REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Roszczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Który bank oferuje kredyt hipoteczny z marżą poniżej 1 proc.?

Do 31 marca bank BZ WBK może przyznać nam kredyt hipoteczny z marżą 0,99 proc. Co zrobić, żeby dostać kredyt na tak korzystnych warunkach? Dowiedz się, czym zdaniem ekspertów propozycja BZ WBK wyróżnia się na tle konkurencji.

Dlaczego rentowność obligacji rośnie?

Ostatnio trudno znaleźć takie instrumenty finansowe, które stają się coraz tańsze, a do nich właśnie zaliczają się obligacje skarbowe. Czy wiesz, dlaczego obligacje już wkrótce mogą stać się ciekawą alternatywą dla akcji? Eksperci podkreślają, że wraz ze wzrostem rynkowej ceny pieniądza koszt kredytów dla klientów indywidualnych także rośnie.

Jak dużych mieszkań potrzebują Polacy?

Przeszło połowa Polaków, kupujących mieszkanie, chciałaby nabyć dwupokojowy lokal o średniej powierzchni 47 m kw. Czy możemy znaleźć mieszkanie o odpowiednim dla siebie metrażu? Eksperci zbadali, na jakie ustępstwa muszą iść nabywcy nieruchomości mieszkaniowych.

Inflacja wszystkim wdaje się we znaki

Nastąpił niespodziewany wzrost poziomu cen, a co gorsza, nad Polską wisi widmo kolejnej podwyżki stóp procentowych. W tych warunkach Giełda Papierów Wartościowych nie prosperuje zbyt dobrze i trudno liczyć na zdecydowaną poprawę w tej kwestii.

REKLAMA

O ile tańsze będą raty kredytów we frankach?

Kurs franka, który wdał się w grudniu we znaki osobom, spłacającym kredyt mieszkaniowy, zaciągnięty w szwajcarskiej walucie, wreszcie powrócił poniżej 3 zł. Ostatnio taka cena została osiągnięta pod koniec listopada. Czy to oznacza, że raty pójdą w dół? Dowiedz się, jak bardzo kurs CHF/PLN wpłynie na wysokość zadłużenia we frankach.

Czy opłaca się kupić za bezcen zabytkową nieruchomość?

Czy to możliwe, aby zespół pałacowo-parkowy kosztował 195 tys. zł? Kto chce sprzedać XIV-wieczny, gotycki kościół za 95 tys.? Eksperci podkreślają, że takie oferty pojawiają się na rynku nieruchomości zabytkowych. Oczywiście budynki w gorszym stanie są tańsze. Gdzie tkwi haczyk? W cenie remontu.

Książęca w sierocińcu z emerging markets

Dzisiejszy dzień na światowych giełdach powinien dostarczyć inwestorom wielu emocji. Trudno jednak powiedzieć, jakie decyzje wywołają oczekiwane wydarzenia. Rynek finansowy nie zmieni się raczej o trzysta sześćdziesiąt stopni, ponieważ utrzymują się na nim zbyt silne trendy.

Ile czasu zajmował proces sprzedaży mieszkania w styczniu?

Rynek nieruchomości spowolnił na czas świąt i sylwestra. W tym okresie popyt na mieszkania zmniejszył się o 15%. Czy wiesz, ile dni zajmowało załatwienie wszystkich formalności – od zawarcia umowy przedwstępnej do podpisania umowy ostatecznej – w styczniu? Dowiedz się, na ile proces sprzedaży przyśpieszył w opinii ekspertów.

REKLAMA

Ile wynosiły ceny transakcyjne mieszkań w styczniu 2011?

Z reguły pod koniec roku nie dochodzi do zbyt wielu transakcji kupna i sprzedaży mieszkań. Tym razem było jednak inaczej. Czy wiesz, ile wynosiła różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi? Poniżej znajdziesz analizę cen w wykonaniu ekspertów.

Nasz parkiet wypada dobrze na tle emerging markets

Zeszły tydzień był udany dla giełdy. Jednakże czwartkowy przebieg wydarzeń przyczynił się do tego, że notowania poszczególnych indeksów nie wyglądają już zbyt optymistycznie dla inwestorów. WIG musiał oddać praktycznie całe zyski z zeszłego tygodnia.

Jakie zmiany zaszły na rynku kredytów hipotecznych i jak zmieniły się ceny ofertowe mieszkań w styczniu 2011?

W styczniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych, co odbiło się również na stawce WIBOR, która poszła w górę z 3,95% do 4,09%. Jednocześnie marże kredytowe w większości banków pozostały bez zmian. Czy wiesz, ile wyniosła mediana marż kredytów w złotych? Eksperci porównali wysokość marż w poszczególnych bankach.

Dlaczego zmiany w kredytach walutowych uderzą w najbogatszych?

Nowelizacja rekomendacji S spowoduje obniżenie zdolności kredytowej dla kredytów walutowych o blisko jedną czwartą. Dlaczego najbardziej uderzy ona w zamożne osoby, których zarobki przewyższają średnią krajową? Zdaniem ekspertów największe straty poniosą mieszkańcy Katowic i Szczecina.

Polaryzacja nastrojów inwestycyjnych

Przybyło zarówno byków, jak i niedźwiedzi, wynika z najnowszej ankiety Investors Intelligence, przytaczającej postawy najbardziej popularnych biuletynów inwestycyjnych w Ameryce. Do przełomu stycznia i lutego obserwowaliśmy przyrost optymistów. Optymiści stanowią 53,4%, zaś pesymiści – 23,3%. Odsetek pierwszej grupy powiększył się w nieco większym stopniu niż odsetek drugiej grupy.

Jak deweloperzy pozyskują środki na finansowanie inwestycji bez pomocy banków?

Czy wiesz, jaką alternatywą dla papierów skarbowych i lokat bankowych są obligacje korporacyjne? Emitują je m.in. deweloperzy i można zarobić na nich od 9 do 13 proc w skali roku, co daje przeszło dwukrotnie większy zysk niż 2-letnie obligacje Skarbu Państwa, mimo że na początku lutego stopa procentowa tych drugich została zwiększona do 4,5 proc. Dowiedz się, czy eksperci polecają ten rodzaj obligacji inwestorom indywidualnym.

Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Odkąd w Europie rozpoczął się kryzys, rynek długu jest niestabilny. Ponieważ w ostatnich tygodniach Irlandia zwróciła się o pomoc finansową do UE, ceny obligacji i kontraktów CDS zaczęły podlegać znacznym wahaniom. Jakiego rodzaju anomalie rynkowe to wywołało? Dowiedz się, jak agencje ratingowe oceniają rynek długu Irlandii, Grecji, Portugalii i Hiszpanii.

Jak dużą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne w Europie?

Polska jest 26. krajem w Europie pod względem ilości zaciąganych kredytów hipotecznych. Obciążamy nieruchomość hipoteką sześciokrotnie rzadziej, w porównaniu z mieszkańcami „starej unii”. Dlaczego stronimy od tej formy finansowania? Poznaj opinie ekspertów.

Inwestorzy traktują po macoszemu rynki wschodzące

Na przełomie stycznia i lutego fundusze inwestycyjne lokujące na rynkach wschodzących poniosły największe od trzech lat straty. Odpłynęło z nich ponad 7 mld USD. Inaczej przedstawia się sytuacja z lokatami w regionie EMEA, czyli na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, do których należy również Polska – 20. tydzień z rzędu wzbogacały się one o nowe środki.

Czy nakłady nie na swój grunt można odzyskać?

Zmieniające się stosunki gospodarcze i prawne mogą doprowadzić do sytuacji korzystania z rzeczy, do której w rzeczywistości nie mamy tytułu prawnego. Nie możemy zapomnieć, że w przypadku pojawienia się właściciela należy liczyć się zarówno z koniecznością wynagrodzenia mu bezumownego korzystania, jak też zakresem praw nam przysługujących. Jednym z nich jest dochodzenie roszczeń od właściciela za nakłady, które z własnej kieszeni poczyniliśmy na rzecz.

Kto pokryje różnicę w podatku VAT za mieszkania z umową przedwstępną z zeszłego roku?

Większość deweloperów chce obciążyć nabywców kosztami, związanymi z wprowadzeniem wyższych stawek VAT, ponieważ zezwala na to ustawa. Dlaczego w takim razie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa takie postępowanie za bezprawne? Dowiedz się, co eksperci myślą o podwyżce.

Żywność w Indiach droższa o przeszło 17%

Po analizie rynku opcji można dojść do wniosku, że zniżki na giełdzie wydają się coraz mniej prawdopodobne amerykańskim inwestorom. Pod koniec stycznia o 0,55 zmieniła się relacja liczby otwartych pozycji, zakładających spadek zmienności, do pozycji prognozujących wzrost. Jeszcze 21 stycznia wynosiła ona 0,45, wyznaczając 9-miesięczne minimum.

Obniżka ratingu Irlandii

Agencja Standard & Poor's Ratings obniżyła długoterminowy rating IrIandii z A do A- z perspektywą negatywną, co zaprzątało w środę głowy inwestorów. W odpowiedzi eurodolar poszedł w dół. Kwestia Irlandii przyćmiła wartość danych Amerykańskiego Departamentu Pracy, informujących o wzroście zatrudnienia w prywatnym sektorze pozarolniczym o 187 tys. etatów, podczas kiedy spodziewano się, że wyniesie on 145 tys.

Inflacja jakiej nie było od dwóch lat

W 2010 r., jak również w roku bieżącym, efekt stycznia był mało widoczny na warszawskiej giełdzie. Rynek zachowywał się dość nerwowo i ostatecznie skończył ubiegły miesiąc ze zniżką, która wyniosła blisko 0,7%. Małe spółki odnotowały zdecydowanie korzystniejsze wyniki niż blue chips. sWIG80 wzrósł o 2,5%, podczas gdy WIG20 był 1,4% na minusie.

O ile spadnie zdolność kredytowa i w jaki sposób kredytobiorcy ucierpią z powodu nowej rekomendacji S?

Znamy już treść nowelizacji Rekomendacji S. Rata kredytu walutowego nie będzie mogła przekraczać 42 proc. przychodów, a zdolność kredytowa będzie obliczana przy założeniu, że kredyt będzie spłacany przez 25 lat. To i tak korzystniejsza zmiana od tej, której się obawiano.

Rynek pod wrażeniem wydarzeń w Egipcie

Po raz kolejny determinacja inwestorów, aby kierować się w swoim postępowaniu faktami, a nie obawami, została wystawiona na próbę. To właśnie publikowane w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy dane rzutowały na ich decyzje inwestycyjne i powstrzymywały przed bardziej widoczną korektą na rynkach akcji.

Jaki procent czynszu można zarobić na wynajmie mieszkania?

Żeby wynajem mieszkania był bardziej opłacalny, trzeba podpisać umowę na co najmniej trzy miesiące. Należy przy tym pamiętać, że najwięcej pieniędzy dostanie się na rękę w przypadku małej nieruchomości. Na pokrycie rocznych kosztów stałych właściciele muszą przeznaczyć ponad 30% rocznych dochodów z wynajmu.

Kiedy budowano mieszkania o odpowiednim dla nas metrażu?

W latach siedemdziesiątych mieszkania powstawały jak grzyby po deszczu – w ciągu roku przybywało ich przeszło 270 tys. W 2010 r. wybudowano ich dwa razy mniej. Między rokiem 1971 a 1978 wzniesiono tyle lokali co w ciągu ostatniego dwudziestolecia. Inwestycje z dekady Gierka były strzałem w dziesiątkę – miały dokładnie taki metraż, jaki jest najbardziej pożądany obecnie. Tymczasem deweloperzy oferują mieszkania o 14,8 m kw. za duże.

Nadzieja na poprawę sytuacji na giełdzie

Przez kilka ostatnich dni inwestorom nie dopisywał dobry humor, sądząc po zachowaniu poszczególnych walorów. Środowa sesja rozpaliła na nowo nadzieje na zyski. Jednak to dopiero pod koniec tygodnia rynek będzie musiał udowodnić, na co go stać.

Jak rozsądnie zainwestować w grunty?

Inwestycje w grunty rolne są powszechnie uważane za jedną z najpewniejszych form lokowania kapitału. Do tej pory niedostępne dla osób niemajętnych, od niedawna z tej formy inwestycji można skorzystać już przy zaangażowaniu kapitału rzędu 10 tysięcy złotych.

Jakie są najnowsze promocje kredytów mieszkaniowych?

Wraz z początkiem 2011 r. zaczęliśmy zmagać się z nowymi problemami: wyższymi stawkami VAT, droższymi produktami na sklepowych półkach i rosnącymi cenami za benzynę. Dla kontrastu, od dłuższego czasu nie podlegają wahaniom ceny mieszkań, a banki mamią coraz bardziej kuszącymi ofertami kredytów. Warto zweryfikować ich atrakcyjność.

Dlaczego 80 tys. osób ma dopłacić do kupowanego mieszkania?

Przez podniesienie podatku VAT nawet 80 tys. osób może stanąć przed koniecznością dopłaty do mieszkania, nabywanego na rynku pierwotnym. W najbardziej skrajnych przypadkach trzeba będzie dołożyć do nieruchomości ponad ćwierć miliona złotych. Pomocne może okazać się zwiększenie kwoty zaciągniętego kredytu, ale to pociąga za sobą dodatkowe formalności i opłaty w banku.

Czy bank zabezpieczy się na udziałach w nieruchomości?

Zwykle właścicielem nieruchomości jest jedna osoba bądź małżonkowie na podstawie wspólnoty majątkowej. Bywa jednak, że w drodze wykonania spadku, darowizny czy kupna nieruchomości wraz z inną osobą dochodzi do powstania współwłasności w częściach ułamkowych. Co w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli będzie chciał zaciągnąć kredyt zabezpieczony na nieruchomości?

Ograniczony potencjał wzrostowy polskiego rynku

Zeszły tydzień zakończył się pomyślnie dla posiadaczy akcji, ale nie oznacza to, że sytuacja na giełdzie sprzyja im pod każdym względem. Żeby tradycji stało się zadość, odkąd rozpoczęła się hossa, determinacja kupujących zmniejszyła się. Od zwyżek, które obserwujemy od lutego 2009 r., taki schemat powtarzał się już wiele razy.

Większe nadzieje na sprzedaż hipotek

Polskie banki z coraz większą nadzieją patrzą w przyszłość, jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe. Jak wynika z najnowszej ankiety Pengab, 61% placówek spodziewa się wzrostu popytu na tego rodzaju kredyty, a tylko 8% – spadku. Saldo prognozy uplasowało na poziomie 53 pkt proc. wobec 38 pkt proc. na koniec 2010 r.

Byki nie w formie

W czwartek parkiet zachowywał się bardzo podobnie jak w środę. Indeks przez wiele godzin czaił się w rejonie z poprzedniego zamknięcia, aby skończyć dzień nerwowo. Ostatnie odbicie nastąpiło głównie dzięki surowcom, tymczasem dane z amerykańskiego rynku nie napawają optymizmem, notowania miedzi i ropy poszły w dół, a walory KGHMu, ORLENu, LOTOSU i całego WIG20 nie miały zbyt wielu powodów do zwyżek.

Co nabywamy kupując nieruchomość?

Często używa się sformułowania „kupiłem mieszkanie” czy „kupiłem dom”. Mało kto zastanawia się jednak, co tak naprawdę nabył i jakie prawne ograniczenia łącza się z tym.

Jak kształtował się rynek budowlany w grudniu 2010?

W grudniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 13,7%, a w listopadzie – o 10,9%. W skali roku 2010 przyrost osiągnął wartość 3,5%. Niestety dobre wyniki tego sektora gospodarki nie mają bezpośredniego przełożenia na pozycję firm budowlanych na giełdzie. Inwestycje w sektor budowlany nadal zaliczają się do jednych z najmniej opłacalnych.

Stopy procentowe podniesione

Ze względu na to, że środa rozpoczęła się w duchu oczekiwań na podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, kurs EUR/PLN podlegał zwiększonym wahaniom. W pierwszej połowie dnia zaliczył lekką zwyżkę, co należy wiązać z bliskością istotnego wsparcia na poziomie 3,8550, które znajduje się w dolnym ograniczeniu długoterminowego kanału spadkowego.

Jak duży był przyrost rozpoczętych w grudniu 2010 r. budów?

W grudniu spółdzielnie i deweloperzy prężnie wzięli się za nowe budowy. W 2010 roku ich dynamika zwiększyła się o ponad 42%. W zeszłym miesiącu pośrednicy uzyskali również o 21% więcej pozwoleń na budowę niż w grudniu 2009 roku. Niestety, do użytkowania oddali o 15% mniej mieszkań.

Złoty czeka na komunikat RPP

Czym zajmują się REIT-y i jakie są ich zalety?

W Polsce nie przyjęły się jeszcze REIT-y – specjalne instytucje, które zarabiają na czynszach i wynajmie nieruchomości. W ciągu ostatnich 10 lat dzięki REIT-om można było zyskać średnio kilkanaście procent. To imponująca stopa zwrotu w świetle możliwości, jakie dają nasze rodzime fundusze inwestycyjne.

Ceny żywności idą w górę

Pieczywo we Francji może podrożeć o 4-5 centów, co oznacza, że bagietka będzie kosztowała 1,15 euro. Francuzi niebawem zaczną wydawać więcej pieniędzy na jedzenie z powodu drożejących surowców i produktów rolnych. Wyższe koszty pozyskania surowca sprawiają, że w produkcję trzeba więcej inwestować.

Dlaczego realne ceny mieszkań idą w dół?

W styczniu po raz pierwszy od pół roku wzrósł poziom optymizmu na rynku nieruchomości. Obecnie 66% doradców spodziewa się wzrostu cen w perspektywie 12 miesięcy. Uwzględniając jednak inflację, możemy mówić o przecenie w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie. Pretendentem do wzrostów pozostają Katowice.

Pomyślne dane zachętą do ryzyka

Z najnowszych danych wynika, że w tygodniu zakończonym 12 stycznia do funduszy akcyjnych na świecie, w dużej mierze na rynki rozwinięte, napłynęło 5,4 mld USD. Coraz więcej osób inwestuje w agresywne, światowe fundusze, co w połączeniu z optymistycznymi doniesieniami gospodarczymi, przerastającymi oczekiwania wynikami amerykańskich spółek za IV kwartał 2010 r. oraz stabilizacją w kwestii kryzysu zadłużenia w Europie sprawia, że wśród inwestorów dominuje pozytywne nastawienie do giełdy.

Jak bardzo przeludnione są polskie mieszkania?

Przeszło 60% polskich rodzin mieszka w za ciasnych mieszkaniach. Nasz kraj zajmuje trzecie miejsce od końca na liście, zawierającej 30 pozycji i sporządzonej na podstawie wskaźników przeludnienia. Pod tym względem sytuacja najkorzystniej wygląda na Cyprze, gdzie tylko 1 rodzina na 100 zajmuje zbyt małe mieszkanie.

Wspólna waluta rośnie w siłę

W ostatnich dniach na rynku euro zaszła spektakularna zmiana. Wspólna waluta znacznie umocniła się względem dolara. Jej kurs wzrósł z około 1,29 USD do przeszło 1,34 USD. Euro poprawiło również swoje notowania względem franka szwajcarskiego, osiągając wartość 1,29 CHF wobec 1,25 CHF wcześniej.

Ile pieniędzy trzeba dopłacić przy zamianie mieszkania na dwa mniejsze?

Zamiana trzypokojowego mieszkania w dużym mieście na dwa mniejsze to kosztowny interes. Trzeba do niego dopłacić średnio 130 tys. zł, chyba że wybierzemy lokal o niższym standardzie lub w gorszej lokalizacji. Odpowiednie wyrzeczenia mogą pozwolić zaoszczędzić nawet 340 tys. zł.

Jakich mieszkań i domów Polacy najczęściej szukają w Internecie?

Polacy coraz chętniej decydują się na szukanie mieszkania w sieci. Do takich wniosków skłania większy ruch na stronach internetowych z ogłoszeniami, poświęconymi nieruchomościom. W centrum zainteresowań internautów znajdują się dwu- i trzypokojowe mieszkania, których cena nie przekracza 250 tys. zł. Najmniej pieniędzy wydamy na tego typu lokale w Łodzi i Bydgoszczy.

Jak rynek nieruchomości wygląda z perspektywy pośredników?

Z ankiety, przeprowadzonej wśród 110 agentów nieruchomości, wyłania się obraz roku 2010 na rynku kupna i sprzedaży. 43% badanych podsumowało go jako dobry lub bardzo dobry. Na początku roku 2010 tylko 31% ankietowanych było zadowolonych ze swoich osiągnięć w roku poprzednim. Ubyło 14% pośredników, narzekających na miniony rok na rynku nieruchomości.

Presja inflacyjna na rynkach wschodzących

Tajlandia wprowadziła kolejną podwyżkę stóp procentowych; to już czwarta w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Koszt pieniądza zwiększył się o 0,25 pkt proc., wzrastając do 2,25%. Większość analityków była przygotowana na taki scenariusz. Presja inflacyjna coraz mocniej bowiem daje o sobie znać na rynkach wschodzących.

Jak dużo można zaoszczędzić dzięki zakupowi działki zimą?

Lubimy wiedzieć dokładnie, co kupujemy. Ponieważ zimą trudniej jest dostrzec wiele detali, związanych z nieruchomością, popyt spada, a sprzedawcy są bardziej skorzy do negocjacji. Można wytargować przeszło 20% ceny.

REKLAMA