| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Jaki jest odsetek złych kredytów?

Jaki jest odsetek złych kredytów?

Chociaż poprawiła się wypłacalność przedsiębiorstw i klientów indywidualnych, którzy zaciągnęli pożyczki gotówkowe, to suma nieuregulowanych na czas kredytów w październiku powiększyła się. Przybyło 900 mln zł niespłaconych terminowo kredytów – alarmuje NBP.

Kredyty, w przypadku których zalegamy z opłatami względem banków, opiewają na łączną kwotę 60,8 mld zł. Kto jest winny 930 mln zł nowych, złych długów? Mniej, bo 391 mln zł dołożyły przedsiębiorstwa. 545 mln zł przypadło na gospodarstwa domowe.


Źródło: NBP, Open Finance

Wiele wskazuje na to, że gros nowych, nieregularnych kredytów wykazywanych przez gospodarstwa domowe, to jednak zasługa zadłużenia przedsiębiorców indywidualnych, kwalifikowanych do gospodarstw domowych. Jak konkretnie wygląda ich sytuacja, tego akurat dane NBP nie pokazują. Ale tylko niecałe 200 mln zł przyrostu złych kredytów przypadło w październiku na kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe.

Przeczytaj również: Raty malejące, czy nadpłacanie kapitału - sposoby na szybszą spłatę kredytu


Źródło: NBP,  Open Finance

Po tym, jak we wrześniu bankom mocno dały się we znaki kredyty konsumpcyjne klientów indywidualnych, w październiku było dużo lepiej. Zamiast około 500 mln zł miesięcznie wartość złych kredytów konsumpcyjnych zwiększyła się w tym miesiącu o niecałe 140 mln zł. Czy to już wróży poprawę? Trudno kategorycznie stwierdzić, bo równie dobrze może to być efekt pozbywania się przez banki portfeli kredytów konsumpcyjnych, do czego szczególnie mobilizuje zbliżający się koniec roku. Ostatecznie wartość nieregularnych kredytów konsumpcyjnych klientów indywidualnych wzrosła do 20,3 mld zł, przy portfelu kredytowym wartym 119 mld zł. Odsetek złych kredytów przekroczył już 17 proc., wobec niecałych 17 proc. przed miesiącem.


Źródło: NBP, Open Finance

W przypadku kredytów mieszkaniowych pula złych kredytów wzrosła jedynie o 60 mln zł i nieznacznie przebiła 4,5 mld zł. Biorąc pod uwagę fakt, że całość kredytów mieszkaniowych opiewa na ok. 249,5 mld zł, oznacza to, że problem pojawia się w przypadku 1,8 proc. pożyczonych pieniędzy. Na czas nie wraca więc 1,8 zł na każde 100 zł, pożyczone na mieszkanie. W przypadku konsumpcji z opóźnieniem do banków trafia 17 zł spośród 100 zł.

Polecamy serwis: Budżet domowy


Źródło: Open Finance

Ostatecznie łączny odsetek nieregularnych kredytów dla gospodarstw domowych wzrósł w październiku o 0,1 proc., z 7,2 proc. przed miesiącem do 7,3 proc. Z 457,2 mld zł kredytów obsługiwanych przez gospodarstwa domowe, na czas nie wpływały raty od ponad 33,4 mld zł. W przypadku przedsiębiorstw, które miały na koniec września do oddania 222,7 mld zł, w terminie nie pojawiły się raty kredytów o wartości blisko 27,4 mld zł. W efekcie odsetek złych kredytów wzrósł z 12,2 do 12,3 proc. w kategorii firm.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wiele wskazuje na to, że gros nowych, nieregularnych kredytów wykazywanych przez gospodarstwa domowe, to jednak zasługa zadłużenia przedsiębiorców indywidualnych, kwalifikowanych do gospodarstw domowych.
Wiele wskazuje na to, że gros nowych, nieregularnych kredytów wykazywanych przez gospodarstwa domowe, to jednak zasługa zadłużenia przedsiębiorców indywidualnych, kwalifikowanych do gospodarstw domowych.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »