REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odsetki, Zarząd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Które konta oszczędnościowe są najlepiej oprocentowane?

Konto oszczędnościowe daje możliwość elastycznego inwestowania pieniędzy. Jak ten produkt bankowy będzie wyglądał w przyszłości? Gdzie można zyskać najwięcej? Ekspert podpowiada, którą ofertę wybrać.

Najlepsze lokaty terminowe w marcu 2011 r. - porada

W marcu na rynku lokat nastąpiły istotne zmiany. Jakie oferty depozytowe są obecnie najciekawsze? Dowiedz się, do którego banku radzą zgłosić się eksperci.

Jak robić zakupy na raty z głową?

Robiąc zakupy, trudno oprzeć się promocjom, zniżkom i wyprzedażom. Nawet jeżeli nie stać nas na nowy produkt, możemy nabyć go z odroczonym terminem spłaty. Czy to dobry pomysł? Specjalista podpowiada, co zrobić, żeby nie wpaść w długi.

Dlaczego coraz mniej osób korzysta z programu Rodzina na Swoim?

Dlaczego maleje popularność programu Rodzina na Swoim? W dwóch pierwszych miesiącach 2011 r. Polacy rzadziej kupowali mieszkania z rządową dopłatą. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że większym zainteresowaniem cieszyły się droższe lokale.

REKLAMA

Na jakich zasadach funkcjonuje III filar w Polsce?

Eksperci finansowi radzą, jak skutecznie odkładać pieniądze na emeryturę. Młodzi ludzie nie mają złudzeń – środków, które są gromadzone przez ZUS i OFE, prawdopodobnie zabraknie dla nich. Co zrobić, żeby zagwarantować sobie spokojną przyszłość?

Czy opłaca się korzystać z karty kredytowej?

Posiadanie karty kredytowej opłaca się, o ile dokonujemy przy jej pomocy płatności, opiewających na minimum kilkaset złotych miesięcznie. Eksperci finansowi przestrzegają osoby, które nie korzystają na co dzień z tego produktu bankowego, że jest on drogi. Kiedy warto rozważyć rezygnację z „plastiku”?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Czy jesteśmy lojalnymi klientami? Aż 47 proc. Polaków posiada konto tylko w jednej, wybranej instytucji finansowej. Eksperci podkreślają, że 94% posiadaczy rachunków osobistych nie zmieniło banku przez ostatni rok.

Jakie są rentowności wynajmu mieszkania, lokat i obligacji?

Zysk z wynajmu mieszkania jest porównywalny z dochodami, uzyskanymi z lokaty. Eksperci finansowi przekonują, że w obu przypadkach zarobek będzie minimalny. Czy w związku z tym warto zainwestować w obligacje skarbowe?

REKLAMA

Czy opłaca się kupić tanie mieszkanie od komornika?

Mieszkanie kupione o jedną trzecią taniej? Taką okazję można znaleźć na licytacji komorniczej. Eksperci przestrzegają jednak, że transakcja jest ryzykowna, a jej sfinalizowanie – uzależnione od posiadania gotówki.

Jaki jest wpływ agencji ratingowych na rynki finansowe?

27 kwietnia 2010 r. sensację wywołało obniżenie oceny wiarygodności portugalskiego długu przez Standard & Poor’s. Dlaczego spółce, która bada wiarygodność kredytową państw i przedsiębiorstw, udało się wpłynąć na zachowanie rynku walutowego? Ekonomiści podkreślają, że nowy rating Portugalii, członka strefy euro, stał się wówczas przyczyną osłabienia euro.

Które konto osobiste wybrać dla dziecka?

Czy otworzyć swojemu dziecku rachunek w banku? Eksperci finansowi uważają, że jest to wskazane, jeżeli chcemy wykształcić w nim umiejętność zarządzania własnymi pieniędzmi. Trzeba tylko zastanowić się, gdzie założyć konto, żeby nie narazić się na dodatkowe wydatki i dać swojemu podopiecznemu możliwość nauki, a nawet zarabiania.

Odsetki za opóźnienie i kapitałowe - praktyczne porady

Odsetki to wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy lub rzeczy zamiennych (odsetki kapitałowe) bądź rekompensata za opóźnienie w zapłacie sumy pieniężnej (odsetki za opóźnienie). Wysokość odsetek zależy od trzech zmiennych: wysokości stopy procentowej, wartości kapitału oraz czasu trwania stosunku prawnego. Odsetki są świadczeniem ubocznym oraz okresowym.

Jak inwestować w surowce?

Ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną w krajach arabskich nastąpiło zamieszanie na rynku walutowym i surowcowym. Od kilku dni wzrastają stawki za ropę naftową, złoto i srebro. Co oznacza to dla inwestorów? Eksperci są zdania, że warto wykorzystać znaczne wahania cen, żeby zarobić.

Jak wysoko będą oprocentowane obligacje w marcu?

Ministerstwo Finansów zdecydowało się utrzymać wyższe oprocentowanie obligacji detalicznych, które wprowadziło w lutym 2011 r. Dostępne są cztery rodzaje detalicznych papierów skarbowych. Ich oprocentowanie znajduje się w przedziale 4,07 – 5,75 proc.

Jak dokonać zmiany statutu w spółce akcyjnej?

Jakich formalności trzeba dopełnić i o czym pamiętać, aby zmiana statutu w spółce akcyjnej była skuteczna? Czy zmianę statutu spółki należy zarejestrować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części porady.

Do jakiego maksymalnego wieku i na jaki okres można uzyskać kredyt?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, przeważnie zaciąganym na 20 – 30 lub nawet więcej lat. Każdy bank prowadzi inną  politykę kredytową i posiada odmienne podejście do ryzyka, dlatego również w kwestii maksymalnego okresu kredytowania oraz maksymalnego wieku kredytobiorcy można zaobserwować znaczną różnorodność.

Czy bank zabezpieczy się na udziałach w nieruchomości?

Zwykle właścicielem nieruchomości jest jedna osoba bądź małżonkowie na podstawie wspólnoty majątkowej. Bywa jednak, że w drodze wykonania spadku, darowizny czy kupna nieruchomości wraz z inną osobą dochodzi do powstania współwłasności w częściach ułamkowych. Co w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli będzie chciał zaciągnąć kredyt zabezpieczony na nieruchomości?

Jakie metody stosuje się na podniesienie zdolności kredytowej?

Na dzień dzisiejszy nic nie wskazuje na to, żeby banki miały zamiar wydłużyć maksymalny okres spłaty kredytów hipotecznych, co poprawiłoby zdolność kredytową. Jednak nic nie ma za darmo. Im dłuższy okres kredytowania, tym bardziej odsetki rosną.

12,5% wynoszą od 20 stycznia 2011 r. odsetki podatkowe

Z uwagi na to, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła 19 stycznia 2011 r. stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. (stopa lombardowa wzrosła do 5,25%) - rosną również odsetki od zaległości podatkowych.

Dlaczego lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek są najlepsze?

Zarabialibyśmy więcej na lokatach terminowych z kapitalizacją na koniec okresu depozytu, gdyby nie to, że odlicza się od nich podatek od zysków kapitałowych, zwany powszechnie „podatkiem Belki”. Można jednak uniknąć płacenia podatku, otwierając tzw. lokatę antybelkową.

Czy wcześniejsza spłata kredytu zawsze się opłaca?

Wiadomo, że im wcześniej spłaci się kredyt hipoteczny, tym mniejsze odsetki zostaną naliczone. Zdarzają się jednak sytuacje, w których warto dwa razy pomyśleć, zanim podejmie się krok, zmierzający do uregulowania zadłużenia przed czasem.

W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

Znane są już warunki emisji detalicznych obligacji Skarbu Państwa w styczniu. Klienci indywidualni będą mieli do wyboru cztery rodzaje obligacji z oprocentowaniem od 3,85 proc. do 5,25 proc. w pierwszym roku odsetkowym.

Większe obroty na GPW w 2011 r.?

Inwestorzy mają do wyboru już ponad 400 spółek, obecnych na giełdzie w stolicy. W 2010 r. na warszawskiej giełdzie zadebiutowały 34 firmy. Kilka z nich, PZU, Tauron i GPW, miało bardzo dobre notowania.

Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Wielu polskich przedsiębiorców i menadżerów poszukuje kapitału dla swoich firm. Niewielu z nich jednak wie, że fundusze private equity/venture capital dysponują kapitałem, który chcą zainwestować w polskie firmy i tylko czekają na dobre projekty inwestycyjne. Co to jest i jak to działa venture capital - dowiesz się z poniższego artykułu.

Kto nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej i likwidatorem w spółce?

Przepisy przewidują ograniczenia dla niektórych osób w zakresie możliwości bycia członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej i likwidatorem w spółce kapitałowej. Kto i z jakich powodów nie może pełnić tych funkcji?

Co to jest prawo poboru?

Prawo poboru to inaczej prawo pierwszeństwa w objęciu nowych akcji w stosunku odpowiadającym liczbie posiadanych akcji. Czy wiesz co składa się na prawo poboru w spółce akcyjnej? Komu ono przysługuje? Kiedy można skorzystać z tego prawa? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Jakie obowiązki spoczywają na osobach bądź organach w związku z przysługującym akcjonariuszowi prawie poboru?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie studenckim

Trudno znaleźć lepszy sposób na pozyskanie pieniędzy, niż kredyt studencki. Ten rodzaj kredytu nie ma sobie równych, dlatego warto wiedzieć, na czym dokładnie polega. Warto podkreślić, że nie każdy student może skorzystać z tej formy wsparcia.

Kiedy zarząd nie reprezentuje spółki akcyjnej w procesie o uchylenie uchwały?

Jakie są wyjątki od zasady, że w sprawie o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółkę akcyjną reprezentuje zarząd?

Składanie sprawozdań finansowych - krok po kroku

Kto jest odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdaniu finansowego i w jakim terminie sprawozdanie to powinno być zatwierdzone? Jakie podstawowe informacje powinny się znaleźć w sprawozdaniu finansowym? Jakie kary grożą spółce za wszelkie nieprawidłowości w sprawozdaniu? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?

Zgromadzenie akcjonariuszy w S.A. zwoływane jest przez zarząd spółki, przy czym dotyczy to zarówno zgromadzenia zwyczajnego jak i nadzwyczajnego. Rada Nadzorcza zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy jeżeli zarząd w ciągu 2 tygodni od dnia upływu statutowego terminu na zwołanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy nie zwołał go, bądź też nie zwołał go w terminie 2 tygodni od zgłoszenia żądania zwołania.

Co należy zrobić w przypadku niezapłacenia podatku w terminie?

Zobowiązanie podatkowe niezapłacone w terminie płatności staje się zaległością podatkową. Od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Jak je obliczyć?

Powoływanie, odwoływanie oraz rezygnacja członków zarządu w sp. z o.o.

Zasadą jest , że członków zarządu sp. z o.o. powołuje Zgromadzenie Wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej i np. powołują ich wspólnicy, osoby trzecie lub organy spoza spółki.Powołanie członków zarządu powoduje powstanie stosunku organizacyjnego między członkami, zarządem i spółką. Wyczerpująco określa to kodeks spółek handlowych, a doprecyzowuje się umową spółki.

Jak dzielić zysk w sp. z o.o.?

Przy podziale zysku w sp. z o.o. umowa nie może zakazywać wypłaty udziału w zysku. Może jedynie ograniczyć tą wypłatę na pewien czas całkowicie lub częściowo, w umowie spółki, przeznaczając tę nadwyżkę na fundusze celowe. W sp. z o.o. jest tylko jeden obligatoryjny fundusz –fundusz zasobowy.

Kiedy odsetki można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?

Występując na drogę postępowania sądowego z roszczeniem głównym i ubocznymi takimi jak: żądanie odsetek, pożytków czy kosztów, należy pamiętać, że w takim przypadku przy określeniu wartości przedmiotu sporu, w myśl postanowień zawartych w przepisie art. 20 Kodeksu postępowania cywilnego, odsetek, pożytków ani kosztów nie wlicza się do wartości przedmiotu sporu.

Ranking lokat bankowych - kwiecień 2010

Oprocentowanie lokat znów zaczęło spadać. Po krótkim okresie wzrostu rentowności lokat, banki znów zaczęły obcinać odsetki. Wróciliśmy więc do tendencji trwającej już od prawie roku.

Świadczenia pieniężne w transakcjach handlowych

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych dopuszcza naliczanie dłużnikowi odsetek także za okres przed terminem wymagalności. Nie zawsze jednak będzie to korzystne dla wierzyciela.

Kiedy spółki z o.o. nie reprezentuje zarząd?

Kodeks spółek handlowych i inne przepisy prawa handlowego regulują kilka sytuacji, w których reprezentacja spółki pozostawiona jest innym organom lub osobom niż zarząd. Jest to zawsze sytuacja przejściowa.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji

Tymczasowa forma spółki z o.o. należy do katalogu tzw. ułomnych osób prawnych, co już na gruncie kodeksu cywilnego wskazuje na konieczność istnienia podmiotów odpowiadających za jej zobowiązania majątkiem osobistym.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Jedną z charakterystycznych cech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest sposób ukształtowania odpowiedzialności za jej zobowiązania. Za zobowiązania spółki zaciągnięte w stosunku do osób trzecich odpowiada sama spółka całym swym majątkiem. W określonych jednak przypadkach odpowiedzialność ta może być przeniesiona na członków zarządu spółki. Tę właśnie szczególną odpowiedzialność reguluje art. 299 Kodeksu spółek handlowych.

Reprezentacja spółki z o.o.

Przepisy kodeksu spółek handlowych w sposób wyraźny regulują kwestie reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – dopuszczają jednak daleko idące modyfikacje.

Rosną odsetki od lokat bankowych

Przebojowa oferta lokat Meritum Banku wprowadziła zamieszanie w zestawieniach najlepszych depozytów bankowych deklasując dotychczasowych liderów.

Banki tną odsetki od lokat

W ofertach lokat bankowych zauważyć można tendencję powolnego i systematycznego obniżania oprocentowania.

Jak zaplanować oszczędności w Nowym Roku.

Planując oszczędności w budżecie domowym w Nowym Roku, staramy się przede wszystkim ograniczyć w wydatki, pamiętajmy również o różnych możliwościach poprawienia naszych dochodów. Analitycy Open Finance proponują kila pomysłów, które mogą mieć znaczący wpływ na nasz budżt domowy.

Jak zwołać zgromadzenie wspólników?

Zgromadzenie wspólników jest najwyższym organem spółki z o.o.- decyduje o wyborze zarządu i rady. Zarówno jednak zwykłe jak i nadzwyczajne zgromadzenie musi być prawidłowo zwołane.

Kto zwołuje zgromadzenie wspólników?

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią organ nadrzędny w stosunku do zarządu spółki. Zgromadzenie wspólników jako organ nadzorczy, musi jednak być odpowiednio zwołane.

Zgoda wspólników na zobowiązanie przekraczające wysokość kapitału zakładowego

Kodeks spółek handlowych wprowadził mechanizm kontroli zarządu w sytuacjach zaciągania wysokich zobowiązań w imieniu spółki. Pozbawił go jednak z czasem sankcji.

Kiedy może wygasnąć mandat członka zarządu?

Oprócz wygaśnięcia mandatu z uwagi na upływ czasu (kadencji) mandat może również wygasnąć z innych przyczyn (m.in. odwołania).

Kadencja członków zarządu spółki z o.o.

Co do zasady członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoływani są czasowo, ich mandat zaś wygasa z mocy prawa po upływie określonego w ustawie lub umowie terminu.

Zarząd w spółce partnerskiej

Wspólnicy spółki partnerskiej, jako jedynej spółki osobowej mogą powierzyć prowadzenie spraw i reprezentację spółki w całości osobom trzecim. Zarząd spółki partnerskiej opiera się regulacje przewidziane dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Prowadzenie spraw spółki możemy rozumieć jako działania w sferze wewnętrznej, związane z funkcjonowaniem spółki, ograniczające się, co do zasady do czynności organizacyjnych.

REKLAMA