REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nasz parkiet wypada dobrze na tle emerging markets

Subskrybuj nas na Youtube
Przepaść między rynkami wschodzącymi a dojrzałymi staje się coraz większa.
Przepaść między rynkami wschodzącymi a dojrzałymi staje się coraz większa.

REKLAMA

REKLAMA

Zeszły tydzień był udany dla giełdy. Jednakże czwartkowy przebieg wydarzeń przyczynił się do tego, że notowania poszczególnych indeksów nie wyglądają już zbyt optymistycznie dla inwestorów. WIG musiał oddać praktycznie całe zyski z zeszłego tygodnia.

REKLAMA

Jedynym, pozytywnym aspektem jest na razie to, że na wykresie tygodniowym udaje się obronić połowę białej świecy, jaka powstała tydzień wcześniej. To podtrzymuje pozytywną wymowę, choć musimy pamiętać, że nasz rynek w dalszym ciągu znajduje się w wielotygodniowym trendzie bocznym i nic nie wskazuje na to, aby miał on dobiec końca w najbliższym czasie. Z jednej strony, patrząc na zachowanie amerykańskiej czy niemieckiej giełdy, nasi inwestorzy mogą czuć duże rozczarowanie. Z drugiej strony, w porównaniu z rynkami wschodzącymi, wykazujemy ogromną odporność na pogorszenie koniunktury, a siła naszego parkietu względem emerging markets jest największa od początków 2009 r. Widać tu pozytywny wpływ drogich surowców na postrzeganie GPW.

REKLAMA

Od przyszłego tygodnia uwaga inwestorów w znacznie większym stopniu będzie skupiać się na publikacjach gospodarczych. Dziś potwierdzone zostały dane o styczniowej inflacji w Niemczech, która okazała się zgodna z przewidywaniami i wyniosła 2%. Po południu podane zostaną informacje o naszym bilansie handlowym, ale przede wszystkim o bilansie w USA oraz nastrojach inwestorów. Bilans handlowy Ameryki może mieć istotne znaczenie dla kondycji dolara, a ta zaś będzie rzutować na zachowanie surowców. Te ostatnie znów zaczynają wykazywać siłę względem rynków akcji. Tym samym potwierdza się teza, że w dalszym ciągu stanowią one bardzo atrakcyjną klasę aktywów.

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

W dalszym ciągu stygną nastroje na nowozelandzkim rynku nieruchomości, co ma negatywny wpływ na tamtejszą gospodarkę.

Rynek nieruchomości w Nowej Zelandii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złe wiadomości napłynęły z nowozelandzkiego rynku nieruchomości. W styczniu ceny domów spadły tam rekordowo, o 2,6% w skali miesiąca. To już czwarta zniżka w ciągu ostatnich 5 miesięcy. Jednocześnie sprzedaż domów była najmniejsza w historii. Właścicieli zmieniło jedynie 3252 nieruchomości, wobec 4397 w grudniu. W skali roku zniżka wyniosła 11%. Liczba dni, potrzebnych do sfinalizowania sprzedaży, wydłużyła się do 51, z 43 rok wcześniej. Słabość rynku nieruchomości jest jednym z powodów, dla których Nowa Zelandia ma kłopoty. W III kwartale PKB obniżył się o 0,2%, a ostatnio tamtejszy minister finansów mówił, że cała II połowa minionego roku mogła stać pod znakiem recesji. W takich warunkach naturalne są oczekiwania, że w I połowie tego roku nie dojdzie do podwyżek stóp procentowych w tym państwie.

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek pieniężny w Korei

Korea nieoczekiwanie nie zdecydowała się dziś na podwyżkę kosztów pieniądza. Stopy procentowe pozostały na poziomie 2,75%. Przerwa w zaostrzaniu polityki może jednak być tymczasowa, bo jak zapowiedział szef banku centralnego, rozpoczął się proces „normalizowania” kosztów pieniądza.

Zespół Analiz
Home Broker

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA