reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ranking lokat bankowych - luty 2010

Ranking lokat bankowych - luty 2010

Po okresie względnej stabilizacji w pierwszych tygodniach roku, banki zdecydowały się na obniżenie oprocentowania lokat. I nie są to pojedyncze przypadki, jak bywało do tej pory. Widać, że zjawisko to ma charakter bardziej powszechny, dotyczy większej liczby banków oraz niemal wszystkich terminów i walut.

Łagodzenie przez banki polityki kredytowej oraz przyspieszenie akcji kredytowej z fazy zapowiedzi przeszło do działań i stało się widoczne na rynku. Można więc było się spodziewać, że wzrośnie popyt na pieniądze klientów. I że banki przynajmniej utrzymają oprocentowanie lokat na dotychczasowym poziomie, a być może będziemy świadkami kolejnej odsłony walki konkurencyjnej, czyli lekkiej zwyżki oprocentowania. Stało się jednak zupełnie inaczej. W ciągu ostatnich czterech tygodni kilka banków z naszego zestawienia, obejmującego liderów pod względem wysokości oferowanych odsetek, zdecydowało się na ich obniżenie. Z rynkowych sygnałów i wypowiedzi przedstawicieli sektora wynika, że walka o depozyty przeniosła się z segmentu lokat dla osób fizycznych do segmentu przedsiębiorstw. W systemie bankowym było też sporo „wolnego” pieniądza, który banki lokowały w bardzo bezpieczne instrumenty, głównie przeprowadzając transakcje z Narodowym Bankiem Polskim. Wygląda na to, że teraz te środki odważniej angażują w działalność kredytową.

Być może banki chcą również wykorzystać czas pozostający jeszcze do momentu ewentualnych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Dość powszechne jest przekonanie, że może do nich dojść już w drugiej połowie roku. Sprecyzowanie, kiedy miałoby to nastąpić, będzie możliwe po kolejnych danych, dotyczących tempa i skali poprawy sytuacji w polskiej gospodarce. Styczniowa inflacja, która wyniosła 3,6 proc. i była wyższa, niż się spodziewano, może stanowić dodatkowy argument za podwyżką stóp. Szczególnie, jeśli nie zacznie bardziej wyraźnie spadać w kolejnych miesiącach. Część ekonomistów spodziewa się, że w pierwszym półroczu mogłaby ona zmniejszyć się nawet do 1,5 proc. Gdyby okazało się, że to zbyt optymistyczny scenariusz, „ryzyko” szybszego zaostrzania polityki pieniężnej mogłoby stać się bardziej realne. A gdy taka perspektywa będzie już widoczna, bankom nie byłoby zręcznie obniżać oprocentowania lokat.

Odsetki tną nie tylko liderzy

W porównaniu do poprzedniego zestawienia z połowy stycznia, w ciągu ostatnich tygodni większość banków zdecydowała się na obniżenie oprocentowania. Dotyczy to zarówno liderów, znajdujących się na czele naszego rankingu, jak i tych, którzy zajmują dalsze miejsca.

Do tej pierwszej grupy należą Eurobank, Getin, Noble Bank i Meritum. Nadal jednak czołówka banków niemal się nie zmienia. Z 5,05 do 4,85 proc. obniżył oprocentowanie lokaty 1-miesięcznej w złotych Eurbank. Meritum Bank zmniejszył odsetki lokaty 1-miesięcznej z 4,5 do 4,2 proc., a lokat 3-i 6-miesięcznej z 5,5 do 5,2 proc. Lokata roczna tego banku, która w połowie stycznia była oprocentowana na 5,5 proc. także „straciła” 0,3 punktu procentowego. 1-miesięczna lokata Getin Banku, z której w styczniu można było otrzymać 3,95 proc., wypadła z naszego lutowego zestawienia.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama