REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ekonomiści z Danske Banku podejrzewają, że RPP może podnieść stopy procentowe już na kolejnym posiedzeniu.
Ekonomiści z Danske Banku podejrzewają, że RPP może podnieść stopy procentowe już na kolejnym posiedzeniu.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy, którzy utrzymują długie pozycje w ryzykownych aktywach, narazili się w środę na duże straty. Wczoraj w nocy na rynek napłynęły niejednoznaczne dane makro z Chin. Był to dopiero początek niekorzystnych publikacji.

Gorzej niż się spodziewano wypadły bilanse handlu zagranicznego USA i Wielkiej Brytanii. Odczyty za marzec wyniosły odpowiednio: -48,16 mld dolarów i -7,66 mld funtów, znajdując się poniżej konsensusu rynkowego na poziomie -47 mld oraz -7,5 mld.

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowo, Narayana Kocherlakota – przedstawiciel Fed – po raz kolejny wezwał do podwyższenia stóp procentowych w USA o 50 pb jeszcze w tym roku. Takie posunięcie zmniejszyłoby możliwość spekulowania cenami różnych aktywów kosztem dolara amerykańskiego. W rezultacie, pogorszył się rynkowy sentyment.

Wydarzeniem dnia dla złotego była wczorajsza, nieoczekiwana przez inwestorów podwyżka stóp procentowych. O godz. 14.10 Rada Polityki Pieniężnej poinformowała o podniesieniu stopy referencyjnej do poziomu 4,25%. Rynek Forex nie był przygotowany na trzecią od początku roku podwyżkę, dlatego po decyzji Rady nastąpiło umocnienie złotego względem innych walut. Zdaniem ekonomistów Danske Bank, takie posunięcie pokazuje jedno: RPP „czuje, że jest spóźniona z decyzjami i musi pospieszyć się z podwyżkami, co oznaczałoby kolejną podwyżkę już na następnym posiedzeniu” – jak napisano w raporcie Banku.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Jednakże rajd polskiej waluty skończył się równie szybko, co zaczął. Summa summarum, ważniejsze okazały się globalne trendy ryzyka, na które wpłynęły wspomniane dane makro i wystąpienie N. Kocherlakoty. Inwestorów postraszyła także Grupa CME, operująca giełdami instrumentów pochodnych w Chicago i Nowym Jorku, podwajając limit dopuszczalnych, dziennych zmian cen ropy. W ostatnich dniach, gdy na rynkach tego surowca przeważają spadki, oznacza to możliwość jeszcze szybszych zmian cen i, w konsekwencji, jeszcze gwałtowniejszych, negatywnych zmian nastrojów inwestorów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Analiza techniczna pary CHF/PLN pokazuje, że rynek walutowy skłania się bardziej w stronę franka. Już wczoraj, pomimo niespodziewanej podwyżki stóp w Polsce, frank umocnił się względem polskiej waluty. Jednakże, szczęśliwie dla posiadaczy kredytów we frankach, potencjał wzrostowy waluty Szwajcarii nie sygnalizuje silnych wzrostów kursu CHF/PLN. W ciągu najbliższych kilku dni kurs powinien dotrzeć w okolice oporu na 3,1400-3,1453. Ten obszar tworzony jest przez kilkukrotnie w tym roku testowaną barierę 3,14 (momenty rynkowych testów oznaczono fioletowymi krzyżykami na wykresie). Z kolei na wysokości 3,1453 leży 50% zniesienie fali spadków 16.03-8.04 br.

Polecamy serwis: Inwestycje

REKLAMA

Zakładając, że nastroje na rynku nie ulegną znacznemu pogorszeniu, para frank – złoty powinna respektować zarówno opór 3,14-3,1453, jak i wsparcie na wysokości 3,0665. Po dojściu do tego poziomu, wczoraj wygenerowane zostało silne odbicie w górę.

Dziś najbardziej oczekiwane dane makro napłyną z USA. O godz. 14.30 poznamy wyniki sprzedaży detalicznej, inflację PPI oraz liczbę składanych po raz pierwszy wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Sprzedaż, zarówno z uwzględnieniem sektora samochodowego, jak i bez niego, powinna wzrosnąć o 0,6% m/m. O 44 tys. niższy (430 tys.) od poprzednio prognozowanego jest odczyt popularnych unemployment claims. Z kolei dynamika cen PPI prawdopodobnie wzrośnie o 0,6%, zaś bazowa zmiana (z wyłączeniem cen energii i żywności) wyniesie 0,2% m/m.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA