REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kadencja członków zarządu spółki z o.o.

Mandat członka zarządu wygasa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pełny rok obrotowy.
Mandat członka zarządu wygasa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pełny rok obrotowy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoływani są czasowo, ich mandat zaś wygasa z mocy prawa po upływie określonego w ustawie lub umowie terminu.

Jaka jest ustawowa kadencja zarządu

Jeśli wspólnicy w umowie nie ustanowią szczególnych zasad dla kadencji zarządu, obowiązują przepisy kodeksu spółek handlowych, a w szczególności art. 202 ksh. Zgodnie z nim, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

REKLAMA

Oznacza to, że jeśli wspólnicy nie postanowili inaczej- kadencja zarządu trwa rok (choć nie dokładnie, patrz niżej). Co najważniejsze, wygaśnięcie mandatu następuje w takiej sytuacji z mocy prawa, spółka pozbawiona jest więc (do czasu powołania nowego zarządu) podstawowego organu.

Zobacz: Kontrola wspólnika nad większymi transakcjami spółki

Jak liczyć długość kadencji

Jak to zostało wspomniane, mandat członka zarządu wygasa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pełny rok obrotowy, oznacza to, że w skrajnych przypadkach kadencja może się wydłużyć do prawie dwóch lat.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialności XYZ, rok obrotowy jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym. Zarząd spółki powołano w marcu 2008, okresu kadencji nie regulowano, posiłkując się kodeksem spółek handlowych. W takiej sytuacji, mandat członków zarządu nie wygaśnie wraz z przyjęciem sprawozdania finansowego kolejnym roku (2009), ale dopiero w analogicznym momencie 2010 r. Dzieje się tak, ponieważ zarząd będzie funkcjonował przez pełen rok obrotowy dopiero w roku 2009-2010.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długość kadencji można zmienić w umowie

Kodeks spółek handlowych przewiduje, rzecz jasna, możliwość dowolnego ustalania długości kadencji członka zarządu (np. 5 lat)- tu jednak też przewiduje dokładnie moment wygaśnięcia mandatu.

Zgodnie z art. 202§2 ksh, w przypadku powołania członka zarządu na kadencję dłuższą niż rok- kończy się ona wraz z przyjęciem sprawozdania finansowego za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji. Oznacza to, że w tym przypadku (przeciwnie niż w przypadku rocznej kadencji) okres ten ulega skróceniu w sytuacji, w której kadencja „nominalnie” kończyła by się w trakcie roku obrotowego.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu spółki kapitałowej a ochrona pracownika

Członek zarządu spółki XYZ został powołany na 5-o letnią kadencję w czerwcu 2002 roku. Nominalnie kończyła by się ona w czerwcu 2007 r. Jednakże z uwagi na to, że sprawozdanie za ostatni pełny rok obrotowy (2006) przyjęto w marcu- wraz z nim wygasł mandat członka zarządu. Czyli de facto, jego kadencja trwała 4 lata i 9 miesięcy.

Pogląd ten jest dominujący, nie jest jednak jedynym. Część doktryny przychyla się do wydłużenia kadencji w analogicznej sytuacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA