reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Korekta nie tylko na GPW

Korekta nie tylko na GPW

We wtorek na giełdach w dalszym ciągu przeważały spadki. Korekta nabiera coraz większego rozmachu. Parkiety na Wall Street i we Frankfurcie, a także polski indeks dwudziestu największych spółek, od początku maja są już ok. 3 proc. na minusie.

Poniedziałkowa siła naszego indeksu największych spółek okazała się jednorazowym epizodem. We wtorek na otwarciu tracił on 0,2 proc., pozostałe indeksy zaczęły dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. Powodów pogorszenia się nastrojów nie brakowało. Jednym z nich było spadkowe zakończenie poniedziałkowego handlu na Wall Street. Przez kilka pierwszych godzin WIG20 poruszał się w wąskim przedziale 2830-2840 punktów, a dwie próby wyjścia nad kreskę zakończyły się niepowodzeniem. Losy sesji rozstrzygnęły się tuż po publikacji danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. W kwietniu rozpoczęto budowę 523 tys. domów, o ponad 60 tys. mniej niż w marcu i o prawie 50 tys. mniej niż się spodziewano. Z 574 do 551 tys. spadła też liczba wydanych pozwoleń na budowę. Po tych informacjach indeks blue chipów pogłębił spadek do 2820 punktów, tracąc 0,9 proc. Rozczarowały także dane o dynamice produkcji przemysłowej za oceanem. Pozostała ona na tym samym poziomie co w marcu, podczas gdy spodziewano się jej wzrostu o 0,4 proc. Z 77,7 do 76,9 proc. Ponadto zmniejszyło się wykorzystanie mocy produkcyjnych. To jeszcze bardziej pogorszyło nastroje.

Dowiedz się także: Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Przez większą część dnia nieźle trzymały się walory Bogdanki, zyskujące chwilami ponad 2 proc. po zaleceniu ich kupna wydanym przez Deutsche Bank i ustaleniu ceny docelowej na 130 zł. Po ponad 1 proc. szły w górę także akcje PGE i PGNiG. Posiadacze pozostałych walorów spółek, wchodzących w skład WIG20, mieli mniej powodów do radości. Wśród najmocniej przecenianych znalazły się papiery GTC i PBG, spadające po ponad 5 proc. Po ponad 2 proc. w dół szły akcje Banku Handlowego i Kernela. Po południu dołączyły do nich walory PZU i Asseco, a niewiele im ustępowały walory PKO.

Polecamy serwis: Lokaty

W kiepskich humorach zaczęli dzień inwestorzy na głównych parkietach europejskich. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie traciły na otwarciu po 0,5 proc., a londyński FTSE spadał o 0,2 proc. Po południu DAX zniżkował o 1,5 proc., a CAC40 o prawie 1 proc. Dane z naszego kontynentu także nie nastrajały optymistycznie. Wskaźnik nastrojów w niemieckiej gospodarce spadł z 7,6 do 3,1 punku, zaś w kwietniu inflacja w Wielkiej Brytanii skoczyła do 4,5 proc. Po udanych aukcjach papierów skarbowych nieźle radziły sobie indeksy w Atenach i Madrycie, trzymając się w okolicach poziomu z poniedziałkowego zamknięcia. Po południu wskaźnik w Atenach zwyżkował o ponad 1 proc.

Handel na Wall Street zaczął się od spadku indeksów po 0,5-0,7 proc. Skala przeceny zwiększyła się tuż przed zakończeniem sesji w Europie, powodując pogorszenie się nastrojów. WIG20 ostatecznie stracił 1,41 proc., utrzymując się jednak nad poziomem 2800 punktów. WIG spadł o 1,34 proc., mWIG40 o 1,11 proc., a sWIG80 o 1,29 proc. Obroty wyniosły 960 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

WIG20 zniżkował do 2820 punktów, tracąc 0,9 proc.
WIG20 zniżkował do 2820 punktów, tracąc 0,9 proc.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama