| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Groźba spowolnienia gospodarczego USA

Groźba spowolnienia gospodarczego USA

W środę pojawiły się kolejne zwiastuny spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Słabe publikacje makroekonomiczne sugerują, że amerykańska gospodarka znajduje się w gorszej formie niż myślano.

Spowolnienie koniunktury w przemyśle dobitnie podkreślone zostało przez spadek indeksu ISM w USA z 60,4 pkt. w kwietniu do 53,5 pkt. w maju (jest to najniższy wynik od września 2009 r.), jak również rozczarowujący raport ADP o utworzonych miejscach pracy w USA w maju (zaledwie 38 tys. przy oczekiwanych 170 tys.). Te dane odebrały inwestorom wcześniejszy optymizm i ponownie wywołały wzrost awersji do ryzyka. Choć jeszcze kilka dni temu głośno mówiło się o tym, że perspektywy słabszego tempa wzrostu w największej gospodarce świata skłonią Rezerwę Federalną do dalszego luzowania polityki monetarnej, głosy te powoli zaczynają być zastępowane obawami, że nowy pakiet płynnościowy (QE3) może być niewystarczający, patrząc na efekty, jakie przyniósł QE2, który został wprowadzony w listopadzie ubiegłego roku i kończy się w tym miesiącu. Wizja ta wystraszyła inwestorów w środę, czego efektem były silne spadki na giełdach (ponad 2 proc. na Wall Street) oraz kolejna fala aprecjacji franka szwajcarskiego, uważanego za walutę do bezpiecznego lokowania kapitału. W kolejnych dniach wiele będzie zależeć od tego, czy następne raporty makro potwierdzą słabnące ożywienie. Z uwagą będą śledzone dzisiejsze, cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz piątkowy, rządowy raport z rynku pracy.

Dowiedz się także: Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

W poprawie rynkowego sentymentu niewątpliwie pomocne byłoby zamknięcie tematu Grecji. Źródła zbliżone do sprawy podają, że do końca tygodnia możliwe jest ostateczne porozumienie w sprawie przyznania nowego pakietu pomocowego dla Grecji. W piątek grecki premier, George Papandreou, spotyka się przewodniczącym Eurogrupy, Jean-Claude’em Juckerem. M.in. omawiona zostanie ocena stanu finansów publicznych Grecji, wystawiona przez inspektorów z UE, MFW i ECB. Z europejskiej sceny politycznej na rynek docierają komentarze, wskazujące na pomyślne zakończenie sprawy Grecji, jednak co rusz są one przeplatane prasowymi doniesieniami o pesymistycznym wydźwięku. Ostatnio Frankfurter Allgemeine Zeitung wyraził przekonanie, że MFW nie wypłaci swojej części z piątej transzy dla Grecji, jednak nie podał źródła tej informacji. Dlatego tak ważne jest ostateczne rozwianie wszelkich spekulacji, krążących wokół Grecji. Pozwoli ono zredukować niepotrzebną nerwowość na rynkach finansowych.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »