REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akcje, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy unijny VAT nie musi być rozliczony?

Polscy przedsiębiorcy nabywający towary na terytorium Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu unijnym VAT-em. Jednak, gdy wartość transakcji nie przekroczy wyznaczonego limitu, to z rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia wyłączeni będą podatnicy podmiotowo zwolnieni w Polsce.

Co składa się na prawo do pozbycia się mniejszościowych akcjonariuszy w spółce akcyjnej?

Akcjonariusze spółki akcyjnej mają prawo wystąpić do walnego zgromadzenia akcjonariuszy w celu pozbycia się akcjonariuszy mniejszościowych. Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Czego trzeba dopilnować aby uchwała o pozbyciu się akcjonariuszy mniejszościowych była skuteczna?

Co składa się na prawo do informacji w spółce akcyjnej?

Akcjonariusz spółki akcyjnej ma prawo do zasięgania informacji o spółce. W związku z powyższym zarząd ma obowiązek udzielić akcjonariuszowi informacji na jego wyraźne żądanie. W jaki sposób wystąpić o udzielenie informacji? W czyjej kompetencji leży jej udzielenie?

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji transportu kolejowego?

Jeżeli przedsiębiorca będący adresatem decyzji lub postanowienia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego nie zgadza się z ich treścią, może zaskarżyć ten akt do sądu. Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna?

REKLAMA

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji telekomunikacji i poczty?

Jaki sąd właściwy jest w tych sprawach? Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji energetyki?

Jaki sąd właściwy jest w tych sprawach? Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna?

Jak dokonać zapisu na akcje w spółce akcyjnej?

Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie, jakich terminów należy przestrzegać? Czego trzeba unikać aby zapis na akcje nie okazał się nieważny? Kiedy i kto dokonuje przydziału akcji, na które zapisaliśmy się? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Mikołaj zwlekał z prezentem do ostatniej chwili

W piątek inwestorzy nie mogli zdecydować się, w jaki sposób zareagować na źle rokujące dane z amerykańskiego rynku pracy. W niedzielę sytuację załagodził trochę Ben Bernanke, zapewniając, że w razie potrzeby zostaną dodrukowane kolejne dolary.

REKLAMA

Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

W listopadzie fundusze, inwestujące w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, poniosły fiasko. Jednakże w skali roku posiadacze udziałów w spółkach mogą cieszyć się zyskami, które od końca 2009 r. sięgnęły 7%.

Dlaczego sektor usług jest tak bardzo obiecujący?

Ubiegły tydzień rozpoczął się od kontynuacji spadków, które po raz pierwszy miały miejsce w połowie zeszłego miesiąca. Później nastroje inwestorów poprawiły się dzięki publikacjom wskaźnika PMI dla Chin, Polski i państw strefy euro.

Sytuacja na światowych rynkach

Ben Bernanke wyraził gotowość na zakup obligacji, jeżeli zajdzie tak potrzeba. Zapewne jest to pocieszenie dla byków, które muszą jakoś przełknąć niezadowalające dane na temat rynku pracy w USA.

O czym musi pamiętać przedsiębiorca pod koniec roku?

Zbliżający się koniec roku to dla przedsiębiorców, obok podsumowania realizacji planów, czas dopełnienia obowiązków, które wynikają z przepisów prawa. Już teraz sprawdź, jakie powinności i do kiedy musisz wypełnić.

Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Podczas trwania spółki akcyjnej nie wolno zwracać akcjonariuszom dokonanych wpłat na akcje. Zasada ta dotyczy zarówno całościowego, jak i częściowego zwrotu. Zakaz dotyczy również pobierania przez akcjonariuszy odsetek od akcji.

Dlaczego w listopadzie otwarte fundusze inwestycyjne przyniosły straty?

Prawie nikt w Polsce nie wzbogacił się w listopadzie na rodzimych funduszach inwestycyjnych. W tej kategorii zyski przyniosła jedynie grupa funduszy pieniężnych i gotówkowych, dla których mediana stóp zwrotu wyniosła 0,3%. Nieco lepiej wypadły zyski, uzyskane z listopadowych funduszy zagranicznych. Przyczyniło się do tego osłabienie złotego. ING (L) Sektora Energii zajął najlepszy wynik w rankingu funduszy otwartych Dziennika Gazety Prawnej i Expandera. Jego stopa zwrotu wyniosła 9,6%.

Dlaczego firmy obdarowują pracowników przed świętami?

Nadchodzący okres świąt Bożego Narodzenia to z punktu widzenie zwykłego człowieka czas do refleksji, możliwości spotkania z najbliższymi i odetchnięcia od szarej codzienności. Patrząc jednak z perspektywy pracodawcy jest to świetny moment do zacieśnienia więzi pomiędzy firmą, a pracownikiem i tym samym przywiązanie go do siebie na kolejny rok.

Czy można prowadzić sprzedaż wysyłkową bez kasy fiskalnej?

Jeżeli firma zajmuje się sprzedażą wysyłkową na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, to powinna ewidencjonować ją za pomocą kasy fiskalnej. Od zasady są jednak wyjątki. Jakie? Przeczytaj.

Ropa i Mundial wzmocniły Rosję

Warszawska giełda znów zaczęła lepiej prosperować, mimo że dwa ostatnie tygodnie były dla niej ciężkie. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji GPW osiągnęła dodatni bilans, a jej wyniki poprawiły się prawie o 2 proc. W grudniu wzrosły też ceny rosyjskich akcji.

Czy przedsiębiorca musi odśnieżać dach

Problem intensywnych zimowych opadów dotyka przedsiębiorców co roku. Dla niektórych z nich wiąże się z dodatkowymi obowiązkami - usuwaniem śniegu i lodu z dachu. Kto i kiedy musi sięgnąć po łopatę i pracować na wysokości? Przeczytaj.

Co można i dlaczego warto się ubezpieczać?

Przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą zależy na stabilności i spokojnym prowadzenie działalności. Formą takiego zabezpieczenia są ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują obecnie ubezpieczenia od wielu ryzyk, aby jak najlepiej dopasować się do klienta.

Jakie roszczenia można wysunąć w stosunku do znaków towarowych?

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą może korzystać z ochrony dla znaków towarowych i oznaczeń geograficznych (faktu pochodzenia danej rzeczy lub usługi z miejsca o szczególnych właściwościach), jeżeli są one zarejestrowane. Fakt naruszenia tych dóbr determinuje czynności mające na celu ich zaniechanie.

Które certyfikaty inwestycyjne FIZ miały w listopadzie najlepszy wynik?

Ogłoszono wyniki miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z dnia 30 listopada 2010 roku. Zostały opublikowane dane, dotyczące certyfikatu inwestycyjnego Investor, certyfikatów inwestycyjnych Investor Gold oraz certyfikatów inwestycyjnych Investor Central and Eastern Europe.

Jak się bronić, gdy kontrahent wykorzystał poufne informacje dotyczące przedsiębiorstwa?

W wyniku prowadzenia działalności gospodarczej powstaje tzw. tajemnica przedsiębiorstwa. Są to informacje poufne, co do których przedsiębiorca podjął czynności mające na celu ich ochronę przed dostaniem się w niepowołane ręce. Mogą one dotyczyć kwestii technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa, ale także mogą to być inne informacje posiadające wartość gospodarczą.

Na czym polega ubezpieczenie transakcji?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą często zaciąga przeróżne zobowiązania finansowe. Jednak kredyt wiąże się z koniecznością jego spłacenia. To czasami  w przypadku kłopotów finansowych może być trudne. Dlatego też istnieje możliwość ubezpieczenia kredytu.

Sprawdź, co może ubezpieczyć przedsiębiorca?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może ubezpieczyć mienie, które wchodzi w skład jego przedsiębiorstwa, tj takie które służy prowadzeniu owej działalności. Ma to na celu uzyskanie odszkodowania w razie zaistnienia ewentualnej szkody.

Testowanie granicy 1,3200 przez eurodolara

Kurs EUR/USD był bardzo zmienny podczas dzisiejszej sesji giełdowej. Jego wahania nie przekraczały przedziału 1,3050 – 1,3200. Euro straciło znacznie na wartości względem dolara, co nastąpiło jako efekt wystąpienia prezesa Europejskiego Banku Centralnego podczas konferencji prasowej.

Poprawa na rynkach finansowych

Inwestorzy zdążyli już zapomnieć o swoich niedawnych obawach. Od środy obserwujemy wyraźne odreagowanie na rynkach finansowych, które powinno mieć dzisiaj swoją kontynuację. Najbardziej może ciekawić reakcja Amerykanów na ocenę gospodarki USA w wydaniu Fed. Ta ostatnia ma się lepiej niż sądzono.

Dlaczego akcjonariuszom zależy na jak najwyższej wartości akcji?

Można wymienić co najmniej cztery powody, dla których jesteśmy świadkami przewartościowania w strukturze celów przedsiębiorstw w kierunku zwiększania wartości akcji.

Jak akcjonariusze większościowi mogą godzić w interesy akcjonariuszy mniejszościowych?

Zasady działania spółek akcyjnych są tak skonstruowane, że większość kapitałowa odnosi też odpowiednio większe korzyści finansowe (stosownie do wniesionego wkładu oraz ponoszonego ryzyka). Zasady tej nikt oczywiście nie kwestionuje. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy dominujący lub większościowi akcjonariusze przejmują dążą do uzyskania dodatkowych korzyści niezgodnych z interesem spółki oraz z interesami mniejszościowych akcjonariuszy.

Jak działają biura dla freelancerów?

Freelancing na stałe wpisał się w życie mniejszych i większych miejscowości. Nie trudno zobaczyć dziś fotografa-pasjonata robiącego młodej parze zdjęcia w jednym z okolicznych parków, czy też realizującego zlecenia artystę. Prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej fimy wymaga jednak załatwiania wielu formalności. Czy wolni strzelcy pracują cały czas w terenie? Otóż nie, wielu z nich korzysta z biur coworkingowych.

Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

Polskie instytucje finansowe są wrażliwe na sytuację na świecie. Nie widać końca kryzysu fiskalnego państw strefy euro, koniunktura w Chinach spowalnia, koreański konflikt staje się coraz poważniejszy. Czynniki te mają wpływ na indeks IKEF, który poszedł ponad 20 punktów w dół, osiągając poziom 5,2.

Dane gospodarcze z listopada nieźle rokują

Pierwsze dane na temat amerykańskiej gospodarki znalazły pozytywny oddźwięk na giełdzie. Wzrosły: wskaźnik PMI, ilustrujący aktywność przemysłu i zaufanie konsumentów do Conference Board. Poprawiły się także nastroje gospodarcze w strefie euro.

Jak przyciągnąć uwagę słuchaczy?

Które zdjęcie wybierzesz, jeśli masz zamiar opowiedzieć znaną historyjkę o budowaniu katedry Notre Dame: oczywiste czy tajemnicze? Zastosuj metodę podwójnego znaku, a wybierzesz te właściwe zdjęcie.

W jaki sposób małe firmy są narażone na przestępstwa w Sieci?

Coraz częściej prasa donosi o przypadkach przestępstw internetowych, których ofiarami padają znane firmy oraz osoby publiczne. Coraz częściej jednak ofiarami cyberprzestępców padają małe i średnie przedsiębiorstwa. Cenna jest więc wiedza, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed działaniami cyber- i typosquatterów.

W jaki sposób korzystnie rozliczyć najem?

Prowadząc działalność gospodarczą mamy możliwość rozliczania się z fiskusem zarówno na zasadach ogólnych, według stawek 18 i 32 proc., jak i z wykorzystaniem 19-proc. stawki liniowej. W obu przypadkach wydatki możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Jak działa wirtualne biuro?

Wirtualne biuro jest w Polsce rozwiązaniem przeznaczonym dla nowo powstałych oraz już działających firm, które chciałyby zmniejszyć miesięczne koszty utrzymania swojej działalności gospodarczej. Dlaczego biuro takie nazywane jest wirtualnym?

Co zawiera wniosek o zatwierdzenie lub wpis do rejestru zakładów?

Firmy działające w branży spożywczej lub na rynku wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, muszą wystąpić do Sanepidu o zatwierdzenie jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Wyjątkiem jest wpis do rejestru.

Zaskakujące wahania WIG20

Warszawska giełda przez większość dnia pozostawała odporna na sytuację, panującą na światowych rynkach. Mimo tego notowania WIG20 poszły w dół.

Jak rozwiązywane są problemy firm w Danii – system SOLVIT

SOLVIT jest systemem nieformalnego rozwiązywania problemów zatrudnienia na jakie napotykają osoby fizyczne i firmy na rynku wewnętrznym UE, a wynikających z nieprawidłowego stosowania prawa wspólnotowego przez organy administracji publicznej w państwach członkowskich (jak również w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii).

Jaki podatek zapłaci polski przedsiębiorca w Danii

Obywatele państw obcych posiadający stałe miejsce pobytu w Danii podlegają tym samym regulacjom podatkowym co obywatele duńscy. Duński system podatku od dochodów osób fizycznych rozróżnia całkowite i ograniczone zobowiązania podatkowe.

Jak założyć firmę w Danii – autoryzacja i kompetencje pracowników

Polski pracownik, chcący wykonywać czasowo zawód hydraulika lub elektryka w Danii powinien, przed rozpoczęciem wykonywania zawodu, złożyć pisemne zgłoszenie w Duńskim Urzędzie Bezpieczeństwa Technicznego (Sikkerhedsstyrelsen).

Jak założyć firmę w Danii – spółka jawna i komandytowa

Zakładanie firmy w Danii wiążę się z możliwością wyboru przez polskich przedsiębiorców dowolnej formy prawnej spośród przewidzianych przez duńskie ustawodawstwo. Czy warto zakładać spółkę jawną lub komandytową?

Jak rozliczyć PIT w Danii

Prowadząc działalność gospodarczą w Danii nie można zapominać o przyjętych w tym państwie zasadach podatkowych. Jak poradzić sobie z PIT-em w praktyce?

Jak zarejestrować spółkę z o.o. w Danii

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (ApS) jest jedną z najczęściej stosowanych form prawnych w działalności gospodarczej firm w Danii. Jest ona stosowana najczęściej przez tych przedsiębiorców, którzy chcą sprawować ścisły, osobisty nadzór nad działalnością spółki (np. w przypadku firm rodzinnych).

Jak prowadzić czasową działalności w Danii - polskie firmy usługowe

Czasowe delegowanie pracowników w celu realizacji umowy z duńską firmą lub osobą prywatną jest zdecydowanie najprostszą formą funkcjonowania polskich przedsiębiorstw w Danii. Główną zaletą tego typu rozwiązania jest zminimalizowanie formalności związanych z funkcjonowaniem firmy na rynku oraz rozliczaniem podatku dochodowego przedsiębiorstwa w Polsce.

Jak funkcjonuje system bankowy w Danii

Jak założyć firmę w Danii - samozatrudnienie

Samozatrudnienie jest w Danii najbardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Jest ona prowadzona przez osobę fizyczną na własny rachunek. Działalność prowadzona jest pod własnym nazwiskiem lub nazwą przyjętą dla firmy przez jej założyciela. Firma może, oprócz założyciela (właściciela), zatrudniać także inne osoby.

Jak założyć firmę w Danii – VAT i akcyza

W Danii obowiązuje jednolita stawka VAT (duński moms) w wysokości 25%. Obejmuje ona import oraz dostawy towarów i większość usług. Nie ma stawek obniżonych, preferencyjnych czy specjalnych dla wybranych grup towarów. Istnieje natomiast lista towarów i usług zwolnionych z VAT (m.in. opieka zdrowotna i społeczna, edukacja, itp.).

Jak funkcjonują zamówienia publiczne w Danii

Dania, jako pierwszy kraj w UE, zaadoptowała unijne regulacje prawne dotyczące zamówień publicznych i przetargów. Nad procedurami związanymi z przetargami czuwa organ rządowy.

Jakie rodzaje podatków występują w Danii

Dania jest krajem, w którym obciążenia podatkowe są jednymi z najwyższych w Europie. System podatkowy w Danii jest progresywny, bardzo rozbudowany i obejmuje zarówno podatki bezpośrednie (m.in. podatki dochodowe od osób fizycznych i prawnych), jak i podatki pośrednie (VAT, akcyza).

Jak organizowane są przetargi w Danii

Prowadzenie działalności gospodarczej w Danii przez Polaków nie wyklucza możliwości przystąpienia ich firmy do przetargów w ramach zamówień publicznych. Jak organizowane są przetargi publiczne? Przeczytaj.

REKLAMA