REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy może wygasnąć mandat członka zarządu?

Nie można zmusić członka zarządu spółki z o.o. do pełnienia funkcji wbrew jego woli.
Nie można zmusić członka zarządu spółki z o.o. do pełnienia funkcji wbrew jego woli.

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz wygaśnięcia mandatu z uwagi na upływ czasu (kadencji) mandat może również wygasnąć z innych przyczyn (m.in. odwołania).

Wygaśnięcie przez upływ czasu

Co do zasady członkowie zarządu spółki z o.o. powoływani są na czas określony (kadencję). W takiej sytuacji, w raz z (odpowiednio) przyjęciem sprawozdania za pierwszy pełny rok obrotowy pełnionej funkcji (w przypadku kadencji rocznej) lub przyjęciem sprawozdania finansowego za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji (przy kadencji dłuższej niż rok).

REKLAMA

Więcej: Kadencja członków zarządu spółki z o.o.

Wygaśnięcie z nagłej przyczyny

Poza upływem czasu, wygaśnięcie mandatu członka zarządu może również nastąpić z innych przyczyn:

  1. śmierci członka zarządu;
  2. złożenia rezygnacji;
  3. odwołania przez uchwałę wspólników.

Norma jak najbardziej oczywista, pełnienie funkcji członka zarządu nie jest dziedziczne, wraz ze śmiercią członka zarządu wygasa z mocy prawa.

REKLAMA

Nie można zmusić członka zarządu spółki z o.o. do pełnienia funkcji wbrew jego woli (np. z uwagi na trudną sytuację osobistą nie może kontynuować działalności). Rezygnację składa się na ręce pozostałych członków zarządu lub pełnomocnika zgromadzenia wspólników. Należy przyjąć stanowisko, że nie można w umowie spółki wyłączyć tej możliwości. Do rezygnacji stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy zlecenia przez przyjmującego zlecenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Nie pozbawia go to jednak roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu.
Ważne
Umowa spółki może zawierać inne postanowienia, w szczególności ograniczać prawo odwołania członka zarządu do ważnych powodów.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu spółki kapitałowej a ochrona pracownika

Odwołanie członka zarządu nie zwalnia go jednak ze wszystkich obowiązków i praw:

  •  jest uprawniony i obowiązany do złożenia wyjaśnień w toku przygotowania sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego, obejmujących okres pełnienia przez niego funkcji członka zarządu,
  • oraz do udziału w zgromadzeniu wspólników zatwierdzającym sprawozdania, finansowe, chyba że akt odwołania stanowi inaczej.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej- a mandat członka zarządu

Orzeczenia zakazu prowadzenia działalności lub pełnienia funkcji w organach spółek może być zastosowany wobec osoby w dwóch przypadkach:

  • postępowania upadłościowego (wobec osoby, która uniemożliwiała przeprowadzenie postępowania, ukrywała majątek spółki, działała na szkodę wierzycieli itp. – patrz art. 373 prawa upadłościowego
  • postępowania karnego – odnośnie osób popełniających przestępstwa gospodarcze.

Uprawomocnienie się orzeczenia zakazu (na czas określony) wiążę się z utratą mandatu przez daną osobę we wszystkich spółkach w jakich działał (sąd orzekający przekazuje orzeczenie do właściwego sądu gospodarczego prowadzącego rejestr spółek). Do czasu wygaśnięcia zakazu- nie może podjąć zakazanej działalności (pod rygorem 3 lat pozbawienia wolności).

Zobacz: Spółka akcyjna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA