| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > RPP przygotowała niespodziankę dla uczestników rynku

RPP przygotowała niespodziankę dla uczestników rynku

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła uczestników rynku, podnosząc stopy procentowe o 25 pb. Stopy osiągnęły już poziom 4,25 proc. RPP uzasadniła swoją decyzję koniecznością ograniczenia inflacji powyżej celu NBP w średnim okresie.

Źródła presji inflacyjnej upatrywane są – podobnie jak w poprzednich miesiącach – przede wszystkim w cenach żywności i paliw. Zdaniem Rady polska gospodarka w I kwartale rozwijała się w tempie podobnym do IV kwartału ubiegłego roku, kiedy dynamika PKB wynosiła 4,5 proc. rok do roku., zaś podniesienie kosztu pieniądza nie zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu. W reakcji na decyzję Rady kurs EUR/PLN zanurkował z okolic 3,93, gdzie konsolidował się przed decyzją, pod poziom 3,90. Marek Belka stwierdził, że decyzja RPP nie zmienia skali trwającego cyklu podwyżek stóp, a raczej tylko go przyśpieszy. Dla dalszych decyzji Rady kluczowe będą odczyty inflacji konsumenckiej, a przede wszystkim bazowej oraz projekcje inflacji, które poznamy w nadchodzących tygodniach.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

W środę eurodolar kontynuował ostatnie spadki – od wczesnego popołudnia kurs zniżkował z okolic 1,4400, w których konsolidował się w godzinach porannych, pod poziom 1,4300, zbliżając się do bardzo ważnych dołków z poniedziałku, znajdujących się na poziomie 1,4255. Czynnikiem negatywnie wpływającym na siłę europejskiej waluty są obawy o przyszłość Grecji. Kraj ten najprawdopodobniej będzie musiał wnioskować o rozszerzenie pomocy w ramach EFSF lub restrukturyzację zadłużenia. Obecnie wartość pakietu pomocowego opiewa na 110 miliarda euro. Drugiemu rozwiązaniu przeciwni są przedstawiciele ECB i premier Grecji. Dziś kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, ze jeśli Grecja ma otrzymać dodatkowy zastrzyk funduszy, musi najpierw ograniczyć deficyt budżetowy bardziej radykalnymi cięciami.

Polecamy serwis: Lokaty

W środę obserwowaliśmy znaczne umocnienie funta szterlinga względem dolara – to efekt publikacji raportu Banku Anglii na temat polityki pieniężnej. Stwierdzono w nim, ze presja inflacyjna będzie utrzymywać się znacznie powyżej celu inflacyjnego (2 proc,), a inflacja konsumencka może sięgnąć nawet 5- proc. , co zostało uznane za argument na rzecz rozpoczęcia przez BoE zacieśniania polityki pieniężnej.

Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »