| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Osłabienie złotego i spadek kursu EUR/USD

Osłabienie złotego i spadek kursu EUR/USD

W ostatnich dniach miało miejsce odreagowanie spadków z zeszłego i początku obecnego tygodnia. W ciągu kilku dni euro osłabiło się względem dolara o nie więcej niż 2,6 proc. Niskie wartości wskaźnika RSI sugerują, że rynek został wyprzedany.

W czwartek wieczorem kurs EUR/USD przebił psychologiczny poziom 1,43 i przez większą część sesji azjatyckiej i europejskiej konsolidował się pod szczytami z 13 maja na poziomie 1,4350. Nie zdołał jednak trwale ich pokonać i w piątek gwałtownie zniżkował poniżej środowych i czwartkowych minimów, łamiąc jednocześnie psychologiczną barierę 1,4200. Dość istotnym wsparciem dla kursu może okazać się poziom 1,4120, związany z wtorkowymi dołkami. Utrzymywanie się gwałtownych spadków i zmierzanie w kierunku poniedziałkowego minimum, w najbliższych godzinach wydają się mało prawdopodobne ze względu na wyprzedany rynek. W piątek kalendarz makroekonomiczny po obu stronach Atlantyku świecił pustkami, zaś po południu agencja Fitch obniżyła rating Grecji do B+.

Poznaliśmy istotne dane makro z krajowej gospodarki. Poniżej oczekiwań wypadł odczyt produkcji przemysłowej w kwietniu. Jej dynamika wyniosła 6,6 proc. rok do roku wobec oczekiwań na poziomie 7 proc. Inflacja bazowa CPI wyniosła 2,1 proc., była zgodna z prognozami i tylko nieznacznie wyższa niż w marcu. Spadło natomiast tempo wzrostu cen produkcji, które w poprzednim miesiącu wyniosło 8,9 proc. wobec oczekiwań na poziomie 8,6 proc.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Kurs EUR/PLN przed odczytami danych nieznacznie wzrastał. Popołudniowe spadki eurodolara przełożyły się także na osłabienie krajowej waluty. Pod koniec sesji europejskiej EUR/PLN testował poziom 3,9300. Po jego przebiciu oporem będą poziomy 3,9330 i 3,9400. Pierwszy z nich jest powiązany z górnym ograniczeniem konsolidacji z początku tygodnia, a drugi to psychologiczna bariera, która powstrzymała także wzrosty kursu w ubiegłym tygodniu.

Polecamy serwis: Lokaty

W pierwszej części sesji notowania USD/PLN ustalały tygodniowe minima i testowały poziom 2,73. Od godziny 10.00 rozpoczęło się mocne osłabienie rodzimej waluty wobec dolara. Kurs pod koniec sesji zmierzał w okolice 2,7800, których nie udało się trwale sforsować na początku tygodnia. Na wykresie dziennym rysuje się formacja odwróconej głowy z ramionami. Przebicie poziomu 2,8000 otworzyłoby przestrzeń do wzrostów w rejon 2,9600.

Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »