Kategorie

Ranking lokat bankowych - kwiecień 2010

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
Oprocentowanie lokat znów zaczęło spadać. Po krótkim okresie wzrostu rentowności lokat, banki znów zaczęły obcinać odsetki. Wróciliśmy więc do tendencji trwającej już od prawie roku.
Reklama

Po sporym ruchu w bankowych ofertach, który obserwowaliśmy w naszym poprzednim rankingu, w ciągu ostatnich czterech tygodni zmian było znacznie mniej. Wśród tych, których dokonano, zdecydowanie przeważały zmiany niezbyt miłe dla klientów. Trzeba jednak przyznać, że takich przypadków było zaledwie kilka i trudno na tej podstawie wyciągać jakieś dalej idące wnioski. Większość banków utrzymuje swoją ofertę na niezmienionym poziomie od kilku miesięcy i bardziej radykalnych zmian raczej nie należy się spodziewać. Za kilka tygodni możemy równie dobrze mieć do czynienia z niewielkim wzrostem odsetek, jak i dalszym ich obniżeniem. Zależy to bardziej od decyzji pojedynczych banków - dyktowanych ich indywidualnymi potrzebami pozyskiwania gotówki - niż rynkowych tendencji. Te bowiem zbyt radykalnie się nie zmieniły.

Reklama

Jeśli mowa o uwarunkowaniach makroekonomicznych mogących mieć wpływ na wysokość oprocentowania lokat, to jedną z głównych jest oddalenie się perspektywy podwyżek stóp procentowych. Gdy jeszcze niedawno, zmarły tragicznie Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego, publicznie zapowiadał potrzebę zastanowienia się nad zaostrzeniem polityki pieniężnej, wydawało się, że stopy pójdą w górę w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Umacniający się jednak ostatnio dość wyraźnie złoty spowodował, że ta perspektywa raczej się oddala. Podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wywarłaby bowiem jeszcze większą presję na wzrost wartości złotego, co mogłoby mieć niekorzystny wpływ na nasz eksport, a więc zarówno wzrost gospodarczy. Presji owej mogłaby się również poddać spora część przedsiębiorstw. Skoro więc bardzo prawdopodobne jest, że stopy w najbliższym czasie w górę nie pójdą, banki nie miały powodu, by spieszyć się ze wzrostem oprocentowania lokat.

Zgodnie z oczekiwaniami mamy do czynienia z początkiem kilkumiesięcznej tendencji spadku inflacji. W lutym tempo wzrostu cen i usług konsumpcyjnych zmniejszyło się z 3,6 do 2,9 proc., w marcu ceny wzrosły o 2,6 proc. To zaś działa na korzyść oszczędzających w bankach. Realna wartość lokowanych tam pieniędzy nie spada już tak szybko, jak jeszcze niedawno. Nie zmienia to jednak faktu, że obniżanie oprocentowania przez banki wpływać będzie zdecydowanie na poszukiwanie przez posiadaczy wolnych środków bardziej atrakcyjnych form ich zagospodarowania. Konkurencją dla lokat mogą stać się choćby fundusze inwestycyjne, których popularność od kilku miesięcy systematycznie się zwiększa. Do funduszy wpływa coraz więcej pieniędzy, a trwająca bardzo dobra koniunktura na giełdzie będzie temu zjawisku coraz bardziej sprzyjać. Z drugiej strony, nie słabnie chęć zwiększania akcji kredytowej przez banki. Można się więc spodziewać, że tendencja obniżania oprocentowania lokat jest zjawiskiem jedynie przejściowym.

Nieliczne banki tną odsetki

W ciągu ostatnich czterech tygodni na obniżenie oprocentowania lokat w złotych zdecydowało się siedem banków. Przypomnijmy, że w naszym rankingu monitorujemy jedynie banki oferujące najwyższe oprocentowanie lokat o minimalnej wysokości 1 tys. zł, bez uwzględniania jakichkolwiek promocji i ofert łączących lokatę z innymi usługami bankowymi. Gdybyśmy wzięli pod uwagę dwukrotnie wyższy minimalny limit wpłaty, skład stawki najbardziej atrakcyjnych banków byłby nieco inny. W większości przypadków zmiany dotyczyły lokat o krótszym okresie oszczędzania, obejmującym maksymalnie 12 miesięcy.

W dłuższym horyzoncie żadnych zmian nie zaobserwowano. W przypadku lokat 3- i 6-miesięcznych oprocentowanie obniżył lider w tej kategorii, czyli Noble Bank. W obu przypadkach dotyczyło to lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, czyli pozwalających uniknąć płacenia podatku od dochodów kapitałowych. Zmniejszenie oprocentowania „antybelkowej” lokaty 3-miesięcznej z 4,86 do 4,05 proc. przez Noble pozbawiło go miana lidera na rzecz Meritum Banku, mimo, że ten ostatni wysokości oferty nie zmienił. Z kolei obniżenie przez Noble wysokości odsetek z 5,02 do 4,86 proc. dla lokaty 6-miesięcznej pozwoliło mu zachować pierwsze miejsce w naszym zestawieniu.

ING BSK obniżył oprocentowanie lokaty 1-miesięcznej z 3,5 do 3 proc., wypadając z naszego zestawienia. Wskutek tego „wskoczyły” do niego aż cztery banki oferujące na ten termin 3,2 proc., co wraz z obniżeniem oprocentowania przez Millennium z 3,5 do 3,3 proc. spowodowało spadek średniego oprocentowania najlepszych lokat w tej kategorii z 4,08 do 3,84 proc.

Z nowości warto odnotować pojawienie się w naszym zestawieniu banku BPH i to od razu na dość wysokich pozycjach w poszczególnych kategoriach lokat. Zaoferował on trzy rodzaje lokat „antypodatkowych” na okres od 3 do 12 miesięcy i dwie dość wysoko oprocentowane lokaty zwykłe na 24 i 36 miesięcy.

W walutowych jak zwykle bez zmian

Żadnych zmian w porównaniu ze stanem z 15 marca nie zanotowaliśmy w przypadku lokat w euro. Bardzo niewiele było ich zresztą już od kilku miesięcy. Podobnie dzieje się w kategorii lokat dolarowych. W przypadku funtów lokowanych na jeden miesiąc swoją ofertę z 0,65 do 0,5 proc. obniżył PKO BP oraz Alior Bank z 0,6 do 0,5 proc. O pół punktu procentowego zredukował oprocentowanie 1- i 3-miesięcznych lokat we frankach Citi Handlowy.

Podsumowanie

W krótkim horyzoncie zmiany oprocentowania lokat oferowanych przez banki są niewielkie, jednak od kilkunastu miesięcy wciąż panuje tendencja do ich obniżania. To w znacznej części przejaw normalizowania się sytuacji na rynkach finansowych. W pewnej zaś mierze pochodna kształtowania się takich parametrów makroekonomicznych, jak inflacja czy wysokość stóp procentowych. Trudno dziwić się bankom, że oferują coraz niższe odsetki w warunkach, w których pieniądz jest coraz łatwiej dostępny, a zatem coraz tańszy. Stawki, po jakich banki pożyczają sobie wzajemnie pieniądze na rynku międzybankowym, czyli stawki WIBOR, są obecnie najniższe w historii. Trzymiesięczna pożyczka „kosztuje” na tym rynku 3,9 proc., zaś za pozyskanie pieniędzy od klientów chętnych do oszczędzania, banki muszą płacić ponad 4 proc., uwzględniając „podatek Belki”. Tę sytuację może zmienić na korzyść klientów jedynie podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wszystko jednak wskazuje, że na ten ruch trzeba będzie poczekać nieco dłużej, niż do niedawna oczekiwano.

Wybierz lokatę terminową

Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność.
Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
//g7.infor.pl/p/_files/96000/ranking_lokat_bankowych_kwiecien_2010_22726.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking lokat bankowych - kwiecień 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  30 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.