulgi na dzieci

Na drugim miejscu wśród popularności uplasowała się ulga na dzieci. Zamierza po nią sięgnąć 28,6% badanych. Jest to o tyle korzystne odliczenie, że jej zastosowanie powoduje zmniejszenie podatku, a nie dochodu. Stąd kwota odliczenia jest relatywnie duża, tym bardziej, że odliczenie dotyczy liczby wychowywanych dzieci. Im więcej dzieci wychowuje podatnik, tym większe odliczenie od podatku. W tym wypadku, o dość wysokim odsetku korzystających z odliczenia też mógł przesądzić wysoki udział w grupie respondentów osób w wieku 26-45 lat. Z ulgi na dzieci mogą korzystać rodzice, wychowujący dzieci w wieku do 18 roku życia, a także dzieci starsze, uczące się i nieosiągające dochodów, opodatkowanych skalą podatkową i dochodów z obrotu papierami wartościowymi w kwocie, przewyższającej 3089 zł rocznie. Według Ministerstwa Finansów w rozliczeniu podatku za 2009 rok z ulgi na dzieci skorzystało 18% podatników.

Dowiedz się także: Czym jest inflacja i jak z nią walczyć?

Co czwarty podatnik rozliczy się za Internet razem z małżonkiem

REKLAMA

Wyniki badania wskazują także na to, że ankietowani korzystają z preferencyjnego opodatkowania, skierowanego do małżeństw. Prawie 25% badanych wybiera ten sposób opodatkowania, aczkolwiek odsetek ten jest nieco niższy, niż wskazują dane MF za 2009 rok. To znów może być efekt dość młodego wieku badanych czy też rosnącego udziału związków partnerskich wśród mieszkańców większych miast.

Ankietowani rzadziej sięgają natomiast po takie odliczenia jak: ulga z tytułu przekazywanych darowizn, ulga rehabilitacyjna czy też możliwość preferencyjnego opodatkowania dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

Większy odsetek Polaków, świadomych istnienia ulgi

Porównując wyniki badania Tax Care i Home Broker z danymi Ministerstwa Finansów za rok 2009, dotyczącymi rozliczenia podatku dochodowego, można dojść do wniosku, że mieszkańcy dużych miast mają większą świadomość optymalizacji podatku dzięki zastosowaniu ulg w rocznym rozliczeniu PIT. Z ulg zamierza skorzystać 73,4% respondentów Home Broker. Według wyników ankiet, przeprowadzonych w oddziałach Tax Care, po odliczenia sięgnie 66,7% Polaków. Ten niższy odsetek może być efektem wysokiego udziału w grupie badawczej osób, prowadzących własną działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym, który wyłącza możliwość odliczeń ulg.

Polecamy serwis: Kredyty

Popularność ulg a wiek ankietowanych HB

Badanie wykazało też inne, ciekawe zależności. W grupie ankietowanych HB największą popularnością, niezależnie od wieku, cieszy się ulga internetowa. Najczęściej korzystają z niej osoby młode, w wieku 26-45 lat.

W grupie wiekowej 36-45 lat ponad połowa ankietowanych sięga po ulgę na dzieci. W pozostałych grupach odsetek korzystających z tej ulgi jest niższy. Wynika to przede wszystkim z warunków, jakie trzeba spełnić, aby można było odliczyć Internet od podatku. Niezbędne jest wychowywanie dzieci małoletnich. Szanse objęcie ulgą maleją więc wraz z wiekiem dzieci.

Starsi małżonkowie preferują wspólne rozliczenie

Wraz ze wzrostem wieku podatników rośnie natomiast zainteresowanie wspólnym rozliczeniem podatku przez małżonków. Najwięcej, bo 33% ankietowanych, korzysta z tego sposobu opodatkowania. Są to osoby starsze, w wieku powyżej 55 lat. Natomiast najwięcej osób, uprawnionych do preferencyjnego opodatkowania, skierowanego do samotnych rodziców, jest w grupie wiekowej 36-45 lat. Odsetek takich podatników wynosi 7%. Wraz ze wzrostem wieku ankietowanych rośnie także zainteresowanie ulgą rehabilitacyjną.

Więcej zarabiamy, chętniej korzystamy z ulg

Wraz ze wzrostem dochodów rośnie zainteresowanie ulgami. Podatnicy szukają różnych form zmniejszania podatku, a jedną z nich jest wykorzystanie ulg, odliczanych od dochodu i podatku. Zależność ta nie występuje jednak w ostatniej grupie badanych, osiągających dochody powyżej 9000zł netto miesięcznie. Może to wynikać z faktu, że kwoty odliczanych ulg nie są w większości przypadków zależne od dochodów podatników. Odliczeniu podlegają kwoty stałe (ulga internetowa, ulga na dzieci). Przy wysokich dochodach zmniejszenie podatku poprzez wykorzystanie stałych kwot odliczeń powoduje, że atrakcyjność takiego odliczenia maleje, z uwagi na minimalne zmniejszenie podatku do zapłaty. Większą popularnością w grupie respondentów o najwyższych dochodach cieszą się ulgi, których odliczenie wzrasta wraz ze wzrostem dochodów. Jest to np. ulga z tytułu przekazywanych darowizn. W tym przypadku aż 11 % badanych korzysta z tego odliczenia.

Katarzyna Siwek, Home Broker
Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA