REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mało atrakcyjne lokaty dynamiczne

Michał Sadrak
Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych

REKLAMA

REKLAMA

Banki coraz częściej starają się przekonać swoich klientów do lokat dynamicznych, gdzie oprocentowanie rośnie z miesiąca na miesiąc, nawet do 12 proc. Lokaty dynamiczne są atrakcyjne jednak tylko na pierwszy rzut oka.

REKLAMA

Lokaty dynamiczne mogą wydawać się więc bardzo atrakcyjne, ale to co się liczy z punktu widzenia klienta, to jednak nie stawka w ostatnim miesiącu, ale średnie oprocentowanie lokaty w całym okresie jej trwania. A to nie jest już tak wysokie, bo najwyższa stawka jaką można osiągnąć na rynku to 5,63 proc. w AIG Banku. To mniej niż na najlepszych tradycyjnych depozytach, bo ich oprocentowanie przekracza nawet 7 proc.

REKLAMA

Konstrukcja lokat dynamicznych zakłada, że w każdym miesiącu zdeponowane pieniądze oprocentowane są według innej stawki. W AIG Banku oprocentowanie rocznej lokaty rośnie od 2 do 12 proc. W Citibanku od 2 do 11 proc., w Millennium od 4 do 8 proc., a w BOŚ od 2 do 8 proc. Te banki mają jedne z najwyższych stawek w ostatnim miesiącu trwania lokaty. W innych nawet to końcowe oprocentowanie nie odbiega od tego co można uzyskać na lokatach z dzienną kapitalizacją. Jeśli spojrzymy na średnie oprocentowanie dynamicznych depozytów, to zaczyna się ono od wspomnianych 5,63 proc. i kończy na 0,38 proc. w Banku Pocztowym, czyli na produkcie, który zważywszy na wysokość oprocentowania, chyba przez pomyłkę nazywa się lokatą.

REKLAMA

Jest jeden argument przemawiający za lokatami dynamicznymi. Mają one większą płynność niż tradycyjne depozyty. W przypadku tradycyjnej lokaty, nawet jak zerwiemy ją na kilka dni przed jej zakończeniem, dostaniemy z powrotem kapitał i ewentualnie odsetki liczone według śladowej stopy procentowej, na przykład odpowiadającej oprocentowaniu ROR-u. Jeśli przed czasem zerwiemy lokatę dynamiczną, to dostaniemy odsetki za te miesiące, w których pieniądze leżały na lokacie. Wtedy może się okazać, że zarobiliśmy więcej niż na zwykłej zerwanej lokacie.

W przypadku depozytów dynamicznych, rosnące oprocentowanie, jest po prostu marchewką, która ma kusić nas do trzymania pieniędzy na tym depozycie jak najdłużej. Wyjątkiem od wspomnianej reguły jest lokata Progresja w PKO BP, tu oprócz rosnących z miesiąca na miesiąc stawek, jest jeszcze premia w oprocentowaniu, jeśli doczekamy do końca lokaty. Ten produkt nie jest więc tak samo płynny jak inne lokaty dynamiczne. 

Czytaj też: Które lokaty przyniosły straty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciekawostką może też być lokata w Multibanku, gdzie z miesiąca na miesiąc oprocentowanie spada z 7 do 4 proc. Klient nie ma jednak możliwości zerwania lokaty i zabrania należnych mu odsetek. Środki można wypłacić w dowolnym momencie, ale dostaniemy tylko połowę wypracowanych zysków. Od pozostałych lokat dynamicznych różni się również propozycja Deutsche Banku, który co miesiąc dopisuje należne odsetki. Dzięki temu zysk może być wyższy, bo odsetki również mają szansę pracować. W większości banków odsetki naliczane są co miesiąc, ale dopisywane do rachunku dopiero na koniec czasu trwania lokaty.

Oprocentowanie lokat dynamicznych

Nazwa Banku

Nazwa lokaty

Okres

Śr. oproc. w skali roku

Min. oproc.

Maks. oproc.

AIG Bank

Zysk+ Progresja

12M

5.63%

2%

12%

Allianz

Lokata z rosnącym oprocentowaniem *

12M

5.47%

3.45%

8%

Bank BPH

Lokata Lojalnościowa Plus

13M

5.13%

5.05%

5.25%

Bank Pocztowy

Lokata dynamiczna

12M

0.38%

0.10%

0.65%

BOŚ

Lokata dynamiczna

6M

4.18%

2%

8%

BPS

Lokata progesywna

12M

4.34%

3%

6%

Citi Handlowy

Lokata progesywna *

6M

5.17%

2%

11%

12M

5.17%

2%

11%

Deutsche Bank

db Lokata Pracująca

5M

4.13%

4%

4.25%

8M

4.38%

4.05%

5%

11M

4.64%

4.10%

7%

Euro Bank

Lokata dynamiczna *

12M

5.15%

4.55%

5.30%

Invest Bank

Lokata progresywna (do 10 tys. zł)

12M

2.64%

1.70%

3.30%

Lokata progresywna (do 50 tys. zł)

12M

2.74%

1.80%

3.40%

Lokata progresywna (od 50 tys. zł)

12M

2.94%

2%

3.60%

Kredyt Bank

Lokata Progres

6M

5.33%

5%

7%

Lokata Progres 2

12M

5.17%

4%

7%

Lukas Bank

Lokata dynamiczna **

12M

4.42%

3.10%

5.30%

Millennium

Lokata Rosnąca

12M

4.56%

4%

8%

Nordea Bank

Lokata dynamiczna

12M

3.30%

2.90%

3.90%

Pekao

Lokata progresywna

9M

4%

2.10%

7.25%

13M

4.35%

2.20%

7%

PKO BP

PROGRESJA

12M

2,4% ***

0.01%

2%

24M

2,6% ***

0.01%

2.30%

36M

2,75% ***

0.01%

2.35%

60M

3,5%***

0.05%

3.10%

Polbank EFG

Lokata Dynamiczna *

6M

5%

4%

7%

12M

5.25%

4%

7.50%

VW Bank direct

Lokata Progres

36M

3.78%

2.95%

4.60%

* obowiązkowy ROR; ** zakładając lokatę przez Internet oproc. wzrasta o 0,1 p.p.; ***oproc. po dotrzymaniu okresu umownego. Stan na 12 marca 2010. Źródło: Open Finance

Z punktu widzenia klienta, lokaty dynamiczne mogą być alternatywą dla kont oszczędnościowych, a nie dla lokat. Jeśli bowiem ktoś jest pewien, że może zamrozić środki na określony czas, lepiej jeśli wybierze zwykłą lokatę, bo może znaleźć wyższe oprocentowanie, szczególnie jeśli skorzysta z popularnych ostatnio lokat antypodatkowych. Jeśli nie wiemy, kiedy pieniądze będą nam potrzebne, to pozostaje nam wybrać pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą dynamiczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA