REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

Kontrola ma krytyczne znaczenie

REKLAMA

Rzeczywiście – jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za utrzymywaniem rozwiązań on-premise jest pełna kontrola nad danymi. Chociaż dostawcy oprogramowania SaaS oferują zazwyczaj zaawansowane mechanizmy zabezpieczeń, zawsze istnieje pewne ryzyko związane z dostępem osób trzecich, nawet jeśli jest ono minimalne. Przechowywanie danych lokalnie minimalizuje to ryzyko, ponieważ firma wewnętrznie zarządza dostępem do danych i systemów. Firmy korzystające z modelu on-premise mają pełną świadomość, gdzie przechowywane są ich dane oraz w jaki sposób są zabezpieczane. W przypadku podmiotów, które muszą spełniać surowe regulacje prawne (np. sektor finansowy, medyczny), możliwość fizycznego zarządzania danymi może być kluczowa. Dzięki oprogramowaniu lokalnemu organizacje mogą samodzielnie określać polityki backupowe, szyfrowanie danych, a także zarządzać dostępem użytkowników do systemów.

REKLAMA

Warto przy tym pamiętać, że wybór rozwiązań on-premise eliminuje ryzyko związane z poleganiem na zewnętrznych dostawcach usług. W przypadku chmury organizacja jest uzależniona od polityk, dostępności oraz jakości usług dostawcy. Przerwy w działaniu usług chmurowych, awarie serwerów dostawcy czy problemy związane z dostosowaniem się do zmian w umowach mogą wpłynąć na stabilność działania firmy. Rozwiązania on-premise pozwalają uniknąć tego typu ryzyka, oferując pełną autonomię.

Oprogramowanie on-premise – dla kogo?

REKLAMA

Oprogramowanie on-premise znajdzie zastosowanie szczególnie w przypadku większych firm i podmiotów publicznych. Do zarządzania nimi na odpowiednią skalę niezbędny jest bowiem dostęp do specjalistów IT, którzy będą dbać m.in. o regularne aktualizacje oprogramowania i systemów zabezpieczeń. Należy przy tym pamiętać, że choć organizacje w tym wypadku zyskują pełną kontrolę nad swoimi danymi, to właśnie one są co do zasady odpowiedzialne za monitorowanie i wdrażanie wszystkich aktualizacji i bezpieczeństwo infrastruktury.

Posiadanie własnej infrastruktury IT pozwala jednak firmom na skonfigurowanie i utrzymywanie własnych narzędzi bezpieczeństwa w sposób, który najlepiej odpowiada ich specyficznym potrzebom. Mogą one implementować zaawansowane rozwiązania antywirusowe, firewalle, systemy wykrywania i zapobiegania włamaniom (IDS/IPS) czy segmentację sieci. W przypadku rozwiązań chmurowych firma musi polegać na dostawcy usług, który nie zawsze może dostarczyć tak precyzyjnie dostosowane środki ochrony.

Bezpieczeństwo finansowe

Oprogramowanie on-premise zakupione w postaci licencji wieczystej ma jeszcze jedną przewagę związaną nie tyle z cyberbezpieczeństwem, co z bezpieczeństwem finansowym danej organizacji. Często zdarza się bowiem tak, że wysokość opłat w przypadku oprogramowania oferowanego w formie subskrypcji podlega regularnym waloryzacjom, co dla wielu firm i instytucji publicznych oznacza niekiedy nawet coroczny wzrost niezbędnych nakładów na ten cel. W efekcie na rynku znajdziemy coraz większe grono podmiotów, które zwracają się w kierunku licencji wieczystych bądź też stosują podejście hybrydowe, decydując się na równoległe zastosowanie oprogramowania dostępnego w formie chmurowej z oprogramowaniem on-premise, wszędzie tam, gdzie ma to sens z biznesowego oraz technologicznego punktu widzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Mateusz Drozdowski, Product Manager na region CEE w Forscope

Mateusz Drozdowski

 

Mateusz Drozdowski

Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA