REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ceny, Wskaźniki makro

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sektor usług w Europie pozytywnie zaskoczył

Dziś przed godziną 10.00 poznaliśmy dobre publikacje ze strefy euro. Wprawdzie indeks usług spadł do 56 z 56,7 w kwietniu, ale jest to i tak lepszy wynik od spodziewanych 55,4. Również wskaźnik PMI dla Niemiec miło zaskoczył, plasując się na poziomie 56,1, a nie – jak się spodziewano – 54,9.

W jaki sposób firmy energetyczne pomagają zmienić sprzedawcę prądu?

Eksperci są zdania, że można zaoszczędzić niemałe pieniądze, decydując się na usługi sprzedawcy tańszej energii. Zamiana jest szczególnie opłacalna dla osób, które prowadzą własną firmę. Jak ograniczyć do minimum procedury, związane z wyborem nowej oferty?

Groźba spowolnienia gospodarczego USA

W środę pojawiły się kolejne zwiastuny spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Słabe publikacje makroekonomiczne sugerują, że amerykańska gospodarka znajduje się w gorszej formie niż myślano.

Optymizm związany z Grecją nie gaśnie

We wtorek zostały opublikowane dane GUS, dotyczące polskiej gospodarki w pierwszym kwartale 2010 roku. W ciągu roku wzrost gospodarczy sięgnął 4,4 proc. Jest to wartość zgodna z oczekiwaniami rynku.

REKLAMA

Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

Na początku zeszłego tygodnia kurs EUR/USD przestał zniżkować. Eurodolar przystąpił do odrabiania strat. W poniedziałek rano wspólna waluta kwotowana była na poziomiach, znajdujących się nieznacznie poniżej 1,40.

Czy opłaca się budować ekologiczne mieszkania?

Tylko 5% inwestycji uwzględnia aspekt ekologii. Eksperci podkreślają, że stawianie energooszczędnych mieszkań podnosi znacznie koszty budowy. Czy można jednak zdobyć środki z Unii Europejskiej na kupno i instalację ekologicznych urządzeń w budynku?

Czy włączenie singli do Rodziny na Swoim faktycznie umożliwi im zakup mieszkania?

Czy single zaczną kupować mieszkanie w ramach „Rodziny na Swoim”? Sejmowa komisja infrastruktury chciałaby włączyć do RnS osoby w stanie wolnym, ale jednocześnie planuje obostrzenia, idące dalej niż przewidywał program. Eksperci są zdania, że zmiany mogą doprowadzić do likwidacji rządowej zapomogi.

Korekta na europejskich parkietach

Pod koniec tygodnia inwestorzy z rezerwą odnosili się do bardziej śmiałych posunięć. Odważniejsze decyzje prawdopodobnie podejmą w ciągu najbliższych kilku dni.

REKLAMA

Poprawa na rynku nieruchomości w USA

Wczoraj na europejskich rynkach miała miejsce korekta. Notowania w Europie poszły w górę, a wraz z nimi zwyżkował eurodolar. Reuters poinformował o tym, że uniknięcie bankructwa Grecji staje się coraz bardziej problematyczne, ale rynki były na to przygotowane.

Dlaczego wynajmujemy mniejsze mieszkania niż kupujemy?

27 % potencjalnych nabywców mieszkania chciałoby kupić kawalerkę. Jednocześnie tylko 16 % osób wynajęłoby jeden pokój. Eksperci zauważyli, że najchętniej wynajmujemy lokale w dobrej lokalizacji. Czy dlatego ceny w centrum miasta podlegają najmniejszym negocjacjom?

Wyhamowanie spadków eurodolara

Opublikowane wczoraj dane na temat sektorów usług i przemysłowego nie wpłynęły znacząco na obraz rynku. Oba indeksy PMI dla Francji, Niemiec, strefy euro i Chin obniżyły się, w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jedynie francuskie usługi wypadły lepiej niż się spodziewano, plasując się na poziomie 62,8 w maju wobec oczekiwanych 62,2 i wartości 62,9 w kwietniu.

Czy akcje nieruchomościowe przynoszą zyski?

Kiedy przez giełdę przetoczyła się fala zwyżek, fundusze inwestujące w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości nie radziły sobie najlepiej. Czy sytuacja uległa zmianie na początku maja? Ekspert analizuje ten obszar inwestycji.

Osłabienie złotego i spadek kursu EUR/USD

W ostatnich dniach miało miejsce odreagowanie spadków z zeszłego i początku obecnego tygodnia. W ciągu kilku dni euro osłabiło się względem dolara o nie więcej niż 2,6 proc. Niskie wartości wskaźnika RSI sugerują, że rynek został wyprzedany.

Umocnienie jena i recesja w Japonii

Po wzroście, utrzymującym się 6 kwartałów z rzędu, japońska gospodarka ponownie weszła w fazę recesji. W ujęciu rocznym spadek PKB za pierwszy kwartał wyniósł 3,7% (po -3% r/r w IV kwartale 2010). Analitycy przewidują, że jeszcze przez trzy kolejne miesiące Japończycy będą odczuwać skutki marcowego trzęsienia ziemi.

Inwestorów nie opuszcza chęć odreagowania

Czwartkowa sesja jest dowodem na to, że inwestorom bardzo zależy na zwyżkach. Jednak chęć odreagowania spadków nie ma pokrycia w sprzyjających okolicznościach. Dzisiaj okaże się, na ile byki są zdeterminowane, żeby wypchnąć indeksy w górę i czy mają wystarczająco dużo siły.

Kolejna dawka słabych publikacji z USA

Dziś o godz. 16.00 stan amerykańskiej gospodarki stał się powodem do zmartwień. Aktywność sektora wytwórczego w regionie Filadelfii spadła z 18.5 pkt. w kwietniu do 3.9 pkt. w maju. Opublikowane wcześniej dane z Nowego Jorku również nie napawają optymizmem, co może niekorzystnie oddziaływać na dynamikę produkcji przemysłowej, której kwietniowy odczyt także nie był zadowalający.

Rezerwa Federalna nie śpieszy się ze z podnoszeniem stóp

Ze sprawozdania z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej wynika, że władze monetarne przystąpią do podnoszenia stóp procentowych dopiero po zakończeniu II rundy poluzowania ilościowego. Wyprzedaż zgromadzonych do tej pory aktywów, których wartość opiewa na 2,4 bln USD, nie powinna mieć miejsca wcześniej.

Korekta nie tylko na GPW

We wtorek na giełdach w dalszym ciągu przeważały spadki. Korekta nabiera coraz większego rozmachu. Parkiety na Wall Street i we Frankfurcie, a także polski indeks dwudziestu największych spółek, od początku maja są już ok. 3 proc. na minusie.

Perspektywa wzrostu kursu USD/PLN

Na rynku eurodolara odnotowano największy od 27 kwietnia wzrost. Po poniedziałkowych zwyżkach względem złotego amerykańska waluta zawróciła, kierując się w stronę 2,80. Taki kurs może sugerować trend spadkowy w tym tygodniu.

Dlaczego spadek cen nieruchomości nie idzie w parze z większymi rabatami?

Dzięki dużej konkurencji na rynku możemy nabyć nieruchomość po niższej cenie, ale mamy małe możliwości negocjacji z deweloperami. Mimo to eksperci utrzymują, że w dalszym ciągu marzenie o rabacie, sięgającym 290 tys. zł, ma szansę spełnić się. Czy oferty uwzględniają pomoc w przeprowadzce, dostosowanie miejsca i czasu spotkania do potrzeb klienta albo zapewnienie darmowego garażu?

Testowanie poziomu 2800 pkt.

Pierwszy dzień notowań okazał się dla inwestorów stresujący. Tuż po rozpoczęciu sesji WIG20 dzieliło zaledwie 10 pkt. od poziomu 2800 pkt. Złamanie tego oporu mogłoby doprowadzić do gwałtownych zmian indeksów, tym bardziej, że nastroje na zachodnich giełdach nie napawały optymizmem.

Dlaczego wynajem nie przynosi realnych zysków?

Wskaźnik rentowności netto dla wynajmu mieszkań spadł poniżej 4 proc., o 0,07 pkt. proc. Ostatnio tak duży spadek zanotowano w październiku 2010 roku, jak zauważyli eksperci. Obecnie rentowność wynosi 3,97 proc. Dlaczego od kwietnia utrzymuje się trend spadkowy?

Jakie warunki decydują o ważności umowy przedwstępnej?

W umowie przedwstępnej jej strony określają warunki, które muszą zostać spełnione, aby została zawarta umowa ostateczna, tzw. przyrzeczona. Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było powiedzieć, że umowa przedwstępna jest ważna?

Inflacja na świecie nadal pozostaje na wysokim poziomie

W ciągu najbliższych dni poznamy szereg publikacji, dotyczących koniunktury gospodarczej w Polsce w kwietniu. Niemalże wszystkie odczyty z marca przyniosły rozczarowanie, z tego względu inwestorzy mogą przywiązywać dużą wagę do najnowszych danych i wykazać szczególną wrażliwość na pogorszenie kondycji polskiej gospodarki.

Dlaczego inwestorzy ponownie wątpią w siłę amerykańskiej gospodarki?

Przez dwa pierwsze tygodnie maja w notowaniach na rynkach akcji uwidacznił się stosunek inwestorów do ryzyka. Eurodolar poszedł w dół o 1,7 procent, zaś indeks CRB powędrował w górę, co w dużej mierze miało związek z odbiciem ropy, jak zauważyli eksperci. Co spowodowała awersja do ryzyka, w połączeniu z drożejącymi cenami amerykańskich obligacji? Uczestnicy rynku bez kozery zaczęli pozbywać się akcji.

Poprawa nastrojów w skali globalnej

Wczoraj odczuwalny był spadek apetytu na ryzyko. Opublikowane w czwartek wskaźniki makroekonomiczne wypadły gorzej niż się spodziewano. Największe znaczenie miało odreagowanie na rynku amerykańskich akcji i zmiana w notowaniach surowców. Wczoraj obserwowaliśmy największy od 17 marca br. dzienny wzrost cen miedzi.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać tani kredyt?

Aż 18 banków oferuje kredyt mieszkaniowy z marżą w okolicach 1 proc. Czy jednak łatwo jest sprostać wymaganiom danej instytucji? Ekspertka tłumaczy, jaka zależność panuje między marżą a takimi parametrami, jak wkład własny, wysokość dochodów, wielkość kredytu czy gotowość zakupu dodatkowych produktów.

Eurodolar w okolicach 1,42

W czwartek eurodolar nie opuszczał pasma wahań 1,4120 – 1,4235. Przed południem kurs wspólnej waluty tracił na wartości w stosunku do dolara. Przyczyniły się do tego m.in. kiepskie publikacje makroekonomiczne.

Rośnie skala strat indeksu WIG

Przed kolejnym krajem rysuje się perspektywa podniesienia stóp procentowych. W środę Mervyn King, szef Banku Anglii, narzekał na „niekomfortowo wysoką” inflację w Wielkiej Brytanii i przyznał, że ta sytuacja może doprowadzić do podwyżek kosztów pieniądza jeszcze w tym roku. Nie tylko poinformował o projekcji wysokiej inflacji, ale także zapowiedział zwolnienie tempa rozwoju gospodarczego.

Dane Fed i CME nie po myśli złotego

Inwestorzy, którzy utrzymują długie pozycje w ryzykownych aktywach, narazili się w środę na duże straty. Wczoraj w nocy na rynek napłynęły niejednoznaczne dane makro z Chin. Był to dopiero początek niekorzystnych publikacji.

Jakie są różnice w cenie metra kwadratowego mieszkania?

Ceny mieszkań, które zostały wprowadzone do sprzedaży w bieżącym roku, spadły o 13%, w porównaniu z rokiem 2008. Metr nowego mieszkania na rynku wtórnym kosztuje o 650 zł za m kw. więcej niż na rynku pierwotnym – zauważyli eksperci. Czy warto jednak kupić mieszkanie u dewelopera?

Decyzja RPP dużym zaskoczeniem dla rynku

Uczestnicy rynku nie przewidzieli tego, że Rada Polityki Pieniężnej może w dniu dzisiejszym zmienić wysokość stóp procentowych. Z tym większym zaskoczeniem przyjęto decyzję RPP o podniesieniu stóp o 0,25 pkt. proc.

RPP przygotowała niespodziankę dla uczestników rynku

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła uczestników rynku, podnosząc stopy procentowe o 25 pb. Stopy osiągnęły już poziom 4,25 proc. RPP uzasadniła swoją decyzję koniecznością ograniczenia inflacji powyżej celu NBP w średnim okresie.

Cena złota w 2012 r. może sięgnąć nawet 2000 dolarów za uncję

Na początku maja na rynku złota i srebra miała miejsce korekta, jednak w tej chwili ceny obu kruszców znowu idą w górę. Dziś przed południem uncja złota kosztowała 1525 dolarów – od dołka z 5 maja podrożała o 3,5 proc. Cena srebra zwiększyła się o 15 proc.

Grecka tragedia, akt drugi

Od wtorku spekuluje się na temat kolejnego, wartego 60 mld euro, pakietu pomocowego dla Grecji. Pogłoski o nawrocie greckiego kryzysu podbiły rentowność tamtejszych obligacji skarbowych. Rentowność dwuletnich papierów wartościowych wynosi już przeszło 25 procent.

Na co zwrócić uwagę przed założeniem „kredytowej pętli na szyję”?

Zakładając „kredytową pętlę na szyję”, staramy się nie myśleć o konsekwencjach, jakie przyniesie to ze sobą w przyszłości. Gdzie najbardziej opłaca się pozyskać finansowanie we franku lub euro? Ekspert podpowiada, do którego banku udać się po kredyt walutowy.

Grecja kładzie się cieniem na kursie EUR/USD

W poniedziałek notowania eurodolara poszły w dół, co było dziś szczególnie odczuwalne w Azji. Na starym kontynencie inwestorzy śledzą z zainteresowaniem sytuację, panującą w Grecji. Groźba restrukturyzacji długu tego państwa z pewnością odbije się na kursie wspólnej waluty.

Sytuacja w Grecji ze szkodą dla euro

Sytuacja, panująca w Grecji, rzekomo pozostaje pod kontrolą. Pomysł opuszczenia strefy euro jest równie prawdopodobny co restrukturyzacja długu. Nie można bagatelizować groźby bankructwa.

Czy ceny mieszkań są stabilne?

Wartość indeksu cen transakcyjnych w kwietniu wyniosła niemalże tyle samo co w marcu, zmniejszając się jedynie o 0,02 proc., do poziomu 877,44 pkt. Eksperci zauważyli, że w skali roku miał miejsce spadek o 2,8 proc. Po uwzględnieniu rocznej inflacji na poziomie 4,3 proc., realny roczny spadek cen transakcyjnych w największych miastach Polski wyniósł 6,5 proc. Jak przekłada się to stopień trudności w znalezieniu własnego lokum?

Jakie konsekwencje pociągnęła za sobą wyprzedaż na rynkach surowców?

Eksperci szukają wyjaśnienia wielkiej skali wyprzedaży surowców w przeszłości. Na rynkach akcji sytuacja sprzyja bykom. Dlaczego drastycznie zmniejszył się apetyt na ryzykowne aktywa?

Sesja powinna mieć spokojny przebieg

W weekend w „Spieglu” pojawił się komunikat, z którego wynika, że Grecja chce wycofać euro i ponownie wprowadzić na rynek własną walutę. Po tej publikacji sytuacja na rynku powinna ustabilizować się. Kurs EUR/USD raczej nie będzie podlegał większym wahaniom.

Regres w irlandzkim budownictwie postępuje

Na początku dzisiejszego tygodnia może wyklarować się, jakie trendy będą dominować na rynkach ryzykownych aktywów w średnim terminie. Przed weekendem wiele już się wyjaśniło, ale pojawiło się również parę znaków zapytania. Wydaje się, że przesądzone zostały notowania surowców i euro.

Zaskakująco dobre wyniki Departamentu Pracy

Niewiele brakowało, aby sytuacja po piątkowym odczycie Departamentu Pracy USA zaogniła się. W piątek jasne stało się, że co prawda stopa bezrobocia wzrosła z 8,8 proc. do 9,0 proc., ale na szczęście aż o 244 tys. zwiększyła się również liczba nowych etatów w sektorze pozarolniczym, zaś w sektorze prywatnym – o 268 tys. Pytanie, na jak długo publikacja ta pomoże Amerykanom.

W których dzielnicach Krakowa można znaleźć atrakcyjne mieszkania?

W I kwartale 2011 roku metr kwadratowy mieszkania w Krakowie kosztował średnio 7,5 tys. zł. Czy to dużo, w porównaniu ze stolicą? Eksperci od nieruchomości uważają, że nie. Podkreślają oni, że ceny ofertowe w Krakowie spadły o 2,6 proc., w porównaniu z analogicznym okresem w 2010 roku.

Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

W ostatnim tygodniu kwietnia najważniejsze dla kursu eurodolara było posiedzenie Fed oraz pierwsza w historii konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC z udziałem B. Bernanke. Zdaniem ekspertów amerykański bank centralny pracuje nad poprawą relacji z rynkiem i realizuje cel EBC. Jak ukształtują się stopy procentowe?

Poniedziałkowa sesja w Europie bez zbytnich emocji

Początek tygodnia na rynkach nie zapowiada się na pełen wrażeń. W Wielkiej Brytanii, Chinach i najważniejszych krajach Europy Zachodniej dzisiejszy poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. Na początku notowań w Europie nastąpiła konsolidacja eurodolara w rejonie z piątkowego zamknięcia.

Jaką nieruchomość kupić na Majówkę?

Weekend majowy oznacza rozpoczęcie sezonu dla właścicieli hoteli i domów letniskowych. Czy opłaca się kupić własne lokum na weekendy? Eksperci podkreślają, że taka inwestycja może pracować na siebie sam.

Jak funkcjonował czarny rynek 20 – 30 lat temu?

Jakie sposoby oszczędzania preferowano dwie – trzy dekady temu? Na czym można było dużo zarobić w czasach PRL-u? Analitycy finansowi odpowiadają na te pytania.

Nowe rekordy za oceanem

W czwartek słabe publikacje makroekonomiczne w USA nie były w stanie powstrzymać tamtejszych indeksów od pobicia rekordów hossy. Czyżby nastąpił okres, w którym złe wieści są brane za dobrą monetę, a dobre – uznawane za nieszkodliwe?

Dlaczego w Europie płaca minimalna gwarantuje zakup dwa razy większego mieszkania?

Wiele kontrowersji wzbudza propozycja rządu podniesienia płacy minimalnej do 1,5 tys. złotych miesięcznie. Eksperci podkreślają, że nawet przy tej kwocie Warszawiaków nie będzie stać na zakup własnego mieszkania. W dużo korzystniejszym położeniu są Belgowie, Holendrzy, Irlandczycy czy mieszkańcy Luksemburga, których wynagrodzenie znajduje się na minimalnym poziomie.

REKLAMA