| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Perspektywa wzrostu kursu USD/PLN

Perspektywa wzrostu kursu USD/PLN

Na rynku eurodolara odnotowano największy od 27 kwietnia wzrost. Po poniedziałkowych zwyżkach względem złotego amerykańska waluta zawróciła, kierując się w stronę 2,80. Taki kurs może sugerować trend spadkowy w tym tygodniu.

Złotemu pomogły wczorajsze doniesienia o osiągniętym konsensusie ministrów finansów w kwestii bailoutu Portugalii. Wart 78 mld euro, 3-letni pakiet pomocowy pomoże Lizbonie ustabilizować sytuację gospodarczą. Oczywiście, pod warunkiem wprowadzenia dalszych cięć w budżecie i kontynuowania programu prywatyzacji.

W znacznie gorszej sytuacji jest Grecja, której nie wystarczyło 110 mld euro i rok czasu na poprawę sytuacji. 12 miesięcy po przyznaniu pakietu pomocowego, temat długów tego kraju wciąż jest głównym punktem debat w strefie euro. Jednak tym razem politycy wydają się działać znacznie ostrożniej, mówiąc o ewentualnym, obłożonym wieloma „ale” „reprofilowaniu” wymagalności długu, zamiast restrukturyzacji. Na razie można znaleźć potwierdzenie słuszności wyboru tej drogi. Wczoraj piąty dzień z rzędu taniały greckie CDS-y – instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem niewypłacalności dłużnika. Rosła wartość euro, a wraz ze wspólną walutą umacniał się złoty. Rynek walutowy wciąż za słuszną uznaje korelację złotego z euro w kontekście wstąpienia Polski do Eurolandu i konwergencji obu gospodarek.

Przeczytaj również: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Analiza techniczna sytuacji pary USD/PLN w ujęciu dziennym pokazuje istnienie silnego oporu w pobliżu bariery 2,80. Na poziomie 2,7949 znajduje się 50% zniesienie fali 3, a pułap 2,7988 to minimum fali 1. Jeżeli kurs nie wybije się ponad tą granicę, cały ruch wzrostowy, jaki dokonał się w maju, stanie się falą nr 4. Ponieważ fale 1 i 3 są podobnej wielkości, ewentualna fala 5 powinna być dłuższa. W przypadku realizacji scenariusza pięciofalowej struktury spadkowej, analiza ekspansji Fibonacciego pokazuje możliwość dojścia kursu USD/PLN w dłuższym okresie nawet do 2,26.

Mimo że w perspektywie kolejnych kilku miesięcy złoty może znacząco umocnić się względem dolara, dziś kurs USD/PLN ma szansę wzrosnąć. W ujęciu 30-minutowym rynek Forex wczoraj i dzisiaj respektował zniesienia Fibonacciego od fali zwyżek (niebieska linia), jakie miały miejsce w piątek i poniedziałek w Azji. Wczoraj pod koniec sesji europejskiej para USD/PLN respektowała wsparcie na 2,7553 (zniesienie 61,8%). Dzisiaj kurs zatrzymał się w pobliżu wyższego pułapu – 2,7638, który wynika ze zniesienia 50% wspomnianej fali. Wzrostową dywergencję sygnalizuje wskaźnik RSI. Jeżeli więc dojdzie do wybicia ponad fioletową linię trendu spadkowego, dolar prawdopodobnie dojdzie ponownie do bariery 2,80. Jego zachowanie w tym obszarze będzie kluczowe dla rozwoju sytuacji w najbliższych dniach. Prawdopodobnie jednak kurs tej pary spadnie, szczególnie że dolar nie ma ostatnio wsparcia ze strony fundamentów.

Polecamy serwis: Lokaty

Dane makro pokazały wczoraj znacznie niższy od oczekiwań napływ kapitałów do Ameryki. Popularny TIC (Treasury International Capital) spadł o ponad 3 md dol. względem poprzedniego odczytu (24 mld względem 27,2 mld) i aż o 36 mld względem konsensusu (60 mld). Słabszy był też indeks NY Empire State. Indeks, pokazujący kondycję firm produkcyjnych stanu Nowy Jork, obniżył się z 21,7 do 11,88. Nie tego oczekiwał rynek, prognozujący wielkość 20.

Dziś poznamy bardzo ważne dane z sektora nieruchomości – kwietniowe pozwolenia na budowę i liczba rozpoczętych budów domów w USA. Obie zmienne będą opublikowane o 14.30 i od nich powinny zależeć dzisiejsze nastroje za oceanem.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »