REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Groźba spowolnienia gospodarczego USA

Wyjaśnienie nieścisłości, dotyczących piątej transzy zapomogi dla Grecji, poprawiłoby nastroje na rynkach finansowych.
Wyjaśnienie nieścisłości, dotyczących piątej transzy zapomogi dla Grecji, poprawiłoby nastroje na rynkach finansowych.

REKLAMA

REKLAMA

W środę pojawiły się kolejne zwiastuny spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Słabe publikacje makroekonomiczne sugerują, że amerykańska gospodarka znajduje się w gorszej formie niż myślano.

Spowolnienie koniunktury w przemyśle dobitnie podkreślone zostało przez spadek indeksu ISM w USA z 60,4 pkt. w kwietniu do 53,5 pkt. w maju (jest to najniższy wynik od września 2009 r.), jak również rozczarowujący raport ADP o utworzonych miejscach pracy w USA w maju (zaledwie 38 tys. przy oczekiwanych 170 tys.). Te dane odebrały inwestorom wcześniejszy optymizm i ponownie wywołały wzrost awersji do ryzyka. Choć jeszcze kilka dni temu głośno mówiło się o tym, że perspektywy słabszego tempa wzrostu w największej gospodarce świata skłonią Rezerwę Federalną do dalszego luzowania polityki monetarnej, głosy te powoli zaczynają być zastępowane obawami, że nowy pakiet płynnościowy (QE3) może być niewystarczający, patrząc na efekty, jakie przyniósł QE2, który został wprowadzony w listopadzie ubiegłego roku i kończy się w tym miesiącu. Wizja ta wystraszyła inwestorów w środę, czego efektem były silne spadki na giełdach (ponad 2 proc. na Wall Street) oraz kolejna fala aprecjacji franka szwajcarskiego, uważanego za walutę do bezpiecznego lokowania kapitału. W kolejnych dniach wiele będzie zależeć od tego, czy następne raporty makro potwierdzą słabnące ożywienie. Z uwagą będą śledzone dzisiejsze, cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz piątkowy, rządowy raport z rynku pracy.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

W poprawie rynkowego sentymentu niewątpliwie pomocne byłoby zamknięcie tematu Grecji. Źródła zbliżone do sprawy podają, że do końca tygodnia możliwe jest ostateczne porozumienie w sprawie przyznania nowego pakietu pomocowego dla Grecji. W piątek grecki premier, George Papandreou, spotyka się przewodniczącym Eurogrupy, Jean-Claude’em Juckerem. M.in. omawiona zostanie ocena stanu finansów publicznych Grecji, wystawiona przez inspektorów z UE, MFW i ECB. Z europejskiej sceny politycznej na rynek docierają komentarze, wskazujące na pomyślne zakończenie sprawy Grecji, jednak co rusz są one przeplatane prasowymi doniesieniami o pesymistycznym wydźwięku. Ostatnio Frankfurter Allgemeine Zeitung wyraził przekonanie, że MFW nie wypłaci swojej części z piątej transzy dla Grecji, jednak nie podał źródła tej informacji. Dlatego tak ważne jest ostateczne rozwianie wszelkich spekulacji, krążących wokół Grecji. Pozwoli ono zredukować niepotrzebną nerwowość na rynkach finansowych.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Pogorszenie nastrojów na rynku walutowym przynosi osłabienie złotego. Najmocniej polska waluta traci do franka szwajcarskiego (w środę nawet 3,2890), co stanowi efekt silnych spadków na parze EUR/CHF. W najbliższych dniach notowania franka będą podatne na wahania nastrojów rynkowych, przynosząc spore zmiany kursów. Większa stabilność oczekiwana jest na eurozłotym, który powinien być dziś sprzedawany w przedziale 3,94-3,98.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA