REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Presja inflacyjna na rynkach wschodzących

Rosnący WIBOR jest zwiastunem niechybnej podwyżki stóp procentowych.
Rosnący WIBOR jest zwiastunem niechybnej podwyżki stóp procentowych.

REKLAMA

REKLAMA

Tajlandia wprowadziła kolejną podwyżkę stóp procentowych; to już czwarta w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Koszt pieniądza zwiększył się o 0,25 pkt proc., wzrastając do 2,25%. Większość analityków była przygotowana na taki scenariusz. Presja inflacyjna coraz mocniej bowiem daje o sobie znać na rynkach wschodzących.

REKLAMA

Skłania ona władze monetarne do przeciwdziałania jej. Jutro decyzję w sprawie do stóp procentowych podejmie koreański bank centralny. Do tej pory podniósł on koszt pieniądza z 2% do 2,5%. Teraz zdania ekonomiści są podzieleni odnośnie kolejnego ruchu. Mimo osłabienia dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej nie maleje ryzyko dalszych podwyżek w Indiach. W przypadku tych krajów problem stanowi nie tylko wysoka inflacja, która w Tajlandii sięga 3%, w Korei – 3,5%, a w Indiach – 7,5%. Państwa te borykają się również z nadmiernym napływem kapitału zagranicznego, który przekłada się na aprecjację lokalnych walut. To zaś osłabia konkurencyjność eksportu i tym samym pogarsza warunki do dalszego rozwoju gospodarek.

REKLAMA

W ogólnoświatowe zjawiska wpisują się polskie dylematy. Z początkiem tego roku znów nasiliła się dyskusja na temat tego, że już czas najwyższy na podniesienie kosztu pieniądza. I tak pozostaje on rekordowo długo, bo od końca czerwca 2009 r., na niezmienionym poziomie. Podnoszący się stopniowo z 3,86% w początkach grudnia do 3,97% teraz 3-miesięczny WIBOR wskazuje na to, że decyzja już prawie zapadła. Wzrost stawek FRA, obrazujących oczekiwania dotyczące WIBORU w perspektywie kolejnych miesięcy, skłania do przypuszczeń, że w połowie roku wskaźnik ten może sięgnąć 4,85%.

Dowiedz się także: Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

Następuje eskalacja obaw przed nadmierną inflacją na rynkach wschodzących.

Rynek nieruchomości w Australii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadspodziewanie dobre wiadomości napłynęły z australijskiego rynku nieruchomości, gdzie w listopadzie liczba przyznanych kredytów hipotecznych osiągnęła najwyższy poziom od grudnia 2009 r. Udzielonych zostało 50,53 tys. kredytów, o 2,5% więcej niż w październiku. Łączna wartość przyznanych kredytów wyniosła 21,1 mld AUD, czyli 20,8 mld USD, co oznacza wzrost w skali miesiąca o 1,2%. Na kupujących pierwszy dom, czyli tych, którzy stanowią najstabilniejszą część popytu, przypadło 15,6%, w porównaniu do 15,4% miesiąc wcześniej i 22,6% rok temu. Wzrost kredytów dla kupujących mieszkania na własne potrzeby był większy niż skala wzrostu w przypadku tych, którzy dokonują zakupu w celach inwestycyjnych, tzn. chcą odsprzedaż lub wynająć nieruchomość.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w USA

W IV kwartale o 5,9% podskoczyły ceny wynajmu apartamentów na Manhattanie. Średnio wyniosły 3127 USD wobec 2952 USD rok wcześniej. Do 22% z 60% rok wcześniej zmalał odsetek nieruchomości, objętych zachętami typu miesiąc bez czynszu.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA