| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Kadencja członków zarządu spółki z o.o.

Kadencja członków zarządu spółki z o.o.

Co do zasady członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoływani są czasowo, ich mandat zaś wygasa z mocy prawa po upływie określonego w ustawie lub umowie terminu.

Jaka jest ustawowa kadencja zarządu

Jeśli wspólnicy w umowie nie ustanowią szczególnych zasad dla kadencji zarządu, obowiązują przepisy kodeksu spółek handlowych, a w szczególności art. 202 ksh. Zgodnie z nim, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

Oznacza to, że jeśli wspólnicy nie postanowili inaczej- kadencja zarządu trwa rok (choć nie dokładnie, patrz niżej). Co najważniejsze, wygaśnięcie mandatu następuje w takiej sytuacji z mocy prawa, spółka pozbawiona jest więc (do czasu powołania nowego zarządu) podstawowego organu.

Zobacz: Kontrola wspólnika nad większymi transakcjami spółki

Jak liczyć długość kadencji

Jak to zostało wspomniane, mandat członka zarządu wygasa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pełny rok obrotowy, oznacza to, że w skrajnych przypadkach kadencja może się wydłużyć do prawie dwóch lat.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialności XYZ, rok obrotowy jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym. Zarząd spółki powołano w marcu 2008, okresu kadencji nie regulowano, posiłkując się kodeksem spółek handlowych. W takiej sytuacji, mandat członków zarządu nie wygaśnie wraz z przyjęciem sprawozdania finansowego kolejnym roku (2009), ale dopiero w analogicznym momencie 2010 r. Dzieje się tak, ponieważ zarząd będzie funkcjonował przez pełen rok obrotowy dopiero w roku 2009-2010.

Długość kadencji można zmienić w umowie

Kodeks spółek handlowych przewiduje, rzecz jasna, możliwość dowolnego ustalania długości kadencji członka zarządu (np. 5 lat)- tu jednak też przewiduje dokładnie moment wygaśnięcia mandatu.

Zgodnie z art. 202§2 ksh, w przypadku powołania członka zarządu na kadencję dłuższą niż rok- kończy się ona wraz z przyjęciem sprawozdania finansowego za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji. Oznacza to, że w tym przypadku (przeciwnie niż w przypadku rocznej kadencji) okres ten ulega skróceniu w sytuacji, w której kadencja „nominalnie” kończyła by się w trakcie roku obrotowego.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu spółki kapitałowej a ochrona pracownika

Członek zarządu spółki XYZ został powołany na 5-o letnią kadencję w czerwcu 2002 roku. Nominalnie kończyła by się ona w czerwcu 2007 r. Jednakże z uwagi na to, że sprawozdanie za ostatni pełny rok obrotowy (2006) przyjęto w marcu- wraz z nim wygasł mandat członka zarządu. Czyli de facto, jego kadencja trwała 4 lata i 9 miesięcy.

Pogląd ten jest dominujący, nie jest jednak jedynym. Część doktryny przychyla się do wydłużenia kadencji w analogicznej sytuacji.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mandat członka zarządu wygasa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pełny rok obrotowy.
Mandat członka zarządu wygasa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pełny rok obrotowy.

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »