| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Rośnie skala strat indeksu WIG

Rośnie skala strat indeksu WIG

Przed kolejnym krajem rysuje się perspektywa podniesienia stóp procentowych. W środę Mervyn King, szef Banku Anglii, narzekał na „niekomfortowo wysoką” inflację w Wielkiej Brytanii i przyznał, że ta sytuacja może doprowadzić do podwyżek kosztów pieniądza jeszcze w tym roku. Nie tylko poinformował o projekcji wysokiej inflacji, ale także zapowiedział zwolnienie tempa rozwoju gospodarczego.

Tym samym jedynie w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii nie mówi się jeszcze o zaostrzeniu kursu w polityce monetarnej. Można przypuszczać, że kolejnym krajem, który stanie przed tym wyzwaniem, będą USA. Spadek dolara z minionych miesięcy powinien dać o sobie znać i podnieść inflację. Opublikowane na początku tego tygodnia ceny importowe negatywnie zaskoczyły, rosnąc szybciej od oczekiwań. Z tym większym zainteresowaniem rynki będą czekać na publikację kwietniowych wskaźników inflacji w Ameryce.

Dylematy banków centralnych widać nie tylko na świecie, ale również i u nas. Zaskakująca podwyżka stóp procentowych, do 4,25%, nie zmieni zapewne zbyt wiele w oczekiwaniach analityków, dotyczących skali zaostrzenia polityki pieniężnej w obecnym cyklu. Może jednak stanowić wyzwanie dla banków, które w związku z rosnącymi kosztami finansowania na rynku międzybankowym zaczną odczuwać coraz większą presję na ceny depozytów.

Wskutek wzrostu awersji do ryzykownych aktywów Giełda Papierów Wartościowych na początku czwartkowej sesji odnotowała spadek notowań. Indeksy powróciły do poziomu z końca marca. Od kwietniowej górki skala strat WIG zwiększa się do 3,5%.

Dowiedz się także: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

19,3 mln zł na poziomie netto, przy przychodach rzędu 125,6 mln zł, zarobił J.W. Construction w I kwartale. Wypracował przy tym 38,4 mln zł zysku brutto ze sprzedaży, przy 34,6 mln zł rok wcześniej. Tym samym podstawowa marża podniosła się do 30,5% z 29,3% rok wcześniej. Wynikowi operacyjnemu i netto pomogła aktualizacja wartości nieruchomości inwestycyjnych na kwotę 6,6 mln zł.

Polecamy serwis: Lokaty

W kwietniu poprawił się klimat na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii. Po tym, jak w marcu 10,4 pkt. proc. więcej badanych wskazywało na pogorszenie się warunków w sektorze, a nie na ich poprawę, tym razem wynik był o 1 pkt. na plusie. Stało się tak za sprawą polepszenia nastrojów, zarówno w segmencie prywatnym, jak i publicznym. Z tym że w tym pierwszym oceny są pozytywne, a w drugim – negatywne.

Liczba wniosków o przejęcia domów w USA spadła w kwietniu o 34% w skali roku. Niekoniecznie jednak trzeba to interpretować jako znaczącą poprawę sytuacji na rynku nieruchomości. Taki stan rzeczy wynika raczej z opóźnień w procesach przejęć ze strony banków.

Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Coraz więcej inwestorów obawia się podwyżek stóp procentowych, co potęguje niechęć do ryzykownych aktywów.
Coraz więcej inwestorów obawia się podwyżek stóp procentowych, co potęguje niechęć do ryzykownych aktywów.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »