REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby skorzystać z ulgi na Internet?

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Odsetek osób, korzystających z ulgi na Internet, rośnie z roku na rok.
Odsetek osób, korzystających z ulgi na Internet, rośnie z roku na rok.

REKLAMA

REKLAMA

Co drugi mieszkaniec większego miasta sięga po zwrot podatku za Internet w rocznym rozliczeniu PIT za 2010 rok, co trzeci mieszczanin korzysta z ulgi na dzieci. Eksperci przyznają, że dużą popularnością cieszy się również wspólne rozliczanie małżonków. W jaki sposób odzyskać część wydanych pieniędzy?

Ulga na Internet będzie zdecydowanie najpopularniejszą w rozliczeniu rocznym PIT za 2010 rok. Skorzysta z niej aż 49,6% podatników – wskazują badania ankietowe, zrealizowane w dniach 15-22 kwietnia w oddziałach Tax Care i Home Broker w dużych miastach Polski. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 2500 respondentów.

REKLAMA

REKLAMA

Na dane Ministerstwa Finansów, dotyczące rozliczeń podatku za 2010 rok, trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy. Resort zwyczajowo podaje je do wiadomości dopiero w okresie wakacyjnym. I choć publikacje te z pewnością będą odbiegać od wyników ankiety, już dziś można powiedzieć, że odsetek korzystających z ulgi na Internet rośnie. Według danych MF z ulgi tej skorzystało w rozliczeniu podatku za 2009 rok 15% podatników.

Wysoki odsetek takich osób wynika stąd, że badaniu poddani zostali mieszkańcy większych miast i jednocześnie osoby stosunkowo młode, które częściej korzystają z dostępu do sieci w domu. Wśród respondentów, odpowiadających na pytania w oddziałach Home Broker, aż 66% stanowiły osoby w wieku od 26 do 46 lat. 

Aby skorzystać z odliczenia na Internet, trzeba posiadać odpowiednią fakturę – papierową lub elektroniczną, a także dowód poniesienia wydatku , np. dowód przelewu bankowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co trzeci podatnik skorzysta z ulgi na dzieci

Na drugim miejscu wśród popularności uplasowała się ulga na dzieci. Zamierza po nią sięgnąć 28,6% badanych. Jest to o tyle korzystne odliczenie, że jej zastosowanie powoduje zmniejszenie podatku, a nie dochodu. Stąd kwota odliczenia jest relatywnie duża, tym bardziej, że odliczenie dotyczy liczby wychowywanych dzieci. Im więcej dzieci wychowuje podatnik, tym większe odliczenie od podatku. W tym wypadku, o dość wysokim odsetku korzystających z odliczenia też mógł przesądzić wysoki udział w grupie respondentów osób w wieku 26-45 lat. Z ulgi na dzieci mogą korzystać rodzice, wychowujący dzieci w wieku do 18 roku życia, a także dzieci starsze, uczące się i nieosiągające dochodów, opodatkowanych skalą podatkową i dochodów z obrotu papierami wartościowymi w kwocie, przewyższającej 3089 zł rocznie. Według Ministerstwa Finansów w rozliczeniu podatku za 2009 rok z ulgi na dzieci skorzystało 18% podatników.

Dowiedz się także: Czym jest inflacja i jak z nią walczyć?

Co czwarty podatnik rozliczy się za Internet razem z małżonkiem

REKLAMA

Wyniki badania wskazują także na to, że ankietowani korzystają z preferencyjnego opodatkowania, skierowanego do małżeństw. Prawie 25% badanych wybiera ten sposób opodatkowania, aczkolwiek odsetek ten jest nieco niższy, niż wskazują dane MF za 2009 rok. To znów może być efekt dość młodego wieku badanych czy też rosnącego udziału związków partnerskich wśród mieszkańców większych miast.

Ankietowani rzadziej sięgają natomiast po takie odliczenia jak: ulga z tytułu przekazywanych darowizn, ulga rehabilitacyjna czy też możliwość preferencyjnego opodatkowania dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

Większy odsetek Polaków, świadomych istnienia ulgi

Porównując wyniki badania Tax Care i Home Broker z danymi Ministerstwa Finansów za rok 2009, dotyczącymi rozliczenia podatku dochodowego, można dojść do wniosku, że mieszkańcy dużych miast mają większą świadomość optymalizacji podatku dzięki zastosowaniu ulg w rocznym rozliczeniu PIT. Z ulg zamierza skorzystać 73,4% respondentów Home Broker. Według wyników ankiet, przeprowadzonych w oddziałach Tax Care, po odliczenia sięgnie 66,7% Polaków. Ten niższy odsetek może być efektem wysokiego udziału w grupie badawczej osób, prowadzących własną działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym, który wyłącza możliwość odliczeń ulg.

Polecamy serwis: Kredyty

Popularność ulg a wiek ankietowanych HB

Badanie wykazało też inne, ciekawe zależności. W grupie ankietowanych HB największą popularnością, niezależnie od wieku, cieszy się ulga internetowa. Najczęściej korzystają z niej osoby młode, w wieku 26-45 lat.

W grupie wiekowej 36-45 lat ponad połowa ankietowanych sięga po ulgę na dzieci. W pozostałych grupach odsetek korzystających z tej ulgi jest niższy. Wynika to przede wszystkim z warunków, jakie trzeba spełnić, aby można było odliczyć Internet od podatku. Niezbędne jest wychowywanie dzieci małoletnich. Szanse objęcie ulgą maleją więc wraz z wiekiem dzieci.

Starsi małżonkowie preferują wspólne rozliczenie

Wraz ze wzrostem wieku podatników rośnie natomiast zainteresowanie wspólnym rozliczeniem podatku przez małżonków. Najwięcej, bo 33% ankietowanych, korzysta z tego sposobu opodatkowania. Są to osoby starsze, w wieku powyżej 55 lat. Natomiast najwięcej osób, uprawnionych do preferencyjnego opodatkowania, skierowanego do samotnych rodziców, jest w grupie wiekowej 36-45 lat. Odsetek takich podatników wynosi 7%. Wraz ze wzrostem wieku ankietowanych rośnie także zainteresowanie ulgą rehabilitacyjną.

Więcej zarabiamy, chętniej korzystamy z ulg

Wraz ze wzrostem dochodów rośnie zainteresowanie ulgami. Podatnicy szukają różnych form zmniejszania podatku, a jedną z nich jest wykorzystanie ulg, odliczanych od dochodu i podatku. Zależność ta nie występuje jednak w ostatniej grupie badanych, osiągających dochody powyżej 9000zł netto miesięcznie. Może to wynikać z faktu, że kwoty odliczanych ulg nie są w większości przypadków zależne od dochodów podatników. Odliczeniu podlegają kwoty stałe (ulga internetowa, ulga na dzieci). Przy wysokich dochodach zmniejszenie podatku poprzez wykorzystanie stałych kwot odliczeń powoduje, że atrakcyjność takiego odliczenia maleje, z uwagi na minimalne zmniejszenie podatku do zapłaty. Większą popularnością w grupie respondentów o najwyższych dochodach cieszą się ulgi, których odliczenie wzrasta wraz ze wzrostem dochodów. Jest to np. ulga z tytułu przekazywanych darowizn. W tym przypadku aż 11 % badanych korzysta z tego odliczenia.

Katarzyna Siwek, Home Broker
Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA