REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby skorzystać z ulgi na Internet?

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Odsetek osób, korzystających z ulgi na Internet, rośnie z roku na rok.
Odsetek osób, korzystających z ulgi na Internet, rośnie z roku na rok.

REKLAMA

REKLAMA

Co drugi mieszkaniec większego miasta sięga po zwrot podatku za Internet w rocznym rozliczeniu PIT za 2010 rok, co trzeci mieszczanin korzysta z ulgi na dzieci. Eksperci przyznają, że dużą popularnością cieszy się również wspólne rozliczanie małżonków. W jaki sposób odzyskać część wydanych pieniędzy?

Ulga na Internet będzie zdecydowanie najpopularniejszą w rozliczeniu rocznym PIT za 2010 rok. Skorzysta z niej aż 49,6% podatników – wskazują badania ankietowe, zrealizowane w dniach 15-22 kwietnia w oddziałach Tax Care i Home Broker w dużych miastach Polski. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 2500 respondentów.

REKLAMA

REKLAMA

Na dane Ministerstwa Finansów, dotyczące rozliczeń podatku za 2010 rok, trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy. Resort zwyczajowo podaje je do wiadomości dopiero w okresie wakacyjnym. I choć publikacje te z pewnością będą odbiegać od wyników ankiety, już dziś można powiedzieć, że odsetek korzystających z ulgi na Internet rośnie. Według danych MF z ulgi tej skorzystało w rozliczeniu podatku za 2009 rok 15% podatników.

Wysoki odsetek takich osób wynika stąd, że badaniu poddani zostali mieszkańcy większych miast i jednocześnie osoby stosunkowo młode, które częściej korzystają z dostępu do sieci w domu. Wśród respondentów, odpowiadających na pytania w oddziałach Home Broker, aż 66% stanowiły osoby w wieku od 26 do 46 lat. 

Aby skorzystać z odliczenia na Internet, trzeba posiadać odpowiednią fakturę – papierową lub elektroniczną, a także dowód poniesienia wydatku , np. dowód przelewu bankowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co trzeci podatnik skorzysta z ulgi na dzieci

Na drugim miejscu wśród popularności uplasowała się ulga na dzieci. Zamierza po nią sięgnąć 28,6% badanych. Jest to o tyle korzystne odliczenie, że jej zastosowanie powoduje zmniejszenie podatku, a nie dochodu. Stąd kwota odliczenia jest relatywnie duża, tym bardziej, że odliczenie dotyczy liczby wychowywanych dzieci. Im więcej dzieci wychowuje podatnik, tym większe odliczenie od podatku. W tym wypadku, o dość wysokim odsetku korzystających z odliczenia też mógł przesądzić wysoki udział w grupie respondentów osób w wieku 26-45 lat. Z ulgi na dzieci mogą korzystać rodzice, wychowujący dzieci w wieku do 18 roku życia, a także dzieci starsze, uczące się i nieosiągające dochodów, opodatkowanych skalą podatkową i dochodów z obrotu papierami wartościowymi w kwocie, przewyższającej 3089 zł rocznie. Według Ministerstwa Finansów w rozliczeniu podatku za 2009 rok z ulgi na dzieci skorzystało 18% podatników.

Dowiedz się także: Czym jest inflacja i jak z nią walczyć?

Co czwarty podatnik rozliczy się za Internet razem z małżonkiem

REKLAMA

Wyniki badania wskazują także na to, że ankietowani korzystają z preferencyjnego opodatkowania, skierowanego do małżeństw. Prawie 25% badanych wybiera ten sposób opodatkowania, aczkolwiek odsetek ten jest nieco niższy, niż wskazują dane MF za 2009 rok. To znów może być efekt dość młodego wieku badanych czy też rosnącego udziału związków partnerskich wśród mieszkańców większych miast.

Ankietowani rzadziej sięgają natomiast po takie odliczenia jak: ulga z tytułu przekazywanych darowizn, ulga rehabilitacyjna czy też możliwość preferencyjnego opodatkowania dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

Większy odsetek Polaków, świadomych istnienia ulgi

Porównując wyniki badania Tax Care i Home Broker z danymi Ministerstwa Finansów za rok 2009, dotyczącymi rozliczenia podatku dochodowego, można dojść do wniosku, że mieszkańcy dużych miast mają większą świadomość optymalizacji podatku dzięki zastosowaniu ulg w rocznym rozliczeniu PIT. Z ulg zamierza skorzystać 73,4% respondentów Home Broker. Według wyników ankiet, przeprowadzonych w oddziałach Tax Care, po odliczenia sięgnie 66,7% Polaków. Ten niższy odsetek może być efektem wysokiego udziału w grupie badawczej osób, prowadzących własną działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym, który wyłącza możliwość odliczeń ulg.

Polecamy serwis: Kredyty

Popularność ulg a wiek ankietowanych HB

Badanie wykazało też inne, ciekawe zależności. W grupie ankietowanych HB największą popularnością, niezależnie od wieku, cieszy się ulga internetowa. Najczęściej korzystają z niej osoby młode, w wieku 26-45 lat.

W grupie wiekowej 36-45 lat ponad połowa ankietowanych sięga po ulgę na dzieci. W pozostałych grupach odsetek korzystających z tej ulgi jest niższy. Wynika to przede wszystkim z warunków, jakie trzeba spełnić, aby można było odliczyć Internet od podatku. Niezbędne jest wychowywanie dzieci małoletnich. Szanse objęcie ulgą maleją więc wraz z wiekiem dzieci.

Starsi małżonkowie preferują wspólne rozliczenie

Wraz ze wzrostem wieku podatników rośnie natomiast zainteresowanie wspólnym rozliczeniem podatku przez małżonków. Najwięcej, bo 33% ankietowanych, korzysta z tego sposobu opodatkowania. Są to osoby starsze, w wieku powyżej 55 lat. Natomiast najwięcej osób, uprawnionych do preferencyjnego opodatkowania, skierowanego do samotnych rodziców, jest w grupie wiekowej 36-45 lat. Odsetek takich podatników wynosi 7%. Wraz ze wzrostem wieku ankietowanych rośnie także zainteresowanie ulgą rehabilitacyjną.

Więcej zarabiamy, chętniej korzystamy z ulg

Wraz ze wzrostem dochodów rośnie zainteresowanie ulgami. Podatnicy szukają różnych form zmniejszania podatku, a jedną z nich jest wykorzystanie ulg, odliczanych od dochodu i podatku. Zależność ta nie występuje jednak w ostatniej grupie badanych, osiągających dochody powyżej 9000zł netto miesięcznie. Może to wynikać z faktu, że kwoty odliczanych ulg nie są w większości przypadków zależne od dochodów podatników. Odliczeniu podlegają kwoty stałe (ulga internetowa, ulga na dzieci). Przy wysokich dochodach zmniejszenie podatku poprzez wykorzystanie stałych kwot odliczeń powoduje, że atrakcyjność takiego odliczenia maleje, z uwagi na minimalne zmniejszenie podatku do zapłaty. Większą popularnością w grupie respondentów o najwyższych dochodach cieszą się ulgi, których odliczenie wzrasta wraz ze wzrostem dochodów. Jest to np. ulga z tytułu przekazywanych darowizn. W tym przypadku aż 11 % badanych korzysta z tego odliczenia.

Katarzyna Siwek, Home Broker
Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA