REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking lokat bankowych - luty 2010

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Po okresie względnej stabilizacji w pierwszych tygodniach roku, banki zdecydowały się na obniżenie oprocentowania lokat. I nie są to pojedyncze przypadki, jak bywało do tej pory. Widać, że zjawisko to ma charakter bardziej powszechny, dotyczy większej liczby banków oraz niemal wszystkich terminów i walut.

REKLAMA

Łagodzenie przez banki polityki kredytowej oraz przyspieszenie akcji kredytowej z fazy zapowiedzi przeszło do działań i stało się widoczne na rynku. Można więc było się spodziewać, że wzrośnie popyt na pieniądze klientów. I że banki przynajmniej utrzymają oprocentowanie lokat na dotychczasowym poziomie, a być może będziemy świadkami kolejnej odsłony walki konkurencyjnej, czyli lekkiej zwyżki oprocentowania. Stało się jednak zupełnie inaczej. W ciągu ostatnich czterech tygodni kilka banków z naszego zestawienia, obejmującego liderów pod względem wysokości oferowanych odsetek, zdecydowało się na ich obniżenie. Z rynkowych sygnałów i wypowiedzi przedstawicieli sektora wynika, że walka o depozyty przeniosła się z segmentu lokat dla osób fizycznych do segmentu przedsiębiorstw. W systemie bankowym było też sporo „wolnego” pieniądza, który banki lokowały w bardzo bezpieczne instrumenty, głównie przeprowadzając transakcje z Narodowym Bankiem Polskim. Wygląda na to, że teraz te środki odważniej angażują w działalność kredytową.

REKLAMA

Być może banki chcą również wykorzystać czas pozostający jeszcze do momentu ewentualnych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Dość powszechne jest przekonanie, że może do nich dojść już w drugiej połowie roku. Sprecyzowanie, kiedy miałoby to nastąpić, będzie możliwe po kolejnych danych, dotyczących tempa i skali poprawy sytuacji w polskiej gospodarce. Styczniowa inflacja, która wyniosła 3,6 proc. i była wyższa, niż się spodziewano, może stanowić dodatkowy argument za podwyżką stóp. Szczególnie, jeśli nie zacznie bardziej wyraźnie spadać w kolejnych miesiącach. Część ekonomistów spodziewa się, że w pierwszym półroczu mogłaby ona zmniejszyć się nawet do 1,5 proc. Gdyby okazało się, że to zbyt optymistyczny scenariusz, „ryzyko” szybszego zaostrzania polityki pieniężnej mogłoby stać się bardziej realne. A gdy taka perspektywa będzie już widoczna, bankom nie byłoby zręcznie obniżać oprocentowania lokat.

Odsetki tną nie tylko liderzy

W porównaniu do poprzedniego zestawienia z połowy stycznia, w ciągu ostatnich tygodni większość banków zdecydowała się na obniżenie oprocentowania. Dotyczy to zarówno liderów, znajdujących się na czele naszego rankingu, jak i tych, którzy zajmują dalsze miejsca.

REKLAMA

Do tej pierwszej grupy należą Eurobank, Getin, Noble Bank i Meritum. Nadal jednak czołówka banków niemal się nie zmienia. Z 5,05 do 4,85 proc. obniżył oprocentowanie lokaty 1-miesięcznej w złotych Eurbank. Meritum Bank zmniejszył odsetki lokaty 1-miesięcznej z 4,5 do 4,2 proc., a lokat 3-i 6-miesięcznej z 5,5 do 5,2 proc. Lokata roczna tego banku, która w połowie stycznia była oprocentowana na 5,5 proc. także „straciła” 0,3 punktu procentowego. 1-miesięczna lokata Getin Banku, z której w styczniu można było otrzymać 3,95 proc., wypadła z naszego lutowego zestawienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosunkowo najmniejsze zmiany zaszły w przypadku lokat o dłuższych terminach. Obniżeniu oprocentowania rocznej lokaty Meritum Banku towarzyszyło wejście Banku Pocztowego z odsetkami na poziomie 5,75 proc., co zapewniło mu trzecie miejsce w tej kategorii. To jeden z nielicznych przypadków zwiększenia atrakcyjności oprocentowania. Bank Pocztowy utrzymuje niezmiennie miano lidera w przypadku lokat 2-letnich. Za to zrezygnował z nich Noble Bank. Nieznacznie obniżyły wysokość odsetek w tej kategorii Getin i BGK.

W większości przypadków znów zmniejszyła się różnica wysokości oprocentowania oferowanego przez liderów w poszczególnych kategoriach lokat, a bankami z ostatniego miejsca naszego zestawienia. Największe ujednolicenie ofert ma miejsce w przypadku lokat 6-miesięcznych. Najbardziej zróżnicowane są one dla lokat o najdłuższych terminach, czyli 24- i 36-miesięcznych.

Wybierz lokatę terminową

W walutowych niewiele zmian

Oferta oprocentowania lokat walutowych w naszych bankach, niemal zupełnie niezmienna od kilku miesięcy, tym razem została nieco zmodyfikowana. Z 3-miesięcznej lokaty w euro, za którą płacił 2,5 proc., zrezygnował Meritum Bank. To samo stało się z lokatami 6-miesięczną i roczną. Z 2,6 do 2 proc. obniżył oprocentowanie rocznej lokaty w euro Alior Bank.

Meritum konsekwentnie wycofał się z wysokiego oprocentowania lokat dolarowych. Alior również i w przypadku 3-miesięcznej lokaty w tej walucie zmniejszył oprocentowanie z 1,1 do 1 proc., zaś w przypadku rocznej oprocentowanie spadło z 1,9 do 1,5 proc.

Najbardziej stabilne było oprocentowanie lokat we frankach i funtach. W ich przypadku jedynym „sprawcą” zmian był Alior, nieznacznie redukujący wysokość oferowanych odsetek.

Podsumowanie

Dość nieoczekiwanie banki zdecydowały się na zmniejszenie atrakcyjności swej oferty. Prawdopodobnie to chwytanie ostatniej okazji przed spodziewanym rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych. Wówczas pieniądz będzie drożał, choć dotyczyć to będzie w równym stopniu i lokat, i kredytów. W przeszłości bywało najczęściej tak, że kredyty drożały szybciej i mocniej niż lokaty. Zobaczymy, czy będzie tak i tym razem.

Źródło danych: Oprocentowanielokat.pl

//g6.infor.pl/p/_files/94000/ranking_lokat_bankowych_luty_2010_16148.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking lokat bankowych - luty 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA