REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymizm związany z Grecją nie gaśnie

W środę na rynku walutowym utrzymują się dobre nastroje.
W środę na rynku walutowym utrzymują się dobre nastroje.

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek zostały opublikowane dane GUS, dotyczące polskiej gospodarki w pierwszym kwartale 2010 roku. W ciągu roku wzrost gospodarczy sięgnął 4,4 proc. Jest to wartość zgodna z oczekiwaniami rynku.

Najsilniej wzrosły inwestycje, o 6,0 proc. r/r, co w dużej mierze podyktowane było niską bazą statystyczną. Popyt wewnętrzny wykazał zdrowy wzrost na poziomie 4,5 proc., natomiast konsumpcja prywatna nie została osłabiona przez podwyżkę podatku VAT na początku roku i wzrosła o 3,9 proc. Dane pokazały, że polska gospodarka utrzymuje silne tempo wzrostu, pomimo rozpoczętego cyklu podwyżek stóp procentowych. Brak skutków schładzania koniunktury daje zielone światło RPP do kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej i nie można wykluczyć kolejnej podwyżki już w czerwcu.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

Na rynku walutowym w środę obserwowana jest dalsza poprawa nastrojów i wzrost apetytu na ryzyko. Informacje o formowaniu nowej pomocy dla Grecji powodują, że słabną obawy o załamanie finansów publicznych strefy euro. Unijna waluta systematycznie odrabia straty, jakie poniosła na przestrzeni maja, a dziś ten marsz wparty został doniesieniami, iż prace nad nowym pakietem ratunkowym mogą się zakończyć jeszcze dziś wieczorem, bądź w czwartek rano. Optymizm inwestorów jest na tyle silny, że wczoraj całkowicie zignorowali oni publikowane dane makroekonomiczne, które mocno rozczarowały. Indeks cen domów S&P/Case-Schiller w marcu odnotował spadek o 3,6 proc. r/r, ustanawiając najniższy poziom od ośmiu lat i potwierdzając, że rynek mieszkaniowy w USA wyznacza drugie dno. Rozczarowały też indeks zaufania konsumentów (w ciągu miesiąca nastąpił spadek z 66 pkt. do 60,8 pkt.) oraz indeks Chicago PMI (wyniósł on 56,6 pkt. w maju względem 67,6 pkt. w kwietniu). Brak reakcji rynku na te odczyty można tłumaczyć tym, że utrzymywanie się słabego wzrostu gospodarczego w największej gospodarce świata skłoni Rezerwę Federalną do kontynuacji programów luzowania monetarnego (QE3?) i doprowadzi do zalania rynków finansowych miliardami dodrukowanych dolarów, które podtrzymają hossę.

Polecamy serwis: Lokaty

W środowym kalendarzu makroekonomicznym dominują odczyty indeksów aktywności wytwórczej w przemyśle. W nocy opublikowany został indeks PMI dla przemysłu Chin, który ostatecznie spadł w maju do 51,6 pkt. względem 51,8 pkt. w kwietniu. Dziś rano poznaliśmy odczyt indeksu dla polskiego przemysłu, który obniżył się mocniej od oczekiwań, do 52,6 pkt. wobec 54,4 pkt. przed miesiącem. Wpływ dzisiejszych odczytów indeksów dla Niemiec i całej strefy euro na przebieg notowań będzie ograniczony, gdyż poznamy jedynie korekty wstępnych publikacji sprzed dwóch tygodni. O 10.28 podany został do wiadomości wynik wskaźnika dla Wielkiej Brytanii (prog. 54,1 pkt.) a serię indykatorów koniunktury zamyka odczyt indeksu ISM z USA o godz. 16:00 (prog. 58,0 pkt.). Jednak największa uwaga w środę będzie skupiona wokół raportu ADP, podającego wstępne szacunki zmiany zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych w maju. Po słabych danych z gospodarki z ostatnich dni (płaska rewizja PKB, niski odczyt indeksu Chicago PMI) inwestorzy będą szukać kolejnych dowodów spowolnienia ożywienia w USA. Odchylenie wartości od prognozowanych 170 tys. będzie dyktować nastroje w popołudniowej części handlu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA