REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Presja inflacyjna na rynkach wschodzących

Rosnący WIBOR jest zwiastunem niechybnej podwyżki stóp procentowych.
Rosnący WIBOR jest zwiastunem niechybnej podwyżki stóp procentowych.

REKLAMA

REKLAMA

Tajlandia wprowadziła kolejną podwyżkę stóp procentowych; to już czwarta w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Koszt pieniądza zwiększył się o 0,25 pkt proc., wzrastając do 2,25%. Większość analityków była przygotowana na taki scenariusz. Presja inflacyjna coraz mocniej bowiem daje o sobie znać na rynkach wschodzących.

REKLAMA

Skłania ona władze monetarne do przeciwdziałania jej. Jutro decyzję w sprawie do stóp procentowych podejmie koreański bank centralny. Do tej pory podniósł on koszt pieniądza z 2% do 2,5%. Teraz zdania ekonomiści są podzieleni odnośnie kolejnego ruchu. Mimo osłabienia dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej nie maleje ryzyko dalszych podwyżek w Indiach. W przypadku tych krajów problem stanowi nie tylko wysoka inflacja, która w Tajlandii sięga 3%, w Korei – 3,5%, a w Indiach – 7,5%. Państwa te borykają się również z nadmiernym napływem kapitału zagranicznego, który przekłada się na aprecjację lokalnych walut. To zaś osłabia konkurencyjność eksportu i tym samym pogarsza warunki do dalszego rozwoju gospodarek.

REKLAMA

W ogólnoświatowe zjawiska wpisują się polskie dylematy. Z początkiem tego roku znów nasiliła się dyskusja na temat tego, że już czas najwyższy na podniesienie kosztu pieniądza. I tak pozostaje on rekordowo długo, bo od końca czerwca 2009 r., na niezmienionym poziomie. Podnoszący się stopniowo z 3,86% w początkach grudnia do 3,97% teraz 3-miesięczny WIBOR wskazuje na to, że decyzja już prawie zapadła. Wzrost stawek FRA, obrazujących oczekiwania dotyczące WIBORU w perspektywie kolejnych miesięcy, skłania do przypuszczeń, że w połowie roku wskaźnik ten może sięgnąć 4,85%.

Dowiedz się także: Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

Następuje eskalacja obaw przed nadmierną inflacją na rynkach wschodzących.

Rynek nieruchomości w Australii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadspodziewanie dobre wiadomości napłynęły z australijskiego rynku nieruchomości, gdzie w listopadzie liczba przyznanych kredytów hipotecznych osiągnęła najwyższy poziom od grudnia 2009 r. Udzielonych zostało 50,53 tys. kredytów, o 2,5% więcej niż w październiku. Łączna wartość przyznanych kredytów wyniosła 21,1 mld AUD, czyli 20,8 mld USD, co oznacza wzrost w skali miesiąca o 1,2%. Na kupujących pierwszy dom, czyli tych, którzy stanowią najstabilniejszą część popytu, przypadło 15,6%, w porównaniu do 15,4% miesiąc wcześniej i 22,6% rok temu. Wzrost kredytów dla kupujących mieszkania na własne potrzeby był większy niż skala wzrostu w przypadku tych, którzy dokonują zakupu w celach inwestycyjnych, tzn. chcą odsprzedaż lub wynająć nieruchomość.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w USA

W IV kwartale o 5,9% podskoczyły ceny wynajmu apartamentów na Manhattanie. Średnio wyniosły 3127 USD wobec 2952 USD rok wcześniej. Do 22% z 60% rok wcześniej zmalał odsetek nieruchomości, objętych zachętami typu miesiąc bez czynszu.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA