REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dużą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne w Europie?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Gospodarstwa domowe z dzieckiem decydują się na kredyt hipoteczny dwa razy częściej od bezdzietnych rodzin.
Gospodarstwa domowe z dzieckiem decydują się na kredyt hipoteczny dwa razy częściej od bezdzietnych rodzin.

REKLAMA

REKLAMA

Polska jest 26. krajem w Europie pod względem ilości zaciąganych kredytów hipotecznych. Obciążamy nieruchomość hipoteką sześciokrotnie rzadziej, w porównaniu z mieszkańcami „starej unii”. Dlaczego stronimy od tej formy finansowania? Poznaj opinie ekspertów.

Awersja Polaków do hipotek

REKLAMA

W Polsce ok. 75% nieruchomości jest kupowanych z wykorzystaniem kredytu hipotecznego. Ten rynek jest jednak w kraju relatywnie młody. Warto zauważyć, że zgodnie z danymi EMF (European Mortgage Federation) dług hipoteczny odpowiada jedynie 18% krajowego PKB. Średnio w Europie wynosi on przeszło 51%. Rekordzistami są Dania i Holandia, gdzie stosunek zadłużenia hipotecznego do PKB przekroczył 100%.

W starych krajach Unii większość mieszkań obciążona

Dane te potwierdzają statystyki Eurostat o liczbie mieszkań obciążonych kredytem. Zgodnie z nimi w Danii, Szwecji, Islandii i Holandii ponad trzy na cztery nieruchomości zabezpieczają dług hipoteczny, co jest najwyższym wynikiem w Europie. Należy zauważyć, że najlepiej rozwinięty rynek kredytów charakteryzuje kraje „starej unii”. Przeciętnie 46,6% nieruchomości ma tam obciążoną hipotekę, podczas gdy w nowych krajach unii jest ich zaledwie 9,4%. Trudno jednak porównywać te wyniki, gdyż w krajach przyjętych do wspólnoty w ostatnich latach rynek kredytów hipotecznych jest przeważnie młody.

Bardzo mało kredytów w Rumunii, Słowacji i Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najsłabiej rozwinięty rynek kredytów hipotecznych znajduje się w Rumunii. Jedynie jedna nieruchomość na 100 jest tam obciążona. Kolejnymi krajami są Słowacja, Polska, Słowenia i Litwa. W krajach tych nieruchomości zabezpieczające kredyt hipoteczny stanowią od 8 do 10% ich ogólnej liczby.

Przeczytaj również: Po ilu miesiącach samozatrudnienia można dostać kredyt hipoteczny?

Słabo rozwinięty rodzimy rynek hipoteczny

REKLAMA

Polski rynek kredytów jest jednym z najgorzej rozwiniętych w Europie. Należy zwrócić uwagę na to, że kraj Piastów zajmuje 26 z 28 miejsc wśród badanych przez Eurostat krajów pod względem popularności kredytów hipotecznych. W Polsce tylko 8,3% nieruchomości jest obciążonych kredytem hipotecznym. Nawet w nowych krajach Unii Europejskiej średni wynik plasuje się na poziomie 9,4% i wskazuje na lepiej rozwinięty rynek hipoteczny. Ponadto rodzimy rynek hipoteczny jest blisko sześciokrotnie mniejszy niż w krajach „starej unii”.

Z drugiej strony nie można zapomnieć, że ostatni kryzys finansowy miał korzenie właśnie w łatwo dostępnym finansowaniu. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że relatywnie zrównoważony rozwój polskiego rynku kredytów hipotecznych uchronił rynek nieruchomości przed poważną zapaścią.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Emeryci w starej unii nie mają obciążonych nieruchomości

W większości badanych krajów emeryci mają hipotekę wolną od obciążeń. Z jednej strony nawet, jeżeli byli zadłużeni, zdążyli już spłacić hipotekę. Z drugiej strony im bardziej zaawansowany wiek, tym mniej chętnie banki podchodzą do udzielania nowych kredytów. Aż w czterech krajach – Rumunii, Słowacji, Polsce i na Litwie emeryci praktycznie nie obciążają swoich nieruchomości w ramach zabezpieczenia długu. W nowych krajach unii zaledwie 1,5% mieszkań, zajmowanych przez emerytów, ma obciążoną hipotekę. W krajach „starej unii” wynik ten wynosi 10,1%. Dane te pokazują, że w większości krajów europejskich potencjalny rynek odwróconej hipoteki może okazać się chłonny. Jej mechanizm polega na tym, że bank wypłaca osobom starszym comiesięczną rentę, a po śmierci przejmuje prawo własności do obciążonej odwróconą hipoteką nieruchomości. Z drugiej strony najbardziej zadłużonymi emerytami są Holendrzy, Islandczycy, Szwedzi i Duńczycy. W ich przypadku ponad połowa małżeństw posiada hipotekę.

Hipoteki dla dzieci

We wszystkich badanych krajach bezdzietne gospodarstwa domowe są znacznie rzadziej zadłużone niż te posiadające dzieci. Najlepiej widać to na przykładzie Francji i Belgii. Nad Loarą 17,9% bezdzietnych gospodarstw domowych i aż 68,2% rodzin posiadających dzieci spłaca kredyt hipoteczny. W Belgii natomiast 28% bezdzietnych i 79% gospodarstw domowych posiadających dzieci obciążyło hipoteką swoją nieruchomość. Przeciętnie w Unii Europejskiej rodziny z dziećmi korzystają z kredytu hipotecznego ponad dwukrotnie częściej niż bezdzietne gospodarstwa domowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA