| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Jak dużą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne w Europie?

Jak dużą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne w Europie?

Polska jest 26. krajem w Europie pod względem ilości zaciąganych kredytów hipotecznych. Obciążamy nieruchomość hipoteką sześciokrotnie rzadziej, w porównaniu z mieszkańcami „starej unii”. Dlaczego stronimy od tej formy finansowania? Poznaj opinie ekspertów.

W Polsce ok. 75% nieruchomości jest kupowanych z wykorzystaniem kredytu hipotecznego. Ten rynek jest jednak w kraju relatywnie młody. Warto zauważyć, że zgodnie z danymi EMF (European Mortgage Federation) dług hipoteczny odpowiada jedynie 18% krajowego PKB. Średnio w Europie wynosi on przeszło 51%. Rekordzistami są Dania i Holandia, gdzie stosunek zadłużenia hipotecznego do PKB przekroczył 100%.

Dane te potwierdzają statystyki Eurostat o liczbie mieszkań obciążonych kredytem. Zgodnie z nimi w Danii, Szwecji, Islandii i Holandii ponad trzy na cztery nieruchomości zabezpieczają dług hipoteczny, co jest najwyższym wynikiem w Europie. Należy zauważyć, że najlepiej rozwinięty rynek kredytów charakteryzuje kraje „starej unii”. Przeciętnie 46,6% nieruchomości ma tam obciążoną hipotekę, podczas gdy w nowych krajach unii jest ich zaledwie 9,4%. Trudno jednak porównywać te wyniki, gdyż w krajach przyjętych do wspólnoty w ostatnich latach rynek kredytów hipotecznych jest przeważnie młody.

Najsłabiej rozwinięty rynek kredytów hipotecznych znajduje się w Rumunii. Jedynie jedna nieruchomość na 100 jest tam obciążona. Kolejnymi krajami są Słowacja, Polska, Słowenia i Litwa. W krajach tych nieruchomości zabezpieczające kredyt hipoteczny stanowią od 8 do 10% ich ogólnej liczby.

Przeczytaj również: Po ilu miesiącach samozatrudnienia można dostać kredyt hipoteczny?

Polski rynek kredytów jest jednym z najgorzej rozwiniętych w Europie. Należy zwrócić uwagę na to, że kraj Piastów zajmuje 26 z 28 miejsc wśród badanych przez Eurostat krajów pod względem popularności kredytów hipotecznych. W Polsce tylko 8,3% nieruchomości jest obciążonych kredytem hipotecznym. Nawet w nowych krajach Unii Europejskiej średni wynik plasuje się na poziomie 9,4% i wskazuje na lepiej rozwinięty rynek hipoteczny. Ponadto rodzimy rynek hipoteczny jest blisko sześciokrotnie mniejszy niż w krajach „starej unii”.

Z drugiej strony nie można zapomnieć, że ostatni kryzys finansowy miał korzenie właśnie w łatwo dostępnym finansowaniu. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że relatywnie zrównoważony rozwój polskiego rynku kredytów hipotecznych uchronił rynek nieruchomości przed poważną zapaścią.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W większości badanych krajów emeryci mają hipotekę wolną od obciążeń. Z jednej strony nawet, jeżeli byli zadłużeni, zdążyli już spłacić hipotekę. Z drugiej strony im bardziej zaawansowany wiek, tym mniej chętnie banki podchodzą do udzielania nowych kredytów. Aż w czterech krajach – Rumunii, Słowacji, Polsce i na Litwie emeryci praktycznie nie obciążają swoich nieruchomości w ramach zabezpieczenia długu. W nowych krajach unii zaledwie 1,5% mieszkań, zajmowanych przez emerytów, ma obciążoną hipotekę. W krajach „starej unii” wynik ten wynosi 10,1%. Dane te pokazują, że w większości krajów europejskich potencjalny rynek odwróconej hipoteki może okazać się chłonny. Jej mechanizm polega na tym, że bank wypłaca osobom starszym comiesięczną rentę, a po śmierci przejmuje prawo własności do obciążonej odwróconą hipoteką nieruchomości. Z drugiej strony najbardziej zadłużonymi emerytami są Holendrzy, Islandczycy, Szwedzi i Duńczycy. W ich przypadku ponad połowa małżeństw posiada hipotekę.

We wszystkich badanych krajach bezdzietne gospodarstwa domowe są znacznie rzadziej zadłużone niż te posiadające dzieci. Najlepiej widać to na przykładzie Francji i Belgii. Nad Loarą 17,9% bezdzietnych gospodarstw domowych i aż 68,2% rodzin posiadających dzieci spłaca kredyt hipoteczny. W Belgii natomiast 28% bezdzietnych i 79% gospodarstw domowych posiadających dzieci obciążyło hipoteką swoją nieruchomość. Przeciętnie w Unii Europejskiej rodziny z dziećmi korzystają z kredytu hipotecznego ponad dwukrotnie częściej niż bezdzietne gospodarstwa domowe.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »