reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Decyzja RPP dużym zaskoczeniem dla rynku

Decyzja RPP dużym zaskoczeniem dla rynku

Uczestnicy rynku nie przewidzieli tego, że Rada Polityki Pieniężnej może w dniu dzisiejszym zmienić wysokość stóp procentowych. Z tym większym zaskoczeniem przyjęto decyzję RPP o podniesieniu stóp o 0,25 pkt. proc.

- Rada przestraszyła się szybko rosnącej inflacji. To nie będzie ostatnia podwyżka stóp w tym roku – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. W chwili obecnej stopy procentowe znajdują się na poziomie 4,25 pkt. proc. Do zmiany wysokości stopy referencyjnej NBP Radę skłonił wzrost cen dóbr i usług. Niepokojące są zwłaszcza ceny żywności i paliw.

Przeczytaj również: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

- RPP podwyższyła stopy procentowe, bowiem inflacja w marcu osiągnęła 4,3 proc., osiągając najwyższy poziom od dwóch lat. W górę, do 4,6 proc., poszły także oczekiwania inflacyjne ludności. Od wielu tygodni wzrost cen napędzają drożejąca żywność i paliwa. Widać członkowie RPP uznali, że do powstrzymania dalszego wzrostu cen nie wystarczą zapowiedziane interwencje walutowe rządu.

Polecamy serwis: Lokaty

- Podniesienie stóp procentowych powinno wpłynąć na umocnienie się złotego, co z kolei może negatywnie odbić się na polskich eksporterach i wpływach z eksportu. Częste podwyżki stóp w tym roku zwiększają też ryzyko spowolnienia gospodarczego w 2012 roku - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Regularne podnoszenie stóp procentowych może negatywnie wpłynąć na polski eksport.
Regularne podnoszenie stóp procentowych może negatywnie wpłynąć na polski eksport.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama